Výbušná výjimka z registru smluv. Cesta, jak zakrýt porušování zákona u výrobce semtexu
Boj o konečnou podobu registru smluv a povinností pro jejich zveřejňování je zřejmě u konce. Vláda schválila kompromisní novelu, na níž se shodli poslanci téměř všech parlamentních stran.
Novelu by nyní sněmovna měla schválit ve zrychleném projednávání. Původně navržené plošné výjimky neprošly; místo toho se povinnosti zveřejňovat smlouvy zbaví za přesně daných podmínek například veřejné vysoké školy, Česká televize, Český rozhlas či státní podniky tam, kde jsou důvody pro to, aby chránily své know-how.
A pak je tu ještě výjimka – pro podniky, které nakládají s výbušninami.
Firmy obchodující s vojenským materiálem a výbušninami si stěžovaly na to, že zveřejňování obchodních smluv ze zákona o registru smluv neohrožuje jenom jejich byznys, ale také bezpečnost státu.
Ve smlouvách se totiž zveřejňují i informace, které by potenciálně bylo možné zneužít.
Neznačkovaný semtex na cestách
„Ve smlouvách se objevuje i místo a čas dodávky. A pokud nechceme bezpečnostní opatření pro transport všech průmyslových trhavin vylepšovat do budoucna kolonou obrněných transportérů, tak bychom rádi zůstali mimo veřejný zájem,“ řekl Právu obchodní ředitel státní akciové společnosti Explosia Pavel Bulant.
Explosia je akciová společnost plně vlastněná státem, ministerstvem průmyslu a obchodu. Vyrábí trhaviny a výbušniny, mimo jiné známou plastickou trhavinu Semtex.
Explosia skutečně zveřejnila od platnosti zákona několik smluv, které si zasluhují pozornost. Ale ani ne tak teroristů, jako veřejnosti.
HlídacíPes.org před časem upozornil na základě veřejně dostupných informací z registru smluv na to, že Explosia, spolu s Policí ČR při nakládání s některými trhavinami porušuje zákon.
Konkrétně šlo o případy, kdy pardubická Explosia dováží do policejních skladů vedle „normálních“ i takzvané neznačkované výbušniny.
Ty jsou obtížně zjistitelné, protože v sobě neobsahují jinak povinné detekční látky. Policie a armáda je používají například pro výcvik služebních psů.
Problém je v tom, že jakékoli neznačkované výbušniny nemají v civilních vozech co dělat. Mimo výrobní areál Explosie je ze zákona může přepravovat výhradně policie či armáda.
Fakt, že kilogramy semtexu a dalších neznačkovaných výbušnin dovážejí vozy Explosie z Pardubic do policejních skladů v Hlubokých Mašůvkách na Znojemsku potvrzuje právě tato veřejně dostupná smlouva mezi Explosií a Ministerstvem vnitra.
Explosia podle této smlouvy jednu várku výbušnin dodala vloni v létě, konkrétně 16 kilogramů neznačkovaného semtexu v balíčcích po 250 gramech.
Druhá dodávka s neznačkovaným semtexem putovala do skladů letos v únoru. Smlouva vysloveně uvádí dodací podmínku „dodáno do skladu Policie ČR v Hlubokých Mašůvkách u Znojma“.
Vozte si to na dvorku
Že jde o problém, potvrdil redakci HlídacíPes.org Český báňský úřad. Ten je ve věci výbušnin správním orgánem a povoluje předávání, vývoz, dovoz a tranzit výbušnin.
„Držitel povolení není Explosia jako dodavatel, ale příjemce, v tomto případě Policie České republiky. Jinými slovy – neznačkované výbušniny by si měla vozit po veřejných komunikacích sama Policie České republiky. Explosia je může převážet maximálně v areálu výrobního závodu,“ potvrdil na dotaz HlídacíPes.org mluvčí úřadu Bohuslav Machek.
To, co může vypadat jen jako administrativní pochybení ze strany Explosie i Policie ČR, či přimhouření oka nad přísným zákonem, by mohl být v případě, že by se zásilka dostala do nepravých rukou, vážný problém.
„Obchod a nakládání se zbraněmi a výbušninami je silně regulovaná oblast a proto také přitahuje spoustu kriminálních aktérů. Pokud je regulace nějakým způsobem porušována, tak to riziko, že by se to mohlo dostat na černý trh, tu samozřejmě je,“ řekl Tomáš Šmíd, bezpečnostní analytik z katedry politologie Masarykovy univerzity.
Balíčky semtexu a dalších trhavin by na černém trhu měly potenciálně značnou cenu – právě proto, že na rozdíl od běžných výbušnin v sobě neobsahují jinak povinné detekční látky.
„Takže všichni bojujeme proti terorismu a státní firma vozí neznačkovanou plastickou trhavinu po republice bez povolení. Kdyby se to někomu podařilo z auta ukrást, dobře by si vydělal,“ říká expert v oboru výbušnin. Protože však spolupracuje i s firmou Explosia, nepřál si být v této souvislosti jmenován.
Výjimka má smysl, ale…
Policie vloni na dotaz HlídacíPes.org potvrdila, že Explosia výbušniny do skladu Policie ČR v Hlubokých Mašůvkách skutečně dodává. „V souladu s informační a oznamovací povinností dodavatele je převoz výbušnin hlášen a po celé republice monitorován Policií ČR,“ konstatuje policejní mluvčí Ivana Nguyenová.
Jakákoli přeprava výbušnin musí být předem hlášena, schválena báňským úřadem a je po celou dobu cesty monitorována policií i za pomoci GPS. Problém je v tom, že v případě neznačkovaných výbušnin má odpovědnost za přepravu výhradně nabyvatel, v tomto případě policie.
Státní podnik Explosia odmítla téma jakkoli komentovat. Navzdory tomu, že smlouva je veřejně přístupná v registru smluv, odkázala na obchodní tajemství.
Nyní se Explosia, a s ní i další firmy z oboru, dočkala výjimky ze zveřejňování v registru smluv.
Ty jistě mají svůj smysl. Rozhodně by ale neměly sloužit k tomu, aby pomáhaly státu, policii a státem ovládaným firmám porušovat bezpečnostní předpisy ani zákon.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
3 komentáře
Naštěstí pro policii žádná výjimka v zákoně není, takže cajti budou muset nějakou příští smlouvu zveřejnit i s chlupama. A co si o tom myslí nějaký vykopnutý generál, jim nesmí bránit v dodržování zákona. Všechny naše ozbrojené složky tu povinnost zveřejnění nadále mají, tam to najdeme. A smlouvy se zahraničními partnery byly vyňaty už z původního zákona, takže Explosii nic nebrání vyvážet zboží za hranice mimo registr smluv. Bulant trochu lže.
Nikoliv, tohle totiž vůbec nemá smysl. Protože – registr smluv byl předem politicky deklarován pro kontrolu používání veřejných prostředků (předražení a podobně) Okej, může byť..
Ovšem, pokud je snad nyní požadováno (jistě v dobré víře) aby se takto veřejně kontrolovalo zda všechna ujednání těch smluv odpovídají zákonným předpisům (viz v závěru článku), dostaneme se do nesnazí. Protože – jak lze bylo i zde na HP opakováno v tomto státě je tolik předpisů že je asi nikdo nezná všechny, a i samotné soudy je vykládají s velkým několikaletým zpožděním a navíc rozdílnými verdikty (viz nyní dr Rath, Nejvyšší versus Vrchní soud).
Takže dát komukoliv (komerční, politické) konkurenci a spoustě lidí s odlišnými cíly (co třeba ruští špioni? :))možnost podrobně studovat veřejné smlouvy a pak je soudně napadat, protože podle jejich právního názoru je v nich něco protiprávně. Kam to asi povede? Ty smlouvy se do soudního rozhodnutí pozastaví na několik let..Hezké že? Jak bylo už i zde na HP publikováno, už dnes se veřejná správa vyhýbá výběrovým řízením aby se vyhnula podobným stížnostem.A radši to „na vyjímku“ přidělí jednomu zájemci. Tak asi snad příště zruší i ty smlouvy a všechno se bude dohadovat ústně a předávat peníze v kufříkách.
Článek pana R.B. si mohu vykládat také tak, že mu nejde o smysl původního záměru zákona, t.j. aby bylo možné veřejně kontrolovat nakládání s veřejnými prostředky a zabránit tak jejich zneužívání, ale naopak, že mu jde o zneužití tohoto zákona k záměrům více než pochybným!