Volby na Slovensku v datech: Interaktivní mapy, grafy, možné koalice…
O víkendu na Slovensku proběhly volby, které nejspíše přinesou bezprecedentní zemětřesení na slovenské politické scéně. Do parlamentu se dostalo hned osm stran. Datový analytik a politolog Kamil Gregor pro HlídacíPes.org připravil unikátní datovou analýzu výsledků voleb i možných řešení povolební situace.
Nejdříve počty mandátů:
Hned na první pohled je vidět několik zásadních skutečností:
– Dosud vládní strana SMER-SD premiéra Roberta Fica neobhájila většinu křesel (nejméně 75 ze 150), oproti očekávání ale totálně propadla, získala jen 28 % hlasů, přitom v minulých volbách v roce 2012 dostala 44 %!
– Z parlamentu zcela zmizela řada tradiční stran, které zde usedaly už celá léta, zejména křesťanskodemokratická KDH a liberálně-konzervativní SDKÚ. Naopak se zde objevují mladé nebo zcela nové strany, jako je SaS, SME RODINA a #SIEŤ.
– Ve srovnání s předchozími volbami zaznamenaly obrovský úspěch nacionalistické SNS a ĽSNS (strana velmi kontroverzního župana Banskobystrického kraje Mariana Kotleby)
Volební mapy
Odkud pochází voliči jednotlivých stran? Na tuto otázku odpovídají unikátní interaktivní volební mapy, které krátce po volbách připravil matematik Michal Škop. Zde je mapa ukazující výsledky voleb podle obcí (po kliknutí se v novém panelu prohlížeče otevře interaktivní verze):
Následující série map ukazuje volební podporu podle okresů pro všech osm parlamentních stran. Každá bublina odpovídá jednomu okresu. Velikost bubliny ukazuje absolutní počet voličů strany a její barva odpovídá podílu hlasů pro stranu.
Volební grafy
Dvourozměrný pohled na rozložení voličů stran ukazují následující volební grafy, které porovnávají podíly hlasů dvou stran v jednotlivých okresech (jedna strana je na svislé ose a druhá na vodorovné ose). Velikost bublin odpovídá počtu voličů v okrese.
Po kliknutí se opět otevře interaktivní verze. Tyto grafy si můžete sami vytvářet zde.
Nejprve srovnejme podporu pravice a levice, např. SMERu a SaS. Je vidět, že s rostoucí podporou jedné strany podpora druhé mírně klesá – pravice je silná zejména v Bratislavě (velká bublina v horní části grafu), levice je naopak silnější zejména na severu a východě země.
Specifickou volební geografii mají maďarské strany – jejich voliči se velmi silně koncentrují na jižním Slovensku, kde žije největší část maďarské komunity. Graf dole srovnává podporu strany maďarsko-slovenského soužití MOST-HÍD a slovenské nacionalistické strany SNS. Z něj je vidět, že SNS, jež se proti Maďarům negativně vymezuje, má paradoxně nejvíce voličů v okresech, kde Maďaři prakticky vůbec nežijí.
Poslední graf srovnává liberální SaS s nacionalistickou ĽSLS. Jak je vidět, tady žádný jednoznačný vztah nenajdeme – v řadě okresů byly silné obě strany.
Možné koalice
Před volbami se očekávalo, že SMER-SD výrazně zvítězí, ale neobhájí vládní většinu, a otázkou samozřejmě bylo, koho po volbách vezme do vládní koalice. Nyní je tato otázka ještě naléhavější, neboť někteří pravděpodobní koaliční partneři SMERu se vůbec nedostali do parlamentu, zejména KDH.
Situaci navíc komplikuje výrazný úspěch nacionalistických stran, bez nichž by bylo velmi obtížné sestavit širokou koalici s cílem odsunout Roberta Fica do opozice (jako se to stalo za vlády Ivety Radičové).
Tady jsou všechny možné tzv. minimální vítězné koalice pěti nebo méně stran. Minimální vítězná koalice je taková, která neobsahuje žádné „nadbytečné“ členy – po odchodu nejslabší strany by ztratila vládní většinu.
Barva stran naznačuje možné problémy při vyjednávání koalic – červeně je označen SMER-SD, tedy dosavadní vládnoucí strana, černě jsou označeny nacionalistické strany, zeleně strana MOST-HÍD, jež s nimi bude spolupracovat jen obtížně vzhledem k tomu, že reprezentuje maďarské voliče, a modře ostatní strany.
Číslo v závorce ukazuje počet mandátů koalice (je třeba získat nejméně 76 mandátů).
SMER-SD, SNS, ĽSNS (78)
SMER-SD, OĽ-NOVA, #SIEŤ (79)
SMER-SD, OĽ-NOVA, MOST-HÍD (79)
SMER-SD, OĽ-NOVA, SME (79)
SMER-SD, SaS, #SIEŤ (81)
SMER-SD, SaS, MOST-HÍD (81)
SMER-SD, SaS, SME (81)
SMER-SD, OĽ-NOVA, ĽSNS (82)
SMER-SD, OĽ-NOVA, SNS (83)
SMER-SD, SaS, ĽSNS (84)
SMER-SD, SaS, SNS (85)
SMER-SD, SaS, OĽ-NOVA (89)
SMER-SD, SME, MOST-HÍD, #SIEŤ (82)
SMER-SD, ĽSNS, MOST-HÍD, #SIEŤ (85)
SMER-SD, ĽSNS, SME, #SIEŤ (85)
SMER-SD, ĽSNS, SME, MOST-HÍD (85)
SMER-SD, SNS, MOST-HÍD, #SIEŤ (86)
SMER-SD, SNS, SME, #SIEŤ (86)
SMER-SD, SNS, SME, MOST-HÍD (86)
SaS, OĽ-NOVA, ĽSNS, MOST-HÍD, #SIEŤ (76)
SaS, OĽ-NOVA, ĽSNS, SME, #SIEŤ (76)
SaS, OĽ-NOVA, ĽSNS, SME, MOST-HÍD (76)
SaS, OĽ-NOVA, SNS, MOST-HÍD, #SIEŤ (77)
SaS, OĽ-NOVA, SNS, SME, #SIEŤ (77)
SaS, OĽ-NOVA, SNS, SME, MOST-HÍD (77)
SaS, OĽ-NOVA, SNS, ĽSNS, #SIEŤ (80)
SaS, OĽ-NOVA, SNS, ĽSNS, MOST-HÍD (80)
SaS, OĽ-NOVA, SNS, ĽSNS, SME (80)
Psáno pro HlídacíPes.org. Autor je datový analytik a politolog, působí v občanském sdružení KohoVolit.eu.
Pokud se vám tento článek líbí, podpořte nás pomocí DMS na číslo 87777 s textem: DMS ROK KOHOVOLIT (cena 30 Kč, z toho 27 Kč pro KohoVolit.eu).
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Kam na hory bez davového šílenství?
Investor Brůna: Prachy jsou krásná věc. Ale štěstí si nekoupíš
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
V posledních slovenských volbách pan Fico dost možná doplatil na to, že se zdál být jistým kruhům a osobám málo proruský. A tak byla panu Ficovi těmito kruhy a osobami politická scéna na Slovensku tak rozvrácena, že nyní chudák pan Fico patrně neví, kde mu hlava stojí. Totéž nebezpečí bohužel hrozí i nám. Naši mladí lidé nejsou o nic chytřejší a politicky gramotnější, než mladí lidé na Slovensku.