Vlna uprchlíků nekončí. V Africe budou jednou až čtyři miliardy lidí
Mnoho lidí v ČR a vůbec Evropě je nyní překvapeno vlnou uprchlíků z Afriky (a blízkého a středního východu), kteří se snaží dostat do Evropy za lepším životem. Je to jen malinkatý důsledek toho, jak „neuvěřitelně“ rychle Afrika dnes roste. A poroste dál.
Dneska v Africe žije zhruba jedna miliarda lidí, o něco více než v Evropě (včetně asijské části Ruska). V Asii jsou to čtyři miliardy a v Americe také zhruba jedna miliarda. Nicméně Afrika jako kontinent je poslední, kde stále dochází k „populační explozi“.
Kolem roku 2040 se zvětší počet lidí v Asii z dnešní 4 na 5 miliard, v Evropě a v Americe bude počet víceméně stagnovat.Ale v Africe se za tu dobu zdvojnásobí.
Delší prognózy – do konce století – už budou trochu méně přesné, ale dá se stále rozumně odhadnout, že Asie, Evropa i Amerika budou v té době už zhruba stagnovat v počtu lidí.
Ovšem v Africe – ač dojde k zpomalení až zastavení růstu – se počet lidí stále ještě zdvojnásobí na 4 miliardy.
To znamená, že děti, které se dnes rodí do světa, v němž je počet lidí v Evropě i Africe zhruba stejný, se ještě dožijí světa, kdy v Africe bude 4x více lidí, než v Evropě.
Pravděpodobný vývoj počtu lidí na Zemi. Každá ikona reprezentuje miliardu lidí.
Jak to, že počet lidí v Africe tak poroste?
Jde o kombinaci dvou vlivů:
- Průměrný počet narozených dětí je v průměru v Africe stále vysoký – zhruba 5 dětí na jednu ženu. To jinde na světě už vůbec není, i v Asii takových hodnot dosahují jen nejchudší země jako je Afghánistán.
Asie jako celek má průměr 2,25 dítěte na ženu.
Pro srovnání – v Evropě (i v ČR) je to nyní jen kolem 1,5 dítěte na ženu, v Americe kolem 2. - Výrazně se i v Africe prodlužuje doba života. Po druhé světové válce byla průměrná doba života v Africe 40 let, dnes je to 60 let (skoro jako v Evropě po válce) a pokud poroste jako v jiných částech světa, na konci století bude kolem 80 let (zhruba jako v Evropě dnes).
Bohatší a zdravější Afrika = méně lidnatá Afrika
Pro mnohé je překvapivé, ale právě „zbohatnutí“ lidí a lepší zdravotní péče v Africe jsou tím, co zastaví nárůst počtu lidí.
Zatímco typická chudá rodina s omezenou zdravotní péčí má přes 5 dětí (z nichž v průměru tak 1 zemře v dětství), typická bohatší rodina s lepší zdravotní péčí (třeba na úrovni Asie, Evropy) už směřuje k dětem 2.
Tak jako to bylo po celém světě: jak se zdravotnictví zlepšilo (více dětí přežije) a lidé obecně bohatnou, sníží se počet dětí ke dvěma.
Typická chudá rodina v Africe bez dobrého zdravotnictví má v průměru 4-6 dětí, bohatá s dobrým zdravotnictvím 2.
Zdvojnásobení počtu lidí v Africe v nejbližší době (20-30 let) z 1 miliardy na 2 miliardy je prakticky dané, ti lidé už tam dnes prostě žijí a pořád nějaké dětí mít budou.
Zda na konci století tam budou spíše 3 nebo spíše 5 miliard bude záležet na tom, jak Afrika zbohatne a jak se tam zlepší zdravotnictví – čím lépe na tom Afrika bude, tím pomaleji počet lidí poroste.
Nevím jak vám, ale osobně mi přijde, že čeští ani obecněji evropští politici zatím na tato fakta zatím moc nereagují a jsou překvapení a jen panicky „hledají řešení“, když se tisíce lidí objeví „u nás“ (tj. nyní jen naprostý zlomeček obyvatel Afriky).
Zdroje: Gapminder.org (vřele doporučuji), statistiky OSN, fotky integritour.com, stargist.com
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
2 komentáře
Autor článku může snadněji mnohé osudy z Afriky pochopit lépe ?
Zdravý život obyvatelů v Namibii je toho důsledek, jak se dá žít ve své zemi zdravě
Rossing Uranium Mine, Namibia
https://www.youtube.com/watch?v=dCETVh_HQcw
Namibia Rossing Parking https://www.youtube.com/watch?v=sQvNEJu7qTU
Dobrý den a co Tedy mohu udelat ja občan abych zabránila príjmu uprchliku do naši zeme? Chci pomahat českým detem a českým invalidum duchodcum kteri to potrebujou a né lidem z afriky. Mirka Solanska