Vladimír Dlouhý: Prostý lid se zdá být poměrně značně nespokojen
Navzdory ekonomicky příznivému období, které zažívá Česko, i přes nízkou nezaměstnanost i rostoucí platy „populace není zjevně příliš spokojena“. V rámci svého vystoupení na Exportním fóru Asociace exportérů v Mladých Bukách to řekl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Ten se nově stal i ekonomickým poradcem prezidenta Miloše Zemana.
„Dlouze jsme o této nabídce od prezidenta diskutovali a dospěli jsme k závěru, že jako prezident Hospodářské komory jsem to nemohl odmítnout. Zároveň to ale nepovažujeme za vyjádření podpory politickým postojům pana prezidenta,“ okomentoval toto nové angažmá Dlouhý.
Dohánění Německa a Rakouska
Na exportním fóru se však věnoval hlavně ekonomice. Jádro nespokojenosti lidí spatřuje Vladimír Dlouhý v tom, jak se v Česku vyvíjejí reálné mzdy v poměru k vyspělé západní Evropě, zejména k Německu.
„Politici to u nás mají těžké, protože už od 90. let se tu lid srovnává s nejbohatšími evropskými ekonomikami, s Rakouskem a Německem. Kdyby naším sousedem byla jižní Itálie, Portugalsko a Řecko, lidé by to asi vnímali jinak,“ říká Dlouhý.
Poukázal také na to, že poměr českých a německých reálných mezd je stále velmi vzdálen a za posledních 15 let se příliš nezměnil: Češi v roce 2004 pobírali v průměru 38 % německé průměrné mzdy, nyní je to 40 %.
Připočítat je k tomu nutné i stále podceňovaný vliv exekucí. V ní je zhruba 17 % tuzemské ekonomicky aktivní populace. I když tedy v Česku skokově vzrostly zejména ty nejnižší mzdy, řada lidí to vůbec nepocítila. Jakýkoli příjem navíc totiž spolknou právě exekuční splátky.
Když peníze nemotivují
„U lidí v exekuci růst mezd vůbec nefunguje. Protože cokoli dostane zaměstnanec vyplaceno navíc, odevzdá na splátkách svého dluhu. Jistě, dluhu se musí platit, ale je třeba se zamyslet nad tím, zda těch přes 800 tisíc lidí, kteří jsou zatíženi exekucemi není příliš velká masa lidí, která si vůbec neužívá ekonomického boomu a v žádném případě pro ni neplatí růst mezd,“ upozorňuje hlavní analytička Raiffeisenbank Helena Horská.
S faktem, že jsou jejich zaměstnanci zatíženi exekucí se v konečném důsledku podle ní musejí potýkat i firmy.
„To, že dostanou prémie vlastně tyto zaměstnance vůbec nezajímá a nemotivuje. Nechtějí chodit na směny navíc, protože oni fakticky ty peníze navíc nevidí. Pro lidi v těchto problémech je nakonec zajímavější to, že dostanou firemní mikinu a firemní boty,“ říká Horská.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Ivan Pilip: Oklepat se z neúspěchu, smát se s Patrikem Hartlem a doufat v lepší Česko
Jak Národní muzeum neuctilo Karla Kryla a ten pak skončil ve sklepení
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
21 komentářů
1) A proto lide voli 3 v soucasnosti nejvetsi lhare. Zemana, ktery se tvari jako prezident dolnich 10 milionu. Babise, ktery slibuje, ze se vsim neco udela. Okamuru, ktery tvrdi, ze za vsechno muzou migranti. 2) Zajimalo by me, co Dlouhy, kdyz je tak chytry, chce vymyslet pro lidi v exekucich. Podle me nejde (prevazne) o obeti smejdu ci mikroskopickeho pisma na smlouvach. Ti lide si proste chteli zit na vysoke noze, aniz by na to meli. Takze pro ne plati a bude platit – lip uz bylo.
Naprostá pravda pane Kaminsky. Hodně lidí si neumí řídit vlastní život. Neumí se rozhodovat a následně nést zodpovědnost za svá rozhodnutí. Pro spoustu lidí bylo, a bohužel stále je, lepší, když jim někdo život řídí. Zakazuje, dovoluje a nařizuje. Nechápu proto, proč by mi mělo být líto lidí, kteří, jak píšete správně, chtějí žít na vysoké noze, aniž by na to měli. Vysoký počet exekucí v naší zemi je smutný, ale mě to nezajímá. Ve většině případů, myslím, je to vina jich samotných.
Nikdo Vas nenuti je litovat. Problem tkvi v necem jinem. Lide s exekucema nemaji zadny majetek, zvyseni mzdy je nemotivuje, zkratka je jim vsechno jedno a jsou nachylni k tomu volit ruzne extremisty a demagogy. Jejich beznadejna situace a z toho vyplyvajici pocit zivotni frustrace negativne ovlivnuji i ostatni, kteri si treba nepreji, aby nam vladli chamtivi a samolibi egoisti, jako jsou Babis, Zeman, Okamura nebo Filip.
Takze je oddluzime, jinymi slovy , koupime si je, aby volili tak nejak pokrokove spravne . To ma logiku… Tak je to spravne. Tak to ma byt.
No právě, nemůžete požadovat oboje najednou. Totiž že současně
a) Lide si budou řídit vlastní život, budou se rozhodovat a následně nést zodpovědnost za svá rozhodnutí.
ale
b) když jim bude stát život řídít ohromným množstvím zákonů a vyhlášek .Zakazuje, dovoluje a nařizuje, a za porušení trestá (i jen vysokými pokutami).
Následky toho jsou doufám naprosto vidět třeba po zavedení EET (ale i dalších předpisů) . Právě ti, kteří si chtěli ten život řídit sami ,živnostníci, s tím končí, protože díky neustálým kontrolám a pokutám za porušení sebemenších pravidel ze strany státu je tento způsob svobody rozhodování pro ně likvidační-
Lide preci nejsou v exekucich kvuli vyhlaskam.
Prostý lid si leccos pamatuje, pane Dlouhý …. na Zemana každopádně a na vás taky!
Pan Dlouhý člen KSČ. CO DODAT .To on zavinil dnešní stav.
Co člen, přímo předseda organizace KSČ v Prognostickém ústavu, odkud nejspíše pocházel scénář akce „Sametová revoluce“ v listopadu 1989 v Praze.
Pan Dlouhý by měl po tom co udělal před lety jako ministr mlčet a schovávat se .
Prostý lid si také pamatuje vystoupení Dlouhého v ČT /pád Klausovy vlády/, kde se veřejně styděl, ale dosud Dlouhý neřekl za co !!!
Jsem zastánce pravidla „padni komu padni“. Takže i soudruh, ehm, nyní pan Dlouhý, nemá co zastávat tak vysoké funkce. Ani jako nový poradce prezidenta Zemana. Padni, komu padni. Opírat se o bývalé aktivní komunisty ve vysokých státních funkcích je docela nepochopitelný paradox, kterému nerozumím. Po takřka 30 ti letech opravdu ne. A nyní, nově licitovaná možná vláda „s důvěrou“ jde přesně v tomto tupém duchu.
Ten problém s příjmy a exekucemi je někde jinde. Pokud by jsme uvažovali německé příjmy a německé ceny, tak je asi strašně málo věcí, které kdyby si koupil ten člověk na dluh, by ho přivedly do situace že bude vzniklý dluh splácet řadu let, zaplatí v tom všechno své zvyšování platu, prémie, apod.. a ani tím ten dluh nesplatí.. (počítam že ani auto ne, a při třeba hypotéce na dům by to solidní německé banky spočítaly tak aby mu vzaly třeba ten koupený dům byt ale tím byl oddlužen).
Takže – to brát pěkně po pořádku, bod po bodu.
1. Mzdy by měly odpovídat cenám. (To se sice špatně kvantifikuje, ale existuje státem sledovaný spotřební koš, a tomu tedy nastavit i cílování platů
2. U půjček kontrolovat výši úroků. Cokoliv je nad určitou mez bude nezákonná lichva, nejen že za ní bude trest, ale hlavně, tím pádem, ani soud, ani exekutor takový dluh neuzná
3. Minimální povolené výdaje připisované k dluhu za předběžné standardní právní vymahání dluhu.Rekněme 50 Kč za poslání doporučeného dopisu s výzvou k zaplacení…:)
4. Minimální povolené výdaje připisované k dluhu za standardní právní vymahání dluhu u soudu. (Tam je to tuším dnes max několik tisícovek)
4. Minimální povolené výdaje připisované k dluhu za exekuci. Pokud v tom není skutečná exekuce fyzického majetku, je to pouze v zaslání dopisu jeho zaměstnavateli o nařízení splátek dluhu.-čili jsme zase na 50 Kč za doporučený dopis…Kdyby to posílal rovnou soud přes datovou schránku ta zadarmo.
5. V případě exekuce majetku přímo v zákoně uvést a kontrolovat že exekutor se musí snažit získat při prodeji maximální ceny pro splacení dluhu. V opačném případě trestný čin, plus doplacení z jeho účtu…
Jak snadné, milý Watsone, popř pane Dlouhý..
Máte pravdu pane petřeph. Ale nezdá se vám, že popisujete z valné části stav, který tu kdysi byl ? Kdysi, než se páni soudruzi liberální komsomolci jako je Vladimír Dlouhý pustili s bolševickou rozhodností do práce a zničili co se dalo?
Samozřejmě, že to tady bylo. Riziko ztráty zaměstnání bylo téměř nulové, ale i tak, na př. Česká spořitelna nikomu nepůjčila tolik, aby ho zruinovala při neschopnosti platit a navíc museli být ručitelé. Maximální úrok byl 8% p.a., bez jakýchkoliv dalších vedlejších plateb.
Prognostický ústav se drží u vlády už 28. rok, a nevypadá top, že by se poučky „Peníze až na prvním místě“ vzdal>
Před r.1989 předseda KSČ v prognostickém ústavu navrhl vyloučit spolupracovníka Zemana z KSČ,poté spolutvůrce toho,jak jsme na tom dnes,zaměstnanec Bloombergu a opět dosazen na správnou funkci v hospodářské komoře!Bezpáteřní osoba.Ondráček komunista vadí,jiní nevadí…
Za úsměvné považuji fakt, že bude radit ekonom Dlouhý ekonomovi Zemanovi. Ani jeden z nich netuší, proč je „Prostý lid značně nespokojen“. Jak by také mohl, když ekonom vidí jen peníze a pracovní sílu. Máme jen pracovat a nerodit a nevychovávat děti, protože v pojetí ekonomů je chov vepřů činností produktivní a výchova dětí činností neproduktivní. Pro ekonomy náklady výchovy našich dětí jen snižují dividendy těch, kteří naši práci starostlivě řídí, …ke svému prospěchu.
Zdroje společenské dynamiky jsou stejné v ekonomice i demografii. Chuť k životu se projevuje jak v ekonomické iniciativě, tak při rození dětí (Godet, Boussemart 2018). Díky ekonomům,
Vytýkali jsme komunistům materialismus, ale to co se stalo s ideami dnes , od toho i ten nejmaterialističtější dialektický materialismus byl na hony vzdálen, asi tak jako zacházení německých nacistů s vězni v Osvětimi od křesťanské lásky, nebo finační dar na dobročinnost od lichvy.
Prokletím tohoto století budou, jak se zdá ekonomové a jejich přístup k řešení problémů společenských i problémů jednotlivců.
Vážený pane Vladimíre, dle mého dědy jste budoval komunismus po hedvábném sametu kapitalismus, co to je prostý lid a neprostý lid. Děkuji za vysvětlení
Prostý lid -neskutečná arogance , ani obyčejný člověk není správně. Snad nejlépe se hodí “ běžný občan“ . Je v ČR nějaká skutečná autorita hodná respektu?