Investor Brůna: Kdo je vlastně bohatý? Na pěkný důchod už miliony nestačí
KOMENTÁŘ. Od jakého jmění je v Česku už člověk bohatý, aby na stará kolena nemusel živořit? Jinými slovy: při jakém majetku lze přestat pracovat a už si jen užívat rentiérského života?
Když rozumně investujete a ročně utratíte v průměru čtyři procenta svého majetku, mělo by vám díky investování peněz přibývat. Rozhodně neubývat. Nesmíte ale dělat chyby.
Záleží na životním stylu, nejvíce pak na tom, jaké máte partnerské vztahy. A také, jak velké máte děti a zda nechodí jen s nataženou dlaní.
10 milionů: pěkný důchod doma
Při majetku 10 milionů a průměrné výnosnosti investic 5 % ročně můžete utratit ročně 500 tisíc korun, tedy zhruba 40 tisíc měsíčně.
To je rozumný důchod pro člověka nad 60 let, ale nedovolí vám to třeba cestovat.
50 milionů: hezké žití
Při majetku 50 milionů korun můžete ročně utratit 2,5 milionu korun, tedy 200 tisíc korun měsíčně. To je na hezké žití, běžné cestování.
Pokud ale máte děti, není rozhodně zaručeno, že i oni budou rentiéři, to jim na život nestačí a musí pracovat.
250 milionů: to si žádá chladnou hlavu
Hranice 250 milionů korun vytváří velmi pěkné portfolio. To už patříte mezi 20 milionů nejbohatších lidí světa.
Je ale na to potřeba mít připravenou hlavu. A také začít více vracet společnosti, protože pak vás uspokojuje hlavně to, když jsou lidé šťastní.
- Většina domácností má jmění kolem 2,5 milionu: Průměr čistého jmění české domácnosti činil v letech 2021 a 2022 podle ČSÚ 3,5 milionu korun, přičemž medián dosáhl zhruba 2,5 milionu korun. (Do toho se samozřejmě započítává hodnota například bytu, pozemku či chalupy).
- „Dolaroví“ milionáři: V Česku žije několik desítek tisíc dolarových milionářů, jejichž mění je vyšší než zhruba 23 milionů korun. Převažují mezi nimi muži kolem 56 let. Více se ale už začíná projevovat příchod mladších dolarových milionářů, potomků polistopadových podnikatelů, ale jsou mezi nimi také zakladatelé úspěšných startupů. Zdroj: J&T Banka, Echo24.
- Kdy se cítíme bohatí: Češi se považují za bohaté s 10 miliony a příjmem 120 tisíc korun.
- Ti nejmohovitější: TOP 100 nejbohatších Čechů.
A jakou má kdo šanci se k takovým majetkům dostat? Podle příjmů jsou to čtyři skupiny lidí.
Zaměstnanci – na penzi za pecí
Mají málo osobní svobody, šéfové jim určují termíny a co kdy mají dělat. Mají také málo peněz, ale nenesou velká rizika.
Jako zaměstnanec můžete vydělat a nashromáždit majetek do 10 milionů korun. Pokud jste dobře koupili nemovitost, vzali si hypotéku, není to za život nereálné.
Živnostníci se zajistí lépe
Mají více osobní svobody, možná si více vydělají, nemají fixní plat, můžou si vydělat více než zaměstnanci, ale nikdo jim neproplatí dovolenou.
Neznám mnoho živnostníků, kteří by si prací vydělali nad 50 milionů korun. Více ale investují, váží si svého času a mají také méně jistý důchod než zaměstnanci.
Majitelé firem: všechno, nebo nic
Ti si mohou vydělat hodně peněz. Nesou ale velká rizika a jejich byznys může zkrachovat a nemají nic. Nesou velkou zodpovědnost za to, aby zaměstnancům dali práci a přišla jim výplata.
Na těchto lidech stojí a padá naše národní prosperita. Mají často dost peněz, ale nejsou až tak svobodní. Teprve prodejem firmy lze nashromáždit větší majetek, za který považuji hranici 100 milionů korun.
To nejde za život utratit, nesmí ale dělat chyby. Se 100 miliony je už člověk v dobré „letové výšce“, není to ale na žádnou velkou akrobacii.
Investoři se starají, aby nezchudli
Buď majetek zdědí nebo se investory stanou prodejem firmy. Je to nejvyšší a nejtěžší fáze. Nemusí už pracovat, peníze pracují pro ně. Často ale chtějí pracovat a být užiteční.
Musí pečlivě spravovat svůj majetek a dobře řídit rizika, aby o majetek nepřišli. Často zjistí, že správa vlastního majetku je stejná nebo větší dřina než být podnikatelem. Málokdo zvládne být investorem bez starostí a užívat si ten pocit, že je rentiér.
Autor je podnikatel a investor, stálý spolupracovník HlídacíPes.org
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Prachy jsou krásná věc. Ale štěstí si nekoupíš
Investor Brůna: Lakotové vždy prodělají. Šmejdi si na ně umějí počkat
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
11 komentářů
Podle autora tohoto článku by mělo být cílem mít v den smrti ten největší majetek co kdy měl. Co s těma penězma den po smrti plánuje udělat? Dál si vypácet rentu? Jem možné vůbec mít jako neživý zápis v katastru nebo v centru cenných papírů? Je zakázáno brát si cokoliv na onen svět 😀
Ne pane Mirku, to je myšleno na začátek důchodu 😉
ano, ale je to míněno tak že utrácíte pouze výnosy. tj „jen“ 40.000 měsíčně, to znamená že těch 10.000 je tam až do konce, OK není to nejvíc, je to vlastně reálně méně, takže máte proavdu vy a ne já, ale proč tam je potřeba mít až do konce celou částku?, dle mého 40.000 měsíčně si lze vyplácet už při výrazně nižší výši investic (třeba 7.000.000) a peníze nedojdou. Nemluvě o tom, že je to 40.000 můj důchod + 15.000 státní důchod = 55.000. Takže ve finále by mohlo stačit i 5.000.000. Líbí se mi myšlenky billa Prekinse z jeho knigy DIE WITH ZERO.
Vypadá to, že autor ví, o čem píše. Já si dávám splnitelné cíle a pro mě by byl luxus mít v penzi příjem 40 tis. Kč. To rozhodně nemám ani teď (42 let)! Přesto pracuju na tom, abych tyhle peníze v důchodu měla.
V současné době je tu ale jedna velká nejistota, a to politická situace, celá Evropa se připravuje na válku a to nevěští nic dobrého. Je možné, že za pár let budeme utíkat s igelitkou v ruce, tak jako k nám utíkali před pár lety Ukrajinci. Je to trochu depresivní, ale lidstvo si prostě nedá říct, furt musí válčit ?!
Důchodová reforma může poškodit lidi, kterým zbývá odpracovat už jen pár let
https://www.e15.cz/domaci/duchodova-reforma-muze-poskodit-lidi-kterym-zbyva-odpracovat-uz-jen-par-let-1420334
Nikoliv Důchodová reforma ve prospěch občanů. Tady jde o Penzijní reformu zcela ve prospěch penzijních fondů bank. Důkaz v kapitole „Příběh jednoho bankéře“ v knize Ekonomům to myslí černobíle.
Vzhledem k tomu, že průměrné mzdy nedosahuje 70% populace, je tento článek zbytečný. A to se prý máme nejlépe za celé období ČR! Cha, Cha. Statistiky mluví úplně opačně!!!
„Počátkem každého velkého majetku je vždy zločin!“
(H.d.Balzac) A o tom to je. Takže musíme krást a loupit, abychom mohli mít zajištěné stáří. Poctivou prací v kapitalismu člověk nezbohatne. To chtěl autor v podstatě říci.
Ne všichni lidi kradou, je to jen přežitek z doby komunismu, kde kradl kdo měl přístup, většinou samotní komanči. Každý mluví o sobě, jen nevidí dotyčný dřinu, kterou lidi podstupují mnohdy na úkor svého zdraví. Peníze jsou hezké, ale bohatsví osobně vidím v kvalitní půdě kde si můžu vypěstovat kvalitní potravu. Člověk se musí hýbat, a to i v důchodovém věku, a nemusí se zaobírat cenou másla nebo vajíček. Bude mi zanedlouho 40, finance nemám tak jako pan Brůna naznačuje, jen malý pasivní příjem a i s tým bych dokázal zaobstarat rodinu s dvěmi dětmi a cestovat po Evropě jde také lowcost. Jen jak kdo má nastavené priority a nehoní se, Rat race. Pan Brůna jen uvedl možnost jak se zaobstarat a nečekat na stát, který ho zachrání.
Pokuď vám zůstane po všech měsíčních výdajích 40 tisíc v peněžence a pokuď máte rádi teplo a moře cestuje se v pohodě po světě praktický každý měsíc…
Nemám slov kde žijete prosím
Investor Brůna propaguje spoření na důchod. Přitom STAROBNÍ DŮCHODY JSOU DIVIDENDY Z INVESTIC DO VÝCHOVY DĚTÍ (definice). Proč? Protože máme průběžně, tzn. mezigeneračně financovaný státní důchodový systém. Podrobnosti v přednášce z konference na VŠE v Praze: https://slideplayer.cz/slide/13563954/