Vláda selhává, nejistota spojená s covidem se přitom dá řídit, říká ekonom Filip Matějka
Udělali si komisi ekonomických expertů, ale nechtěli ji poslouchat, a tak ji rozpustili. Řeč je o ekonomickém poradním týmu, který na jaře vznikl při Ústředním krizovém štábu. Ne, že by stát alespoň některé rady expertů nevyužil, nicméně řada postřehů zůstala „v šuplíku“.
O tři čtvrtě roku později se potvrzuje, že stát i kvůli tomu v řadě ohledů v boji s koronavirem zaspal, či přinejmenším nevyužil možnosti, které měl.
Jedním z výrazných členů poradního týmu, který zřídil coby šéf krizového štábu ministr vnitra Jan Hamáček, byl ekonom Filip Matějka, člen akademické rady CERGE-EI, spolupracovník nobelisty Christophera Simse. V rozhovoru pro první díl ekonomického podcastu MakroMixer (který připravuje ekonom Patria Finance Jan Bureš a šéfredaktor HlídacíPes.org Robert Břešťan) se Matějka vrátil mimo jiné ke svému působení v ekonomické expertní skupině.
„Přišlo mi, že na začátku byl ten tým prospěšný a užitečný, ale postupem času nás začali poslouchat méně a méně až nakonec vůbec a velmi rychle nás rozpustili. K čemu mít ekonomický poradní tým, když vcházíme do největší ekonomické krize, jakou jsme kdy zažili?“ ptá se sarkasticky.
Jak se řídí nejistota
Problém podle něj byl, že tento tým „nezapadl do struktur“, nebyl pod ekonomickými ministerstvy, ale při Ústředním krizovém štábu. „Pamatuji si, že ministr Havlíček v jednu chvíli řekl, že žádný poradní tým nepotřebuje a nechce, a pár dní na to ministr Hamáček založil tento náš tým. Skutečně myslím, že to byl skvělý mix ekonomů a praktiků,“ říká Matějka.
Mezi členy byl například sociolog Daniel Prokop, ekonomové Jan Bureš, Daniel Münich, Martin Fassmann, Danuše Nerudová či nedávno (na covid) zesnulý Michal Mejstřík.
„Ten mix fungoval skvěle. Dávali jsme podklady, někteří pak přešli do NERVu (Národní ekonomická rada vlády, pozn. red.), ale zbyla z toho spíše pachuť,“ konstatuje Matějka.
„Mne překvapila vnitřní rivalita státní správy, neochota některých resortů mezi sebou spolupracovat. Občas to kontrastovalo s tím nadšením, které přicházelo zvenku od těch několika poradních sborů,“ komentuje to i hlavní ekonom Patria Finance a někdejší člen poradního týmu Jan Bureš.
Přehled doporučení poradního týmu za období duben – červen 2020 k dispozici ZDE.
„Už v dubnu jsem předložil materiál o tom, že největší problém bude dlouhodobě nejistota. Ta způsobuje polovinu ekonomického poklesu. Řídit nejistotu je přitom daleko levnější než rozhazovat na všechny strany stamiliardy korun,“ říká Filip Matějka a možná zvláštně znějící slova o „řízení nejistoty“ dále vysvětluje:
„Nejistotu jde řídit různými způsoby. Jednak je potřeba hodně investovat do všech těch chytrých karantén, trasování, očkování. Za druhé mít jasné, jednoduché plány, aby se vše stále neměnilo. To se ovšem neděje, tady se hospoda dozvídala sotva den předem, že se zítra zavře, pak se znovu otevře, za 14 dní je to zase jinak. A třetí věc – nejistota je vždy menší, když máme jasná obecná pravidla. Třeba to, že budeme kompenzovat na základě poklesu tržeb. Místo toho máme covid lázně, nemáme covid masáže nebo covid papírnictví… To jsme říkali hned, už je to tři čtvrtě roku. Věděli jsme to dopředu a ušetřili bychom si spoustu problémů.“
Vrchní koordinátor Babiš
Podle Matějky je zásadní, aby se podařilo co nejdříve proočkovat co největší část populace. I z hlediska ekonomiky – jak říká – rozhoduje každý den. „Když doočkujeme o den dřív, budeme moct otevřít o den dřív. A jeden den, to je spousta peněz. Na začátku to bylo asi pět miliard denně, teď je to možná trochu méně, ale pořád je to spousta peněz. Není v ekonomice nic důležitějšího.“
Jak podotýká, celá ekonomie je de facto studium toho, jak využít omezené zdroje. Z tohoto hlediska podle něj vláda selhává: „Když něčeho máme omezené zdroje – peníze, pracovní síla, naše mentální kapacita, čas – tak jak je napnout co nejlépe. Přijde mi škoda, že se na to očkování vláda dlouho vůbec nepřipravovala. Přitom v následujících čtyřech měsících to bude ta nejzásadnější věc.“
Přiznává, že se snažil on i další kolegové otevřeně i v zákulisí lobbovat za to, aby vláda na koordinátora očkování najala „toho největšího odborníka“. „Ať to jsou největší špičky ze start-upové scény, lidi, co mají logistické firmy a jsou schopni očkovací centra postavit. A nakonec to dělá pan premiér, který sám říká, že moc nespí, má spoustu práce, má dvě minuty volna a v těch dvou minutách chce dělat tuhle obrovskou logistickou akci. Já bych si na tuhle práci vybral jiného zaměstnance,“ konstatuje Matějka.
Vláda by si podle něj měla připustit to, že spoustu věcí neví a otevřeně s tím pracovat: „Na začátku jsme o viru skoro nic nevěděli, jaké má vlastnosti, jaká je smrtnost, jak dlouho tady bude, a to bylo důležité. To rozhodovalo tom, zda zavřít nebo nezavřít. Fakt, že naše kapacity jsou omezené, by zase měl vést k tomu, že stát by měl vědět, kdo o čem rozhoduje, kolik má odborníků, zda by neměl více decentralizovat. Uvědomovat si vlastní limity je zkrátka důležité.“
Filip Matějka se ve svém výzkumu zaměřuje na teorii racionální nepozornosti, která se snaží popsat jak, „my, nedokonalí lidé“, pracujeme s informacemi. „Možná se to nezdá, ale třetina Nobelových cen byla udělena za to, jaké mají nedokonalé informace vliv na fungování světa a fungování ekonomiky. Tato teorie popisuje aspoň základně, jak si informace vybíráme. I v souvislosti s covidem bychom si měli uvědomit, že nemáme všechny informace,“ říká Matějka.
Je pochopitelné, že nelze vše přečíst, zeptat se na vše všech odborníků. „Ale teorie popisuje, co bychom s tím měli dělat, na co se soustředit, na co bychom se měli naopak vykašlat. My bohužel často vidíme opak i na vládní úrovni, kdy se řeší sto věcí najednou, ale nedá se priorita těm nejdůležitějším, jako je právě očkování. S tím souvisí to, že se pořád mění nějaká pravidla, která lidi už ani nejsou schopni číst a sledovat. Už před třemi měsíci, kdy se mě někdo ptal, co si myslím o současných opatřeních, tak jsem musel přiznat, že nevím, že to nestíhám sledovat – a to jsem tomu byl velmi blízko.“
Příliš informací může škodit
Aktuálně Matějka získal velký mezinárodní grant zaměřený na to, jak si lidé – konkrétně lékaři – reálně vybírají informace, s nimiž pak pracují. „Bude to na základě velkého souboru dat z dvanácti kalifornských nemocnic, tisíce lékařů, miliony pacientů. Víme, že přijde pacient, lékař napíše jeho jméno, začne se dívat do systému, kde má výsledky minulých testů, současných testů, alergie, všechno možné. Vždy někam klikne a my máme data, kam klikl, na co se dívá a jak se pak rozhoduje. Z toho doufáme, že se naučíme něco více o lidském rozhodování, ale rádi bychom pomohli i doktorům.“
Jak připomíná, do počítačových systémů se investovalo velké množství, ale lékařům často komplikuje práci záplava informací u jednotlivých pacientů. „Když jich je moc, nejsou schopni je sledovat, tak se radši nekoukají na nic. Kdybychom z dat poznali, co jim nejvíc pomáhá, jak se rozhodují a pak řekli: neukazujte jim 40 věcí, ale tyhle tři, plus třeba nějaký graf, tak to ušetří čas i energii. Lékaři i u nás zažívají obrovský zápřah. Přestože jsou výkonní, jsou profesionálové, mají to teď těžké a přirozeně musejí dělat i víc chyb. Když jim někde ušetříme čas tím, že jim předložíme informace jednodušeji, tak jim snad pomůžeme.“
Text vychází z obsahu nového ekonomického podcastu MakroMixér, který připravuje hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš a šéfredaktor HlídacíPes.org Robert Břešťan. Podcast najdete ve všech běžných podcastových aplikacích: Spotify, Apple Podcasts, SoundCloud a Google Play.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jak Národní muzeum neuctilo Karla Kryla a ten pak skončil ve sklepení
Robert Břešťan: Alláhu akbar cézet a kriminalizace blbosti
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
27 komentářů
Neřekl bych, že selhává vláda. Selhal Babiš! Naprosto!
Vládní burešovy podržtašky dělají, co jim řekne. Selhali spolu s ním.
Asi ne všichni…
„„Pamatuji si, že ministr Havlíček v jednu chvíli řekl, že žádný poradní tým nepotřebuje a nechce, a pár dní na to ministr Hamáček založil tento náš tým. Skutečně myslím, že to byl skvělý mix ekonomů a praktiků,“ říká Matějka.“ se píše v článku.
par cisel:
2.12.2020 (po druhe vlne) jsme byli 17. nejhorsi na svete v poctu umrti na 1mil obyvatel
2.1.2021 jsme byli 8. nejhorsi na svete v poctu umrti na milion obyvatel
27.1.2021 (dnes), jsme 5. nejhorsi na sveter v poctu umrti na cinsky virus na milion obyvatel. pred nami gibraltar, san marino, belgie, slovinsko. gibraltar se sanmarinem je v poodstate jen mensi mesto (necelych 34tis obyvatel), tak je otazka, jestli je vubec zahrnovat.
kazdopadne zebrickem, ktery udava pocet umrti na/s cinsky virus v prectu na pocet obyvatel, postupujeme „uspesne“ nahoru
navic, prumerna urokova mira na 10 lete dluhopisy, za kterou si pujcuji zeme EU je -0.2%. u nas je +1.2% a jsme 4. nejhorsi v EU.
Kalousek na prived mezi zeme, ktere si pujcuji na nejnizsi urok, babis nas privedl mezi zeme, ktere si pujcuji na nejvyssi urok.
tahle vlada ja vladou nemehelk a diletantu. ale mozna v tom je zamer…
Vše je závislé na tom, co kdo přizná a jak to eviduje. Na příklad vládní místa Švýcarska, Velká Británie a také Švédska, dlouho nezahrnovaly do statistik zemřelých ty, kteří s covidem zemřeli v zařízeních pro důchodce.
Co je to ten „nemehelk“? Nejste to náhodou Vy, když ani pořádně česky psát neumíte?
jo oskare, mas pravdu, nejspis tahle tvoje vlada nemehel nepriznava vsechno, protoze mrtvejch mame vic nez co se udava na cinskej vir
Zapomněl jsi na čínu, oskare. Že by záměr? Jak se ukazuje, čínská čísla je třeba zdesateronásobit, aby se alespoň blížily realitě .
Ano, pan Matějka má pravdu : „Příliš informací může škodit“ .
Myslím, že těch poradců a poradních týmů a expertů je až až. A čím je jich více, tím je v tom větší chaos. Ten radí to a tenhle tohle … a všichni dohromady neradíme nic.
Protože ty rady ze vzájemně vyruší. Oni pak jsou různí rádcové zhrzeni, že jim nikdo nenaslouchá a tak o všem melou alespoň do jakéhokoliv média, které jim dopřeje sluchu.
Pravda je jen jedna : zodpovědnost má vláda a její předseda. Z toho se nevyvlékne.
On je zodpovědný za zvládnutí pandemie s minimální ekonomickou škodou . A jen on má právo si vybrat komu bude a nebude naslouchat. Pokud to dělá špatně – jakože dělá ! – tak si to odskáče . A to hned v říjnových volbách. Věřím tomu. Bohužel spousta lidí a podniků to odskáče s ním. Ale na tom pan Matějka těžko něco změní.
To že to dělá Babišova vláda chaoticky špatně, jak popsáno, je samozřejmě pravda.
Ovšem, na druhou stranu, pokud pan Matějka zmiňuje a navrhuje chytré karantény a trasování, tak ty právě podporu od vlády dostaly, a měly tu možnost ukázat co umí. A žel tedy zklamaly. Namísto trasování, kde by dokázaly snad dohledat lokání zdroj nákazy sbíraly víceméně náhodné kontakty nakažených. Nepovinně bylo připojených relativně málo. A ani hygienici (resp. nějac´í odborníci) z těch dat mnoho nevytěžili. Navíc i následná opatření z toho byla pomalá. A o tom, že by lidé měli být nějak k tomu motivováni, se diskutuje dodnes.
Asi by se měli i ti naši odborníci poradit jako to dělají, kde to funguje, třeba na Tchajwanu, nebo v Číně
„…podporu od vlády dostaly,..“ Leda tak hubou podle hesla slibem nezarmoutíš. Reálně je opak pravdou. Pokud jde o trasování, tak v létě bylo vládě vehementně doporučováno, aby si na telefonické vytěžování kontaktů a vytipovávání dalších najala externí firmu, která najme a zaškolí stovky operátorů a zorganizuje call centrum. Bylo to odůvodněno tím, že není ve fyzických silách krajských hygien něco takové dostatečně rychle a v dostatečné kvalitě stíhat, a to ani za pomoci vojenských posil. A jak se ukázalo byla to pravda. Hygieny absolutně nestíhaly a nestíhají. Ovšem jediný výsledek z vlády ohledně call centra bylo klasické burešovské kulové.
Což je ale totéž. Protože, a dalo se to dohledat, taková klientská centra se opravdu budovala. (třeba moje banka se tím sama chlubila na fcb, že na to poskytla tolilk a tolik desítek operátorů).
Jenomže, takto šlo ty lidi vyškolit „odborně“, ale mohli poskytovat pouze všeobecné informace (typu, kde je u vás testovací místo) – pokud to vůbec věděli :)))
Ale proboha, v žádném případě nemohli telefonicky? diskutovat s člověkem o jeho zdravotním stavu, o tom že má koronavirus, ani požadovat jeho kontakty, atd.. Na to už totiž nějaké potvrzení z ajťackého školení nestačilo na to by byl potřeba jednak speciální zákon a následně by se museli ti lidé nějakým předepsaným způsobem prověřovat a (jak individuálně, tak ale aby ta data neodnášeli do svých firem). a dát jim nějak tu pravomoc. Což se ale právě nestalo – a ani nemám informace , zda tito tvůrci chytrých karantén, aj.) toto po vládě nepožadovali.
Co je totéž? Že bureš měl něco udělat a jako obvykle neudělal? Žádná call centra se opravdu ale opravdu nebudovala. Viz například zde: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/podcast-vinohradska-12-srnka-koronavirus-call-centrum_2011160600_cen
Důležité je nezaměňovat to, že se lidi a firmy jali dobrovolně pomáhat hygienám, když se opět ukázalo jak vláda fatálně selhává s tím, že centrálně vybudovalo nějaké call centrum, protože nevybudovalo.
A jak jinak byste „proboha“ to trasování chtěl dělat? Vás snad ještě nevytrasovali?
Snad jsem to popsal poměrně jasně, takže znova. Nevěřte jednomu, dosti účelovému mediálnímu rozhovoru Když se podíváte do jiných zdrojů (ono stačí třeba jen lokálně kde žijete), tak zjistíte, že taková nějaká call centra si vybudovali všude možně, prakticky v každé Horní Dolní. Jenomže, a musím to opakovat, tam se lidem můžou poskytovat jen obecné informace.
Že by takový „vyškolený brigádník “ bez patřičného prověření měl vůbec právo obvolávat lidi a bavit se s nima o tom, zda mají covid – nebo kde k němu přišli, na to prosím zapomeňte.
Nebo tedy ještě hůř, víte, když by data o nich vkládal, tak by taky měl mít přístup k evidenci takto nakažených..
A až teď se můžeme bavit o tom, kdo za to může, zda měl to prověření lidí v call centrech zajistit, zda soudruh stát a nebo ty IT firmy samotné – předpisy o tom jak by si to měly úředně zajistit, by měly znát.
Špatně to dělají všude a statistiky lze věřit jen v tom smyslu, jak pravil Winston Churchil: “ Věřím jen těm statistikám, které jsem sám zfalšoval“.
koukam na srovnatelny rakousko – celkem 7607 mrtvych, sedmidenni prumer cca 50 mrtvych za denne, 1500 nakazenych denne, v soucasny dobe 15 tis aktivnich pripadu, od zacatku roku 1346 mrtvych
u nas celkem 15944 mrtvych, sedmidenni prumer cca 140 mrtvych denne, 6700 nakazenych denne, v soucasny dobe 89 tis aktivnich pripadu, od zacatku roku 4071 mrtvych…
sakra jak to ti rakusaci delach, kdy za letosek maj tretinu mrtvejch proti nam a pritom maj pootevreny skiarealy ???
Tak jsem si to celé, „Přehled doporučení poradního týmu za období duben – červen 2020 k dispozici ZDE.“, znovu přečetl a když pominu rady typu – dýchejte, dělají to tak všichni, nebo používejte chytrou karanténu a dobrovolně posílejte všechny známé, co jste je včera potkali, pokud si je vůbec pamatujete, dobrovolně na deset (na pět ?) dní do karantény, kdy by neměli ani vycházet z bytu, protože to dělají v Asii. Jenže v té Asii to bylo povinné a to v mnohých asijských státech pod hrozbou značných pokut.
O „vzorových“ rakouských plánech na otevírání ekonomiky s odezníváním pandémie, je zbytečné se zmiňovat, protože odeznívání se nekoná, naopak se konají další vlny onemocnění covidem a stále tvrdčí restrikce.
Ještě si dovolím se pozastavit nad požadavkem ve znění: „Přesná definice standardních hygienických požadavků“ a ptám se, co tím autor (autoři) mysleli? Dodnes se odborníci na jednotlivé oblasti infektologie handrkují, zda stačí nosit roušky, nebo jsou nutné respirátory (které netěsní a ani vždy nemohou, protože jsou tuhé a každý jedinec má trochu jiný tvar obličeje).
O bezpečných vzdálenostech mezi lidmi, lze také pochybovat.
Je také přinejmenším podivné, že se covid-19 tak rychle a nekontrovatelně rozšířil, i do skutečně méně navštěvovaných částí světa.
S koronaviry si neví rady ani příslušní odborníci na věc, natož pak ekonomové, kteří například posuzují, dost podivně, růst ekonomiky jen ve finančním vyjádření, takže, když se například vyrobí a prodá stejné množství produktu, a cena stoupne, slaví se růst ekonomiky, stejně v případě snížení cen produktů se truchlí nad ztrátou i když se vyrobí více v hmotných jednotkách a lépe uspokojí koneční spotřebitelé. Růst eknomiky v dnešním pojetí ekonomů, je růst čísel bez hmotného základu, růst hmotného dostatku produktů pro spotřebitele nikoliv a pro ty se přece věci vyrábějí. Prostě, jak kdysi se kdysi mezi účetními říkalo – zda jde o ztrátu či zisk, je většinou jen otázkou „ostré tužky“.
A dále: Ono stačí, aby firma Pfizer,USA, nedodržela smlouvy na dodávky vakciny co do množství (avizuje méě o 40%, ale dodává o 60% až 80% méně) a jsou všechny plány ve „pryču“, nebo dokonce, jak se také kdysi říkalo i mezi vzdělanci – „v prd.li temném“ a žádná rada „moudrých“ ekonomů to nezachrání a těch současných už vůbec ne.
nelzi oskare.
dodavky jsou tento tyden 60%, pristi by mely byt 80% puvodni dodavky, tedy snizeni o 40% resp. 20%, ne snizeni o 60% resp. 80%. ses typickej demagog.
140mil rusko ma naockovanejch 1mil lidi, tedy 0.7%, 1.4mld cina 15mil lidi, tedy 1%.
proti tomu 1mld Zapad ma naockovanejch 40mil lidi, tedy 4%, tedy 6x tolik co rusko a 4x tolik co cina.
je evidentni, kdo vyhraje cas s ockovanim. rusko ani cina to nebude.
spolehat se na dodavky od ruska nebo ciny jak prosazuje prymula je ciry blaznovstvi
Nechci Vám do té Vaší myšlenky vnášet šum. Ale …. Víte kolik obyvatel má Rusko potažmo Čína ?
Myslíte, že kapacita výrobního závodu je přímo úměrná velikosti státu ?
na 4. radku pisu, kolik nebozaku zije v rusku a cine, rac se naucit chapat psany text.
ale docela i verim tomu, ze rusaci v ramci propagandy jsou schopni misto svym lidem to vyvezt do zahranici podobne, jako kdyz nam v 1947 poslali par vagonu obili, zatimco v samotnym CCCP v letech 1946-1947 zemrelo cca 1mil lidi hlady, a rikali tomu internacionalni pomoc.
a nasi komunisti pak 40+ roku tancovali nad hroby tech vyhladovelych a klaneli se bolsevikum v kremlu
Tak tomu bych věřil taky. Sputnik půjde na export a nic jiného v Rusku schváleno nebude. U té Číny si tak jistý nejsem. Jinak samozřejmě je rozdíl v obtížnosti logistiky v Tajze, čínském venkově a třeba v Londýně.
kdybych si musel vybrat jestli ruskou nebo cinskou vakcinu, tak bych vic veril rusakum.
obecne verim tomu, ze s rusakama behem par desitek let dohodneme, ale s cinou tezko
No jasně. Slabina Prymulova slibu je v tom, že ještě neřekl, kolik nám Rusko těch vakcín může dodat a kdy. Zatímco v případě těch vakcín z EU byla ta čísla poměrně známá, na to je už dnes neplatný harmonogram.
leden ca 350 000 vakcín,
únor 640 000 vakcín
březen ca 900 000 vakcín.
A od těchto čísel prosím odečítejte těch o 40% resp. 20%, ale i další zpoždění, o kterých se dnes píše..
Jako že stejně, k oočkování potřebného množství naší populace mělo dojít – a pouze pokud by všechny dodávky byly včas, až někdy v září.
A pokud tedy příjde pan Prymula s nabídkou dřívějších dodávek z Ruska , tak proč to nevzít… Odkud by je Rusko vzalo, to je jeho věc, třeba mají už v zálpze nastavěné fabriky za Uralem, jako za války…
k 26. lednu tady bylo 257tis vakcin pfizer z lednovych 350tis, tedy 73% a to neni konec mesice. jenze kdyz to budes pocitat tak, ze z jedny ampulky je 6 davek a ne 5, tak tady bylo 308tis davek, tedy 88% a 5 dni do konce mesice. to me zas takova katastrofa neprijde.
problem je v tom, ze babis velkohube vykrikoval, ze v ampulce neni 5 davek ale 6, a tak tlacil na predsedkyni komise eu leyenovou at se ockuje 6 davek, az si toho pfizer vsimnul a vyhovel mu a logicky zkratil dodavky.
nejspis to byl dalsi z jeho „nejlepsich napadu“ v zivote podobne jako kdyz stal ve fronte na kozy a napadlo ho capi hnizdo, ke kterymu se taky nema …
prymula jen hraje svoji hru, takovejhle clovek vubec nema byt soucasti koronavirovyho tymu, ale problem je nejspis v tom, ze zadnej odbornik nechce spinit svoje jmeno s babisem a tou bandou nemehel tam…
Tyhle čísla co se kde různě publikují nedávají smysl, už minulý pátek, když se rozjížděl slavnej systém rezervace seniorů, tak se přece zjistilo, že šlo zarezervovat očkování pouze pro 2 000 z nich. Takže, kde je sakra, těch 300 000 vakcín? S takovým rozptylem hodnot by ani žádnej vědátorskej logistik nedokázal pracovat..
tech 257tis rikal cervenej svetr hamacek, tak snad aspon v necem mluvej pravdu
Údaj 60% až 80% je z jakéhosi rozhovoru s nějakým zpravodajem tv, nebo místním krajským politikem („My jsme místo šesti nakonec dostali v minulém týdnu tři krabice vakcíny, tento týden také tři. Takže jsme na polovičních dávkách, než jsme původně očekávali,“ informoval jihočeský hejtman Martin Kuba z ODS), proto jsem to dal do závorky, ale nikde nejsou na internetu k nalezení ty údaje o očkování v Rusku a Číně. Zato jsou údaje o počtech zemřelých v USA a třeba v Číně, či ČR, tady jsou:
Zajímavé je, že Čína, přes všechny nedostatky nesrovnatelně lépe, než kterýkoliv západní stát, ochraňuje, práva svých občanů, v tomto případě základní lidské právo a to právo na život. Doklad o tom, lze snadno vyčíst z údajů Coronavirus COVID-19 Global Cases by the Center for Systems Science and Engineering (CSSE) at Johns Hopkins University (JHU), které udádí v souvislostí smrtnosti na covid-19,
pro Čínu tyto údaje: zemřelých – 4 813 osob, při hustotě osídlení – 137 obyv. ob. / km²,
1 412 468 771 obyvatel;
pro USA pak: zemřelých – 429 214 osob, při hustotě osídlení – 35 ob. / km²,
327 652 694 obyvatel;
pro ČR je to: zemřelých – 15 944 osob, při hustotě osídlení – 136 ob. / km²
10 693 939 obyvatel;
čísla o počtu zemřelých jsou dnešní (dne 28.1.2021 v 13:25 hodin), údaje o obyvatelích pak z Wikipedie.
Poznámka: bez porovnání hustoty osídlení a počtu obyvatel, jsou údaje o covidu-19, podle mého názoru, zkreslující.
Také bych Vám, „martin“, doporučil zopakovat aspoň nižší stupeň základní školy, tam si zopakujete pravidlo, ž v češtině se používají diakritická znaménka. A to od doby Jana Husa.
Vaše tykání je prvotříndnínezdvořilost, ale co čekat od někoho, kdo neumí ani ta diakritická znaménka.
oskare, zkus zapatrat treba na bloombergu, tam ty udaje o poctu ockovanych najdes. dnes ty cisla budou aktualnejsi nez pred par dny.
prepocet mrtvejch a nakazenejch na plochu je sice zajimavej, ale moc nevypovida o tom, kolik lidi zije v aglomeracich a kolik v pustine.
samozrejme, ze v totalite jako je cina, jsou opatreni vedouci k omezeni svobodneho pohybu jednodussi a vymahatelnejsi nez v demokracii na Zapade. nepochybuju o tom, ze pred 1989 by si komousi s podobnou epidemii poradili mnohem lip nez dnes, protoze k oplocenym hranicim pod vysokym napetim strezenymi vojaky se samopaly by jednoduse pridali oplocene okresy, mesta … a kdo by jen hlesnul, s nim by pekne po bolsevicku zatocili, jak zname z doby predlistopadove.
srovnavat svobodu na Zapade a v chine a mluvit o lidskych pravech je chucpe, treba jen s ohledem na Ujgury, ktere cinsti komunisti drzi v koncentracbich taborech a ktere nevahaji vrazdit kvuli darcovstvi organu