V OKD se netunelovalo, potvrdilo Nejvyšší státní zastupitelství. Krúpa s žalobou neuspěl
Vyšetřování údajného tunelování ostravské těžařské společnosti OKD se definitivně uzavřelo s verdiktem, že trestný čin se nestal. Na původní rozhodnutí policie věc odložit podala na jaře stížnost nástupnická společnost OKD; verdikt ale nyní potvrdilo Nejvyšší státní zastupitelství. HlídacíPes.org to zjistil z dokumentu uloženého nově v insolvenčním rejstříku.
Na počátku stál finančník Pavol Krúpa, respektive tehdy jeho Arca Capital, která v květnu 2016 podala trestní oznámení ve věci údajného tunelování někdejších státních dolů OKD poté, co společnost v roce 2004 převzal miliardář Zdeněk Bakala. Trestní oznámení směřovalo na „možné zneužití ze strany ovládající osoby“ – firmy New World Resources (NWR) a spáchání „několika trestných činů hospodářského charakteru“.
Pět let vyšetřování ukončeno
V trestním oznámení z května 2016 Krúpa poukazoval na údajně nevýhodné půjčky, jež si firma brala. V roce 2006 se OKD, kterou tehdy vlastnila právě společnost NWR (a jejím prostřednictvím v ní měl podíl Zdeněk Bakala), rozhodla využít bankovní úvěry za téměř 20 miliard korun. Podle Krúpy je ale firma nepotřebovala a využila je jen k vyplacení dividend.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
Kriminalisté prověřovali, zda vedení OKD po roce 2004 společnost záměrně netunelovalo právě pomocí údajně nevýhodných půjček; podle trestního oznámení právě to mělo vést k úpadku vyhlášenému v roce 2016.
Policie po téměř pěti letech věc letos v březnu věc odložila s tím, že podezření na spáchání trestného činu se nepotvrdilo. Se závěrem se ztotožnil i dozorující státní zástupce Alexandr Dadam z ostravské pobočky Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.
Proti tomu však podala stížnost Správa pohledávek OKD, a.s. (jedna z nástupnických společností po původní OKD, a.s., dnes ve vlastnictví státu), věc proto dostal k posouzení státní zástupce na Nejvyšším státním zastupitelství.
Ten ale stížnost Správy pohledávek OKD zamítl již 4. srpna, znamená to, že vyšetřování Národní centrálou proti organizovanému zločinu je ve věci možného tunelování OKD definitivně odloženo. Informace se dosud nikde veřejně neobjevila; publikována byla až nyní, s datem 7. září, právě v insolvenčním rejstříku.
Obsah rozhodnutí NSZ a jeho zařazení do spisu týkajícího se jinak primárně sporu mezi OKD a Citibank si vyžádala soudkyně Krajského soudu v Ostravě Simona Piettermannová.
OKD původně ručila londýnské Citibank za půjčky, které banka poskytla někdejší mateřské společnosti NWR. Insolvenční správce Lee Louda však pohledávku Citibank ve výši zhruba deseti miliard korun už v roce 2016 neuznal. Banka se s tímto rozhodnutím odmítla smířit a rozhodnutí chce zvrátit u soudu. Ten se má nyní případem znovu zabývat.
Krúpa proti Bakalovi
Krajský soud v Ostravě nejprve v říjnu roku 2019 rozhodl, že pohledávky Citibank jsou platné a mají být přijaty do insolvenčního řízení. Vloni ale rozhodnutí zrušil Vrchní soud v Olomouci a případ se vrací do Ostravy k novému projednání, jež je naplánováno právě na dnešek, 13. září. Insolvenční správce požaduje, aby smlouvy, podle nichž OKD své mateřské firmě NWR za půjčku od Citibank ručila, byly zneplatněné.
Ve firmách spojených s OKD Bakala nefiguruje již déle než pět let. Akcií NWR se Bakala i jeho obchodní partner Peter Kadas zbavili v březnu 2016. Tehdy odevzdali již bezcenné akcie NWR a vlastníkem se stali největší věřitelé, sdružení v konsorciu Ad Hoc Group.
Ve firmě Arca Capital, která původní trestní oznámení podala, nyní zase není Pavol Krúpa, který se ale vyhraněnou kritikou Zdeňka Bakaly dodnes netají (od prezidenta Miloše Zemana také Krúpa získal v roce 2018 státní vyznamenání, roli v tom hrál právě jeho boj proti Bakalovi a soustavná kritika jeho působení v OKD).
Krúpa byl letos v létě u soudu v USA uznán vinným z toho, že proti Bakalovi organizoval akce s cílem jej poškodit a očernit a za ukončení nátlaku požadoval výpalné ve výši 23 milionů dolarů. Žalobu na něj podal právě Zdeněk Bakala, který na Krúpovi hodlá žádat náhradu škody až ve výši 76 milionů dolarů. Americký federální soud má teprve stanovit termín dalšího jednání ohledně výše náhrady škody.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
AfD se sejde v saské Riese. Do malého města se chystají tisíce demonstrantů
Jan Urban: Lidé musí kontrolovat politiky a vylučovat ty, kteří jsou usvědčeni ze lži
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
7 komentářů
Tedy, že tak vidím lítat ty vypařené částky v desítkách miliard dolarů, tak závěr vyšetřování že „.. že podezření na spáchání trestného činu se nepotvrdilo. “ se jeví jako opravdu překvapivý. Ale podrobnosti o tom proč dospěli k tomuto závěru se nedozvíme
No a vzhledem k tomu, že to vyšetřovala Národní centrála proti organizovanému zločinu (založena, při dobré paměti ministrem Chovancem z ČSSD v roce 2016), tak se musíme spokojit s podobným vysvětlením jako v případě Vrbětic (což taky vyšetřujou), že je to jistojistě pravda, ale je to tajný, protože to vyšetřujou tajní..
„K tomuto závěru dospěli“, protože vyšetřovali nesprávnou osobu z doby kdy OKD bylo již rozkradeno. Vyšetřování konfidenta a veksláka koláčka a jeho socanských kamarádů z 90. let až po tehdejšího premiéra neblahé paměti a dnešního hradního čučkaře, by bylo jiné kafe.
Záležitost byla realizována mezi subjekty ODS a ČSL, aby poté, co byla oznámena (zahájení již v roce 1992), bylo použito kauzy vůči ČSSD, která ovšem místně (Ostrava) ke kauze také náleží. Ovšem na úlohu ODS, ODA, DEU, KDU-ČSL i ostatních subjektů privatizace by se nemělo zapomínet, protože k tomu patří, jako bláto k holínkám.
„Záležitost (tedy nulová reakce státu na ztrátu majority a ponechání koláčkovi volného pole pro jeho řádění) byla realizována“ v letech 1998 a 1999, tedy plně v režii ksčssd, takže padá čistě na hlavu socanů a tehdejší vlády.
Mohli bychom mít minimální důchod i 14.000/měsíc, kdyby nebylo kauz jako OKD, kdy lidovecké kádry z StB zajistily beztrestnost šíbrům z období privatizace, kteří tuto zlodějinu vymysleli, připravili, spustili a následně realizovali, aby poté, co „vybuchla“, zajistili svým papá tč. již na Hradě a svými kamarády z ODS postup takový, že nikdo za nic není zodpovědný, nikdo není potrestán, majetek bytů je rozkraden, a nyní se schyluje nejen k zametení pod práh (viz rozsudek trestního soudu vůči lidem z FNM), ale i dále se působí, aby se nevzpomělo, jak to bylo od roku 1991 připraveno zákulisními jednáními a zajištěním organiovanými složkami nově vzniklého Úřadu pro ochranu ústavy a demokracie, pod vedením bývalého disentu. Údajně o tom nic nevědí soudci, policie, úředníci, ale i přesto zde existují svědci, kteří si dobře pamatují a vědí, jak to bylo. Ticho po pěšině je v médiích o tom, že ještě nyní je vedena kauza o dalších 10 miliard za společností OKD ve prospěch NWR (Bakala), kde bude způsobena další škoda. Skutek se nestal, zapomeňte, říká pravice.
„Beztrestnost“ tady zajišťovalo grosstapo.
Kauza OKD v přítomnosti, viz řízení 32ICm3260/2016 vedené KS Ostrava.
Pravda je taková, že jednotlivé skupiny na sebe vzájemně líčí pasti, aby poté, co upadnou do vyšetřování a stíhání, jim bylo zajištěno jednáním před soudy beztrestné hodnocení činu.
Přičemž se nejde vůbec po tom, co bylo zřejmé a známo již v čase privatizace. Orgány státu na pokyn osob, rozkládaly prověřování kauzy, pod politickým krytím. Přitom v čase, kdy se kauza připravovala, nebylo žádného politického rozhodnutí, tedy, jedná se (1992) o probíhající trestní věc, která necce být stíhána. Mafie se prostě bojí sama sebe navzájem, ale nebojí se orgánů, kterých by se měla bát.