V genetické válce proti virům je lidstvo neustále. Vyhrajeme, věří expert na medicínu katastrof
Václav Jordán pracuje jako primář gynekologicko-porodnického oddělení v nemocnici Schiers ve Švýcarsku. Kromě toho je atestovaným lékařem urgentní medicíny a doktorem věd v oboru medicíny katastrof. Tento obor studoval v Itálii; na pražském CEVRO Institutu pak u generála Jiřího Šedivého absolvoval bezpečnostní management.
Švýcarsko se rozhodlo netestovat všechny lidi s příznaky onemocnění Covid-19 s tím, že přednost mají lidé starší 65 let a ti, u kterých se očekává vzhledem k jejich dosavadnímu zdravotnímu stavu závažný průběh nemoci. Platí to i nadále?
V tuto chvíli to tak je, testuje se od 65 let nahoru. Ale kdokoli přijde s klinickým příznakem chřipky a dušností, tak je testován. Karanténní nařízení tu platí v zásadě stejná jako v České republice. Jednotlivé kantony se mohou rozhodovat podle sebe, ale nemohou jít pod minimální linii danou centrální vládou, mohou ale přitvrdit. Třeba kanton Valais zakázal lidem nad 65 let chodit ven nakupovat.
Moc se mi nelíbí, že Švýcarsko bylo v minulých dnech kritizováno premiérem Babišem. Kromě toho, že tu sám má bývalou rodinu, tak se to prostě nedělá… Švýcaři zvolili svůj model a osobně vidím hlavní rozdíl v tom, že tu politici stále nevystupují hystericky v médiích a neutrhávají se na lidi. Od počátku měl být v Česku aktivizován krizový štáb, přičemž jsou tři hlavní zásady: odbornost, empatie a udržitelnost.
To u nás nevidíte?
Pan Prymula dělá v České republice spíše vojenské cvičení. Mluví o zákazu vycházení. V tom selhává přinejmenším ta empatie a udržitelnost.
Císařský řez na posteli
Nicméně sám jste říkal, že ve Švýcarsku jsou opatření podobná jako teď v Česku.
A víte, jak ve Švýcarsku šijeme roušky? Nijak. Jdeme si je koupit, nebo je dostaneme. Víte, jak tady mícháme dezinfekční prostředky? Nijak – jdeme si je koupit nebo je dostaneme. S lidmi i s pacienty hovoříme klidně, normálně. V Česku byla ochrana a obrana obyvatelstva ohrožena tím, že byly rozprodávány zásoby, pak se neobnovovaly, ochranné pomůcky nejsou ani v takzvaných nedotknutelných zásobách. A za to je odpovědný nejvýše postavený exekutivní činitel, tedy premiér. V posledních dvou letech nebyly doplňovány zásoby ani ze strany Ministerstva zdravotnictví.
Už před měsícem jsem veřejně mluvil o tom, že žijeme v genetické válce – de facto na nás útočí ribonukleová kyselina, ale není přece možné, aby v Česku speciální výsadkové útvary šily roušky. Chápu, že když je problém, musí všichni k dílu. Ale máme přece tolik schopných firem, experty na nanotechnologie. Jak to, že nemají možnost dělat roušky, ochranné obleky? Jak to, že vláda nevyhlásila pro Integrovaný záchranný systém biologický hazard? Ti lidé mají jezdit ve skafandrech.
Ale ty skafandry nejsou k dispozici.
Ano, a to je ten problém. Nedostatek zásob, z nějž je nutné vinit vládu, vystavil lidi ohrožení na zdraví a na životě.
Díval jsem se na statistiky a podle nich je na tom Švýcarsko v přepočtu na počet obyvatel zatím výrazně hůře než Česko.
Problém Švýcarska je, že ekonomika, zejména v některých kantonech, hodně závisí na pendlerech z Itálie. Hranice jsou teď už zavřeny a lidé jsou selektováni, ale je to opět kanton od kantonu. Očekáváme, že přijde ještě silnější vlna koronaviru, předpokládám, že i my lékaři budeme zavřeni v nemocnicích. Jsou vyklizeny tělocvičny, jsou vyklizeny školy.
Porodnictví u nás v nemocnici teď máme rozděleno na aseptické a normální. Připraven je systém paramediků, kteří budou vyjíždět do enkláv, horských vesnic, které mohou být kvůli koronaviru zcela zavřené. Počítá se třeba s tím, že se povedou porody doma, včetně krátké narkózy a možnosti císařského řezu doma na posteli.
Když jsem se v úvodu ptal na odlišný přístup Švýcarska k testování: je to sázka na kolektivní vytvoření imunity, tedy, že se počítá s tím, že mladší a méně ohrožené ročníky se mohou ve větší míře nakazit?
Domnívám se, že je to do určité míry sázka na kolektivní imunitu. Hlavně ale nechtějí vytvořit paniku mezi lidmi. Vůbec si nemyslím, že se tu dělá málo, naopak. Kopat do Švýcarska ze strany jakékoli země EU je nemorální i nediplomatické.
Je tedy něco, z čeho bychom se mohli ve Švýcarsku poučit, navzdory tomu, že země má velký počet nakažených a již i desítky zemřelých?
Poučením je stabilita, kontinuita, diplomacie, tvorba zásob a nedotknutelných rezerv. To, jak funguje kritická infrastruktura. Všichni, kdo to potřebují, tu mají ochranné pomůcky. Zatím mám jako lékař jen roušku, protože respirátory zatím nejsou nařízené. Až budou nařízené, přijdu k bráně, kde jsou příslušníci civilní ochrany v uniformě, a proti podpisu mi respirátor vydají. Takhle to tu funguje. Ano, Švýcarsko je bohaté, ale Česko je také bohaté. Zásoby jsme si měli uchovat, vytvořit a také důsledněji pracovat se špičkovými českými firmami z oboru nanotechnologií.
Evropa se nesmí roztrollit
Vy nejste jen lékař, vystudoval jste i obor Bezpečnostní a krizový management a ochranu obyvatelstva… Byla pandemie a její zvládání něco, o čem jste se učili, na co jste se připravovali, nebo je to překvapení pro všechny?
Není to překvapení. Environmentální hrozby a nákazy jsou velké téma, vyučuje se to, experty to bylo široce diskutováno. Na CEVRO byl garantem generál Jiří Šedivý. Řešilo se to z pohledu ekonomiky, práva, zdravotnictví. Diskutovali jsme s diplomaty, tajnými službami… Zásadní pro zvládání krize je odbornost, empatie, udržitelnost. Diskutovali jsme i pandemické plány a platí, že jako první věc má být vždy zřízení Ústředního krizového štábu, který podléhá ministru vnitra nebo obrany. Může se utvořit ad hoc, přizvat odborníky, ale má to být hned. Není také nutné, aby celá suita ministrů měla každou chvíli tiskovou konferenci.
Společnost se musí udržet v chodu, musí se cíleně chránit ohrožené skupiny, v tomto případě senioři, lidem nelhat a nevnášet chaos. U nás je bohužel silně vidět ta chybějící empatie. Ale i obyčejní lidé musí mít odvahu, důstojnost a také osobní odpovědnost. Mimochodem – všude, kde vznikne pandemie, často přijde nějaký další atak. Dnes nejde ani tak o vojenské napadení, ale o kyberútoky. To se ukázalo na fakultní nemocnici v Brně. Do toho se potvrzuje to, před čím se tu varuje už deset let – stárnou lékaři, je málo doktorů, zdravotnictví je přetížené. Měl by být do budoucna zrušen numerus clausus na lékařských fakultách.
K té medicíně katastrof: když si modelujete v hlavě budoucnost s vědomím toho, co jste studoval a co teď vidíte v souvislosti s koronavirem v praxi, vidíte tam i nějaké apokalyptické scénáře?
Nerad bych mluvil o apokalypse. K přírodnímu výběru dochází sice neustále, ale lidstvo, co je lidstvem, je stále v genetické válce proti virům. Příroda má také svoje mechanismy, horko, sucho a poločas rozpadu funguje. Podstatné je a bude chování společnosti. Evropa musí zůstat jednotná, nesmí se rozpadnout, nesmějí do budoucna zůstat zavřené hranice. Evropa se nesmí nechat roztrollit. Jsem přesvědčen, že Česká republika to zvládne, i když si zaslouží nový establishment a lídra, který lidi dokáže lidi povzbudit, pohladit. Jistě i tvrdě nařídit, přikázat, ale i odpustit.
Jak dlouho může podle vás pandemie v Evropě trvat? Odhady se pohybují od pár měsíců po rok a půl. To je veliký rozptyl…
Myslím, že příští dva měsíce budou pro celou Evropu zásadní. Pandemie přeskakuje, není to vlna. Domnívám se, že nás po dvou měsících kulminace čeká dalších čtyři, pět měsíců tvrdé práce. Nařízení vlády je nutné respektovat, chránit se, nosit roušky. Rozhodně ale není nutné podlézavě děkovat Číně, která tuto katastrofu zařídila.
Je prvotní problém v tom, jak dlouho se Čína snažila tajit problém koronaviru a jeho snadného přenosu z člověka na člověka?
Jednoznačně ano. A bohužel Česká republika si, aspoň co se týče zřízení Ústředního krizového štábu, vzala čínský model. Zatajovat a lhát, to není cesta. To, co potřebujeme, je odpovědnost, pravda, láska a svoboda.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Ivan Pilip: Neúspěch patří k byznysu, ale Klausovy paměti bych raději nevydával
Vánoční příběh: Nechtěli jste hospodu, tady máte sousedský klub
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
9 komentářů
Naprostý souhlas s panem Jordánem. Jí netáhnu za jeden provaz s lidmi co volí Babiše . Pro mne má tato současná virová epidemie dva viníky. Prvním je Čína kde ze známých důvodů epidemie / Higiena/ vznikají a v prvopočátku se problém snaží zatajit. Tak jak to dokáží jen komunisti. V České republice je hlavní viník přesedseda vlády Babiš, protože včas nezřídil krizový štáb / snad na to je i předpis/ a tím se ztratil drahocenný čas. Nebezpečný vir není řepka nebo špekáčky. Na nebezpečné viry máme odborníky ale vládu si přivlastnil diletant. Vládu, která se nemohla v minulosti soustředit na možné nebezpečí. Protože byla neustále zaměstnávaná možnou zlodějnou svého šéfa. Podporovaného našim prezidentem. Rozdíl mezi virovou epidemií v Číně a námi je v tom. Že Čína na epidemie teď vydělává oproti nám a zbytku světa. Voliči babišova spolku budeme se mít hůř? ANO
Tímto jste shrnul to, co vyprodukovala opozice v této těžké době.
Přidal bych slova Štětiny, že Rusko obsazuje Itálii, Fischera, že klanět se ochranným prostředkům z Číny je vlastizrada a některých právníků, kteří mají pocit, že opatření vlády, kterými omezují naše svobody, jsou protiústavní.
A teď k Číně. Zatím není vůbec jasné, ohledně koronaviru kdo, kde, co a jak. Pouze víme, že Čína s ohledem na počet osob na daném území je perfektní inkubátor.
V této souvislosti vzpomenu na MUDr. Pekovou, která se po „nedorozumění “ s Vojtěchem stala oblíbenkyní „kavárny“, aby se po tom, co řekla názor, že Covid je uměle vytvořený nebo upravený, nad ní mediálně slehla zem.
Dále upozorňuji, že Čína byla od prvopočátku pod kontrolou WHO a tato ji chválila za postup a otevřenost.
V lednu i únoru US tajné služby informovaly US administrativu a kongres o vysokém riziku pandemie, jejich zprávy byly však bagatelizovány.
Co se týče Babišovy vlády. Ta pakliže jsme příčetní zaváděla omezující opatření dříve než okolní svět a to k nelibosti zejména těch, co ji dnes kritizují na laxní postup.
Co se týče krizového štábu – jde o PRACOVNÍ ORGÁN vlády, tedy o něco, co zřizuje vláda podle potřeby. Jinak se bezpečnost řeší skrze stálý orgán Bezpečnostní radu.
Nemám pocit, že by se ztratil nějaký čas. Také je úsměvné, jak mnozí mají pocit, že předsedou musel být středoškolák Hamáček a ne odborník na problematiku Prymula. Příčetný člověk to snad pochopí.
Ale celý postup vlády bude předmětem pozdějších analýz.
V tomto ohledu jsem zvědav ale mnohem víc na to, až se bude řešit, proč::
a) od ledna byla nečinná EU?
b) od ledna bylo nečinné NATO?
c) co dělaly naše tajné služby, které mají shromažďovat informace o bezpečnostních rizicích ohrožující stát?
Evidetně všichni jmenovaní měli jiné priority.
Tahle snaha politicky poškozovat vládu pak má jeden problém. Pakliže byste měl znalosti a věděl, co sledovat, tak byste pochopil, že na rozdíl od západu u nás to vypadá, že situaci začínáme zvládat.
Tento týden bude klíčový nacházíme se tuším ve 12. dnu od stého nakaženého a kritické bude období mezi 18. a 21. dnem. Ale již dnes máme oproti vývoji v Itálii 1/4 rychlost nových případů. To státy jako USA, Španělsko, Německo říct nemohou. VB ani nikdo v tomto ohledu nesleduje.
Proč o tom hovořím? Protože až tyhle scestné komentáře budou srovnávány s faktickými výsledky, budou patrně neskutečnou reklamou pro Babiše.
Já nejsem jeho volič, ale z logiky věci vládě fandím, a to i skrze toto primitivní okopávání kotníků od jejich politických oponentů.
Martin23: Peková neřekla, že Covid JE uměle vytvořený. To je vaše dezinterpretace! Ona tvrdí, že podle toho co viděla, může být uměle vytvořený resp. tuto možnost nemůže vyloučit! To je rozdíl proboha. Ona nevylučuje možnost, že není přírodní. Na takové úrovni je třeba brát v potaz fakta ne vaše dojmy.
No ja, v tom má pan primář samozřejmě pravdu. Samozřejmě by byl výhodnější ten švýcarský model, kde by bylo vše naplánováno a připraveno dlouhodobě předem.
Než to co sám doporučuje někde v půlce (ale sám to ke konci popírá) , tedy vytvoření centrálního krizového štábu, ad hoc, který pak ale bude dělat jen ad hoc rozhodnutí ve stavu nouze. Protože je doufám jasné že ani z rozhodnutí“ takového krizového štábu už ani globálně to zdravotní a jiné vybavení během pár dní nikdo !nedodá (leda ta Čína, fakt smutné), ani se tu během pár dní nepostaví nové nemocnice (v Číně to zvládli), ani se nepodaří „zcertifikovat“ potřebný počet laboratoří na testování.
Ale že by trvalo spíše roky, než by se u nás podařilo tu povolit a pak nastavět další potřebné fabriky na produkci čehokoliv….
Ergo – potom i ten takzvaný krizový štáb, už nebude odborný, leč politický, bude jen a dále (ad hoc.) rozhodovat z toho mála co v nouzi rychle dochází, komu co zakázat, omezit, zkonfiskovat, přerozdělit..Pochopitelně to nařídit hezky centrálně pro celý stát. O tom že by se spolehl na onu solidaritu, že by se ti lidé (bez nařízení strany a vlády) dohodli a zařídili místně (třeba v obci) o tom raději žádná..
Výhodnost švýcarského modelu lze provnat z následujících čísel :
Švýcarsko 8 501 484 obyvatel, z toho prokázaných nakažených 9 117, z toho zemřelých 122
Německo 82 358 185 obyvatel, z toho prokázaných nakažených 30 081, z toho zemřelých 130
Myslím, že komentáře o skutečné úrovni zdravotnictví netřeba diskutovat, jen bych poznamenal, že obdivovaní Švýcaři zřejmě zaspali na vavřínech.
Srovnání s Českem by pro Š výcary dopadlo mnohem hůře a to v prevenci, ale zejména co do počtu zemřelých, v ČR 2 zemřelí, je to velmi nesrovnatelné v hrubý neprospěch toho, nám panem doktorem Václavem Jordánem a HP.org za vzor dávaného Švýcarska.
Nebudu se s komentářem opakovat. Takže k panu Jordánovi pouze jednu faktickou poznámku k té jeho odpovědnosti, pravdě, lásce a svobodě.
Ve Švýcarsku je nakaženo přes 8500 lidí za včerejšek nárůst o 1000 a mrtvých tam je 118 (za včerejšek nárůst o 20). Ve Španělsku leží pacienti na zemi na chodbách u zdi přikrytí dekou, některé pacienty nad 65 let uspávají bez léčby, v Itálii odváží mrtvé kolony nákladních vojenských aut,
V USA během pár dní v počtu nakaženýc předběhnou Itálii.
Jinak řečeno, západní státy totálně selhávají a pan doktor tady akademicky kritizuje, aniž by se tou realitou zabýval.
PS. Zásadně nesouhlasím s tím, že by tahle vláda něco tajila a v něčem lhala.
I u nás to není dokonalé, protože se tady tyhle věci 30 let zásadně podceňovaly. Ale tahle kritika znovu opakuji, naprosto míjí realitu.
Vy jste mně to vzal přímo „z klávesnice“. Naprosto s Vámi ve všem souhlasím.
Jen bych se pana atestovaného lékaře urgentní medicíny a doktora věd v oboru medicíny katastrof zeptal, jestli poradil také švýcarské vládě, že tam mají tak výborné „výsledky“ jako je 8 547 nakažených, a to Švýcaři určitě nejezdí po desetitisících do Itálie na lyžovačku, jako Češi. Opravdu, „Prymula dělá v České republice spíše vojenské cvičení. Mluví o zákazu vycházení. V tom selhává přinejmenším ta empatie a udržitelnost“, ale „Třeba kanton Valais zakázal lidem nad 65 let chodit ven nakupovat“ a přesto vojenské cvičení nedělá (no nedivme se, je to holt ten Švajc). Pan lékař si nevšiml, že profesor Prymula, opakovaně v TV řekl, že o žádném zákazu vycházení se neuvažuje. Možná si ČR spletl s tím kantonem.
A tak je to na HP.org opakovaně, jakoby tamní novináři neměli nic jiného na práci, než intenzivně vyhledávat někoho, kdo najisto ví, co se v ČR mělo dělat jinak, než bylo uděláno. Teď ještě čekám, že HP.org sežene nějakého doktora přes hygienu, který bude kritizovat „chybovost“ nakoupených rychlých testů, protože mu nedojde, že protilátky vznikají v organismu člověka až po někaké době (u kohodřív, u jiného později) od nakažení a ne hned, jak by si páni hygienici přáli.
Dle mého názoru můžeme mudrovat, hýřit názory na postupy a řešení současného nájezdu “ Čingischána“ Covidu – 19 na lidstvo, již teď počítat vítězství a prohry, ale účet přijde mnohem později, nejméně 2 roky si musíme počkat. Otázkou je, zda přijde nový „uchvatitel“, nebo se dostane člověku (politikům) oddech ke chvástání, jak jsme vše zvládli lépe, jak ti druzí. Měli bychom vzít v potaz pokoru a štěstí v neštěstí v tomto globalizovaném světě.
Švýcarské zdravotnictví před kolapsem, nakažených raketově přibývá
https://www.novinky.cz/zahranicni/koronavirus/clanek/svycarske-zdravotnictvi-pred-kolapsem-nakazenych-raketove-pribyva-40317907
Co dodat?