Už bych do toho nešel: Bývalý olomoucký hejtman o problémové stavbě olympijského centra v Prostějově
Zůstává rozestavěné, s nejistým financováním na dostavbu i pozdější provoz. Prostějovské olympijské centrum na sebe upozornilo hned z několika důvodů. O jeho realizaci se měl navíc zasadit i místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. HlídacíPes.org mluvil o projektu s mužem, který stál na jeho začátku – s bývalým olomouckým hejtmanem Jiřím Rozbořilem.
Exhejtman Rozbořil (ČSSD) se na dění kolem stomilionového projektu podílel až do loňského roku, kdy ve funkci hejtmana skončil. Jako hejtman byl jedním z představitelů spolku Prostějov olympijský, který kromě kraje tvoří ještě město Prostějov a Firma TK PLUS sportovního manažera Miroslava Černoška.
Prostějov si vysloužil své místo mezi vybranými projekty, které měly získat podporu v rámci vládního dotačního programu, zejména díky úspěchům zdejšího volejbalového a tenisového týmu. Věhlas zdejších sportovců je často spojován právě se schopným organizátorem Černoškem.
Kdo si v hale začutá?
Podle slov bývalého hejtmana Rozbořila se mělo zpočátku jednat čistě o projekt Miroslava Černoška a jeho firmy TK PLUS. „Ze začátku to měla být záležitost pouze TK. Celkem logicky. Nicméně, když někdo žádá o dotaci, tak je vždycky lepší, když je to garantováno nějakou strukturou, jako je kraj nebo město,“ vysvětlil.
K tomu se ovšem váže další problém. Komu vlastně bude umožněno se do haly reálně podívat. Není tajemstvím, že centrum má sloužit především reprezentantům či vrcholovým sportovcům. Sám Černošek se nechal slyšet, že „nějaký Franta si do haly začutat nepřijde.“
Rozbořil však spekulace o tom, že by hala měla sloužit pouze Černoškovým svěřencům, popírá. Podle něj existuje časový plán, který počítá i s poskytováním prostor neprofesionálům.
Podle Evy Knajblové z oddělení cestovního ruchu a vnějších vztahů Olomouckého kraje sportovní centrum nyní počítá minimálně s tenisovým, volejbalovým, basketbalovým a fotbalovým sportovním oddílem z Prostějova.
Nově budovaná hala by se od té stávající měla lišit i ve svých parametrech, což je podle Rozbořila další z důkazů, že má centrum sloužit hlavně mládeži. „Hala byla projektovaná jinak, má nízký strop a celkově jiné parametry, než jaké jsou typické pro vrcholový dospělácký sport,“ tvrdí Rozbořil.
Linky k hnutí ANO
Rozruch kolem centra budí zejména osoby s ním spojené. Kromě Černoška jde také o místopředsedu hnutí ANO a poslance Jaroslava Faltýnka nebo podnikatele Richarda Benýška, který se zastáncům projektu vzepřel v souvislosti se sousedními pozemky.
Podle Rozbořila však vliv postav pohybujících se kolem výstavby centra není zdaleka tak velký, aby mohl jakkoliv ovlivnit přísun dotací. „Všechno jsou to jenom domněnky. Nikdo si nedovolí někam poslat peníze jenom proto, že jste Černošek nebo Faltýnek. Kdyby měli opravdu takový vliv, tak už tady ty peníze dávno jsou,“ stojí si za svým.
Právě zastavení sportovních dotací od Ministerstva školství po policejní razii v resortu během letošního jara vzbudilo v Prostějově nejistotu, z čeho se prostavěné náklady zaplatí. V návaznosti na to poskytl Černoškův Tenisový klub spolku Prostějov olympijský 23 milionů korun.
„Byla uzavřena ústní dohoda, přičemž peněžitá zápůjčka bude poskytnuta bez příslušenství, na dobu neurčitou, dle budoucích potřeb spolku,“ okomentovala situaci Eva Knajblová z oddělení cestovního ruchu a vnějších vztahů Olomouckého kraje.
Firma OHL ŽS vystavila poslední fakturu 15. 9. 2017. Podle informací z kraje obdržel spolek Prostějov olympijský zatím dvě faktury v celkové výši 62 047 963,97 Kč včetně DPH.
Ministerstvo přišlo také s novým podprogramem Národní sportovní centra, v rámci něhož může prostějovské centrum jako předem definovaný projekt zažádat o slíbenou dotaci. Přitom ze strany Ministerstva školství ještě před nedávnem zaznělo, že žádný dotační program v letošním roce vyhlašovat nehodlá.
Už bychom do toho znovu nešli
Spolek Prostějov olympijský si vysloužil kritiku ze strany opozice také ohledně financování chodu centra. Doposud nikdo nebyl schopný konkrétně vysvětlit, na základě jakých zdrojů bude nová hala fungovat. Tisková mluvčí Olomouckého kraje pro HlídacíPes.org uvedla, že vhodný model financování se v současné době teprve hledá.
„Probíhala jednání s Českým tenisovým svazem s tím, že by na provoz něco přispívali. Dalším tokem peněz by bylo také komerční využití a zprostředkování prostor pro základní školy. Vlastně nevím, v čem opozice vidí problém,“ popisuje Rozbořil svoji původní vizi financování.
Zatímco prostějovská primátorka Alena Rašková v nedávném rozhovoru řekla, že do výstavby olympijského centra by se pustila klidně znovu, a to i přes finanční nesnáze, exhejtman Rozbořil má přesně opačný názor. „Já myslím, že i kdybyste se zeptala Černoška nebo dalších zúčastněných, tak nikdo z nás by do toho znovu nešel,“ uvedl v návaznosti na kritiku, která projekt doprovází.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jan Urban: Když se český stát chová jako ochránce vyvolených a posluhujících
Hnutí ANO v Litoměřicích otáčí, změny kolem kontroverzní sochy vojáka nepodpořilo
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)