Útoky na odpůrce v exilu, byznys i bezpečný přístav: íránští špioni operují i v Česku
Vila íránské ambasády v Praze v ulici Na Hřebenkách působí honosně. Stojí v příkrém svahu, na zahradě vlaje typická pruhovaná vlajka Íránské islámské republiky, kde zelená barva symbolizuje islám, bílá mír a červená revoluci. Íránský zájem o Česko je ale větší než jen ten diplomatický.
Aktivity íránských tajných služeb jsou v Evropě v posledních letech patrné a mají sílící tendenci. Česko v tom není výjimkou. Upozorňuje na to jak poslední dostupná zpráva BIS, tak i debaty se zástupci kontrarozvědky vedené mimo záznam.
Příprava bombového atentátu
Země jako je Dánsko, Nizozemí či Francie v posledních letech zveřejnily informace o tom, jak na jejich území íránské tajné služby chystaly nebo i dotáhly do konce vraždy politických odpůrců Íránu a politických aktivistů žijících v exilu. Stopy některých těchto akcí vedou i do Česka.
Česká republika, zejména Praha, ve vztahu k Íránu, ale i dalším zemím Blízkého východu patří díky historickým reminiscencím na socialistické Československo stále k takzvaným bezpečným přístavům – místům, kde se příslušníci tajných služeb mohou setkávat se svými kontakty či si odpočinout a načerpat síly.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
„Vzhledem k existující státní podpoře terorismu ze strany Íránu věnovala BIS nadále pozornost činnosti íránských zpravodajských služeb v ČR, jejichž agresivita v Evropě v posledních letech vzrůstá,“ popisuje ve své poslední výroční zprávě BIS. Příkladem je plán íránské zpravodajské služby MOIS na útok na konferenci opoziční organizace Mudžáhedín e-Khalq ve Francii. Jedním z organizátorů byl íránský diplomat působící v Rakousku – na mapování jeho činnosti se podíleli i čeští operativci.
Právě tento diplomat Assadolláh Asadi, který byl v roce 2017 zatčen a později v Belgii odsouzen k trestu odnětí svobody za přípravu bombového atentátu, předtím opakovaně cestoval i do České republiky. BIS se podle svých zpráv zapojila i do vyšetřování dalších českých stop teroristických incidentů z minulých let – spojených právě s útoky na Íránce žijící v zahraničí, kritiky stávajícího íránského režimu.
Informace zevnitř BIS potvrzují, že „příslušníci íránských speciálních služeb využívají pro práci v zahraničí nejčastěji diplomatické krytí při zastupitelských úřadech“. Příkladem jsou právě výše zmíněné aktivity diplomata z Vídně. HlídacíPes.org se proto zajímal i o to, v jakém personálním stavu je nyní íránská ambasáda v Praze.
Brzký odjezd nového velvyslance
Donedávna mělo zdejší velvyslanectví jen sedm diplomatických pracovníků včetně velvyslance. V aktuální diplomatické listině už ale figurují pouze tři a Teherán má nyní v Česku zastoupení jen na nižší diplomatické úrovni chargé d’affaires.
Velvyslanec Akbar Aminian přitom své pověřovací listiny předal prezidentu Zemanovi relativně nedávno, před dvěma lety v červnu, přičemž obvyklá doba pobytu velvyslanců bývá čtyřletá.
České Ministerstvo zahraničí na dotaz HlídacíPes.org odmítlo, že by byl některý z íránských diplomatů vyhoštěn. „Současný personální stav velvyslanectví je možné přičíst jak střídání diplomatů obecně, tak ustavení nové íránské vlády. Jde o běžný stav, ke kterému dochází i při střídání velvyslanců jiných zemí. Velvyslanec Aminian dle vlastního vyjádření ukončil svou misi v souvislosti s dovršením důchodového věku,“ odpověděla mluvčí MZV Eva Davidová.
Velvyslanec Aminian poskytl mimochodem v lednu 2020 rozhovor Parlamentním listům. Například na dotaz, zda budou Češi cestující do Íránu do budoucna v bezpečí, odpověděl: „Íránci mají rádi Čechy. Česko-íránské vztahy nebyly nikdy provázeny nějakým problémem. Když Íránci slyší o Česku, ale u nás je stále za relevantní označení bráno i Československo, tak přijde na přetřes český křišťál, průmysl a krása vaší země. Češi, když přiletí do Íránu, dostanou vízum přímo na letišti. Nebezpečí nehrozí.“
Následoval dotaz, k jehož vysvětlení a souvislostem se dostaneme níže: Nicméně vztahy s Íránem byly trochu narušeny. Předseda Česko-Slovensko-Íránské obchodní komory Jan Kavan si stěžoval, že do České republiky nechtějí pouštět íránské podnikatele. Je to tak? „Nechci uvažovat pesimisticky. Problém není s vízy, ale kvůli americkým sankcím spíše s bankovními převody. Dost to loni narušilo vzájemné obchodní vztahy,“ odvětil velvyslanec.
Nyní slíbená souvislost. Ve vztahu k Íránu je v Česku a na Slovensku aktivní Česko-slovensko-íránská obchodní komora. Působí v ní některé tváře dobře známé i širší veřejnosti: zmíněný exministr zahraničí Jan Kavan a také podnikatel, velký přítel Ruska a před rokem 1989 armádní důstojník Zdeněk Zbytek. Na akcích komory se nechával fotografovat například i šéf českých komunistů Vojtěch Filip.
„Komora má za svůj cíl především rozvoj obchodních vztahů mezi Islámskou republikou Írán, Českou republikou a Slovenskou republikou, podporu dovozu a vývozu výrobků a služeb a poskytování všestranných služeb podnikatelům. Důležitou funkcí Komory je přispívání k navazování vztahů a rozvíjení úzké spolupráce s íránskými, českými a slovenskými státními orgány,“ představuje se na svých webových stránkách komora.
Právě její zástupci, vedle tehdejšího českého velvyslance v Íránu Svatopluka Čumby, figurovali v případu, kdy vyšlo najevo, že české velvyslanectví v Teheránu ve velkém umožňovalo vízový vstup do Česka (a dále do zemí schengenského prostoru) stovkám Íránců – údajně vesměs podnikatelů, jež doporučovala Kavanova a Zbytkova obchodní komora.
Praha pod kontrolou Teheránu
Írán, podobně jako třeba Severní Korea patří mezi státy, které mají svůj jaderný program, a s tím také souvisejí zahraniční aktivity tajných služeb. „Snaží se o skryté obstarávání mezinárodně kontrolovaných položek,“ potvrzuje ve svých zprávách BIS. K tomu zakládají účelové firmy a spletitou síť dodávek přes třetí země pro dovoz zboží dvojího užití (technologie, materiály či software využitelné k civilním i vojenským účelům) tak, aby se co možná nejvíce ztížil identifikace skutečné cílové země.
Prostředky a možnosti na to mají: například samy Íránské revoluční gardy mají podle odhadů pod kontrolou více než třetinu HDP Íránu, disponují majetkem v miliardách dolarů a vlastní více než 100 společností v klíčových odvětvích ekonomiky – ropný průmysl, stavebnictví a import.
Nakolik aktivity s vydáváním podnikatelských víz na české ambasádě souvisely třeba i s činností a zájmy íránských tajných služeb v Česku a dále v Evropě, si lze jen domýšlet. Jisté je, že aktivity íránských špiónů v Evropě jsou větší než malé. Z dostupných střípků české kontrarozvědky je zjevné, že Česko v tom není výjimkou.
O tom, že Íránci situaci v Česku dobře mapují, svědčí i případ z letošního roku, kdy byl v květnu v Íránu uvězněn íránsko-kanadský profesor teheránské univerzity Reza Eslami poté, co se na pozvání českých neziskových organizací účastnil v Praze tréninkového programu v oblasti práva. Pro Teherán šlo o „spolupráci s nepřátelskými silami“ – následovalo Eslamiho uvěznění a posléze zákaz výuky i vycestování do zahraničí.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Babiš se chlubil, že dal Ukrajincům „62 tisíc eur v keši“. Porušil tím zákon
Jan Urban: Buďme na politiky nároční. Tak jako kdysi v Listopadu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
4 komentáře
Kdysi blahe paměti jsme měli velkou zakázku v Íránu společně s Rusy. Korálku si museli monteri pálit s fiku, ale podarila se. Nějak se k ním dostala informace, o veřejné poprave, vsichni včetně techniku šla cumet na exekuci a byl to děsivý zážitek ještě, že měli v hotelu tu korálku. Jiná země jiný mrav. Pro mnohé to byl i po letech hruzostrasny zazitek.
Útoky na odpůrce v exilu, byznys i bezpečný přístav: íránští špioni operují i v Česku….no když jim to političtí čeští oráči naší vlasti spolu s vyznamenaným šéfem BIS Koudelkou senátními hlupáky….když jim tyto rejdy v ČR dovolí, tak to je a bude v české kapitalistické rozprodané a rozkradené kriminalitou prolezlé bruselské gubernii asi v pořádku…že
Tomu se říká právní stát, nesenátní „hlupáku“. Pokud se iránští agenti nedopustí trestného činu ani nejsou stíhání, nelze proti nim zasáhnout. To je zásadní rozdíl proti tomu na co jsi byl zvyklý, tedy na protičeské působení agentů kgb a velkorysou pohostinnost pro latinskoamerické bandity a islamistické teroristy (jsou to přece soudruzi) na náklady totalitní a komouši rozkradené russovětské gubernie, kteří se zločinů prokazatelně dopouštěli případně na ně byl vydán mezinárodní zatykač. Přičemž proti nim VB ani vyfutrovaná StB nečinila naprosto nic. Tehdy ti to nevadilo, tak co ti vadí teď?
Kteří špioni u nás neoperují? Ruští, američtí, němečtí, izraelští, atd. Kromě těch ruských jsou to naši spojenci. Paktujeme se s největší verbeží, která se kde vyskytne, na místo abychom hájili výhradně své zájmy.