Uprchlíci a imigranti v nové zprávě OSN: Po celém světě svůj domov opustilo 244 miliónu lidí
Uplynul rok od chvíle, kdy světovou veřejnost zasáhla emotivní fotografie utopeného tříletého syrského chlapce, jehož moře vyvrhlo na pevninu u tureckých břehů… Nyní vychází zpráva UNICEF, Dětského fondu OSN, jež přináší detailní informace a konkrétní data o (nejen) dětských uprchlících ve světě.
„Nesmíme zapomínat, že každé dítě, každý obrázek dítěte, představuje mnoho miliónů dětí v ohrožení a další milióny dětí, které musely opustit své domovy. Náš soucit s konkrétním dítětem a jeho osudem musí doprovázet vědomí potřeby urgentní a vytrvalé akce ve prospěch všech dětských uprchlíků a migrantů,“ píše v předmluvě ke zprávě výkonný ředitel UNICEF Anthony Lake.
Podle OSN v roce 2015 zahynulo jen ve Středozemním moři 3700 lidí, třetina z tohoto počtu byly děti. Celá zpráva v angličtině ke stažení ZDE.
Podle údajů OSN v roce 2015 žilo mimo svou zemi původu, ať jako uprchlíci či imigranti, 244 miliónu lidí, z toho 31 miliónu dětí. Další milióny lidí žije sice nadále ve svých zemích, ale své domovy museli opustit – obvykle v důsledku války a ozbrojených konfliktů.
„Po celém světě je dnes podle konzervativních odhadů na 50 miliónů dětí, které musely odejít do zahraničí nebo žijí ve své zemi, ale jsou nuceně vysídleny. Více než polovina z nich – šokujících 28 miliónů dětí – bylo vykořeněno v důsledku strašlivých konfliktů. Jak ukazuje tato zpráva, počet dětských uprchlíků vyskočil mezi lety 2010 – 2015 o 75 %,“ dodává Anthony Lake.
UNICEF přiznává, že je velmi komplikované dát dohromady spolehlivá data ze všech koutů světa, přesto však nashromážděná data označuje za nejlepší možná, jež jsou k dispozici. Za děti jsou i pro účely této zprávy považovány všechny osoby mladší 18 let.
Zpráva UNICEF mimo jiné konstatuje:
Dětští uprchlíci
- Mimo zemi svého původu žije 31 miliónu dětí, včetně 11 miliónů dětských uprchlíků a žadatelů o azyl.
- Téměř každé jedno dítě ze tří žijících mimo zemi svého narození je uprchlíkem, u dospělých je tento poměr 1:20.
- V roce 2015 pouhé dvě země, Sýrie a Afghánistán, představovaly zemi původu u bezmála poloviny všech uprchlíků v dětském věku pod mandátem Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).
Země původu uprchlíků a žadatelů o azyl
(v miliónech osob)
- Tři čtvrtiny všech dětských uprchlíků pochází dle údajů UNHCR jen z deseti zemí světa.
- Jedno z dvou set dětí na celém světě je uprchlíkem. Mezi lety 2005 – 2015 se počet dětských uprchlíků více než zdvojnásobil. Celkový počet všech dětských migrantů vzrostl o 21 %.
- Chlapci a dívky jsou mezi registrovanými uprchlíky zastoupeni rovnoměrně; rizika, jimž čelí se liší – od rekrutování do ozbrojených sil po sexuální násilí
- Populace uprchlíků je celkově mladší než populace imigrantů. Jasná většina imigrantů jsou dospělí lidé, děti však tvoří takřka polovinu všech uprchlíků.
- V desítce zemí s největším počtem imigrantů na svém území jsou vesměs státy Asie a Afriky.
- Nejvíce uprchlíků pod mandátem UNHCR má na svém území Turecko. I když nejsou dispozici kompletní data o věkovém složení uprchlíků v Turecku, předpokládá se, že v zemi je nejvíce dětských uprchlíků na světě.
Vnitřně vysídlené děti
- V roce 2015 opustilo své domovy v důsledku války a ozbrojených konfliktů 41 miliónů lidí, z toho 17 miliónů dětí.
- Jen v asijských zemích bylo v roce 2015 vnitřně vysídlených 19,2 miliónů, 47 % celkového počtu vnitřně vysídlených.
- Třetina všech vnitřně vysídlených osob světa žila v roce 2015 v Sýrii, Iráku a Jemenu.
- V Africe je vnitřně vysídlených 12,4 miliónu lidí. V první desítce zemí s nejvyšším počtem lidí utíkajících před konflikty jsou čtyři africké – Nigérie, Demokratická republika Kongo, Středoafrická republika a Jižní Súdán.
Dětští imigranti
- Globálně vzato, tři z pěti dětských migrantů žijí v Asii nebo v Africe.
- Od roku 1990 zůstává podíl dětských imigrantů na celkové dětské populaci stabilní zhruba ve výší jednoho procenta. S nárůstem populace, ale v absolutních číslech jejich počet stále narůstá.
- Polovina světové populace dětských imigrantů žije v 15 zemích světa. Nejvíce, 3,7 miliónu jich je ve Spojených státech.
Data o Evropě
Uprchlíci a žadatelé o azyl v Evropě
- V Evropě ke konci roku 2015 bylo zhruba 1,8 miliónu uprchlíků pod mandátem UNHCR, zhruba jedna devítina z celkového světového počtu. Další zhruba milión imigrantů požádalo o azyl.
- Ve srovnání s rokem 2014 se počet dětských žadatelů o azyl v roce 2015 zvýšil dvojnásobně. Na počátku roku 2016 bezmála 70 % dětských žadatelů o azyl v Evropské unii pocházelo ze Sýrie, Afghánistánu či Iráku.
- Celkový počet dětských imigrantů v Evropě činí 5,4 miliónu dětí, zhruba sedm procent všech imigrantů v regionu. V Evropě žije přibližně jedna šestina všech dětských imigrantů světa.
Pohyb z Evropy a do Evropy
- V roce 2015 žilo v Evropě celkem 76,1 miliónu migrantů – avšak polovinu z tohoto počtu představují sami Evropané, kteří přesídlili do jiné evropské země, obvykle na základě volného pohybu v rámci EU.
- Celkem 19,7 miliónu Evropanů opustilo kontinent a vydalo se do jiných částí světa, nejčastěji do Severní Ameriky a do Asie.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
3 komentáře
Bohužel, svět dovede být krutý. Prakticky by rodiče mrtvého dítěte měli být ze mřížemi. Nelze dělat děti jako kočka koťata a potom se cpát drze tam, kde tolik dětí není. Nelze pro vlastní spásu rozeštvávat země, které si svoje hrůzy už prožily. Nelze šířit náboženství tam, kde se lidé snaží řídit rozumem a slušností. Stala se chyba, která půjde jen krutě napravit, pokud nechceme aby začali umírat naše děti.
Pokud tady patrně nastiňujete jistý paradox, že ti, kteří jsou prezentováni jako uprchlíci před válečným utrpením apod., jsou zároveň vnímáni jako destabilizační faktor a nebezpečí nějaké formy války v evropských zemích, měl bych k tomu několik poznámek. Při veškeré propagandě a protipropagandě, která se kolem toho problému šíří, dnes je už asi objektivně jisté, že zdaleka ne všichni z té masové migrační vlny jsou skutečně uprchlíci, jimž by doma šlo bezprostředně o život nebo o jinou vážnou újmu – že zkrátka vedle opravdových uprchlíků přišli lidé, které je možno označit, v lepším případě (!), asi jako vandráky, kteří si mysleli, že v Evropě (hl. v Německu, Švédsku), takříkajíc, „létají pečení holubi do huby“. – – – Beze všech diskusí, myšlenka, že lidé si mají pomáhat, a to i napříč celou zeměkoulí, je eticky zcela správná – jenže to, co se tady stalo od loňského roku (a co mělo své předehry už v letech předchozích – ti Afričané, co se plavili do Itálie, pokud je v Libyi nezadržel Kaddáfí), je opravdu obrovská chyba, kterou bych už s tou myšlenkou ani do přímé souvislosti nedával. – – – Teď záleží na tom, jestli jsme pesimisté nebo optimisté. V prvním případě, a při pokračování problému, se mohou nabízet až katastrofické scénáře. Určitě, ideální by byla pacifikace a celkové zlepšení podmínek v těch nešťastných zemích Blízkého a Středního východu a Afriky, kde „to není k životu“ (i když, jak dokládá velká řada „uprchlíků“, kteří se z Evropy dobrovolně a rádi vrátili domů, např. do Iráku, ani toto tvrzení neplatí stoprocentně). A EU nebo její jednotlivé státy by měly přijmout rozumnou a , v rámci etických pravidel, ráznou politiku. Třeba ani ta náprava by ještě tak krutá nebyla.
Lámu si hlavu, jak přesně rozumět tomu, když ten úplně poslední údaj v závěru článku (plus ta mapka) hovoří o 19,7 milionu Evropanů, kteří se vystěhovali do jiných částí světa, hl. Severní Ameriky a Asie. Kdyby to byl údaj za posledních třeba až pět století, bylo by to dost asymetrické k těm údajům výše a jsou tam i jiné nesrovnalosti (vč. toho letopočtu 2015)… To znázorňuje migraci naopak v posledních letech (nebo jen v r. 2015)? Ano, v době hospodářské krize před několika lety odcházeli lidé i ze zemí v západních částech Evropy do zámoří (a to nemluvím o migraci z Ukrajiny atd.). Ale takové množství…? Že 7,5 milionu Evropanů odešlo do Severní Ameriky jen v roce 2015? Nebo že 1 milion lidí odešel z Evropy do Afriky? Jistě, Jižní Afrika i jiné země mohou lákat (a nejde také o nějakou eventuální repatriaci západoevropských muslimů?)…? Každopádně, zajímavé, stojí to za úvahu.