Unie chce snazší zákaz geneticky modifikovaných potravin. Kritikům je to pořád málo
Evropská komise chce změnit postup pro povolování geneticky modifikovaných organismů (GMO). Členské státy by mohly více promlouvat do využívání GMO v krmivech a potravinách na svém území.
Mělo by tak být i snazší tyto produkty omezit či rovnou zcela zakázat.
Doložte, v čem je problém
Geneticky modifikované potraviny jsou v Evropské unii kontroverzním tématem. Zatímco v USA a Asii se pěstují ve velkém, v Evropě se pohled na ně dosti liší.
Například Velká Británie, ale i Česká republika GMO podporují. Naopak Francie a Rakousko jsou rázně proti.
Obav Evropy z GMO se ve svém textu věnoval i agrární analytik Petr Havel.
V současnosti je v EU povoleno prodávat 58 geneticky modifikovaných potravin a krmiv, například produkty ze sóji, kukuřice nebo bavlníku.
Na unijním trhu se však může spotřebitel setkat pouze s geneticky modifikovanými produkty rostlinného původu, potraviny a krmiva živočišného původu jsou v EU zakázána.
Členské země se budou nyní moci v situaci, kdy bude nový GMO produkt povolen na evropské úrovni, rozhodnout, že produkt nebudou na svém území využívat.
Budou však muset doložit, že je jejich rozhodnutí v souladu s legislativou EU a že k tomu mají pádný důvod – tedy že představuje rizika pro lidské zdraví, zdraví zvířat nebo životní prostředí.
Nový návrh Evropské komise nijak nemění možnost zákazu pěstování těchto potravin. To umožnila směrnice, která byla schválena Radou už na počátku března.
Málo, nebo moc přísné?
Návrh Komise ale stále neuspokojuje organizace, které proti GMO dlouhodobě vystupují.
Například podle organizace Greenpeace se komise drží příliš zpátky, protože bude i nadále možné, aby Brusel povolil dovoz GMO ze třetích zemí, i když je většina evropských států, Evropský parlament i veřejnost proti.
„Návrh Komise je fraška, protože ponechává současný nedemokratický systém beze změny,“ řekla ředitelka potravinové politiky EU neziskové organizace Greenpeace Franziska Achterbergová.
Nelíbí se jí hlavně to, že oproti původním slibům předsedy Komise Jeana-Clauda Junckera státy nebudou moci rozhodnutí komise o povolení dovozu a prodeje GMO zcela zabránit.
Návrh Evropské komise bude ještě schvalovat Evropský parlament a Rada.
Autorka je redaktorkou serveru EurActiv.cz
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
My Češi rádi sníme geneticky modifikované potraviny,hlavně když budou od našich přátel. Putin to nechápe – Rusko možná zakáže geneticky modifikované potraviny.
Ve Státní dumě RF je připraven návrh zákona o zákazu pěstování a šíření geneticky modifikovaných rostlin a živočichů (GMO) v Rusku, s výjimkou jejich použití k provedení expertíz a vědcko-výzkumných prací. V souladu s návrhem zákona importéři GMO budou povinni projít registrační procedurou, ale vláda přitom bude mít právo dovoz těchto organizmů a produkce na základě monitoringu zakázat.