Ukrajinci viní českého výrobce z dodávek válčícímu Rusku. „Holý nesmysl,“ reaguje firma
Významná česká strojírenská společnost podle tvrzení ukrajinské organizace Ekonomická rada pro bezpečnost Ukrajiny údajně nadále dodává do Ruska klíčové komponenty pro vrtulníky typu Mi. Firma však ujišťuje, že s Ruskem po letošním 24. únoru přestala okamžitě spolupracovat, nic do Ruska nedodává a svou moskevskou kancelář uzavřela.
S informací o tom, že česká společnost PBS Velká Bíteš má prý stále dodávat svým ruským obchodním partnerům pomocné energetické jednotky a startéry-generátory pro ruské vrtulníky Mi-8, Mi-17 a Mi-171, přišla ukrajinská organizace Ekonomická rada pro bezpečnost Ukrajiny (ESCU).
„Společně s ukrajinskými a zahraničními státními institucemi vyhledáváme majetek patřící beneficientům z Ruské federace nebo ze zemí, které podporují ozbrojenou agresi Ruska na Ukrajině, vytváříme databázi takového majetku a pomáháme jej připravit k zabavení,“ popisuje ESCU svou činnost.
Organizace se prezentuje i jako „instituce zřízená za účelem rozvoje odborných znalostí v oblasti identifikace a potírání vnitřních a vnějších hrozeb pro hospodářskou bezpečnost Ukrajiny“ a tvrdí, že v případě české firmy jde o takzvané zboží dvojího užití. Tedy toho, jež je použitelné jak v civilních, tak v bojových strojích ruské armády nasazených na Ukrajině. „Opíráme se o uniklé obchodní databáze ruské strany,“ vysvětluje ESCU.
O tom, odkud a proč podobné informace o údajných obchodech jeho společnosti s Ruskem přicházejí – jež firma striktně odmítá – nechce generální ředitel a předseda představenstva PBS Velká Bíteš Milan Macholán spekulovat. „My se zástupci Ukrajiny na několika úrovních komunikujeme. Jsou od nás informováni, že veškerá spolupráce s Ruskou federací je z naší strany ukončena plně v souladu s politikou EU. Ukrajinu v mnoha směrech podporujeme, a to i finančně,“ zdůrazňuje.
Nic jsme do Ruska nevyvezli
Zástupci ukrajinské ESCU příslušné pasáže zmíněné databáze na žádost redakce HlídacíPes.org poskytli. Vypsané je v ní v excelovské tabulce konkrétní zboží, datum, termín dodání, cena, příjemce i popis zboží a další údaje.
Poslední údajná dodávka má v dokumentu datum 30. srpna 2022. Dokument ji popisuje takto: „Náhradní díly pro opravu a údržbu civilního vrtulníku Safír 5K/G MI: kompletní palivové čerpadlo, kompletní díly pro instalaci. Čerpadlo je určeno k natlakování palivového systému, není určeno pro vojenské použití.“ Za zboží prý ruská strana zaplatila 12 432,65 dolarů.
Části dokumentu redakce zaslala k vyjádření zástupcům PBS Velká Bíteš. Podle nich některé uvedené položky sice odpovídají skutečným dodávkám do Ruska, byly však expedovány ještě v roce 2021, řadu týdnů před začátkem války na Ukrajině. Další v dokumentu uvedené položky jako například „řídící jednotka startéru generátoru“ či „pryžové těsnění“ vůbec ruským odběratelům neodešly.
„Nic takového z PBS nebylo expedováno. Důrazně a zcela jednoznačně dementuji, že existují dodávky jakýchkoli produktů z PBS do Ruské federace po datu 24. 2. 2022,“ říká Milan Macholán.
Dohled nad dodržováním sankcí má v České republice Finanční analytický úřad. „Vzhledem k zákonné povinnosti mlčenlivosti se FAÚ nemůže vyjadřovat ke konkrétním případům. Proto lze pouze obecně uvést, že zboží pro vojenské použití nelze do Ruské federace dovážet,“ reagovala mluvčí ministerstva financí Michaela Lagronová na přímý dotaz, zda má FAÚ nějaké informace o tom, že by PBS Velká Bíteš měla porušovat či nějak obcházet protiruské sankce.
Pokud by – v obecné rovině – nějaká česká firma sankce proti Rusku porušovala, hrozí jí vysoká pokuta či trestní postih. „V méně závažných případech porušování mezinárodních sankcí je pachatel přestupkově odpovědný a hrozí mu pokuta v maximální výši 50 milionů korun. V závažnějších případech je pachatel trestně odpovědný; fyzické osobě hrozí trest odnětí svobody až na osm let; trestně odpovědná může být i právnická osoba,“ shrnuje Lagronová.
Nový projekt s Ukrajinou
PBS Velká Bíteš vyrábí a úspěšně exportuje klíčové součásti letadel a vrtulníků, jako jsou pomocné energetické jednotky, ale i samostatné motory.
V minulosti byli pravidelnými obchodními partnery mimo jiné firmy Kazaňský vrtulníkový závod a Ulan-udský letecký závod, dceřiné společnosti ruské firmy Rostec, která je i přímo na sankčním seznamu. PBS ale opakuje, že od února není ve styku s jakýmkoli ruským zákazníkem.
Firma rozporuje i tvrzení, že by jí dodávané výrobky mohly někdy končit ve vojenských verzích ruských vrtulníků typu Mi: „Naše dodávky v minulosti byly určeny pro třetí země. Žádné vojenské dodávky jsme v minulosti nerealizovali. Rusko má dávno vlastní výrobu APU (pomocných energetických jednotek, pozn. red.) a používalo i ukrajinské APU,“ říká generální ředitel Macholán.
Firma u svých stávajících obchodních partnerů trvá na prohlášení konečného užití a v každé smlouvě přímo zakazuje i reexport do Ruska. Podle informací HlídacíPes.org se naopak rozbíhají nové projekty s Ukrajinou – například možnost dodávek proudových motorů pro chystané ukrajinské bezpilotní letouny.
I když původně Rusko patřilo pro PBS k perspektivním trhům a společnost měla v Moskvě i své obchodní zastoupení, kancelář v Rusku již zrušila. Tvrzení ukrajinské ESCU o existenci kanceláře v Moskvě vychází podle PBS z již neplatných údajů. „Kancelář je zcela a definitivně uzavřena. Bohužel není jednoduché ji vymazat v příslušných rejstřících. Uvedená adresa je Českého domu v Moskvě,“ vysvětluje Macholán.
Tento text HlídacíPes.org byl publikován v tištěné podobě i v aktuálním vydání ekonomického týdeníku Hrot.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jak Národní muzeum neuctilo Karla Kryla a ten pak skončil ve sklepení
Robert Břešťan: Alláhu akbar cézet a kriminalizace blbosti
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
2 komentáře
Určitě to nesmysl není! Měla by se tím zabývat tajná služba!
Jestli jsem pochopil správně obsah článku, tak to že státní instituce podává informace zhruba s ročním zpožděním, je i jinde zcela běžné.
S tím by měla i, a zvláště zahraniční média počítat, a ověřit si to v podrobnostech, než z toho udělají trhák s velkým titulkem.