Účtenkovka: nejaktivnější hráč přihlásil rekordních 4690 účtenek, zájem je ale jinak malý
Rekordman, který chtěl v květnu uspět v státní účtenkové loterii, si na svou šanci musel vyčlenit nejméně deset hodin čistého času. Zhruba takovou dobu zabralo, než do systému přepsal potřebné údaje ze všech 4690 účtenek, jež přihlásil.
Další čas muselo zabrat i shánění všech těchto dokladů. Tím spíše, že podle pravidel loterie lze od jednoho obchodníka z účtenek vystavených v jeden den registrovat vždy pouze jednu. Jinak ale počet účtenek omezen není.
Milion od řezníka
Stát si od akce slibuje to, že sami zákazníci budou v rámci zavedení EET kontrolovat obchodníky, zda vydávají účtenky. Vyhrát lze částky od 100 Kč až po jeden milion korun, či automobil.
Ministerstvo financí účtenkovku propaguje hesly jako „vyhrát nebylo nikdy jednodušší“ nebo „nezapomněli jste v obchodě milion?“.
Z tabulky níže ale plyne, že zájem o tuto loterii není mezi lidmi v Česku příliš velký. Aktivně se účastní zhruba pět procent lidí. Během dosavadního provozu účtenkovka ztratila téměř 20% hráčů, zvyšuje se však průměrný počet účtenek na hráče.
I když například na Facebooku existuje skupina „pro bezúplatnou výměnu, darování nebo přenechání účtenek mezi členy této skupiny“, má jen 605 členů.
Data zpracoval Marek Sušický, který provozuje web datazeet.cz.
„Nárůst ve druhém losování přičítáme zvědavosti lidí si tuto hru vyzkoušet. Vezmeme-li v úvahu počet dospělých občanů České republiky, kteří se mohou této hry zúčastnit (8,4 milionu), představuje 410 000 hráčů zhruba 4,9% dospělé populace,“ komentuje Marek Sušický data, jež shromáždil.
Hodiny nad kódem
„Nelze tedy mluvit o nějakém výrazném úspěchu, i když klesající trend po prvních čtyřech losováních výrazně zpomalil, uvidíme, jak to bude v dalších měsících,“ dodává Sušický.
Experimentoval i s tím, jak snadné, či naopak náročné je účtenky do systému přihlašovat a kolik času to zabere.
„Třeba v šestém losování byl nejvyšší počet účtenek zaregistrovaný jedním hráčem 3526. To znamená přes 100 registrovaných účtenek denně a pravděpodobně přes 9 hodin čistého času stráveného odesíláním účtenek,“ shrnuje Sušický.
Možné ale podle něj je i to, že toto podávání je plně elektronické a může jít o skupinu obchodníků, kteří svoje účtenky do soutěže sami přihlašují.
Statistiky o účastnících účtenkové loterie – například jejich věk či bydliště – k dispozici nejsou.
Podpořte nezávislou žurnalistiku.
Jako odměnu za dar ve výši 499 korun obdržíte exkluzivní 100stránkovou publikaci „Babiš. Vůdce pro 21. století“.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jak Národní muzeum neuctilo Karla Kryla a ten pak skončil ve sklepení
Robert Břešťan: Alláhu akbar cézet a kriminalizace blbosti
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
14 komentářů
Sto účtenek denně od jednoho člověka je jasný podvod…..
Obchodníci si tisknou a vyměňují stovky účtenek nízké hodnoty (nebo sbírají neodebrané). Celý systém je tedy o ničem. Obzvlášť od zrušení identifikace obchodníka prostřenictvím IČO. jak systém pozná, kdo vydal tu falešnou účtenku? Nijak. Komedie a zbytečn vyhozené peníze jako celá EET.
Mimochodem, aby to bylo ještě absurdnější. Připomeňme že systém Účtenovky nedovoluje na jednoho člověka zaregistrovat více než jednu účtenku z jednoho obchodu (ICO) denně. Což znamená že ten hráč -rekordman by nejen musel zaregistrovat přes 100 účtenek denně – ale taky každodenně provést přes 100 nákupů denně v různých obchodech.. Tedy – po celý měsíc každodenně (i během nocí) provádět přes 4 nákupy v různých obchodech za hodinu.. To by ani dámy pro které jest nakupování koníčkem nezvládly a padly únavou – to by byl spíš námět na nějakou bláznivou komedii.
Neboli – je v tom pravděpodobně nějaký švindl s elektronickou nejen registrací, ale hlavně vydáváním těch účtenek.. Už jen kdyby tohle Ministerstvo financí dokázalo zanalyzovat a provést podle toho kontroly, dostalo by se pár podvodníkům rychle na kobylku..
No, máte pravdu, že to tak vypadá. Ale může to být prostější. Představte si někoho, kdo hlídá, uklízí apod. ve velkém shopping centru a „somruje“ po jednotlivých obchodech, jestli jim tam někdo nenechal účtenku. Když ho znají, tak mu ty „zapomenuté“ nechají a má-li takové centrum 150 – 200 obchodů, tu stovku denně nasbírá… Akorát pak to zadávání do systému, to musí být dílo!
Vidíte, tohle mne nenapadlo, asi že taková centra se 150 – 200 obchody v okolí neznám. Tak maximálně 20. Snad někde v Praze?
Jinak ale zadávání do systému už takový problém není – stačí dokonalejší aplikace s OCR čtením textu a ta to dělá čistě mechanicky pod minutu na jednu účtenku.
Funguje to tak, že jste ve skupině hráčů a jste zároveň evidován pro vydávání eet účtenek. Vystavit můžete klidně účtenku za 1 halíř a poslat to spoluhráčům. Takže jedna koruna – sto účtenek.
Podvod to není, jen využití mezer v systému.
No.. díval jsem se do pravidel Účtenovky a tam je napsaná dosti právně kostrbatá tato podmínka.
„..účtenka byla vystavena s kladnou celkovou částkou tržby poplatníkem,
který eviduje tržby a vystavuje účtenky dle zákona o evidenci tržeb“…Tudíž – no nejsem si jistý jak by to dopadlo u soudu , kdyby tu výhru odmítli vyplatit… Byl by tady totiž docela zajímavý právní spor zda taková uměle vygenerovaná účtenka za účelem losovaní je právně účtenka dle její definice A nebo už to je její podvrh.
Ovšem, či jsem si naprosto jist, jak by to dopadlo, kdyby tyto účtenky zanalyzovalo samotné MF při kontrole EET. A poslalo za tím obchodnikem kontrolu aby jí vysvětlil za co ty haléřové účtenky v možství sta denně vydává. A tam už by to neuhádal, a pokutička aspoň za padesát tisíc by ho neminula… **
Ale když i na toto MF kašle, i tím prokazuje že její (a Babišovo) EET je pouze jedna velká buze ra ce..
** Ono je nutné si dále uvědomit, že ten obchodník je v EET zaregistrován pod nějakou jeho činností. Čili, aby pak začal té kontrole vykládat že náhle začal účtovat „něco “ za 1 haléř, tak mu to asi budou těžko věřit – leda mu ještě napaří další pokutu za neohlášenoiu živnost–
Proč by to dělali? Vystavují normálně účtenky v desetikorunové hodnotě a na vydávání účtenek při skutečném prodeji kašlou. Viděl jsem v práci chlapy si takhle předávat pytlík plný účtenek po jednom jogurtu.
Chleb a hry – to vedeli uz Rimane. Dalsi namet na slogan MF: „Bonzuj a vyhrej!“
Estébák zavede bonzáckou jakoby soutěž s jediným cílem. A ejhle, když jí někdo začne v souladu s pravidly využívat, tak je podvodník, to je silná káva.
To mě hlava opravdu nebere. Koukám, že na Tondach a Petph, nemá cenu reagovat. Závist jasně dominuje, řešíte opravdový problém doby. Chudáka zavřít, a estébák premiérem vám evidentně nevadí. Já bych se vůbec k tomuto udavačskému zvěrstvu nevyjadřoval, ale ti dva diskutéři, ti mě fakt dostali. Zase pěkný kus střepu do mozaiky osobnosti.
Daně musí být stát schopný efektivně vybrat. A účel světí prostředky.
V tomto případě má Babiš moji podporu.
Pokud nejsme totiž schopni vybrat daně, tak jakákoli debata o jejich výši je jen bezúčelné blábolení.
Nejsme-li schopni něco dělat, tak bychom to dělat neměli a vlastně ani nemůžeme, na př. nemůžeme, pouhým šlapáním vlastní silou, jet na bicyklu rychlostí třeba 400 km za hodinu. EET je z tohoto pohledu něco jako „marná lásky snaha“.
To jsou jen nicneříkající tlachy. Nejdříve by bylo potřeba prokázat, že EET i) skutečně zvyšuje vybrané daně a ii) vyrovnává podnikatelské prostředí. Ani jedno totiž není pravda a účel určitě nesvětí prostředky, alespoň ve slušné společnosti a v právním státu.
No a tahle taškařice, Účtenkovka, je obzvláště vydařená. Jak systém pozná, kdo tu falešnou účtenku vydal? Nijak.
Problém pro mne je, že toto slosování provádí pro MF největší podvodníci ze soukromého podniku Sazka, takže nikdo již nic nevyhraje! Vyhrají pouze jejich cinknuté účtenky!!!
Vážené MF zrušte s nimi smlouvu nebo si ty podvodníky prověřte!