Trumpův úspěšný dvojboj: Jedním úderem ztrestal Asada a varoval Kim Čong-una
GLOSA. Donald Trump udělil tvrdou lekci režimu syrského prezidenta Bašára Asada. V souvislosti s nedávným chemickým útokem vládních syrských sil na město Chán Šajchún v provincii Idlib dal povel k odvetnému útoku střelami s plochou dráhou letu Tomahawk na leteckou základnu Šajrát.
Drtivá většina zemí svobodného světa ozbrojenou akci USA přivítala. Rusko a Írán ji samozřejmě označilo za agresi vůči suverénnímu státu.
Vemte si Babiše
Před týdnem jsem náhodně hovořil v maďarském Mosonmagyarováru se dvěma absolventkami Vysoké školy ekonomické z Bratislavy. Byly to dámy ve středních letech.
Řeč přišla nejdříve na našeho ministra financí Andreje Babiše, o kterém obě shodně řekly, že nám ho závidí a že by si přály, aby byl ministrem financí u nich na Slovensku.
Řekl jsem jim, že bych si také hodně přál, aby pan Babiš byl správcem státní pokladny v Bratislavě, a ne u nás.
PSALI JSME: Jaderné šílenství, způsob, jak severokorejský diktátor Kim Čong – un bojuje o přežití
Pak se řeč stočila na „zločiny“ Spojených států amerických a zároveň na „mírovou“ politiku dnešního Putinova Ruska. Ta radikálnější z nich zmínila kromě jiného rovněž válku v Koreji z období 50. let.
Snažil jsem se jí vysvětlit, že tehdejší zásah USA pod vlajkou OSN zachránil aspoň část Koreje před hrůznou totalitou, která na severu země již celých 70 let neskutečným způsobem terorizuje vlastní národ.
V jižní části poloostrova se naopak po obdobích vojenských diktatur rozvinula moderní a ekonomicky prosperující demokratická společnost. Tyto mé argumenty neměly ale úspěch.
Večeře za útoku
Ve stejnou dobu, kdy na vojenskou základnu Šajrát dopadaly americké rakety Tomahawk, pobýval v USA na oficiální návštěvě prezident ČLR Si Ťin-pching. Jak známo, lidová Čína je v podstatě jediným spojencem KLDR, která ohrožuje sousední země zbraněmi hromadného ničení.
Prezident Trump si nemohl pro svůj vojenský zákrok v Sýrii vybrat lepší okamžik. Zničením základny v Šajrátu nekompromisně ztrestal syrského samovládce a oblíbence Moskvy Asada a zároveň v přítomnosti čínského prezidenta jakoby varoval severokorejského diktátora Kim Čong-una před dalšími provokacemi.
V době amerického útoku snad dokonce probíhala slavnostní večeře prezidentů obou velmocí. Více než příznačné.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Petr Fischer: Slovo roku a úpadek duševní činnosti lidského pokolení
Buďme k sobě upřímní. Kdo je tady udavač – práskač – bonzák?
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
17 komentářů
Stejnou chybu posvém nástupu udělal Kennedy když naletěl svým odborníkům ze CIA když naletěl na pohádky CIA o touze Kubánců skončit s Fidelem
se obávám že příměr je správný, ale výsledek taky skoro stejný. Podobně jako Kubánci nebojovali proti Fidelovi, ale spousta nespokojenců se pokoušela emigrovat na Floridu, dopadá to stejně i dnes v Sýrii. Touha bojovat za svobodu svého státu nic moc, ale kdo může utíká do Evropy a žádá zde o politický azyl.
Už jsem někde přispěl a posléze jsem upadl v nemilost.Proto to u Vás zopakuji:
Byl to dobrý krok prezidenta USA.Z mnoha důvodů:
1)Okamžitě potrestal a pohrozil prstem za použití světově zakázaných chemických zbraní.
2)Udělal to navzdory přítomnosti Rusů na bombardované letecké základně(ale varoval).
3)Potvrdil,že lidskostní zhovadilosti nebude USA nadále tolerovat.
4)Vyslal signál,že se neuzavřel do vnitropolitických problémů,bude šťouchat i do Světa.
5)Nechal zmrznout úsměvy odpůrců jeho dosavadního směřování doma i venku.
6)Upozornil Putina,že jsou určité nepřekročitelnosti.Že krok za tuto lajnu potrestá.
7)Dal na vědomí,že ho Oválná pracovna svým šarmem přetváří k osobnosti hodné šňůry předchozích prezidentů.
Dej Bůh,aby skrz něj Amerika zůstala velikou a svou odvahou a rozhodností nás uchránila událostí,které si nepřejeme.
Operátorům,kteří mé příspěvky odmítají bych chtěl vzkázat,že jsem nelíbivý,ale svůj.A to nemíním měnit,TISCALI.
Myslím, že tady jste na správné adrese a že nikdo vám nebude brát váš „osobnostní“ profil. K tomu co píšete se dá říci jen to, že opravdu svérázným názorem oplýváte a díky, že takto se neřídí civizovaný svět, nazírání na spravedlnost a spolupráci nejen mezi národy, ale také mezi lidmi. Obávám se, že klacek v ruce, případně rozhodný úder klackem bez skrupulí je to pravé ořechové. Doufám, že v budoucnosti se dočkám vylepšení a tomahawk dostojí své původní roli a bude ve finále směřovat k nohám svého majitele(vrhače) a dá mu na pamětnou, že každý klacek má dva konce. To je cesta, aby i arogantní a tupý jedinec si uvědomil, že nic není tak jednoznačné, jak na první pohled vypadá, nebo se o to někdo snaží, aby to tak vypadalo.
Teď, prosím Vás, stranou od hodnocení nedávné akce USA v Sýrii či jejich politiky vůči Severní Koreji – ale při čtení Vašeho příspěvku mám pocit, že jste si zaměnil původní tomahawk s bumerangem. Ty dalekonosné rakety typu Tomahawk, které americké ozbrojené síly používají od r. 1983 (dost prosluly např. už za války v Perském Zálivu 1991) nesou svůj název pravděpodobně od tomahawků používaných kdysi severoamerickými Indiány, což byly takové jakési sekerky, původně kamenné, samozřejmě používané většinou jako zbraně – a snad je už v novověku přejali i bílí kolonisté v Severní Americe (nebo je prý vyráběli v kovové formě). – – – Bumerang, který se má při správném vrhu (a při nezasažení cíle) obvykle vracet k nohám vrhače, je naproti tomu takový v podstatě zahnutý klacek, též vlastně zbraň využívaná často k lovu.
Je spojován hlavně s minulostí austrálských domorodců (někdy se jim říká nebo říkalo též austrálští černoši), ale alespoň na Wikipedii stojí, že je takový nástroj znám i z minulosti jiných částí světa – včetně opět indiánské Ameriky nebo i pravěké Evropy. V současnosti se bumerang využívá ke sportovním účelům. Ale těchto informací je snadné se dohledat už třeba i na zmíněné Wikipedii.
Ano, díky za upozornění, k záměně došlo, jen jsem byl za nějakou hoďku zvědav, kdo si toho všimne. Váš výklad je vyčerpávající a netřeba k němu nic dodat!
Odborník se diví, laik žasne. Hlavně, že jste svůj.
Na úvod se musím přiznat, že mám s TISCALI naprosto stejnou zkušenost, jako vy Jane. Putinovy hlásné trouby mohou na TISCALI používat hrubých výrazů a vulgarit, mohou sprostě nadávat slušným lidem (napřiklad panu Drahošovi), ale běda, když tyto Putinovy hlásné trouby někdo slušným způsobem okřikne nebo dokonce zesměšní. Pak je zle. K vašemu příspěvku: Já doufám, že určitou zkušenost z amerického útoku na Assadovu základnu jako odpověď na chemický útok si Vladimír Putin přece jen vzal. Doufám, že při příštích prezidentských volbách v USA bude Putin své hackery držet na uzdě a nebude usilovat o to, aby zasahovali do prezidentských voleb v USA a aby svým konáním ovlivňovali výsledek těchto voleb, aby se opět nespálil. Před minulými prezidentskými volbami si Putin velmi přál vítězství Donalda Trumpa a podle všeho pro jeho vítězství i hodně udělal. Chtěl Trumpa, má tedy Trumpa. Po Trumpově vítězství se Putin radoval a oslavoval, nyní si nejspíše pořádně drbe hlavu. Věděl by tu někdo, jak takovéto Putinovo počínání nazvat přiléhavým názvem?
Kdyz irak zabijel desettisice irancu behem iracko-iranske valky chemickymi zbranemi tak to tedy bylo v pohode, kdyz slo o zabijeni tech ktere us nemusi…
Určitě zabíjení plynem v Irácko – Íránské válce v pořádku nebylo, přesněji nebylo to v pořádku pro nikoho na západě. Jenže u nás se o tomto používání plynu díky komunistické cenzuře nepsalo a nehovořilo (Saddám Husain byl přítelem naším i SSSR a i významným odběratelem zbraní od nás i ostatních „socialistických“ zemí) a kdo neposlouchal Svobodnou Evropu, nic o tom nevěděl. O používání plynu v této válce naše sdělovací prostředky tehdy mlčely jako ryby.
Je vždy chybné,když je ke zvýšení prestiže ,potřebný vojenský útok.Je tomu sto let,když USA vstoupily do Velké války,když stávající učastníci byli již značně vyčerpaní probíhající válkou.Car Mikuláš II a i císař FJI svým vstupem a rozpoutáním války ,dali na své poradce a prohráli vše. FJI zemřel v r.1916, porážku ve válce odnesl Karel I.Prez.USA D.Trump se potýká s poklesem popularity a proto přistoupil na návrh poradců a dal rozkaz k odpálení Tomhawků na letiště u Homsu za údajné užití chem. zbraní v malém městečku Šach.Na návštěvě měl prez .Trump hosta čínského prez.Si.Obdobně jako u Mikuláše II byl franc. prez.Poincaré v Petrohradu.Mnoho nenáhodných podobností z některými činy politiků před sto lety.USA se vítězství ve válkách hodně vzdalují ,jsou to neskutečně drahé eskapády ve kterých se těžko hledají pozitiva ve většině případů jde válečné činy.
No právě, kdyby to bylo tak jisté, „..V souvislosti s nedávným chemickým útokem vládních syrských sil“..Jenomže právě tohle vůbec jisté není a vůbec není prokázané že to byl útok vládních syrských sil. Žadná komise na místě vůbec nezjistila jaká, všechno se vlastně z luftu odhaduje, co to bylo za látky, jak se tam dostaly, kdo je odpálil.
A Trump (bůhví proč) se zachoval jako opilý pistolník, který pálí od boku po prvním co je na ráně. A děsí mne představa co se stane s Trumpem a jak si zodpoví, pokud možná za pár hodin, či dní, média zveřejní zprávu, že za tím útokem stál někdo jiný…
Ono je to vůbec děsivé zjištění. Dokud se Trump snažil řešit problémy politicky zákonným způsobem vydáváním zákonů většina elit v USA i Evropě proti tomu protestovaly..Ale když začal řešit násilně, analyticky nepodloženým vojenským útokem na cizi stát, tak mu tleskají, Takový postoj západních elit se jeví spíše zvrácený a budoucí kroky raději nepredikovatelné…
No, z jedné strany se vylučuje možnost že při náletu syrských letadel byl zasažen sklad chemických zbraní, neřkuli přímo nějaká fabrička na jejich výrobu. Z druhé strany americké tomahawky letí na cíl o kterém jsou Američané přesvědčeni že chemické zbraně obsahuje. Takže zaplynovat, i když nepřímo Syřany věrné současné Syrské vládě je chvalitebné???
Já myslím, že při tom bordelu, který v Sýrii panuje, je možné všechno. Pokud ten, kdo měl zájem nakopat Asadovi s těmi plyny, byl důkladný, tak nebyl určitě problém vojáčkům na té letecké základně přimíchat ty správné bombičky do výzbroje letadel, takže skutečně mohli Asaďáci nevědomky ty plynové bomby naházet tam, kde s tím někdo kalkuloval. Jestli někdo je schopen umistit na letadla nálože k atentátu, proč by někdo nedokázal celkem snadno udělat to, co naznačuji. Navádí mne k tomu info o tom, kdo byl potrestán, jistota trestajících o činu- kdo a čím atd. Jen si každý musí domyslet, kdo má schopnosti a zájem Asadovi a Rusům v Sýrii nakopat.
Chvalitebné z jakého hlediska? Z hlediska řešení situace v Sýrii je to politická katastrofa, která se domnívám prakticky zablokuje jakékoliv stabilní řešení v Sýrii. Ta se pravděpodobně rozpadne a další miliony Syřanů vyrazí do evropského exilu.
Čímž samozřejmě neříkám že ten chemický útok (pokud ho nařídil Asad) měl být ignorován. Ale naopak řešen, ve spojení všech činitelů kteří v Sýrii působí. Právě ve vztahu k perspektivě ukončení syrského konfliktu. To co provedli Američané bylo prakticky bezcenné gesto.
Americká letadlová loď v bojové útočné sestavě míří k Jižní Korey, ukázat svaly USA.Jenomže politika dělových člunů patří do 19 stol.a používala jej jedna mocnost nad kterou slunce nezapadalo.Nyní tato mocnost provedla Brexit a začíná lnout opět silněji k americkému kožichu.Do něj se mezitím dostalo hodně čínských blech.Je to svízelné,ruský medvěd se vylízal z utrpěných ran a opět cení zuby a občas přihlížejícím jednu ubalí.Náš dědík na hradě si myslí na znovuzvolení prezidentem a na jízdu s čínskoamerickoruským zápřahem.To by byla jízda.Jak se ale dostane ten skvělý borec do sedla, aby takovou jízdu ukočíroval,když chodí o holi? Má skvělé poradce a ti mu poradí.
Vážený jmenovče, pokud v současné době někdo na světové politické scéně má silné tendence ukazovat svaly, tak je to především Kim Čong-un. Je tím sice velmi trapný, ale to na faktu nic nemění. A co se ruského medvěda týče ten sice svým sousedům pár ran rozdal, ale pouze těm slabším, u kterých si je jist, že nemají sílu mu ty rány oplatit. V Sýrii dostal před několika dny ruský medvěd pořádnou facku. Aby na ní odpověděl přímo, na to ruský medvěd nemá a on to dobře ví. Můžeme od něj očekávat různého druhu podrazy a špinavosti, například skrytou podporu a financování různých teroristických skupin nebo něco podobného, ale to je asi tak všechno. Na otevřenou válku s NATO ruský medvěd nemá. A co se našeho „dědíka“ týče, ten nejspíše už tuší, že naším prezidentem v příštím volebním období nebude.