
Trump není nejhorší prezident americké historie (zatím). Má s ním ale dost společného
KOMENTÁŘ. Když američtí historici sestavují žebříčky nejlepších a nejhorších amerických prezidentů historie, nejspodnější příčky pravidelně patří muži jménem Warren Harding. Proslul mimo jiné tím, že se v úřadu obklopil přáteli a známými z byznysu a dal jim velké pravomoci. Šlo obvykle o politické kariéristy bez reálných schopností a bez dostatečné morální integrity…
Ve své době byl Harding poměrně populární prezident. Cynicky řečeno, stihl umřít dřív, než se na veřejnost dostaly skandály jeho prezidentství a administrativy.
Harding se obklopil lidmi z byznysu a udělal z nich své poradce. To zní ve vztahu k dnešnímu americkému prezidentovi docela povědomě.
Základní kvalifikační kritérium v současné americké administrativě je loajalita k Donaldu Trumpovi. I Harding ve své době posloužil mnohým jako výtah vzhůru.
Ropná pole kamarádům
Harding i Trump do své administrativy jmenovali své přátele a politické spojence. Podle Hardingova domovského státu Ohio získali souhrnnou přezdívku Ohio gang; Trumpův současný okruh blízkých zatím spojující nálepku nemá.
…byl obviněn z defraudace 200 milionů dolarů určených na pomoc veteránům první světové války. Prodával zásoby za nízké ceny spřáteleným firmám a bral za to úplatky.
Jedním z důsledků Hardingova přístupu k vládnutí byla série korupčních skandálů. Kupříkladu generální prokurátor Harry Daugherty byl obviněn z přijímání úplatků a zneužívání svého postavení k ochraně svých přátel.
Šéf Úřadu pro veterány Charles Forbes byl obviněn z defraudace 200 milionů dolarů určených na pomoc veteránům první světové války. Prodával zásoby za nízké ceny spřáteleným firmám a bral za to úplatky.
Nejznámější je pak kauza Teapot Dome – do aféry Watergate byla považována za největší politický skandál v historii USA. Šlo o ložisko ropy ve státě Wyoming, které patřilo federální vládě. Jenže tehdy nový prezident Harding v roce 1921 správu území svěřil do rukou ministerstva vnitra, které vedl jeho dlouholetý přítel Albert Fall. Ten obratem ropná ložiska bez jakéhokoli tendru pronajal soukromé těžební firmě. Podobně postupoval i u dalších ložisek v Kalifornii.
Protože pan ministr poté nápadně zbohatl, vše skončilo vyšetřováním v Kongresu a Fall byl v roce 1929 shledán vinným ze zpronevěry. Pravděpodobné napojení na prezidenta Hardinga se už ale neřešilo, protože ten byl tou dobou již šest let po smrti.
Fall se každopádně stal prvním členem kabinetu v historii USA, který skončil ve vězení. Pochybné prvenství měl i Trump: jako první americký exprezident čelil obžalobě z trestného činu. Riziku odsouzení se ale vyhnul – díky svému zvolení prezidentem.
Donald Trump se za své první prezidentské období v historických žebříčcích prezidentů pohybuje také spíše u dna. Jaké vysvědčení mu dá historie za aktuální prezidentování, se teprve ukáže.
Harding se také v době platné prohibice (v USA od roku 1920 do roku 1933) rád oddával konzumaci alkoholu. Měl též mít s milenkou nemanželskou dceru Elizabeth Ann Blaesingovou. Dlouho pro to neexistovaly jednoznačné důkazy, protože pozůstalí a souputníci to vehementně popírali. Až relativně nedávno, v roce 2015, DNA testy potvrdily, že Blaesingová skutečně byla Hardingovou dcerou.
Americký zájem o Panamu
Zajímavý – a z dnešního hlediska opět trochu povědomý – je pohled do dobového tisku, který po Hardingově smrti popisoval jeho někdejší prezidentské plány a představy na rozšíření americké kontroly nad Panamou a nad dalšími státy Střední Ameriky. Prý pracoval s úvahami, že by se některé z nich mohly stát součástí USA… Od Trumpových výroků na adresu Panamy a Kanady se to o mnoho neliší.
Jisté je, že Trump ve srovnání s dávným předchůdcem již prokázal větší životaschopnost. Zatímco Trump přežil pokus o atentát a stal se v den inaugurace nejstarším prezidentem v americké historii (78 let a sedm měsíců), Harding zemřel 2. srpna 1923 v hotelovém pokoji v San Francisku ve věku 57 let; ve funkci byl třetí rok.
Ještě po více než sto letech se o okolnostech jeho smrti spekuluje, byť se má za prokázané, že zemřel na infarkt. Po jeho smrti se ale veřejně propírala i teorie, že jej otrávila jeho vlastní manželka. Ta tyto debaty jen přiživila tím, že odmítla tělo svého zesnulého chotě nechat podrobit pitvě.
Donald Trump se za své první prezidentské období v historických žebříčcích prezidentů pohybuje, podobně jako Harding, spíše u dna. Jaké vysvědčení mu dá historie za aktuální prezidentování, se teprve ukáže. Nakročeno k tomu, aby na dno zaklepal zespoda, má opravdu dobře.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též

Kterak Donald Trump zavřel nad Evropou deštník a jak teď nezmoknout

Nejhorší adresy. Toto jsou domy, v nichž chce Ústí zvednout majitelům daně
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
19 komentářů
Myslím si, že prezident, který se spolčuje s agresorem a strefuje se do napadené země, je ten nejhorší. A co se týče korupce, Trump nijak za Dardingem nezaostává.
Vy spolu sedíte v Oválné pracovně, ne? 😀
Já teda nevím, pane Břešťane, ale za mně má Trump chvalitebně. Přeji mu odolnost proti atentátům, přátelství evropských liberálních elit, lásce 99 pohlaví, následkům oteplování, aj. věcem, které ho akutně ohrožují.
Počkejte až otevřou tu kasu v Knox a tam bude pusto. To bych chtěl vidět. Jestli věřím, že to čapli? Rozhodně věřím. 😀
Ano nevíš plavčíku .. A dál nemusíš pokračovat.
Možná všechno nevím, ale jsem rád, když Vás mohu potěšit.
Bohužel, plavčíku, svou nevědomostí nikoho nepotěšíš.
Dříve, v těžkých dobách, lidé svěřovali svůj osud do rukou božích. Proto, že tak činili všichni, Bůh se na ně z bezradnosti… Dnes se již lidé svěřují výhradně do péče politiků. A protože politika je hra “ kdo s koho“, tak z ní nikdy nevzejde nic dobrého a trvalého už vůbec ne. Kdysi prý slovo muže platilo, co slovo psané. Dnes již neplatí ani to psané. Charakterní muži jsou na vymření. A ženy? Ty jsou občas na někoho hodné. Lepší zkušenost nemám.
a kterej je ten nejlepsi ?
za me jednoznacne Ronald Reagan
prinejmensim za poslednich 100 roku
protoze prived komunisty ke krachu
z cehoz cerpame uz 35 roku
diky Ronalde, diky
Je čas vzít dětem sirky. Jadernou válku v kterou by Evropa mohla vyvolat jim nedovolíme. Nejspíš asi neznají následky děcka. Zbyly by jen spálené kameny jinak nic.
evropa?
rossia je asie
Takže naval.. tobě do rukou zápalky fakt nepatří.
Babiš chce mír jenže mír znamená tresty proto ho nechtějí. On ten mír ale stejně jednou bude a i ty tresty. Bude mír a co bude Zelenský dělat? Vládnout Ukrajině? To těžko ten může jedině exilovat, protože při míru si pro něj přijdou. 😀
Trump je asi jedním z nejlepších presidentů USA v jejich historii. Zatím úspěšně bojuje s bolševickou hnilobou a navrací stát tam, kde byl před vládou série presidentů za DS, která USA téměř zničila.
Trumpa ohrožuje jen jeho pokračující demence a chátrání těla, pokud mu budou dál mířit atentátníci na hlavu, tak mu nic nehrozí, tam žádný životně důležitý orgán nikdy nebyl.
Děkuji za zajímavý článek z historie prezidentů USA, o p. Hardingovi jsem neměl tušení ( pravda, nebyl u vesla příliš dlouho..), a poznámka, že pravděpodobně Trump zaklepe na tohle dno odspodu mne fakt pobavila!
Sorry, ale každý vrcholný politik (pro kterého se to ovšem pisálkům hodí) vždy měl 100 dní tzv. hájení. Prohlásit o někom po 2 měsících ze 48, že je/bude/může být nejhorší v historii, spíš ukazuje na hloupost pisatele a především na to, že jde jednoznačně o propagandu.
Současný prezident D. Trump je teprve druhym prezidentem, kterému se v dějinách USA podařil návrat, Nutno dodat, ten první byl demokrat na kterého byl spáchán úspěšný atentat. Historie má tendenci , mít trend ve spirále. Ctyrlete období, které má D. Trump vymezene, chce maximálně využít, proto ta smršť dekretu. Je také třetím prezidentem ročníku 1946, po Clintonovi a Bushovi mladším. Je příznačné, že ani jeden z nich, neprošel válkou ve Vietnamu. Předchozí dva vrstevníci prezidenta Trumpa vedli války, Trump ji v Afganistanu ukoncil. Tato eskapadach stala USA za 20 let biliony dolaru. Smlouva o exploataci surovin na Ukrajine je proti Afganistanu menší, tam je nyní drancuje Cina. Ta vysokohorska silnice do Číny ji limituje. Historie nastavuje někdy hodně neúprosne zrcadlo, domnívám se, že to si prezident Trump uvedomuje, proto ta jeho rychla rozhodnutí a nátlak.
No snad nebude tak zle. Protože připomeňme, že pro případ „skutečně nejhoršího “
prezidenta mají v USA institut Impeachmentu, díky kterému Kongres může takového prezidenta odvolat.
Trumpovi se sice podařilo dostat se mezi trojici (během celé historie USA), kteří již tímto procesem prošli, ovšem žádného z nich se ještě odvolat nepodařilo.
Ta „sláva“ „nejhoršího“ prezidenta halt čeká na dalšího…