Trikolóra rozdala desetitisíce roušek. „Kampaň to není, mohl to koupit každý,“ říká muž, který je sehnal v Rakousku
Hnutí Trikolóra v uplynulých dnech rozdalo v jižních Čechách 60 tisíc roušek, v současnosti vysoce nedostatkového zboží. Jejich nákup zprostředkoval člen hnutí Prokop Böhm, který pracuje v rakouské firmě vyrábějící ochranné pomůcky. „Mohl to využít kdokoli,“ říká a navzdory propagaci akce heslem „bráníme první linii“ odmítá, že by si Trikolóra z distribuce roušek dělala PR kampaň.
Nákup roušek vyšel na zhruba 400 tisíc korun a spolu s dalšími členy hnutí je koupil předseda jihočeské krajské organizace Trikolóry Dalibor Uhlíř, napsalo hnutí v nedělní tiskové zprávě.
„I když jsem původně tyto peníze chtěl vložit do kampaně Trikolóry pro podzimní krajské volby, ani chvíli jsem neváhal a koupil jsem to, co bylo v danou chvíli nejpotřebnější. Roušky lidé zoufale sháněli už několik dní, proto jsme se rozhodli, že jim je dáme,“ řekl Uhlíř.
Dodavatelem roušek byla hornorakouská firma Goetzloff sídlící nedaleko Lince, která kromě roušek vyrábí a po celém světě distribuuje také například ochranné obleky. Ve firmě pracuje i člen Trikolóry Prokop Böhm, který kvůli nedostatku roušek v České republice u vedení firmy zjišťoval, zda by část ochranných pomůcek ze skladů byla ochotná dodat do Česka.
„Měli jsme kolem 500 tisíc roušek skladem,“ říká Böhm na dotaz HlídacíPes.org. Před týdnem email s touto nabídkou poslal české vládě, premiéru Babišovi, ministerstvu zdravotnictví, šéfovi Ústředního krizového štábu Romanu Prymulovi i českobudějovické nemocnici. Dostal ale jen jedinou, a to zamítavou odpověď – pouze z krajské nemocnice.
Mohl to koupit i Babiš
„Bylo mi líto, že se nic neděje. Bylo asi jasné, že se je (roušky, pozn. red.) nepodaří získat všechny, protože to je samozřejmě nasmlouvané pro další zákazníky. Přitom stačilo, aby někdo zvedl telefon a zeptal se šéfa, jaké ty možnosti jsou,“ vysvětluje, jak se nakonec do věci vložila krajská organizace hnutí Trikolóra.
Její členové pak na sociálních sítích sdíleli řadu fotografií ze závozů roušek do jednotlivých měst, například na benzinové pumpy, do lékáren, bank nebo k záchranářům. Přímo v ulicích roušky rozdávala například i Ivana Kerlesová, která je kromě titulu tiskové mluvčí strany také kandidátkou na jihočeskou hejtmanku v podzimních krajských volbách.
„Roušky od nás dostali konkrétní lidé, dědečkové a babičky, mámy, tátové, děti. Všichni, kteří je potřebovali,“ řekla Kerlesová na videu zveřejněném v neděli. V něm také Trikolóra kritizovala krajský krizový štáb i státní instituce za nedostatečně rychlý postup. Video končí zvoláním „bráníme první linii“.
Iniciátor celého dovozu roušek z Rakouska Prokop Böhm ale tvrdí, že neplánoval žádnou PR akci hnutí Trikolóra, i když je jeho členem. Jak říká, „mohl to koupit i Babiš“.
„Tu možnost měl kdokoli. Já jsem to původně nabízel těm lidem, u kterých jsem očekával, že mají neomezené prostředky. Neřešil jsem, kdo nebo co, tady šlo o to, aby se to sem mezi lidi dostalo. Jsme v nouzovém stavu, zdravotníci nemají co na sebe,“ dodává.
Jen peníze nestačí
I tento případ dokládá, že na současném globálním trhu s ochrannými pomůckami nerozhodují jen peníze, ale i osobní kontakty. Ty ostatně vyzdvihuje česká vláda v souvislosti s dodávkami zdravotnického materiálu a ochranných pomůcek z Číny.
Rakousko je přitom epidemií koronaviru zasaženo víc než Česko. V neděli večer hlásilo 3244 nakažených a 16 mrtvých. Ani Rakousku se navíc nevyhýbá nedostatek ochranných pomůcek a do oběhu přicházejí i řadu let staré ochranné roušky z dob ptačí chřipky.
Deník Oberösterreichische Nachrichten s odvoláním na nejmenovaného výrobce zdravotnických potřeb v Rakousku dokonce uvedl, že Česko v některých případech údajně zadržuje zdravotnický materiál původně mířící do Rakouska.
„Látka na ústenky pochází z Kanady a míří ke kompletaci do Česka. Tam ale dodávky částečně zastaví na hranici a nepustí do Rakouska,“ cituje deník nejmenovanou firmu, která podle popisu „vyrábí roušky a distribuuje je rakouským nemocnicím“.
„Česká strana teď tyto roušky požaduje pro sebe, i když látka patří Rakušanům,“ tvrdí bez dalších detailů zdroje rakouského deníku.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
5 komentářů
I když souhlasím s tím, že rozhodují „také“ osobní kontakty, tak pokud je pravda, že to nabízeli vládě, krizovému štábu nebo nemocnici a všichni to odmítli, tak i to o něčem svědčí. O něčem velmi nelichotivém.
Možná si na tom udělala Trikolóra malé PR, ale ve srovnání s tím, co v této oblasti předvádí různí členové vlády…
Triko-lóra jede! Napadla mne taková nejspíše bláznivá myšlenka (asi vlivem v pobytu na samotě(tce), hm), že ještě nenapadlo šéfa Triko-lóry, nebo „sesterské“ SPD, že koronu mohli vypustit do světa muslimové, neboť jak si bystřejší určitě všimli, muslimové, kteří teď „okupují“ Evropu chodí zahaleni v těch svých hábitech, jejich ženy nosí ty jejich burky ( tedy jsou v předstihu vybaveni na koronu). Je to fakt podezřelé, my musíme v překlonu škemrat v Číně o ochranné prostředky a muslimové jsou připraveni! Tak bacha!
Česká Občanská Iniciativa předčila všechny ostatní. Nastala ČESKÁ ROUŠKOVÁ REVOLUCE.
Lidé zjistili, že roušky se dají velmi levně vyrobit i doma, než draze koupit a zdlouhavě dovést z ciziny. A každá nezištná pomoc by se měla ocenit! Proto tomu tleskám ve stoje. Děkuji.
1) Kdo prohlasuje, ze nedela PR kampan, dela PR kampan. 2) Takze krademe nejen Italum, ale i Rakusanum?
Malá otázečka: Odkud doputovalo oněch 400 tisíc korun do kapsy pana Dalibora Uhlíře, než se rozhodl je vydat v rámci kampaně za roušky?