![](https://hlidacipes.org/src/uploads/2025/02/profimedia-0493975718-e1738255918748-1400x500.jpg)
Třetí rok sankcí: ruský tunel v českých hutích ukončil krach, zbylé miliony má na účtech FAÚ
Celková hodnota ruského majetku, který podléhá sankcím a v Česku se jej podařilo dohledat a zmrazit, „od začátku ruské agrese proti Ukrajině činí velmi hrubým odhadem deset miliard korun“, vypočítává Finanční analytický úřad, který je za naplňování sankčních opatření zodpovědný. Jedním z jeho prvních zásahů bylo zabavení peněz, které měly ze zkrachovalé Pilsen Steel putovat na účty ruské státní banky Vněšekonombank (VEB RF). Nedoputovaly.
FAÚ upozorňuje, že zmíněných deset miliard je jen kvalifikovaným odhadem, protože „specializované oceňování zmrazeného majetku neprovádí“.
„Platí to především u složitě a nákladně ocenitelných aktiv jako jsou podíly v obchodních společnostech či práva duševního vlastnictví. Hodnota je navíc proměnlivá tím, kdy se některá podezření ukážou jako lichá a majetek se tak musí rozmrazit, anebo naopak tím, že přibývají nové případy,“ shrnuje mluvčí ministerstva financí Michaela Lagronová.
„Vedle výše zmíněných věcí jsou mrazeny třeba i účty v bankách a nemovitosti. Vzhledem k mlčenlivosti dané zákonem o provádění mezinárodních sankcí ale FAÚ ani MF nebude komentovat konkrétní případy, kterými se FAÚ zabývá či nezabývá,“ dodává Lagronová.
Přesto stojí za to si konkrétní případ VEB RF, ruské státní Banky pro rozvoj a zahraničně-ekonomické záležitosti, připomenout. Už proto, že šlo o první ruské firmy, na něž v tuzemsku sankce dopadly.
Ruská správa, miliardové dluhy
Ruská rozvojová a investiční banka VEB RF, stejně jako jí zřízená investiční společnost VEB Kapital, jsou na sankčním seznamu hned od února 2022.
Obě firmy se po roce 2011 objevily v majetkové struktuře kdysi prosperujícího výrobce lodních a elektrárenských hřídelí, rotorů pro větrné elektrárny či odlitků pro plynové turbíny Pilsen Steel.
Netrvalo dlouho a pod novým ruským majitelem se firma začala propadat do dluhů a problémů. Poprvé firma zkrachovala už v roce 2012.
S odstupem času, po finálním krachu a zahájení insolvenčního řízení v roce 2019, se ukázalo, že systém byl nastaven jako tunel, kdy z firmy odtékaly peníze v rámci tollingového financování a nevýhodných pronájmů, i když na obou stranách stál stejný ruský vlastník (detailně tuto praxi popsal web Investigace už v březnu 2021).
Tou dobou dluhy firmy dosáhly zhruba devíti miliard korun, byť insolvenční správce Jaroslav Brož nakonec věřitelům uznal jen část z této sumy. To platilo i pro VEB RF a dceřiný VEB Kapital. Z Pilsen Steel mělo do Ruska odejít přibližně 46 milionů, z propojené firmy Pilsen Estates 129 milionů, v součtu 174 milionů Kč.
Výplatu peněz sice povolil Krajský soud v Plzni 1. dubna 2023, ale peníze do Ruska neodešly.
„Ta rozhodnutí říkají, kolik finančních prostředků z insolvenčního řízení náleží zajištěnému věřiteli – tedy VEB. Vyplatit cokoli VEB RF nebo VEB Kapital nebylo možné, neboť tyto finanční prostředky patří subjektu na sankčním seznamu. Insolvenční správce tedy nic nevyplatil a inicioval řízení u FAÚ,“ vrací se o necelé dva roky zpět insolvenční správce Jaroslav Brož.
Odstřiženo od struktury a vlivu VEB
Na základě toho FAÚ zahájil správní řízení a následně vydal rozhodnutí, že tyto peníze jsou předmětem sankcí. Ruská banka sice podala proti obstavení peněz rozklad, ten ale zamítlo ministerstvo financí. „Rozhodnutí FAÚ nabylo právní moci a na základě toho jsem tyto finanční prostředky vyplatil na účet sdělený FAÚ,“ konstatuje Brož.
Jak ale vzpomíná, banka, kde má insolvenční správce vedeny účty pro insolvenční řízení Pilsen Steel a Pilsen Estate, nejprve zmrazila všechny účty, až na základě komunikace s FAÚ byly odblokovány.
„Museli jsme si vysvětlit, že prohlášením konkursu došlo k odstřihnutí od struktury a vlivu VEB. Bylo nutné najít symbiózu mezi insolvenčním řízením a existencí mezinárodních sankcí a to se díky profesionalitě všech zúčastněných podařilo,“ shrnuje Brož.
Novým majitelem někdejší Pilsen Steel a společnosti Pilsen Estates je od roku 2020 společnost Max Aicher Pilsen z německého holdingu Max Aicher.
Celkem 174 milionů, které by si (k tomu, co z Pilsen Steel získal už dříve) byl býval rád odnesl někdejší ruský vlastník VEB RF, zůstává zmrazeno na účtech českého Finančního analytického úřadu.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
![](https://hlidacipes.org/src/uploads/2024/12/profimedia-0942873782-e1733375329862-500x200.jpg)
Strašidlo druhého Mnichova. Zaútočí Putin na NATO přes Bělorusko?
![](https://hlidacipes.org/src/uploads/2025/02/profimedia-0924797661-e1738836429642-500x200.jpg)
Ukrajina, válka a uprchlíci jako recept k radikalizaci voličů. Moskva je spokojena
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
Rusko vyhrálo válku a po ukončení se určitě obrátí na mezinárodní soud se žalobou na ty země, které ruským občanům a Rusku zablokovalo nebo ukradly majetky. To bude ještě hodně zajímavé.