Trestní stíhání firmy z holdingu Agrofert: Jeden Babiš, dva různé metry
Policejní vyšetřování manipulace zakázek státní České pošty finišuje. Kauza znervózňuje Andreje Babiše. Trestně stíháni jsou totiž jeho dva zaměstnanci i jedna z firem jeho skupiny Agrofert.
Andreje Babiše a jeho hnutí ANO vynesla do vlády vlna znechucení z masivního rozkrádání státních peněz. Sám Babiš opakovaně horuje za vyšetření všech minulých korupčních kauz. S jednou výjimkou. Tou je vyšetřování manipulací s výběrovými řízení České pošty. V policejní síti totiž jako „vedlejší produkt“ šetření uvízli i dva manažeři společnosti Agrotec, a.s., která patří do Babišovi skupiny Agrofert a jíž před časem šéfovala politická pravá ruka ministra financí Jaroslav Faltýnek.
Trestně stíháni jsou nejen zmiňovaní manažeři, ale právě i firma Agrotec. Tato společnost podle veřejně dostupných zdrojů od roku 2006 získala 41 státních zakázek v celkové výši 143, 5 milionů korun.
Babiš: Účelová, vymyšlená kauza
„Celá kauza Agrotec je vymyšlená. Je to pro mě účelová kauza s cílem mě poškodit. Ta firma nic neudělala. Šlo o telefonní rozhovor o šesti a půl milionech korun, žádný kontrakt ovšem neproběhl. Neznám detaily. Podali jsme na to všechny možné stížnosti,“ rozčiloval se v polovině ledna v rozhovoru pro „své“ Lidové noviny Andrej Babiš. O měsíc později pak Jaroslav Faltýnek v Hydeparku na ČT24 vyšetřování označil za „pseudokauzu“.
Zdeněk Matula z Vrchního státního zastupitelství v Praze na dotaz HlídacíPes.org odmítl, že by policie „účelově škodila“ Andreji Babišovi. „Probíhá vyšetřování, které se chýlí ke konci. Mohu říci, že jsem se nesetkal s žádnou nezákonností při postupu policejního orgánu,“ řekl Matula s tím, že v této fázi vyšetřování nebude potvrzovat žádné jména lidí či názvy firem. Obvinění Agrotecu však již dříve potvrdil mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.
Celkem je v kauze manipulace se zakázkami České pošty stíháno patnáct fyzických osob a sedm právnických osob. Hlavní linie vyšetřování se týká stavebních zakázek. Agrotec a jeho manažeři jsou pak stíháni – podle již zmiňovaného Hanzelky – za podlimitní zakázku na dodávku pneumatik pro Českou poštu.
Vidět tak do spisů!
V souvislosti kauzou Agrotec některá média spekulují, že v ní je třeba hledat důvody, proč hnutí ANO chce postavit žalobce pod větší dozor politiků. Takto například v polovině února psal týdeník Respekt:
„Jde o věc, která ministra financí velmi irituje a není se prý schopen vyrovnat s tím, že ani jako ministr nemůže vyšetřování nijak ovlivnit. Navíc dlouholetým šéfem Agrotecu byl jeho současný nejbližší spolupracovník v politice Jaroslav Faltýnek. A tak se prý Babiš přiklání k alternativě, v níž by zákon více podřídil žalobce politikům. „To je nesmysl a lež,“ říká Babiš, ale připouští, že v poslední době několikrát žádal státní zástupce o informace o vyšetřovaných případech a ti mu vysvětlili, že podle zákona na ně nemá nárok. „Chtěl jsem vědět, jak je to s vyšetřováním několika daňových úniků, abych věděl, jak má psát ministerstvo žaloby,“ tvrdí Babiš. „Můžeme dát školení jejich právníkům. Nemůžeme ale někomu ukazovat spis,“ reaguje vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.“
Trestní stíhání zaměstnanců i firmy je pro Andreje Babiše velmi nepříjemné. Je-li stíhána i firma, fakticky tím orgány činné v trestním řízení říkají, že případný zločin není selháním jednotlivce, ale systému. (Jak jsme již zmínili, Agrotec získal od roku 2006 celkem 41 státních zakázek za více než 143 milionů korun.) Firmy je možné trestat za 78 konkrétních zločinů. V extrémním případě soud může rozhodnout i o „trestu smrti“, tedy likvidaci.
Protikorupční certifikát z Norska
Agrofert se od roku 2012 pyšní norským protikorupčním certifikátem. „Společnost AGROFERT HOLDING, a.s. je celosvětově první soukromou společností, která získala certifikát o protikorupční rezistenci – Fraud and Corruption Resistence Profile. Jedná se o unikátní koncept zkoumající odolnost firem proti korupci, který byl vyvinutý norskou certifikační společností Det Norske Veritas. Jedinečnost projektu spočívá především v tom, že lze prověřit sílu a stabilitu vnitřní struktury firmy,“ píše se na webových stránkách Agrofertu.
Andrej Babiš v médiích proklamoval svoji nelibost nad „vymyšleným vyšetřováním“ ve své firmě. „Žádné ovlivňování nebylo, nic nestandardního neproběhlo,“ rozhodně odmítá žalobce Zdeněk Matula, že by se Babiš, či kdokoli jiný z politiků, kvůli této kauze snažil zasahovat do práce policistů či státních zástupců.
Follow @onneumann
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
2 komentáře
Řečeno slovníkem našeho prezidenta je činnost pana Babiše střet zájmu jako prase. Teď má ještě svoji Kobru, která jistě nebude vyšetřovat jeho podníkání. Novináři by si měli vytvořit svoji ANAKONDU, protože slušná policie na vše nestačí. Pak se uvidí, zda má pravdu moje babička, která říká Kozel zahradníkem.
Až si novináři vytvoří svoji Anakondu a budou pomáhat slušné nekomunistické policii odhalovat dacany, tak se nestane aby byl trestně stíhaný slušný člověk jak bývalý primátor Svoboda místo dacanů, kteří si to zaslouží.