Teorie placaté Země má konkurenci: zeměkoule může být i dutá
GLOSA. Člověk se pořád učí. Autor tohoto textu se teprve nedávno „dozvěděl“, že Země je ve skutečnosti dutá, my žijeme uvnitř a to, co považujeme za vesmír, je vlastně jen ta další vrstva nad námi. Je to zajímavá alternativa k blouznění o tom, že Země je ve skutečnosti placatá.
Možná by bylo lepší se podobnými nesmysly vůbec nezabývat. Ostatně teorie Dutozemě je již překonaná jiným bludem – teorií Plochozemě.
Je však zajímavé, jak se historie v mnohém sama po sobě opičí; jak lidé v průběhu staletí propadají zvláštním představám, moderně řečeno konspiračním teoriím.
Něco nám tají!
Teorie duté Země byla oblíbená zejména v 19. století (a začátku 20.) a někteří její popularizátoři si na ní tehdy vybudovali docela slušnou pseudonáboženskou kariéru.
Vyznavače Dutozemě, Plochozemě i hledače jiných konspirací zdvořile upozorňujeme na jiné klasické dílo české literatury: Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Zejména pak na kapitolu Švejka vyhodili z blázince.
Možnost, jak by to taky mohlo vypadat, nabídl vynikající americký film s Jimem Carreym v hlavní roli – Truman show. To, že by život na Zemi byl ve skutečnosti do detailu propracovanou reality show odehrávající se pod velkou kupolí, by vlastně leccos z dění kolem nás vysvětlovalo…
Dnes už ale Dutozemě tolik v kurzu není, místo toho je zde zjevná popularita „důkazů“ o tom, že je Země ve skutečnosti placatá.
Jeden z předních tuzemských zastánců teorie ploché Země to před lety dotáhl dokonce do rozhlasu k rozhovoru Pro a proti s astrofyzikem Jiřím Grygarem (záznam je stále k dispozici na webu ČRo Plus zde.)
Podle vzoru „něco nám tají“, „média nám lžou“ a „sdílejte, než to smažou“ jsou pseudoargumenty typu: A jak víte, že je Země kulatá, když jste nebyl ve vesmíru, aha? jak to nedávno předvedl jeden slovenský politik.
Člověka maně napadne Bohušova hláška (ve ztvárnění Bolka Polívky) z filmu Dědictví aneb Kurvahošigutntag o tom, co člověk nemusí vidět a stejně ví, že to něco (konkretizovat zde nebudeme) existuje.
Svobodné místo pro každého
Nedávno slovutný magazín The Economist připomněl dílo Válka s mloky českého spisovatele Karla Čapka – coby recept k pochopení toho, kam až může zajít nebezpečí spojené s umělou inteligencí.
Vyznavače Dutozemě, Plochozemě i hledače jiných konspirací pak zdvořile upozorňujeme na jiné klasické dílo české literatury: Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Zejména pak na kapitolu Švejka vyhodili z blázince.
Kromě toho, že si Švejk blázinec náramně pochvaloval jako svobodné místo, kde si „každej mohl mluvit, co chtěl a co mu slina právě přinesla na jazyk, jako by byl v parlamentě“, narazil tam i na teorii, která stále ještě čeká na to, až se jí někdo v dnešním světě pořádně chopí.
A to, že uvnitř zeměkoule je ještě jedna. Mnohem větší než ta vrchní!
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Realitní perly na dálniční sňůře na jih. Hluboká, Písek, Budějovice
Agáta Pilátová: Prezidentka ve vichru doby a nelichotivý obraz Slovenska
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
15 komentářů
další verze bude…placatá dutá
Nic nového. Prof. Kulhánek o tom krásně mluví:
https://youtu.be/TSL3ymMZtj4?si=DYO5Nl4IHNbthy0N
Vložil jsem k tomuto článku komentář, který obsahoval link, na volně stažitelnou část přednášky Prof. Petra Kulhánka. Z nějakého, mně neznámého důvodu, komentář čekal na schválení, než bude publikován. V tuto chvíli je komentář již z vaší strany smazán.
Hlídací pes je opravdu výstižný název. Byli byste tak laskaví a alespoň mi sdělili důvod smazání? Mnohokrát děkuji
PS. Pokud byl komentář nevhodný vůči redakci, která v dutou/placatou/krychlovou Zeměkouli (slyšíte ten paradox), tak to samozřejmě chápu.
S pozdravem Michal Kutílek
Tedy, že bych si dovolil, ten problém je ale někde jinde. Tyto pseudoteorie jsou sice nesprávné, ale jde o to, odkud a jak čerpáme tu správnou.
Není v možnostech běžného člověka, aby si sám dokázal, že Země je kulatá Ani pan Grygar v TV mu to na jeho úrovni porozumění neprokáže i ten mu pouze řekne, že tak je, a že tomu má věřit. A jak bylo i v článku naznačeno hromadné výlety raketou do vesmíru, aby se každý přesvědčil na vlastní oči, se dlouho konat nebudou.
Ergo – a i přesto že to pravda je, platí ten základní argument, který by i nezávislá média měla respektovat.
Fide, sed cui fidas, vide!
Jinak, řečeno, dnešní dospělí lidé, když byli ve škole, ví/věří že Země je kulatá, protože je to kdysi učila paní učitelka ve škole, která pro ně byla uznávanou autoritou. A pak se jistě i později setkávali s informacemi v různých technických knihách, časopisech, i záběrech, od lidí a odborníků které které znávali jako odborné autority.. (podotýkám, za komunismu, o kterém se dnes tvrdí že se lidem ve všem lhalo).
I panu Grygarovi, to lidé dodnes věří, protože i on je pro ně dodnes uznávanou autoritou v oblasti astrofyziky.
No a když dojdeme až sem – a že tedy zrovna Země-koule je dosti primitivní případ (a navíc je vlastně šišatá), tak si právě ta nezávislá média musí přiznat, že těch zcela nezpochybnitelných autorit v řadě oborů ubývá a není rolí těch médií určovat kdo má dneska říkat tu jedinou pravdu.
Ono možná stačí připomenout závěr z toho zmíněného filmu. Když už sám občan rozezná rozpor reality s hlásáno fikcí místních koryfejů, dostává se mu dobře míněné rady „Drž hubu a plav“
Je vidět, že autor málo čte. Teorii Země coby dutiny v kompaktním vesmíru („dutosvětost“) hlásali nacisté a ještě v době bitvy o Británii se pokoušeli na jejím základě detekovat rozmístění britských lodí pomocí primitivních radarů. Píše se v prostřední kapitole Jitra kouzelníků od Bergiera a Powelse. Pak ji u nacistů nahradila „teorie světového ledu“.
Dutinu uvnitř zeměkoule zase najdete v Obručevově Plutonii, v jednom dílu Tarzana a našlo by se toho víc.
Něco z toho zmiňuje i L. Souček v textu „Proč Německo prohrálo druhou světovou válku“, vyšel víckrát v knihách různých názvů i složení (co do jednotlivých dílčích textů v nich zahrnutých).
Takže kdo má načteno, není existencí těchto teorií zaskočen.
Mimochodem, hned v úvodu je to uvedeno „..Teorie duté Země byla oblíbená zejména v 19. století (a začátku 20.) a někteří její popularizátoři si na ní tehdy vybudovali docela slušnou pseudonáboženskou kariéru.“, takže v tomto chyba není..
Co je ale zajímavé, když vezmeme třeba od Součka , Tušení stínu, kde se zmiňuje právě o těchto pokusech nacistů (píše sám doslova o „bláznivé domněnce“) ale hned v dalších odstavcích zmiňuje pokusy Američana dr. Koreshe, který praktickým experimentem na Floridě tuto teorii potvrdil. Ten experiment je tamo popsaný , a dalo by se říct , že z hlediska „běžného člověka“ se zdál poměrně průkazný a srozumitelný“
Jenomže a protože dnes víme, že Země je kulatá, tak i ten jeho provedený experiment a důkaz musel být v něčem chybný. Což by ale zase vyžadovalo další vědecké proti-vysvětlení na zcela jiných vědeckých faktech a teoriích.
Dělat z toho nějaké ucelené závěry ohledně nutnosti jejich znalosti občany je složité. Obecně věda jako taková prochází neustálým vývojem, na řad jevů je řada hypotéz a teorií, propagovaných svými autory a příznivci, a časem je řada z nich odmítnuta, jako nesprávná, z zatímco ty prokázané správné, pokračují dál, ale současné vznikají nestále další.
Těžko požadavat aby na „obyčejný občan “ všechny tyto změny v přístupných médiích neustále sledoval.
Jak už jsem napsal výše, země-koule je v tomto až příliš primitivní příklad. ale kupříkladu najdou se
u nás jistí nevědomci, kteří budou tvrdit, že Pluto je planeta.
Přitom, to že není, bylo vědecky prokázáno už před 18 lety.:)
A o těch dalších, kteří nechtějí uznat onu naprostou správnost závěrů vědy o globálním oteplování, ani nemluvě 🙂
Výsledek onoho experimentu na Floridě byl dán s vysokou pravděpodobností kombinací drobných nepřesností a chtění. Dnes by se dal zopakovat např. s laserovým paprskem.
Už v roce 1851 Focault prokázal, že se Země otáčí kolem své osy viz
https://cs.wikipedia.org/wiki/Foucaultovo_kyvadlo
No, spíš bych řekl že „ty drobné nepřesnosti“ byly ž v samotném předpokladu toho co má být prokázáno.
Použít na to laser, by bylo ješťě horší, protože pak by se do toho pletla každá vlna, každá prohlubeň za tou vlnou.
Spíše tedy si přiznat že Země není ideální koule s hladkým povrchem, ale navíc že ani vodní hladina v mořích není do úplně stejné výšky nad ní – asi jako s prominutím, napuštěná voda k nějaké rysce v nějakém gigantickém bazénu.
Čili – jak jsem uvedl těch vědeckých zdůvodněních, proč to měření dopadlo v tom konkrétním místě jinak, by se našlo hodně, ale to už je mimo okruh té školní matematiky, geometrie, i geografie.
(asi třeba různé deprese a anomálie taky nějaké mořské proudy, větry, a desítky dalších věcí, atd..
Ale ještě jednou, vůbec nevedu t diskuzi proto, abych tvrdil, že Země není kulatá. Spíše naopak, že na řadě primitivních až vulgarnich příkladů se dá lidem dokázat i to co není.
A jak to má být, jsem taky napsal výše „Fide, sed cui fidas, vide!
Védci, i učitelé musí být pro ostatní autority, aby od nich ty vědomosti přebírali
Záleží na tom, jak vysoko nad hladinou by ten paprsek byl. A pokud by byl detekovatelný ještě po 100 km, tak v takové vzdálenosti by už byl pěkně vysoko, bez ohledu na to, že Země není ideální koule. MMCH, Ty nejkvalitnější koule do kuličkových ložisek, pokud by byly zvětšeny na velikost Země, by byly daleko hrbolatější.
Neználek: Cesta na měsíc. N. Nosov v dětské knížce popisuje cestu malíčků ze Země na Měsíc, který je dutý a v němž existuje taková inverzní Země, která ovšem reflektuje skutečný stav na rozdíl od pohádkové Země malíčků.
Dutá země, ideální výmysl pro duté hlavy.
O to vůbec nejde jestli placatá, dutá nebo kulatě šišatá…model duté země je spočítán velmi dobře a navíc umožňuje vysvětlit přitažlivost..o které nikdo, opakuji nikdo neví, jak a proč působí.. ale hlavně.. jde o to, že všichni posměváčci sami nemají argument kromě toho, že jim někdo natloukl „pravdu“ do hlavy ve škole.. tohle třeba vidím já..co je pravda? kdo a proč nám jí nabízí…
Já mám globus a ten je uvnitř dutý a prochází jím taková tyčka,kolem které se točí.Takže můžu říct,že zeměkoule je dutá,protože jsem to sám viděl !
Hned jak jsem viděl nadpis jsem si na Švejka vzpomněl 🙂
Možná trochu přehledněji:
.
Dutosvětost = Vesmír je kompaktní hmota a v ní je bublina, jejíž povrch tvoří povrch Země. Uprostřed dutiny se plácá cosi, co předstárá, že je Slunce, měsíc a koule s hvězdami. Hlásali nacisté ještě na začátku WW2.
.
Dutá Země = Planeta je dutá a její vnitřní povrch ozařuje miniaturní slunce, proto je tam život (nejlépe pravěký). Hlásaly některé náboženské skupiny, inspirovalo to autory některých literárních děl (Plutónie, Pellucidar a další, dokonce existuje jeden nebo dva díly Tarzana, které se zde odehrávají). Existují odkazy na polární badatele, kteří údajně viděli otvory (u zemských pólů), jimiž se do vnitřku Země dá dostat.
Určitou variantou je onen Neználek na Měsíci, kde není obyvatelný vnitřní povrch duté koule (v tomto případě Měsíce), ale uvnitř je další koule, na jejímž povrchu je život.
.
Dutiny v nitru Země = nikoli kompaktní koule, ale velké podzemní prostory, kam je umísťováno křesťanské peklo (viz třeba první díl „Božské komedie“), tibetská Agharta a mnoho dalších vážně to myslícími mystiky a náboženskými hloubavci vygenerovaných podzemních říší. Navazuje na to i verneovka „Cesta do středu Země“ a mnoho dalších knih pro děti i dospělé. Do jisté míry je takovým světem v jeskyni i svět filmu „Cesta do pravěku“.
.
A ještě je možné připomenout jednu povídku A. C. Clarka, který osídlil žhavé nitro Země superhustými bytostmi, schopnými procházet horninou jako my vzduchem, jejichž výprava na povrch Země skončí vyhynutím lidstva.