Tendr na nový Temelín a Dukovany zřejmě nebude. Vláda bude hledat dodavatele přímo
Opakování soutěže několika velkých světových energetických hráčů o dostavbu Temelína, respektive Dukovan, je nejisté. Přednost zřejmě dostane „výběr strategického partnera“.
To, že se tato varianta jeví pravděpodobněji, než opakování tendru na dostavbu nových jaderných bloků, otevřeně přiznává náměstek ministra průmyslu Pavel Šolc, hlavní autor aktualizované Státní energetické koncepce.
„Spíše půjde o hledání strategického partnera, o výběr, kde definujeme, jaká kritéria hledáme a jakou jim dáme váhu. Že by to mělo formálně znaky výběrového řízení, to asi ne,“ řekl v rozhovoru pro HlídacíPes.org.
Normální zakázka to nebude
„V tuto chvíli není rozhodnuto, jakou cestou to půjde, ale rozhodnout by se to mělo do konce roku. Můj osobní názor je, že takový výběr by byl pro Českou republiku výhodnější,“ dodává Šolc.
Plán vychází z úvahy, že nové jaderné bloky v Dukovanech a v Temelíně, by měla stavět dceřiná společnost ČEZ, v níž by 49% získal stavebník a spoluinvestor.
„Byl by spoluvlastníkem dceřiné společnosti minimálně do doby než bude elektrárna uvedena do provozu. Dnes v Evropě termíny nejsou dodržovány a výstavba se prodražuje. Když bude spoluvlastníkem, bude mít dodavatel větší zájem na rychlejší dostavbě,“ opakuje i ministr průmyslu Jan Mládek.
A takový „koinvestor“ podle MPO těžko může vzejít z otevřené soutěže. „Měl by to být selektivní proces, kde musí být jasně daná kritéria. Jestli tohle budeme schopní nacpat do běžných procedur veřejné zakázky, to tedy nevím. U stavby jaderné elektrárny hledáme jak partnera, tak know-how i balík služeb,“ říká Šolc.
To, že se tato varianta se již připravuje připouští i ČEZ. „Ministerstvo průmyslu má na toto téma předložit materiál na vládu. My nyní máme za úkol vyčlenění projektu do dceřiné firmy,“ říká mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.
Možnost vstupu strategického partnera do projektu dostavby Temelína účasti strategického partnera řešil ČEZ už v roce 2012 před vypsáním veřejné zakázky.
S Rusy? Spíše bez
Při výběru partnera nadále v úvahu připadají firmy, jež se ucházely o dostavbu Temelína: za účasti firem jako je ruský Rosatom, japonsko-americká Westinghouse a francouzská Areva. Spíše jen teoreticky mohou přibýt korejské či čínské firmy.
Do projektu vstoupí i strategické zájmy a zahraniční politika. Tím spíše, že nyní má být podle náměstka Šolce hybnou silou při hledání partnera stát a ne ČEZ.
Například velvyslanec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška dlouhodobě opakuje, že ruské firmy by do soutěže o dostavbu českých jaderných elektráren neměly být přizvány.
Podobně se v minulosti vyjádřil is ohledem na dění na Ukrajině ministr obrany Martin Stropnický i ministr financí Andrej Babiš: „Jejich účast na tendru si těžko umím představit,“ řekl týdeníku Ekonom.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Čas se krátí. Odříznutí od ruské ropy má Česko stihnout dřív, než ji vypnou Ukrajinci
Obhájci jaderné energetiky získávají v EU na síle, změnu táhnou i Češi
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
Inzerát: hledáme strategického partnera, který naleje pořádnou hromadu prachů do socanské kasičky. Zn. cena nerozhoduje (ani náhodou)