Ten, který pomohl stvořit ANO. Opravdu už marketér Alexandr Braun pro Babiše nedělá?
Mezinárodně znějící jméno může svádět k mýlce: expert na politickou komunikaci Alexander Braun je český rodák, který však v USA úspěšně zakotvil a uspěl v oboru politického marketingu, komunikace a P.R. Právě jemu se přičítá precizně připravená kampaň, negativní vymezování vůči politickým konkurentům, to vše na základě detailně zpracovaných průzkumů. Jeho služby si najal a donedávna oficiálně využíval Andrej Babiš.
V letošní kampani před parlamentními volbami však již Braun údajně pro ANO pracovat nebude. Alespoň oficiálně ne. Výdaje na již běžící kampaň musejí politické strany a hnutí vykazovat v transparentních účtech. Zatímco platby pro „guru sociálních sítí“ Marka Prchala dohledatelné jsou (byť ve výši 60 500 Kč měsíčně, která příliš neodpovídá vlivu, který se Prchalovi v kampani přisuzuje), Braun na této výplatnici nefiguruje.
Na druhé straně, mezi lidmi, kteří se v politickém marketingu v Česku pohybují, se šušká leccos. Například to, že Braunovy expertní služby jsou poměrně významná nákladová položka a proto se „řeší jinak“.
„Je dost drahý, jsou to milionové sumy, které jsou při oficiálních finančních limitech znát. Upřímně si myslím, že to ohlášení, že skončil, bylo jen na oko. Vůbec bych se nedivil, kdyby byl nějakým způsobem stále na výplatnici. Ale to je jen můj soukromý názor,“ připouští spekulaci zkušený politický marketér, který se s ohledem na své stávající angažmá nechce k politice vyjadřovat na jméno.
Finanční limit na volební kampaň je pro všechny stejný: strop je ve výši 90 milionů korun. Naznačené obcházení volebního zákona hypoteticky možné je, respektive – těžko se dokazuje.
„Zabránit se tomu s našimi nástroji asi úplně nedá. Zejména u těchto měkkých věcí, jako jsou služby nebo poradenství je to komplikované. To, co se někde vytiskne, někde visí, je zkrátka vidět, to jako úřad pokryté máme. Jenže poradenství na billboardech nevidíte,“ říká Jan Outlý, člen Úřadu pro dohled nad financováním politických stran a hnutí, který je pověřený koordinací kontrol voleb do Poslanecké sněmovny.
Hlavní disciplína pana Brauna
„Pokud by někdo bokem, mimo stranické účetnictví, poradce platil, pak záleží na tom, jestli by k tomu existovala nějaká faktura. Pokud ano, jsou nástroje, jak věc zachytit. Třeba kontrolní hlášení DPH, ale takový přehled o finančních tocích my nemáme, to by úřad musel spolupracovat s jinými institucemi, které k informacím tohoto typu přístup mají. Něco jiného je, pokud by se objevila na volebním účtu nějaká zmínka, třeba i o bezúplatném plnění, pak už úřad nějaké nástroje má,“ dodává Outlý.
Samo hnutí ANO před časem vypustilo do světa informaci, že Alexander Braun už pro něj nedělá. Zda ale pro Babiše skrytě nadále pracuje, nebo skutečně skončil, zcela jasné není. HlídacíPes.org poslal opakovaně dotaz mluvčímu hnutí ANO Martinu Vodičkovi, zda může potvrdit, že se Braun na aktuální předvolební kampani nijak nepodílí, pokud ano, za jakých okolností spolupráce skončila. Odpovědi se nedočkal.
Zjevné naopak je, že ANO disponuje kvalitními analytickými výstupy a detailními průzkumy. To vždy byla hlavní disciplína Alexandra Brauna: byl to právě on, kdo (už při svém prvním českém angažmá pro tehdy Paroubkovu ČSSD) vsázel na precizní a detailní průzkumy trhu, respektive voličských nálad, preferencí či obav.
Současná předvolební rétorika a taktika ANO napovídá, že na trhu s voličskou přízní má Babiš přesné zadání kam, na koho a jak cílit. „Jeho útoky na Piráty jsou sháněním nějakých 3 – 5 procent protestních voličů, kteří se nyní projektují v Pirátech, ale jinak jsou v preferencích nestálí. Skrze Piráty lze také vést kampaň proti zlému Bruselu, již nelze naopak použít proti „hnědé“ straně spektra. Výroky o cizácích, strašení migrací a prezentací sebe sama jako ochránce našich tradičních hodnot zase přebírá elektorát SPD či Trikolóře,“ rozebírá to výše citovaný expert.
Průzkumy pro hnutí ANO nyní na základě zadaných setů otázek provádí společnost SC&C. „To mohu potvrdit, to není nic tajného,“ podotýká ředitelka agentury Jana Hamanová. Naopak agentura STEM, která pro ANO zpracovávala průzkumy v minulosti, se už podle slov svého ředitele Martina Buchtíka do politických zakázek nepouští.
Negativní kampaň jako zbraň
Lidé z oboru o Braunovi mluví jako o profesionálovi, muži s talentem i know-how z kampaní z USA, kde se průzkumy využívají hodně detailně a precizně.
Politický marketér Jakub Horák například v rozhovoru pro Neovlivní 2017 Brauna popsal jako výzkumníka, který „dokáže najít v datech to, co lidi chtějí slyšet“. Například v případě kampaně ANO v roce 2013 definoval kontrast politici versus nepolitici, který se Andreji Babišovi daří úspěšně prodávat dodnes.
„S průzkumy se samozřejmě běžně pracuje i v Česku. Zadá se průzkum, otázky, udělá to agentura, která pak pošle dataset. Jeho přístup byl ale jiný v té roboticky přesné analýze, kdy popsal, že tudy vede cesta,“ popisuje kolega, který s Braunem v minulosti pracoval. Ani on ale s ohledem na malý český trh nechce téma komentovat na jméno. I v tomto případě redakce samozřejmě identitu mluvčího zná.
„Saša také věří na to, že funguje hlavně negativní kampaň. Umí to říct úplně natvrdo, tak, jak to podle něj je, jde v tom do krajností, nebere si servítky – předloží to, tak, jak to vidí. Ale to rozhodnutí, a tedy i morální stránku věci, nechává ryze na klientovi,“ dodává s tím, že analýza byla vždy založena právě na dokonalé práci s průzkumy.
„Precizně zpracovával a analyzoval informace, kvalitativně i kvantitativně, hodně se to naučil v USA. Nasál všechny ty jejich příručky, mají na vše možné vzorečky, třeba na to, jaký je zapotřebí počet billboardů na zisk určitého počtu křesel v parlamentu. Nasál know-how a umí ho aplikovat,“ vysvětluje.
Je tu však ještě jedna spekulace, která naopak pracuje s tezí, že o Braunovy služby sice ANO mělo i nadále enormní zájem, Braun si však dění okolo Babiše, který je trestně stíhaný a jehož střet zájmů se řeší na vysoké úrovni v orgánech Evropské unie, vyhodnotil jako reputační riziko pro své působení na americkém trhu, který je na podobná témata hodně citlivý. Ani k tomuto tématu reakce od hnutí ANO navzdory urgenci nedorazila.
Redakce mailem oslovila i Alexandera Brauna na oficiální adrese jím vedené washingtonské agentury. Taktéž bez reakce.
Babiš jako reputační riziko
Zajímavé je, že na webu Braunovy americké agentury SKDK jsou vyjmenovány zkušenosti Alexandera Brauna s poradenstvím a vedení kampaní „pro prezidenty a premiéry“ v řadě míst Evropy a světa, ale Česká republika tam nijak zmíněna není.
„To, že je Babiš trestně stíhaný a že má problémy na úrovni EU, by Braunovi mohlo dělat problémy v jeho americkém CV, protože tamní lobbistické firmy mají přísné kodexy. Braun se taky dosud profiloval jako ten, kdo dělá spíše pro levicové strany, v USA pro demokraty, u nás v ČSSD, Babiš se tomu přiblížil, ale teď je z něj spíše populista. Takže je dost možné, že Braun jej nechce mít oficiálně ve svém portfoliu, protože mu to nedělá dobré renomé,“ konstatuje výše zmiňovaný někdejší Braunův kolega.
„Není to samozřejmě tak, že by lidé jako Braun a firma SKDK dělaly jen pro ty hodné, to určitě ne. Ale musí zastávat nějaké hodnoty. Babiš je pro jeho profesionální profil problematický, v EU už není pro většinu politiků důvěryhodný partner,“ dodává.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Do vztahů USA se zeměmi Blízkého východu promluví i Trumpův rodinný byznys
Babiš se chlubil, že dal Ukrajincům „62 tisíc eur v keši“. Porušil tím zákon
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
6 komentářů
Pan „marketér“ zjistil, že v naší zemi je víc nemyslících hlupáků, než hlavou myslících lidí a na tom postavil kampaň pro Babiše!
Najít místo na trhu (poptávku) a sem umístit svůj produkt, to je normální marketing. Nehrajme si na to, že politické strany nabízí něco jiného, než zboží. Je to zboží, respektive produkt, založený na tom, že nabízím svým zákazníkům (voličům) to, co chtějí získat. Mohou to být sociální jistoty, zastavení nelegální migrace, legalizace kokainu nebo prostitutka zdarma pro každého muže nad padesát let.
Naopak, co politické strany nemají dělat – vychovávat, kázat o morálce. Představa, že si zvolím stranu, která přivede moji živnost zu grunt a znárodní mi barák a já jí za to budu vděčný? Ne, tohle funguje možná v Německu, ale ani tam to není na 100 %.
Pan Braun evidentně ví, co dělá – hledá místo na trhu a nechává na svých klientech, jak s tím naloží. Na rozdíl od naší demokraturní opozice, která chce do sněmovny, ale:
1. netuší, co její voliči chtějí (v případě ODS nechtějí) a co je trápí; neznají poptávku, ale nabízí produkt.
2. nechce si to odpracovat tak, jako to dělal Babiš, VKML nebo nyní Šlachta. A jestli se na kampani stále podílí? Nevím, článek nepředkládá důkazy, jenom hypotézy a to je málo.
Všeci kradnú, ale myzme tu pro lidi!
S tím uspěl Babiš ve volbách! Jako díru na trhu to zalepilo?
No tak to jste trošičku naletěl marketingu.
Co nevoliči Babiše chtějí je jasné:
1. Aby státu nevládl rozkradač dotací,, které si v přebohaté míře přiděluje sám sobě. Nerozkrádá sice moc – pár miliard ročně, co je to proti HDP – ale není vidět žádná protihodnota – jako že by Babiš byl nějaký finanční genius.
2. Aby státu nevládl chaotický a hulvátský cholerik, který alespon během roku 2020 řídil vládu způsobem, jakým lze řídit leda pologramotné helfery na kuřecích jatkách. Nebo kamelolom v gulagu. Viz srpnové-zářijové nosit-nenosit-nosit roušky ve školách.
Nejhorší na tom je, že slovo „rozkrádání“ nejspíše na Bureše nepůjde po volbách použít a potrestat ho, minimálně vrácením dotací, protože on si vytvořil takový systém, že je to bohužel legální…
Nemusím nikomu „kázat“ ale mohu mít tisíc jiných soukromých i veřejných důvodů, proč nabízet svoje „zboží“ bez osobního prospěchu… 😉 Což ovšem na pana Brauna evidentně neplatí.