
Tak jsme zase jednou přežili zimu. I když Putin slibuje, že stejně zmrzneme
ANALÝZA. Je to už třetí rok, co kremelská továrna na „zaručené zprávy“ domácímu publiku předkládá obrázek toho, jak Evropa bez závislosti na ruském plynu skončí jako kostka ledu v mrazáku. V počátcích tohoto roku se k ní přidali i tuzemští obdivovatelé Putinova režimu s poplašnými zprávami o tom, jak v tuzemských zásobnících brzy dojde plyn. Zima byla sice krušnější než vloni, ale máme tady jaro a plyn nedošel.
Dramatické výkřiky o neodvratné zkáze a o tom, že bez setrvalého přílivu ruského plynu Evropa zmrzne, se objevily už krátce po ruské invazi na Ukrajinu. Aby se pak po „letní přestávce“ opět opakovaly o rok později. A za rok zas…
Ne, že by samo Rusko minimálně v roce 2022 neudělalo dost proto, aby Evropa měla skutečně problém. Ještě před zahájením útoku na Ukrajinu ruský Gazprom cíleně omezil dodávky zemního plynu do zemí Evropské unie a před zimou 2021/2022 úmyslně nenaplnil jimi vlastněné zásobníky v Česku i jinde ve střední Evropě. A tak k 25. lednu roku 2022 bylo v českých zásobnících silně podprůměrných 42 procent kapacity.
Evropa, i Česko, si tehdy s problémem poradilo – díky rychlé akci s dovozy kapalného plynu, ale uznejme – i díky poměrně teplé zimě.
Vláda pak v létě 2022 vzala možnost skladování plynu v českých zásobnících firmám, které pronajatou kapacitu nevyužívaly; největší objem původně patřil – nijak překvapivě – právě ruskému Gazpromu.
Poloprázdné zásobníky? Nic výjimečného
Stav naplněnosti zásobníků, který v uplynulých dekádách zajímal možná pár expertů a insiderů, se od té doby stal veřejně propíraným tématem, k němuž se začal rychle vyjadřovat kde kdo, včetně pověstných absolventů „vysoké školy života“.
V průběhu letošního ledna a února se to v těch správných bublinách sociálních sítí začalo hemžit panickými zprávami, že už „za 45 dní nám dojde plyn v zásobnících“. I přes pochopitelný pokles rezerv ale zůstala (a zůstává) situace pro klíčové průmyslové odběratele i domácnosti stabilní. Aktuální stav v tuzemských zásobnících plynu lze sledovat třeba na webu zasobyplynu.cz.
V první jarní den byla naplněnost mírně nad 25 %. Vývoj spotřeby v čase vypadal za poslední tři měsíce takto:
Z říše poplašných zpráv pak bylo tvrzení, že v zásobníku musí z technologických důvodů vždy zůstat až 30 procent plynu, takže jsme „de facto skoro na nule“.
„Ve skutečnosti se technologické minimum zásob – takzvaná poduška – do plynových zásob nepočítá. Oficiálně zveřejňované hodnoty zásob plynu tak lze v případě nouze vyčerpat až na nulu,“ vysvětlil v Ekonomickém deníku novinář a expert na energetiku David Tramba. Jak dodal, poloprázdné zásobníky na konci ledna nejsou nic výjimečného a podobná situace nastala v posledních deseti letech už několikrát.
Obecně platí, že zásoby jsou potřeba zhruba do této doby, tedy přelomu března a dubna, kdy dovoz plynu začne opět překračovat momentální spotřebu a plyn v zásobnících se začne zase doplňovat.
Jak dokládají další data, plynovou přípravu na zimu EU nepodceňuje. „Třetí rok po sobě se zásobníky před zimou naplnily na mimořádně vysokou úroveň, přičemž cílové hodnoty 90 % bylo dosaženo již v polovině srpna 2024 – měsíc před termínem 1. listopadu,“ popisuje web sdružení Gas Infrastructure Europe, kde plynárenské firmy povinně zveřejňují své statistiky.
„Navzdory ukončení dohody o tranzitu plynu mezi Ruskem a Ukrajinou nedošlo k žádnému většímu přerušení dodávek plynu,“ čteme dále.
Plynová infrastruktura včetně zásobníků, terminálů LNG a celoevropského systému plynovodů se dokázala rychle přizpůsobit alternativním možnostem, trasám a tokům. A i v době výrazně chladnější zimy, než jak tomu bylo vletech předchozích, se ukázalo, že to tak funguje.
Plyn bez státní příslušnosti
Dlužno dodat, že to, odkud plyn reálně je, se jen z geografického místa nákupu určit nedá. Kupříkladu zástupci ČEZ na setkáních s novináři rádi opakují větu, že molekuly plynu „na sobě nemají vlaječku“.
Ruský plyn proto v EU i v Česku zjevně je, byť přichází oklikou a prostřednictvím jiných dodavatelů. Rusové do Evropy dodávají zkapalněný zemní plyn například skrze své dceřiné firmy ve Švýcarsku a Singapuru.
I když po roce 2022 Česko prakticky ukončilo přímý dovoz z Ruska přes Německo a přešlo na alternativní zdroje: především norský plyn a LNG z terminálů v Belgii a Nizozemsku, koncem loňského roku 2024 se situace změnila. Kvůli rostoucím poplatkům za využití německé přepravní soustavy získal ruský plyn dovážený přes Ukrajinu a Turecko opět na atraktivitě.
Celkový čistý dovoz plynu do ČR v roce 2024 dosáhl 6,1 miliardy m³ (to je o 30 % méně než v roce 2021 před energetickou krizí; 8,7 miliardy m³). Polovinu tohoto objemu tvořil ruský plyn přeprodávaný přes Slovensko a Maďarsko.
Zima je každopádně pryč, další přijde. Pokud ale Rusko doufá, že příště, příště už Evropa konečně zmrzne, mělo by být samo s tím „vypínáním kohoutků“ o dost důslednější.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
28 komentářů
Letošní zima je překonána, ale 25%pokles výroby oceli je nezanedbatelný fakt. Dalším znepokojivym jevem je plizivy nárůst nezamestnosti. Fialova vláda je v krizovém stadiu a bude pokračovat až do podzimních voleb do PČR, pokud prezident Pavel nerozhodne o dřívějším termínu. Ono někdy dřív, je lepsi řešení.
No, zrovna ten plyn z Ruska asi přímo ocelárnám neuškodil. Protože ty „jedou hlavním dílem na staré dobré uhlí a koks a jen zhruba z 25 procent na elektřinu.
I v tom nějaké přidražení bylo. Jenomže – co je ničí, je samotný model dekarbonizace naší drahé EU. Bud musí dávat naprosto šílené náklady na eko-rekonstrukce a nebo, přesněji ještě k tomu na taky drahé emisní povolenky.
Ale, jak říká staré přísloví, když do pekla, tak s kapelou. Ještě si to pár vlád s Bruselem na věčné časy a nikdy jinak, odjucháme. To ani teď nové volby a nová vláda ještě nezmění.
Nakonec není to poprvé, pamětníci jistě vzpomenou, jak nás poroučet větru dešti, učili zkušenější soudruzi ze Sovětského svazu…
pred 4 lety, kdy se chylila vlada babise ke konci, byla zeme uz ponekolikaty uplne uzavrena, deti nemohli do skoly, bez povoleni jsi nesmel z okresu do okresu …
24.3.2021 jsme meli uz 25450 mrtvych na chinskou chripku, jen ten den na chinskou chripkou zemrelo 83 lidi, s poctem 2373 mrtvych na milion lidi jsme bylo 3. nejhorsi na svete.
jen o tyden pozdeji, 31.3.2021, s poctem 2479 mrtvych na 1milion obyvatel, jsme byli uz druzi nejhorsi na svete.
.
a kdyz jsme sahali po 1. pricce v poctu mrtvejch na pocet obyvatel, tak nas predsprintovali madari s ruskou vakcinou sputnik v pazi a babisovym kamosem orbanem v premierskym kresle.
.
babis svoji premierskou eru ukoncil diky svy nekompetenci s vice jak 35tis mrtvymi na chinskou chripku, rozvracenymi statnimi financemi a se skoro 3x drazsi elektrikou v D25NT, nez kdyz pred 4 lety zacinal
Mimochodem, mrkněte se na ty novější komplexní analýzy období covidu zjistíte že ta pořadí jsou úplně jiná, než se tehdy prezentovala s velkým humbukem.
Ta epidemie se přelévala světem tam a sem, čili porovnávat data dle států za stejný měsíc byla pitomost.
Ovšem, i naopak, Babišovo
Best in byla taky podobná pitomost.
A zase na třetačku. vyčítat mu současně vysoké počty oběti – ale současně i tvrdá a drahá opatření při lockdownech. taky nedává smysl.
Můj osobní názor, je že během covidu dělaly všechny státy chyby a všechny měly oběti, na lidech, i financích, on totiž tenkrát nikdo správné ( řešení neznal nikdo.
/btw – kdyby ho tehda Fiala znal, mohl snadno Babiše svrhnout a odšéfovat si ten covid místo něj:))
Jenomže když ta covidová krize skončila, ty ostatní státy šly nahoru, a my ne. Tak popřemýšlet o tom, kdo byl v té době premiérem, a proč jsme se i potom zadlužili ještě víc než za toho covidu…
V první vlně chybovaly téměř všechny státy. V dalších už se dalo postupovat podle toho, co se jinde osvědčilo, a co ne, a tady dopadají jak vládní tak opoziční strany špatně.
Pochopitelně, problematická je EU, která „zajistila“ pseudovakcíny v počtu dávek pro každého obyvatele EU, i v době, kdy se vědělo o jejich pochybné účinnosti a vysokém procentu negativních vedlejších účinků.
„Boj“ proti covid byl v příkrém rozporu vůči všemu, co hlásají učebnice epidemiologie infekčních nemocí.
Ale za to mediální show snad ta ruská propaganda stála, ne?
Ony totiž i západní vlády tomu riziku uvěřily a zcela vážně se připravovaly na situaci, že ten plyn dojde. Že v Německu už třeba plánovali velké veřejné zahřívané noclehárny, kam by se mohli přijít občané ze svých studenů přes noc ohřát. Nebo že jinde, tuším v GB doporučovali aby se lidi chodili zahřát do veřejných knihoven.
A s dobrou radou přišla i naše předsedkyně sněmovny, „Svetrem proti Putinovi“, to už byla taková prča, že se tomu musel i ten Putin v Moskvě chechtat.
Protože – on ten plyn sice nedošel, ale naši občané se na tu svou vládu za její kecy naštvali stejně…
Ruský plyn kupovaný jako ázerbájdžánský za vyšší cenu je pořádná rána do ruské ekonomiky. Tak hezky podporujeme zbrojní průmysl Ruska a chlubime se, jak máme rádi Ukrajinu. Pokrytectví a lež pro klid občanů.
Až Trump koupí NS2, bude konečně veselo.
Nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůř, tak že bych s termínem voleb tak nespěchal.
„Putin slibuje, že stejně zmrzneme“
Pane Břeštane, doložte „že slibuje“. Já jsem to teda nezaregistroval.
Že kupujeme ruský plyn dráž oklikou, ví každý. Čisté pokrytectví, které v důsledku zaplatí koncový spotřebitel.
Myslíte si, že je co slavit?
Tak jsme zase jednou přežili zimu. I když Putin slibuje, že stejně zmrzneme“
Pokud dojde k tomu nejčernějšímu s cenáři bude natom hůře celá Evropa, Ale EU“ už stejně ma plán D“ A proto se toho nebojím! Nejhorší by bylo vypnutí války a to ho se lidé bojí po celé Evropě všichni stejně a naše země taky.
Myslím si že dělat zbytečnou paniku není ještě na místě! Jsem důchodce a narodil jsem se v padesátých letech! Většina pamětníku by vám řekla že svoboda je mi mnohem draší a cenější nežli nějaký tem plyn a elektřina!
Jsem optimista a věřím že naše Česká demokratická vláda to zvládně. A Pana miliardáře Babiše co ochranuje chudinu a tu jeho proruskou splodinu volit nikdy nebudu!
Mimochodem, přesněji řečeno, „.EU“ měla plán D“, když pak dovážela ten zkapalněný plyn z USA.
Jaký plán má letos, když se i s USA dokázala rozhádala rozhádat, si ani nedovolím představit.
Mimochodem podobné poplašné zprávy se často šířily, šíří a budou šířit kolem ropy. Po uzavření kohoutů ruského ropovodu zde nemáme benzín za 150 Kč/l, jak predikoval Rajchl a jemu podobní populisté, ale je nejlacinější za dlouhou dobu.
Byť vláda mohla v energetické oblasti pracovat trochu rychleji, ve výsledku jsou její kroky v pořádku. Země je konečně nezávislá na fosilu z Russka, ceny jsou tržní a žádný armagedon nenastal. Nyní jsou priority jasné…je třeba okamžitě začít pracovat na přestavbě uhelek na plyn (možná by se hodilo vybudování dalších zásobníků…) a začít víc šlapat do obnovitelných zdrojů! Jinak bude energetický přůšvih.
Pokud do těch přestavěných uhelek budeme vést plyn z dovozu, bude jejich skleníkový efekt vyšší o úniky metanu. Paradoxně z ruského plynu jsou ty úniky menší než z plynu voženého tankery (odkudkoli).
„Skleníková stopa“ by byla menší jen v případě, pokud bychom někde blízko těch elektráren těžili vlastní plyn z břidlic.
Daleko nejlepší by bylo nechat ty uhelky v provozu, dokud je nenahradí jádro, případně geotermální energie. A z uhlí by se dal vyrábět i syntetický benzín, což by stlačilo naši potřebu ropy a ropných derivátů.
podle kremlu jsme meli zmrznout, zrat vyvar z krecku a podle rajchla mel benzin stat 150 za litr
pritom nevim o nikom normalnim, kdo by nemel denne maso kdyz ho chce
a benzin je ted nejlevnejsi od konce covidu a nejlevnejsi siroko-daleko vcetne polska
.
a elektrika za fialky je ted levnejsi nez na konci babisova premierovani jeste pred energetickou krizi zpusobenou ruskou valkou na Ukrajine
Na našem území máme ve známých ložiscích plyn na cca třicet předgreendealových let spotřeby. Ono není náhodou, že Fialova vláda (na čí příkaz asi) krátce před ruským vpádem na Ukrajinu zakázala frakování, které je pro tuto těžbu (ale i těžbu břidličné ropy a dokonce i geotermální energie) nutné. Mohli bychom mít vlastní plyn a mohli bychom postavit ekvivalent cca dvou temelínských bloků v geotermálu. Kdo nechce naši energetickou soběstačnost? – to by bylo téma pro investigaci.
kdy to fialka zakazal?
vzhledem k tomu, ze zacal premierovat 17.12.2021 a rusak vtrhnul na Ukrajinu o 2 mesice a 1 tyden pozdeji (kdyz nepocitam krym a okupaci donbasu od 2014), tak na to moc casu nemel
na 99% opet lzes
Bylo to snad ještě v roce 2021. Pochopitelně tím znemožnil těžbu z břidlic i těžbu geotermální energie. Časově velmi blízce také zrušil ochranné pásmo pro DPL (na tom zrušení byl a je obrovský nacistickoněmecký interes). I kdyby neudělal nic jiného, tak tímhle škod nadělal dost a dost.
hod sem hodnovernej odkaz kdy to zakazal jak tvrdis
tohle jsou jenom kecy
Martine, informovaly o tom zpravodajské servery typu iDnes nebo Novinky. Mělo by to jít najít ve Sbírce zákonů.
Žádný konkrétní odkaz jak je vaším zvykem, jste martinovi nehodili, A. S. Pergillové. A co se týče vaší zmínky o iDnes a Novinkách, tak to jsou opravdu ty pravé zdroje. Mám pocit, že jste asi zapomněli ještě na Blesk.
Skeptiku, můžete si to najít. Nějaký zákaz byl v roce snad 2016 (ale ne úplný), ještě před tím zelení (stojící na podpoře cca 2 % občanů, to jsou ti z levé strany Gaussovy křivky zobrazující rozložení IQ v naší populaci) vyřvali zákaz dalšího průzkumu břidlicových ložisek (takže toho plynu můžeme mít víc a není vyloučena i ropa), ale DCialova vláda to dorazila totálním zákazem, který se vztahuje i např na těžbu geotermální energie (přitom bychom asi měli lokality na cca 2 Temelínské bloky, což by se dost hodilo).
To ale pan martin od vás chtěl odkaz A. S. Pergillové. Proč jste mu žádný odkazu nedali, když jej od vás chtěl? Proč chcete ode mě, abych si něco hledal já? Mě to nezajímá, zajímá to pana martina. Maně si ale vzpomínám, že jste se v minulosti už průzkumem a dobýváním zemního plynu z břidlic A. S. Pergillové zabývali. Já dobývání plynu z břidlic nerozumím, proto jsem se do té diskuze tehdy nezapojil, ale vzpomínám si, že jeden čtenář, který této problematice rozuměl, vám vaše argumenty tehdy zcela rozcupoval na cucky. Už si nevzpomínám o co konkrétně šlo, vzpomínám si pouze, že jste už na argumenty onoho čtenáře vůbec nereagovali a odmlčeli jste se. Nyní jste s oním údajným dobýváním plynu z břidlic nepoučeni vyrukovali opět? Škoda že vaše opakované a tehdy na cucky rozcupované argumenty nesleduje onen čtenář, který vám vaše tehdejší a nyní opakované „moudrosti“ na cucky rozmetal.
Skeptiku, web jsem nenašel a Sbírku zákonů pravdu ručně probírat nechci, to by byla práce na mnoho hodin. Pokud chce, může ji provést sám.
Z toho vyplývá A. S. Pergillové, že nemáte nic, pouze své výmysly.
Opravdu vám nehodlám dělat vyhledávací servis jen proto, že „neumíte najít“ něco, co Google vyhodí hned na první stránku výsledků hledání.
Skeptiku, opravdu ze sebe nehodlám dělat informační servis pro člověka, který neumí pracovat s vyhledávači.
.
Faktem také je, že o „rizicích“ spojených s těžbou břidlicového plynu a ropy blábolí akorát ekologové a kde jejich bláboly byly konfrontovány s realitou, tam se ukázaly nepravdivými (v tom smyslu, že úniky ropy a plynu, údajně vyvolané těžbou, prokazatelně v dané lokalitě existovaly už dlouho před zahájením vrtání a frakování. Z toho důvodu jsem také nereagoval na diskutujícího, blekotajícího tyhle hámotiny.
.
MMCH, kdesi u Slaného je vrt, z něhož unikal (první republika) hořlavý plyn a později (protektorát, asi kvůli zatemnění) byl zalit betonem (vrtalo se tam z jiných důvodů než by byla těžba, snad se snažili navrtat tamní prameny). A v Cibulových Pražských pověstech najdete pověst o ohních na Petříně (v jamách po těžbě kamene), které také hořely samy od sebe a staly se ohniskem tehdy už potlačovaného pohanského kultu (a proto byly vládní mocí zavaleny). Takže je docela možné, že nějaký zemní plyn máme i pod Prahou. Jen ho těžit.
Ale A. S. Pergillové, já od vás žádný odkaz nechtěl, chtěl jej od vás martin. Proč jste mu jej nedal, jestliže jste tak „chytrý“? Těžba plynu z břidlic, což asi nebude ten případ u Slaného a pod Petřínem, protože o žádných břidlicích v těchto místech jsem nic nenašel, mě opravdu nezajímá, protože jsem se jí nikdy nezabýval a nic o ní nevím. Proč nyní chrlíte své bláboly na mě, když jsem už dříve uvedl, že mě to nezajímá? Měl jste své bláboly vychrlit onomu čtenáři tehdy v té diskuzi, ve které onen čtenář vaše argumenty rozcupoval na cucky. Mě to opravdu vůbec nezajímá.
Skeptiku, jsem toho názoru, že martin umí číst i to, co jsem napsal vám.
O únicích plynu jsem napsal proto, že je to nejčastější (pokud ne jediný) důvod, kterým zelení škůdci zdůvodňují zákaz těžby břidličných uhlovodíků.
Problém jistě je i to, že spousta lidí o této problematice ví velké kulové, ale podporuje zákazy. A netýká se to jen této těžby, ale i GMO, jaderné energie a mnoha dalších věcí.
MMCH, když byla publikována AI (ona to tedy doopravdy AI není, to nechme stranou), tak charakteristické je, že v USA začali připravovat její využívání, zatímco v EU její regulování a zakazování. A pak se nedivte, že v něčem takovém, jako je EU, spousta lidí žít nechce.