Tajná pistole na prodej, doručení až domů, slibuje reklama. Nelegální, varuje policie
Na sociální síti Facebook jsou k vidění i reklamy i na produkty, jejichž prodej je bez potřebných povolení v Česku, ale i v řadě dalších zemí, nelegální. Konkrétně jde o sérii prodejních nabídek na údajně sebeobranné prostředky – pistole různých ráží maskovaných například jako mobilní telefon.
„Skládací pistole. Rozhodně poslední možnost. Nejlepší skrytá sebeobranná zbraň. Střela 9mm. Váží pouze 298 gramů, velikost mobilního telefonu,“ vypočítává klady nabízeného produktu strojově přeloženou češtinou jedna z reklam.
Odkaz k objednání vede na web údajné společnosti Equipor, která slibuje dodání kamkoli do zahraničí, poprodejní servis či záruku vrácení peněz, či láká na „dočasnou slevu“.
Na webu je odkaz na čínskou společnost Hangzhou Zhiyue Electronic Commerce, která jinak například na čínském serveru Alibaba nabízí výhradně oblečení. Jindy jde o web Easeness, který se tváří jako standardní e-shop.
Paragraf nedovolené ozbrojování
K vidění jsou na Facebooku i další podobné reklamy na malé obvykle dvouranné zbraně, které lákají na slogany typu „Mini ochrana“ nebo „Pro bezpečnost vaší rodiny – kupte si to.“
Na Facebooku mají tyto reklamy stovky lajků a sdílení, v komentářích se množí dotazy, zda si „to již někdo objednal“.
Občas se sice najde varování, že něco takového rozhodně není v souladu se zákonem, debaty ale spíše ukazují na dosti nízké právní povědomí o tom, co je ve vztahu ke zbraním a střelivu – přinejmenším v Česku – legální.
Už jen detailem je, že potřebné střelivo, v prvním případě 9mm browning (380 ACP), v jiném 22 WMR, by do této zbraně neměl nikdo bez zbrojního průkazu a příslušného průkazu zbraně šanci legálně koupit.
Nedovolené ozbrojování v Česku
Trestný čin nedovolené ozbrojování nezahrnuje pouze opatření si ,bez potřebného zákonem stanoveného povolení, střelné zbraně jako takové, ale také její hlavní čísti a díly či střelivo ve větším množství nebo zakázaný doplněk. Proto statistiky tohoto trestného činu mohou obsahovat i případy týkající se i obstarání si různých komponentů zbraně a střeliva.
Registrováno skutků:
rok 2022 – 402
rok 2021 – 314
rok 2020 – 382
rok 2019 – 383
rok 2018 – 386
(zdroj: Policie ČR)
Z reakcí pod reklamou plyne, že si někteří lidé toto zboží skutečně objednali, ale buď jim nepřišlo nic, nebo jiné bezcenné zboží.
Pokud by si ale někdo takovou zbraň objednal a ona mu skutečně poštou ze zahraničí dorazila, šlo by o trestný čin nedovoleného ozbrojování.
„V případě, že objednávající nevlastní potřebná zákonem stanovená povolení, tak v tomto případě hovoří Trestní zákoník jasně: Kdo bez povolení vyrobí, sobě nebo jinému opatří nebo přechovává střelnou zbraň nebo její hlavní části nebo díly nebo ve větším množství střelivo nebo zakázaný doplněk zbraně, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci,“ potvrzuje na dotaz HlídacíPes.org Policie ČR.
„I v případě, že objednavatel je držitelem potřebného oprávnění držet v České republice zbraň, koupě zbraně ze zahraničí má zákonem stanovený postup. Zjednodušeně řečeno, je nutné mít povolení k dovozu zbraně do České republiky a zároveň povolení k vývozu zbraně z dané země. Pokud potřebné doklady objednavatel nemá, vystavuje se sankci za přestupek na úseku zbraní a střeliva,“ dodává policejní mluvčí Irena Pilařová.
Kdo nahlásí podvod?
Někteří diskutující pod reklamami upozorňují, že se jedná o podvod a že zboží ve skutečnosti vůbec nedorazí. Podvodníci jsou v této situaci ale poměrně v bezpečí.
Pokud by si totiž někdo stěžoval, že se stal v tomto konkrétním případě obětí podvodu, za zboží zaplatil, ale nedostal jej a obrátil se kvůli tomu na policii, mohlo by se stát, že by postiženým byl nakonec sám objednatel.
„Pokud by se jednalo o člověka, který si objednal střelnou zbraň a zároveň nebyl držitelem potřebných povolení pro její držení, mohl by se vystavit trestnímu stíhání za trestný čin nedovolené ozbrojování,“ připouští policejní mluvčí.
Legální držitelé zbraní v ČR
Na konci roku 2022 bylo v České republice celkem 314039 držitelů zbrojních průkazů. Ke stejnému datu bylo v ČR celkem 980406 zbraní kategorie A, A-I, B, C registrovaných u držitelů zbrojního průkazu. (Zdroj: Policie ČR)
Zbraň sama o sobě podvodem nutně není. Kupříkladu funkční skládací zbraň maskovaná do podoby mobilního telefonu před lety opravdu vznikla a začala se vyrábět. Na trhu s ní zkoušela prorazit firma z americké Minnesoty, šlo o start-upový projekt Ideal Conceal. V roce 2022 firma výrobu ukončila.
I v Česku vyšel v 2016 článek o této zbrani pod titulkem „Pistole jako pro Jamese Bonda“.
Dnes se dá „tatáž“ zbraň koupit v podobě hračky pro děti na plastové střely, například na německém Amazonu. V takové verzi je – na rozdíl od střelné zbraně nabízené na Facebooku – k mání legálně.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
České stopy saských „teroristů“. Kontakt s Okamurovci a trénink střelby v Česku
Jedna z nejděsivějších věznic světa. Pouštní peklo pro ženy a jejich děti
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
2 komentáře
Stát selhal ve všech funkcích včetně ochrany a bezpečnosti obyvatel. Policie je paralyzovaná ukroministrem Rakušanem a lidé přemýšlí o vlastní obraně před stále se stupňujícím násilím a stále se zhoršující bezpečnostní situace. Pokoutní obchodníci se zbraněmi z této situace těží. Oni mají kšeft a lidé získávají pocit většího bezpečí. Vzhledem k chování policie a justice bude tento stav jen horší.
Nejsou snad u nás zakázány zbraně, které vypadají jako jiné předměty?