Ilustrační foto: PATRIK UHLÍŘ / MFDNES + LN / Profimedia

Stovky zdravotníků slouží v pracovní karanténě. Personální krize v nemocnicích se prohlubuje

Napsal/a Vojtěch Berger 14. října 2020
FacebookXPocketE-mail

AKTUALIZOVÁNO. Současnou napjatou situaci v tuzemských nemocnicích ilustrují hlavně rostoucí počty lékařů a sester nakažených koronavirem. Tedy těch, kteří jsou kvůli pozitivnímu testu doma, v pracovní neschopnosti. To, jak je složité udržet nyní zdravotnictví v chodu, ale ukazují i stovky lékařů a sester, kteří jsou v takzvané pracovní karanténě. Ta je podobná té domácí, s výrazným rozdílem: dotyční jsou sice separováni, ale nadále slouží náročné služby v ostrém nemocničním provozu.

„Nesmí jezdit hromadnou dopravou, nesmí chodit do obchodu a mimo výkon práce musí dodržovat veškerá karanténní opatření,“ popisuje okolnosti pracovní karantény předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková. V tomto režimu aktuálně fungují stovky lékařů či sester v Česku.

Jde o ty, kteří sice přišli do kontaktu s Covid-pozitivní osobou, ale sami měli negativní první test. Jejich běžný život, natož práce v nemocnici teď rozhodně nepřipomíná běžnou rutinu: musí nosit respirátor minimálně třídy FFP2 a měnit ho vždy maximálně po čtyřech hodinách, stravovat se a odpočívat v rámci nemocnice musí v jiné místnosti než ostatní. Po nemocnici se mají pohybovat co nejméně, stejně jako omezit kontakty s kolegy i pacienty, kterým sami neposkytují pomoc.

Tato a další omezení předepisuje zdravotníkům v pracovní karanténě mimořádné opatření ministerstva, které začátkem září podepsal ještě bývalý šéf resortu Adam Vojtěch.

Jako v karanténě, jenže v práci

HlídacíPes.org se pokusil zmapovat, kolik takových zdravotníků v pracovní karanténě v českých nemocnicích nyní je. Redakce oslovila nemocniční holdingy v Ústeckém, Královéhradeckém, Plzeňském, Pardubickém, Jihočeském a Zlínském kraji, dále krajské nemocnice v Karlových Varech, Liberci, Ostravě, Jihlavě, Fakultní nemocnici Brno a FN u svaté Anny v Brně, Všeobecnou fakultní nemocnici, Thomayerovu nemocnici a Fakultní nemocnici v Motole v Praze, některé menší nemocnice na Vysočině a dále vlastníky sítí nemocnic – společnosti Agel a Penta.

Do uzávěrky tohoto textu odpovědělo několik nemocnic, mezi nimi i některé z těch největších. Z odpovědí vyplývá, že nemocnice zatím evidují jen minimum hospitalizovaných zdravotníků, zato stovky těch v pracovní karanténě.

Nulu hospitalizovaných mezi zdravotníky hlásí Thomayerova nemocnice, Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, FN Motol, Klaudiánova nemocnice v Mladé Boleslavi a nemocnice v Novém Městě na Moravě. Stejně tak i Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje se čtyřmi nemocnicemi v Náchodě, Trutnově, Dvoře Králové a Jičíně.

Bez hospitalizovaných zdravotníků byly ke včerejšku i čtyři nemocnice na Zlínsku, včetně té uherskohradišťské z regionu nejvíce zasaženého nákazou. Jednu hospitalizovanou mezi zdravotníky má nemocnice Havlíčkův Brod. Jednoho hospitalizovaného ve středně těžkém stavu eviduje i Všeobecná fakultní nemocnice v Praze.

Mnohem vyšší jsou však počty zdravotnického personálu, který funguje v pracovní karanténě a tedy za výše popsaných přísných a náročných podmínek.

Nemocnicím navíc chybí desítky až stovky nakažených zdravotníků, kteří jsou kvůli Covidu doma v pracovní neschopnosti. Například u FN Motol jde k dnešnímu dni o 178 zaměstnanců pozitivních na Covid-19 a u Všeobecné fakultní nemocnice v Praze o 68 lidí (podrobněji v odpovědích jednotlivých nemocnic níže).

Kompletní odpovědi nemocnic na dotazy HlídacíPes.org

(Kolik vašich zaměstnanců je aktuálně v pracovní karanténě a o jak velký podíl jde vůči celkovému počtu zaměstnanců a kolik vašich zaměstnanců je aktuálně v pracovní neschopnosti kvůli Covid-19?)

Thomayerova nemocnice v Praze (mluvčí Petr Sulek):

V pracovní karanténě máme aktuálně pár desítek zdravotníků. Počty se však průběžně mění v čase. K dnešnímu dni máme celkem 43 zdravotníků v domácí izolaci kvůli nemoci covid-19. Situaci nám stěžuje i fakt, že nám dlouhodobě chybí celkem 80 všeobecných a specializovaných zdravotních sester vč. pomocného zdravotního personálu, bez kterého se žádná nemocnice neobejde.

FN Motol (mluvčí Pavlína Danková):

K dnešnímu dni máme v pracovní neschopnosti 178 zaměstnanců pozitivních na Covid-19. K dnešnímu dni se ale také bude nějaké procento už vracet zpátky do práce, takže reálné číslo je o něco menší, přesný údaj ještě nemám. V režimu „pracovní karantény“ je 276 zaměstnanců. V domácí karanténě je 12 zaměstnanců. FN Motol má celkem 6 500 zaměstnanců, z toho necelých 5 000 zdravotnických pracovníků.

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze (mluvčí Marie Heřmánková)

Celkem máme v pracovní neschopnosti 409 pracovníků ze 6,5 tisíce zaměstnanců. 68 z toho je s Covid-19. 154 pracovníků bylo v rizikovém kontaktu, z toho 8 je v karanténě a 146 pracuje za mimořádných podmínek. Tato čísla se stále mění.

FN u svaté Anny v Brně (mluvčí Dana Lipovská):

Momentálně máme v režimu pracovní karantény 90 zaměstnanců (zdravotníků). Celkem u nás pracuje 2107 zdravotníků. V pracovní neschopnosti s onemocněním COVID-19 je 51 zdravotníků.

Nemocnice Havlíčkův Brod (mluvčí Petra Černo):

Nemocnice má aktuálně v karanténě 6 zaměstnanců a 13 zaměstnanců v izolaci. Nemocnice má aktuálně 1138 zaměstnanců / 949 zdravotníků.

Nemocnice Nové Město na Moravě (mluvčí Tamara Pecková Homolová):

Takové zaměstnance (v pracovní karanténě, pozn. red.) nemáme, protože všichni naši nemocní (covid nemocní) zaměstnanci jsou symptomatičtí a tím pádem jsou na pracovní neschopnosti. V neschopnosti jsou tři lékaři (celkem v nemocnici pracuje 170 lékařů na celý úvazek) a 30 sester (celkem v nemocnici pracuje 470 sester na celý úvazek).

Fakultní nemocnice Brno (mluvčí Veronika Plachá):

Pracovní karanténa: 192, domácí karanténa: 178. Celkem má FN Brno šest tisíc zaměstnanců, z toho cca 3800 zdravotníků.

Klaudiánova nemocnice Mladá Boleslav (mluvčí Hana Kopalová):

V naší nemocnici máme kolem 25 zaměstnanců s onemocněním Covid- 19 (počet se denně mění plus mínus dva lidi). V karanténě máme evidedované pouze ty, kteří mají podezření a čekají na výsledky. Pokud je někdo, kdo má karanténu například kvůli partnerovi, tak je také na neschopence (v evidenci to proto nerozlišujeme).

Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje (PR manažerka Lucie Chytilová)

V pracovní karanténě pracují nyní desítky lidí v trutnovské, jičínské a náchodské nemocnici. Podíl nedokážeme momentálně bohužel určit. Počet zdravotníků v pracovní neschopnosti se zvyšuje, nejen z důvodu Covid-19, opět se jedná celkově o desítky lidí, zatím není jejich absence taková, aby ohrožovala chod nemocnic.

Nemocnice ve Zlínském kraji (mluvčí Egon Havrlant):

V režimu pracovní karantény máme nyní 76 zdravotníků. V pracovní neschopnosti je v souvislosti s covidem-19 aktuálně 97 zdravotníků. Celkový počet zaměstnanců našich čtyř nemocnic je 5 500. (jde o údaje za čtyři nemocnice – Krajskou nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně, Uherskohradišťskou nemocnici, Vsetínskou nemocnici a Kroměřížskou nemocnici, pozn. red.)

Sháníme každé ruce …

Na kritickou personální situaci upozorňují průběžně i samy nemocnice: „Další ochromení přichází dnes, kdy do práce nenastoupí téměř stovka zaměstnanců, kvůli vládnímu nařízení zůstávají doma a starají se o děti z prvního stupně základních škol. Tuto propast se snaží zmírnit nařízení Vlády ČR povinností nástupu mediků do nemocnic,“ uvedla dnes například na webu zmíněná Fakultní nemocnice Brno.

„Z toho důvodu uvítáme studenty těch 4. a 5. ročníků u nás, kteří ale mohou dělat jenom určitou práci,“ říká zdravotnický náměstek FN Brno Ondřej Ludka.

O alarmujících problémech s nedostatkem personálu svědčí i dnešní výzva holdingu Krajská zdravotní, který spravuje několik nemocnic v Ústeckém kraji. Shání každého, i nezdravotníky.

https://www.facebook.com/kzcr.eu/posts/3353088231446074

„Pokud jste ochotni nabídnout pomoc ve svém volném čase, zařadíme Vás do činností, které odpovídají Vaší kvalifikaci a znalostem. Budete náležitě proškoleni a vybaveni ochrannými pomůckami. Možnost pomoci má každý – osoby se zdravotnickým vzděláním i nezdravotníci, bývalí kolegové, důchodci, studenti,“ apeluje společnost na webu a Facebooku.

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)