Stovky zdravotníků slouží v pracovní karanténě. Personální krize v nemocnicích se prohlubuje
AKTUALIZOVÁNO. Současnou napjatou situaci v tuzemských nemocnicích ilustrují hlavně rostoucí počty lékařů a sester nakažených koronavirem. Tedy těch, kteří jsou kvůli pozitivnímu testu doma, v pracovní neschopnosti. To, jak je složité udržet nyní zdravotnictví v chodu, ale ukazují i stovky lékařů a sester, kteří jsou v takzvané pracovní karanténě. Ta je podobná té domácí, s výrazným rozdílem: dotyční jsou sice separováni, ale nadále slouží náročné služby v ostrém nemocničním provozu.
„Nesmí jezdit hromadnou dopravou, nesmí chodit do obchodu a mimo výkon práce musí dodržovat veškerá karanténní opatření,“ popisuje okolnosti pracovní karantény předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková. V tomto režimu aktuálně fungují stovky lékařů či sester v Česku.
Jde o ty, kteří sice přišli do kontaktu s Covid-pozitivní osobou, ale sami měli negativní první test. Jejich běžný život, natož práce v nemocnici teď rozhodně nepřipomíná běžnou rutinu: musí nosit respirátor minimálně třídy FFP2 a měnit ho vždy maximálně po čtyřech hodinách, stravovat se a odpočívat v rámci nemocnice musí v jiné místnosti než ostatní. Po nemocnici se mají pohybovat co nejméně, stejně jako omezit kontakty s kolegy i pacienty, kterým sami neposkytují pomoc.
Tato a další omezení předepisuje zdravotníkům v pracovní karanténě mimořádné opatření ministerstva, které začátkem září podepsal ještě bývalý šéf resortu Adam Vojtěch.
Jako v karanténě, jenže v práci
HlídacíPes.org se pokusil zmapovat, kolik takových zdravotníků v pracovní karanténě v českých nemocnicích nyní je. Redakce oslovila nemocniční holdingy v Ústeckém, Královéhradeckém, Plzeňském, Pardubickém, Jihočeském a Zlínském kraji, dále krajské nemocnice v Karlových Varech, Liberci, Ostravě, Jihlavě, Fakultní nemocnici Brno a FN u svaté Anny v Brně, Všeobecnou fakultní nemocnici, Thomayerovu nemocnici a Fakultní nemocnici v Motole v Praze, některé menší nemocnice na Vysočině a dále vlastníky sítí nemocnic – společnosti Agel a Penta.
Do uzávěrky tohoto textu odpovědělo několik nemocnic, mezi nimi i některé z těch největších. Z odpovědí vyplývá, že nemocnice zatím evidují jen minimum hospitalizovaných zdravotníků, zato stovky těch v pracovní karanténě.
Nulu hospitalizovaných mezi zdravotníky hlásí Thomayerova nemocnice, Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, FN Motol, Klaudiánova nemocnice v Mladé Boleslavi a nemocnice v Novém Městě na Moravě. Stejně tak i Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje se čtyřmi nemocnicemi v Náchodě, Trutnově, Dvoře Králové a Jičíně.
Bez hospitalizovaných zdravotníků byly ke včerejšku i čtyři nemocnice na Zlínsku, včetně té uherskohradišťské z regionu nejvíce zasaženého nákazou. Jednu hospitalizovanou mezi zdravotníky má nemocnice Havlíčkův Brod. Jednoho hospitalizovaného ve středně těžkém stavu eviduje i Všeobecná fakultní nemocnice v Praze.
Mnohem vyšší jsou však počty zdravotnického personálu, který funguje v pracovní karanténě a tedy za výše popsaných přísných a náročných podmínek.
Nemocnicím navíc chybí desítky až stovky nakažených zdravotníků, kteří jsou kvůli Covidu doma v pracovní neschopnosti. Například u FN Motol jde k dnešnímu dni o 178 zaměstnanců pozitivních na Covid-19 a u Všeobecné fakultní nemocnice v Praze o 68 lidí (podrobněji v odpovědích jednotlivých nemocnic níže).
Kompletní odpovědi nemocnic na dotazy HlídacíPes.org
(Kolik vašich zaměstnanců je aktuálně v pracovní karanténě a o jak velký podíl jde vůči celkovému počtu zaměstnanců a kolik vašich zaměstnanců je aktuálně v pracovní neschopnosti kvůli Covid-19?)
Thomayerova nemocnice v Praze (mluvčí Petr Sulek):
V pracovní karanténě máme aktuálně pár desítek zdravotníků. Počty se však průběžně mění v čase. K dnešnímu dni máme celkem 43 zdravotníků v domácí izolaci kvůli nemoci covid-19. Situaci nám stěžuje i fakt, že nám dlouhodobě chybí celkem 80 všeobecných a specializovaných zdravotních sester vč. pomocného zdravotního personálu, bez kterého se žádná nemocnice neobejde.
FN Motol (mluvčí Pavlína Danková):
K dnešnímu dni máme v pracovní neschopnosti 178 zaměstnanců pozitivních na Covid-19. K dnešnímu dni se ale také bude nějaké procento už vracet zpátky do práce, takže reálné číslo je o něco menší, přesný údaj ještě nemám. V režimu „pracovní karantény“ je 276 zaměstnanců. V domácí karanténě je 12 zaměstnanců. FN Motol má celkem 6 500 zaměstnanců, z toho necelých 5 000 zdravotnických pracovníků.
Všeobecná fakultní nemocnice v Praze (mluvčí Marie Heřmánková)
Celkem máme v pracovní neschopnosti 409 pracovníků ze 6,5 tisíce zaměstnanců. 68 z toho je s Covid-19. 154 pracovníků bylo v rizikovém kontaktu, z toho 8 je v karanténě a 146 pracuje za mimořádných podmínek. Tato čísla se stále mění.
FN u svaté Anny v Brně (mluvčí Dana Lipovská):
Momentálně máme v režimu pracovní karantény 90 zaměstnanců (zdravotníků). Celkem u nás pracuje 2107 zdravotníků. V pracovní neschopnosti s onemocněním COVID-19 je 51 zdravotníků.
Nemocnice Havlíčkův Brod (mluvčí Petra Černo):
Nemocnice má aktuálně v karanténě 6 zaměstnanců a 13 zaměstnanců v izolaci. Nemocnice má aktuálně 1138 zaměstnanců / 949 zdravotníků.
Nemocnice Nové Město na Moravě (mluvčí Tamara Pecková Homolová):
Takové zaměstnance (v pracovní karanténě, pozn. red.) nemáme, protože všichni naši nemocní (covid nemocní) zaměstnanci jsou symptomatičtí a tím pádem jsou na pracovní neschopnosti. V neschopnosti jsou tři lékaři (celkem v nemocnici pracuje 170 lékařů na celý úvazek) a 30 sester (celkem v nemocnici pracuje 470 sester na celý úvazek).
Fakultní nemocnice Brno (mluvčí Veronika Plachá):
Pracovní karanténa: 192, domácí karanténa: 178. Celkem má FN Brno šest tisíc zaměstnanců, z toho cca 3800 zdravotníků.
Klaudiánova nemocnice Mladá Boleslav (mluvčí Hana Kopalová):
V naší nemocnici máme kolem 25 zaměstnanců s onemocněním Covid- 19 (počet se denně mění plus mínus dva lidi). V karanténě máme evidedované pouze ty, kteří mají podezření a čekají na výsledky. Pokud je někdo, kdo má karanténu například kvůli partnerovi, tak je také na neschopence (v evidenci to proto nerozlišujeme).
Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje (PR manažerka Lucie Chytilová)
V pracovní karanténě pracují nyní desítky lidí v trutnovské, jičínské a náchodské nemocnici. Podíl nedokážeme momentálně bohužel určit. Počet zdravotníků v pracovní neschopnosti se zvyšuje, nejen z důvodu Covid-19, opět se jedná celkově o desítky lidí, zatím není jejich absence taková, aby ohrožovala chod nemocnic.
Nemocnice ve Zlínském kraji (mluvčí Egon Havrlant):
V režimu pracovní karantény máme nyní 76 zdravotníků. V pracovní neschopnosti je v souvislosti s covidem-19 aktuálně 97 zdravotníků. Celkový počet zaměstnanců našich čtyř nemocnic je 5 500. (jde o údaje za čtyři nemocnice – Krajskou nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně, Uherskohradišťskou nemocnici, Vsetínskou nemocnici a Kroměřížskou nemocnici, pozn. red.)
Sháníme každé ruce …
Na kritickou personální situaci upozorňují průběžně i samy nemocnice: „Další ochromení přichází dnes, kdy do práce nenastoupí téměř stovka zaměstnanců, kvůli vládnímu nařízení zůstávají doma a starají se o děti z prvního stupně základních škol. Tuto propast se snaží zmírnit nařízení Vlády ČR povinností nástupu mediků do nemocnic,“ uvedla dnes například na webu zmíněná Fakultní nemocnice Brno.
„Z toho důvodu uvítáme studenty těch 4. a 5. ročníků u nás, kteří ale mohou dělat jenom určitou práci,“ říká zdravotnický náměstek FN Brno Ondřej Ludka.
O alarmujících problémech s nedostatkem personálu svědčí i dnešní výzva holdingu Krajská zdravotní, který spravuje několik nemocnic v Ústeckém kraji. Shání každého, i nezdravotníky.
https://www.facebook.com/kzcr.eu/posts/3353088231446074
„Pokud jste ochotni nabídnout pomoc ve svém volném čase, zařadíme Vás do činností, které odpovídají Vaší kvalifikaci a znalostem. Budete náležitě proškoleni a vybaveni ochrannými pomůckami. Možnost pomoci má každý – osoby se zdravotnickým vzděláním i nezdravotníci, bývalí kolegové, důchodci, studenti,“ apeluje společnost na webu a Facebooku.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Ivan Pilip: Oklepat se z neúspěchu, smát se s Patrikem Hartlem a doufat v lepší Česko
Jak Národní muzeum neuctilo Karla Kryla a ten pak skončil ve sklepení
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
7 komentářů
Dalsi z nezamyslenych dusledku lock-downu – zdravotnici, kteri museji zustat doma s detmi, kterym zavreli skolu/druzinu.
V Praze je otevřených přes 50 škol pro děti zdravotnic i zdravotníků a policistek a polisistů. Nešiřte paniku. Říkal to už dnes dopoledne v rozhovoru ve zprávách ČT24 pražský primátor Hřib..
Mimochodem, ta informace že „..Další ochromení přichází dnes, kdy do práce nenastoupí téměř stovka zaměstnanců, kvůli vládnímu nařízení zůstávají doma a starají se o děti z prvního stupně základních škol.“ je skutečně tragická, a ukazuje na katastrofální neschopnost řízení tohoto státu, včetně „nového ministra Prymuly.
Protože, jasně bylo řečeno, že pro děti těchto zaměstnanců bude vyjímka, a budou je ve školách učit dál. Sice by se i logicky dalo dovodit že to asi nebude činit každá škola, ale třeba jen jedna vyčleněná ve městě. (dejme tomu).
Což by ale člověk očekával, že i tato výuka začne fungovat ihned, aby jejich rodiče mohli dál pokračovat ve své práci. Nikoliv. tedy až někdy „později“, až se politici a úředlníci různých rezortů mezi sebou dohodnou..
Zajištění školní výuka pro zdravotnické zaměstnance si, dle dohody na ÚKŠ vzali za své volení krajští hejtmani a třeba pražský primátor Hřib, se k tomu hrdě hlásil a zařídil to už včera ráno. Neschopnost hejtmanů by se neměla házet na vládu, ale zřejmě jde už o český folklor, šířený ochotně medii..
Velmi správně se zachoval prezident lékřské komory MilanKubek, který místo vykřikování jak to vláda dělá všechno špatně, vyzývá české lékaře a zdravotní sestry pracující v zahraničí, aby se vrátili a pomohli v Česku. Budiž mu za to dík.
Proč by se vraceli ? Mají práci tam a covid je všude. Když jsme si zdravotníky vyštvali neochotou jim vytvořit odpovídající pracovní podmínky, tak je nemáme. Sice každá ruka je dobrá, ale vrátí se jen pár jednotlivců. Lékař, který odejde do zahraničí, je pro ČR již ztracený. Že je to škoda jsme si měli uvědomit dříve, zejména Ministerstvo zdravotnictví situaci v rezortu dokázalo jen bagatelizovat.
Není to pravda. Například v Motole se toto ještě pár dny nedodržovalo.
Zaměstnanci, kteří byli v kontaktu, nedostali nic. Moje přítelkyně byla v kontaktu se dvěma pacientama s pozitivním testem a následně dál chodila do práce a na její dotaz ji bylo řečeno že nejsou lidi. Nosila obyčejnou roušku. Do práce a z práce mhd a nikdo nic neřeší. Tyhle lži mají uklidnit veřejnost. Taky jim tam v září dali na normální pokoj dva pacienty s koronou, ačkoliv jsou normální oddělení. Nebudu říkat kde protože nechci poškozovat její nadřízené, kteří za tenhle bordel nenesou odpovědnost protože nemají na výběr. Selhala vláda a vyšší vedení. Nevěřte lžím od mluvčí nemocnic. Realita je jiná.