„Stovky šťastných dětí.“ Jak si komunisté i v posledním tažení vychovávali pionýrskou elitu
I těsně před svým pádem československý komunistický režim navenek zachovával letité neměnné rituály. Patřila k nim výchova mladých stranických kádrů, pionýrů a svazáků. V ústředním kádrově-výchovném zařízení v Seči v Železných horách se tak ještě v květnu 1989 soutěžilo o tehdy prestižní zájezd do sovětského Artěku nebo dalších Mezinárodních táborů míru. Za pár měsíců už bylo všechno jinak.
„Milá pionýrko, pionýre,“ mohly ještě v březnu 1989 číst v dopise desítky pečlivě vybraných dětí z celého Československa. Šlo o pozvánku na soutěž „Pionýrská Seč“, kde se dal vyhrát právě i pobyt dětském táboře Artěk na Krymu v tehdejším Sovětském svazu.
Do soutěže se kvalifikovali ti nejaktivnější pionýři z takzvaných pionýrských aktivů: několikatýdenních pobytů v Ústřední politické škole Socialistického svazu mládeže (ÚPŠ SSM) v Seči v Železných horách. Výše zmíněný dopis je součástí fondu dokumentů ÚPŠ SSM v Národním archivu, které HlídacíPes.org prostudoval.
Jen pro ty, s nimiž se počítá…
Ústřední politická škola Socialistického svazu mládeže jako hlavní instituce pro ideologické vzdělávání dětí a mládeže vznikala v Seči už od začátku 50. let 20. století. Tehdy u Sečské přehrady vyrostl – podle vzoru sovětského Artěku – stálý Československý pionýrský tábor. Areál se až do pádu komunismu neustále rozšiřoval, pracovalo tam v jeden čas až kolem 250 lidí.
Hlavní náplní činnosti ÚPŠ SSM byly koncem 80. let takzvané pionýrské aktivy – delší „výchovně-vzdělávací“ pobyty pionýrských skupin, letní Mezinárodní tábory míru a kromě toho také několikaměsíční kurzy pro svazácké funkcionáře. Tato podoba komunistické indoktrinace a stranické přípravky je dosud jen málo popsaná.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
V roce 1987 dostal pozvání do Seče i Petr Býma z Hodslavic u Nového Jičína: „Když to přišlo domů, rodiče nevěděli, co s tím. Táta byl proti, mamka z toho byla taková vykulená,“ popisuje trochu paradoxní cestu do elitního kádrově-výchovného zařízení. I když byl, jak říká, „pionýrskou dvojkou na okrese“, o režimu si u nich doma mysleli své a poslouchali i zahraniční rozhlas.
„Z tátovy strany nám komunisti ukradli grunt a pole, takže, když dopis přišel, táta se začal rozčilovat a nadávat. Z druhé strany zase mamka nemohla jít studovat gymnázium, protože druhý děda nesouhlasil se vstupem vojsk v šedesátém osmém,“ vypráví Býma.
Do Seče přesto nakonec jel a získal tam i vyznamenání prvního stupně. Spíš než ideologii si ale vybavuje volnočasové aktivity. „Oni to netlačili úplně na krev, to si pamatuju. Já jsem si z toho odvezl hlavně to, že to byla pro mě zábava,“ říká s 35letým odstupem.
„Jel jsem tam už s tím, že v téhle zemi není něco v pořádku, takže mě to nezměnilo ani nezlomilo. Ale dokážu si představit, že na lidi z jiného sociálního prostředí nebo třeba na ty trochu naivnější to v tom věku mohlo zapůsobit,“ dodává. Ostře to kontrastuje s tím, jak se v dobových dokumentech plných komunistického žargonu vůči pionýrům snažila prezentovat sama škola.
„Vybraný pionýr musí být žákem 6. ročníku základní školy, ne z jazykové nebo speciální školy s rozšířenou výukou některého předmětu, aktivní pionýr, se kterým se počítá pro funkci ve SR (skupinová rada pionýrské skupiny, pozn. red.),“ stálo jasně v podmínkách, které ÚPŠ SSM poslala krajským funkcionářům Socialistického svazu mládeže v roce 1988.
Několikatýdenní turnus ve zvláštním zařízení pro výchovu kádrů tedy ani v posledním tažení režimu nebyl zdaleka pro každého. Za pozornost také stojí, že pobyt nebyl pro děti zdarma, přesná částka se odvíjela od příjmu rodičů, necelé dva měsíce pobytu dítěte vyšly rodinu zhruba na 500 tehdejších československých korun.
„Trochu jako vojna“
Detailní představu o tom, co během zhruba sedmitýdenního pobytu ve „škole“ pionýry vlastně čekalo, nabízí dopis vybraným účastníkům s pokyny o programu a přípravách na cestu. Konkrétně tento byl určen pionýrům, kteří na Seči měli strávit období od půlky ledna do začátku března 1989:
„Vlastní příprava pro výkon tvé funkce bude dělena do dvou částí. Na část teoretickou, kde si budeš prohlubovat své znalosti o PO (pionýrská organizace, pozn. red.), mezinárodním pokrokovém hnutí (…), a na část praktickou, kde budeš získávat základní návyky pro práci v pionýrském aktivu, pří řízení pionýrské skupiny.“
Součástí areálu v Seči byla i základní škola, která zajišťovala, aby šesťáci z celého Československa během několikatýdenního pobytu mimo své bydliště nezameškali učivo.
Denní rozvrh připomínal poměrně „přísnou“ školu v přírodě: budíček v 6:30, dopolední zhruba čtyřhodinová výuka, polední klid a po něm dva bloky „mimoškolní činnosti“. Do postelí šli pionýři v devět večer.
„Museli jsme být hodně v krojích a byly tam takové formalizované nástupy. Bylo to někdy trošku jako vojna,“ vybavuje si Petr Býma.
Jak už bylo řečeno, do Seče se dostaly jen přesně vytipované děti, které byly z hlediska režimu „perspektivními kádry“. K ještě lepším výkonům jim ale přímo na místě měla pomoci motivace – třeba v podobě příslibu pobytu v sovětském Artěku.
Výjezdní doložku s sebou
„Nejlepší a nejaktivnější pionýři jsou odměňováni vyznamenáním ÚPŠ SSM – III., II., I. stupně. Nositelé I. stupně vyznamenání se mohou zúčastnit celostátní soutěže Pionýrská Seč,“ stálo ve „zvacím dopise“ pionýrům. Samotná soutěž se konala o zhruba rok a půl později a škola znovu poslala nejaktivnějším pionýrům přesné pokyny:
„Vzhledem k tomu, že můžeš obsadit jedno z prvních tří míst a získat tím poukaz na MTM Artěk (Mezinárodní tábor míru, pozn. red.) v SSSR, musíš přivézt s sebou Seče svůj platný cestovní pas nebo výjezdní doložku s fotografií,“ zněla další z mnoha instrukcí. Nechyběla připomínka, že pionýry při soutěži čekají otázky ze znalostí pionýrské organizace či všeobecného přehledu a aktualit.
Soutěžit o zájezd do Artěku pár měsíců před pádem komunistického režimu se do Seče v květnu 1989 vydaly desítky dětí z celého Československa. Poukaz do Artěku tehdy vyhrály tři dívky ze Slovenska, dalších 12 pionýrů získalo pobyt v některém z Mezinárodních táborů míru v Česku nebo na Slovensku.
Za zmínku stojí, že mezi soutěžícími pionýry figuruje i jméno současného generálního ředitele Českého rozhlasu Reného Zavorala (viz dobové foto níže).
O zájezd do Artěku měl soutěžit i Petr Býma, i on si totiž z pionýrského aktivu v Seči původně odvezl vyznamenání prvního stupně. Je také v seznamu tehdy pozvaných účastníků za Severomoravský kraj; do Seče už se však nakonec nevrátil. Mohla za to možná i nenápadná historka z prvního dvouměsíčního pobytu.
„Byl jsem zvyklý denně číst noviny, včetně zahraničních článků, které přebíral časopis 100+1. Noviny jsem četl i v Seči. Jednou tam vyšla fotka Gorbačova a já jsem před jedním Slovákem ze srandy řekl, že by bylo lepší, kdyby tam byl Reagan. On to pak potom někomu řekl a začalo se to strašně řešit. Pozval si mě dokonce ředitel, jestli je to pravda. Ale měl jsem strach, tak jsem to zapřel,“ vzpomíná po letech.
Kromě vzdělávání, respektive indoktrinace pionýrů probíhal v rozsáhlém areálu v Seči až do samotného pádu režimu také další běžný celoroční program – například několikaměsíční kurzy připravující mladé svazáky na studium Vysoké škole Komsomolu v Moskvě nebo návštěvy z bratrských socialistických zemí z celého světa, od Nikaragui po Etiopii.
Na dobových fotografiích ze Seče tak vedle československých pionýrů v košilích a se šátky defilují třeba černošské děti v tradičních afrických oděvech.
Listopad 89 a váhající rodiče pionýrů
Listopadové události roku 1989 znamenaly pro prestižní režimní kádrové zařízení zásadní zlom a nejistotu. Výmluvným dokladem jsou další dopisy rodičům pionýrů, které škola tehdy posílala.
Zatímco verze z 8. listopadu 1988 je ještě protknutá komunisticko-pionýrskou hantýrkou a končí slovy, že „příprava obohatí činnost dětí ve vlastním oddíle a na pionýrské skupině“, o rok mladší verze z 30. listopadu 1989 už je viditelně „zdemokratizovaná“ a zjevně odráží menší ochotu rodičů v podmínkách hroutícího se režimu posílat své děti na několik týdnů do podobné instituce.
Na to si ostatně škola stěžuje v dopise vedoucím pionýrských skupin ze stejné doby: „Jsme si vědomi, že tato práce je obtížná a v dnešní době i problematická (…). Zároveň je nám zřejmé, že největší problémy jsou asi v přesvědčování rodičů.“
V přiloženém dopise rodičům pak stojí: „Vážení rodiče, umožněte svému dítěti pobyt v našem zařízení, sami budete překvapeni výsledky naší práce po návratu dítěte domů. Vaše dítě bude patřit k 750 šťastným dětem, které se zde během roku vystřídají.“
Už ale nenásledovalo žádné „se soudružským pozdravem“ jako o rok dříve, ani zmínky o „projevené důvěře“ v dotyčného pionýra. Dopis vyznívá spíš jako podprahové volání, aby přijely vůbec nějaké děti.
HlídacíPes.org stál i o vzpomínky posledního ředitele Ústřední politické školy SSM Milana Bukače, který ve funkci zažil právě sametovou revoluci. Ten ale rozhovor odmítl.
Obavy komunistického vedení školy se každopádně potvrdily a po listopadu 1989 se do té doby privilegované stranické zařízení muselo začít starat o to, aby přežilo v novém tržním prostředí.
Mezinárodní tábor míru ještě v roce 1990 proběhl, pak ale areál namísto pionýrů a svazáků začaly zaplňovat školy v přírodě, účastníci různých kurzů a na čas také uprchlíci z války v bývalé Jugoslávii. Dnes je v budovách sanatorium pro duševně nemocné.
Tématu bývalé Ústřední politické školy SSM se bude HlídacíPes.org věnovat i v dalších textech.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
17 komentářů
Komunisté dokázali vytvořit skvělé podmínky pro šťastný blahobytný život lidí podpořený sociálními jistotami a vynikající lékařskou péči pro všechny. Dnes nemáte šanci najít zubaře a péči zaplatit. Že socialistického blahobytu do kapitalistické chudoby. A děti? V každém kroužku vedoucí je pedofil a děcka masiruji neziskovky a pěstují v dětech nenávist vůči Rusku a komunistům.To je jejich program. Chudáci děti. Žádné šťastné děti už nenajdete.
Zase můžete být aktivistou přilepeným na dálnici, stálým hostem na sociálce. Za mě, socialismus byl lepší pro život obyčejných lidí
Mazej do KLDR nebo do Běloruska soudruhu!!
Gottwaldovi “ Komunisté – po vzoru Stalina, (současně s vytvářením „skvělých podmínek pro blahobytný život“) oběsili mnoho vlastních partajníků a zajistili, aby se nedostalo politickým odpůrcům komunistického režimu nedostalo vzdělání. Současní rádobydemokraté urputně brání, aby se k lidem dostávaly jen řádně vytříděné informace. A děti? Věřili svým rodičům, ctili pojmy fair play, kamarádství, a bránili slabší. Současný režim tyto hodnoty namnoze nahradil úspěchem jednotlivců za každou cenu, štěstím z úspěšných podvodů a nadřazováním všehoschopných kupř. mazánků, kolibříků, z ODS… Žádné šťastné, – kupř. v partě sportující Foglarovy kamarády, bez telefonu u ucha – už opravdu nenajdete.
Komunisté dokázali vytvořit skvělé podmínky pro šťastný blahobytný život lidí… , jak pro koho Honzo. Já jim nikdy nezapomenu jak můj třídní učitel mi zavelel abych si v lavici stoupnul a před celou třídou prohlásil: „Podívejte se na něj. To je syn nepřítele dělnické třídy a podle toho se k němu chovejte!“. Můj táta byl obyčejný dělník ze Škodovky, který byl členem strany od roku 1925 a v 53 roce legitimaci hodil po výběrčím příspěvků a skončil na nějaký čas v Jáchymově a když se vrátil už to byl někdo jiný.
Milane, dobří a špatní lidé se nepoznají podle toho ve které straně právě jsou. Neobhajuji komunisty, ale ani ten současný ,,fialový“ režim není dobrý.
Ty tisíce statečných a poctivých nácků mluví za vše, že. Jinak samozřejmě respektuji, že ti demokratické uspořádání nemusí jít pod nos. Máš prostě raději zločinecké ideologie a totality.
Proletář Ivane,kdy už po komunistech zmizí ten zatuchlý pach minulého režimu.Socializmus vašeho typu zůstal akorát v KLDR,Bělorusku a možná ve Venezuele.I soudruzi v Číně ho přeměnili na soc-kapitalizmus s prvky komunistického despotismu.V Rusku vašem vzoru i když mají obrovské nerostné bohactví se dodnes ze socializmu nemůžou vzpamatovat.Idea státu jako vašeho opatrovníka a mentora je ve vás žalostně zakořeněná.Oháníte se socialními jistotami,výstavbou bytů a.j.,jak kdyby u nás nebo na západě dělníci žili pod mostem a neměli co jíst.Proč z toho socialistickáho ráje utíkali lidé na západ a ne opačně?Pedofilové za vás nebyli?Váš komentář asi nemyslíte vážně,má to být ironie?
👍
… no ačkoli to až tak neznám v KLDR, tak třeba o Bělorusku mluvila na ČRo plus asi 2 měsíce po volbách v srpnu 2020 (to už byly demonstrace) Petra Procházková, která zrovna nesmýšlí o postsovětském prostoru v kladném slova smyslu ((tedy o těch zemích, které nám (ČR) přímo nekonvenují)) a na otázku jak v tom Bělorusku si žijí odpověděla asi pravdivě , že oni ti Bělorusové mohli cestovat kamkoliv, zakládat firmy, mohli vlastnit i určité majetky, mohli být školeni i v takových institucích jako RFE, MZV USA,.. (jako např. Roman Protasevič).. On ten „Lukašenko“ utvářel společné podniky s kapo cizinou, kde Bělorusko mělo 51% a ti z kapo demo 49% – a tedy přistoupili na to – to všechno ta Petra Procházková takhle v tom rozhlase povídala… Čili to asi nebyl vzorový socialismus , byť s některými dogmatiky stejně nehne… No a ta Venezuela je také mimo, protože nedávno i USA „oduznali“ svého prezidenta Juana Guaidoa (to byl i náš prezident za EU a i Petříček a Zeman ho také pasovali Venezuely)… Že by tedy USA uznávaly ten socialismus ve Venezuele, tak to nevím, zřejmě tam asi nebyl, přesto ale to zůstává pro některé neměnné..
Proboha jaký socialismus, josef? To si z těch politických školeních mužstva nic nepamatuješ. Závaznou ideologií putinstánu je národní konzervatismus. Počítej s tím, že tenhle přešlap ti tvůj řídící důstojník sežrat.
I v běžných podnikových táborech, na jaké jsem jezdil jako doktor, se dělalo jakési politické výkaznictví. Když byl ovšem hlavní vedoucí schopný a měl za sebou spolehlivý tým, tak většina těch aktivit byla jen v papírové podobě.
Děcka se snažily a za trest musely do ruského lágru „Artěk“!!
Všechno před listopadem bylo špatně jistě a dnes je vše jen perfektni opravdu sprostá lež a navic kdo vše tvořil asi jen prezdent a strana anebo lidi kteří pracovali ve prospěch země a další co to jen předstirali vžda stejne jako dnes tak kdysi dobro a zlo 50na 50.Tak to je.
Karle 50 na 50?
12 hříchů komunistů:
1.Kominterna,příkaz neodporovat nacistům (rok1939-41)
2.Perzekuce západních vojáků.
3-Justiční vraždy,kryminalizování politických odpůrců.
4.Vláda jedné strany.
5.Nesvobodné volby.
6.Zřízení LM
7.Kolaborace po roce 1968-(bezmezný vlezdopdelizmus vůči SSSR)
8.Zadrátování hranice,mrtví na hranici,cestování na západ jen pro některé.
9.Zastrašování obyvatel s jinými názory.(ztráta zaměstnání,dětí do škol)
10.Ekonomická zaostalost,znárodňování malých podniků,drobných řemeslníků,nevhodná kolektivizace v zemědělství.a.j.
11.Podpora různých teroristů.
12.Měnová reforma,potlačení protestů zejména v Plzni.(i v roce 1969,1989)
Zapoměl jsem na něco,nebo jsem napsal nepravdu?
Napište něco o těch 50% dobra dříve a o 50% dnešního zla.Děkuji.
P.S.Byty stavěli i kapitalisté.
Neříká se náhodou na Seč než do Seče? Přijel jsem na Seč ne přijel jsem do Seče?Ale jinak výborný článek!
Ten zahořklej komunistickej pohled na svět pořád v lidech je.