
Stop toxickým investicím. EU chce přísnější zákon kvůli bezpečnosti
Už žádná manipulace energetickým trhem. Europoslanci se nyní zabývají návrhem Komise, která chce přísnější pravidla pro prověřování investic ze zemí mimo Evropskou unii. Zákon o tzv. screeningu zahraničních investic má EU už od roku 2020, nyní v něm chce „zalepit díry“.
Komise představila svůj návrh loni na konci ledna, poté na něm začal pracovat Evropský parlament. Na plénu by o něm měl hlasovat do léta.
„Tento zákon je jednou z hradeb proti ovládnutí státu,“ zdůrazňuje český europoslanec Jan Farský, který je autorem návrhu za průmyslový výbor Evropského parlamentu (ITRE). „Když chce v dnešní době někdo dobýt stát, tak má v podstatě tři možnosti – buď tam vjede tanky jako Putin na Ukrajinu, nebo ovlivní volby pomocí informačního prostoru, a nebo si koupí v zemi nějakou důležitou firmu či infrastrukturu, skrz kterou pak může mít vliv na dotyčný stát.“
„Uvedu extrémní příklad – kdyby si někdo koupil Agrofert, který vlastní více než dvacet tisíc hektarů pozemků, vyrábí hnojiva a mimo jiné má obilná sila, získal by plnou kontrolu nad potravinovým řetězcem v ČR. Kdyby to chtěl někdo zneužít proti zájmům České republiky, mohl by to být velký problém. Podobně jako když si Rusové koupili zásobníky plynu v Německu a v roce 2021 zahýbali cenami natolik, že se nám začal hroutit energetický systém,“ připomíná Farský.
K prověřování zahraničních investic v tuto chvíli dochází ve 24 členských státech, tři země tzv. screening dosud vůbec neprovádí: Chorvatsko, Kypr a Řecko. Dosavadní nařízení totiž nevyžadovalo povinné zavedení tohoto mechanismu, neuvádělo ani rozsah nutného prověřování a chyběla také povinnost informovat o případném zjištění ostatní členské státy nebo Evropskou komisi.
To se má nyní změnit. „Povinnost pro všechny členské státy je důležitá, protože dokud máme v EU právo veta, má jakýkoliv stát obrovskou hodnotu pro toho, kdo by chtěl skrz něj například blokovat rozhodnutí celé EU,“ podotýká Farský.
Ten pracoval na návrhu mechanismu, který má zajistit, aby byla nová zpřísněná opatření efektivní. „Určitě není nutné řešit každý pohyb na burze u akciových společností a sledovat, pokud si někdo koupí dvě procenta v nějaké společnosti. Jde o transakce, kde firma získá majoritní vliv. Nechceme omezit byznys, ale zároveň potřebujeme zajistit bezpečnost,“ ujistil.
Komise navrhla seznam kritických investic, na které by se screening vztahoval povinně. Členské státy mohou podle vlastních potřeb prověřovat i investice nad rámec tohoto seznamu. Prověřování má být rozšířeno i na nepřímé zahraniční investice. Dosud se vztahuje pouze na investice, u nichž má přímý nabyvatel sídlo mimo EU, ale už ne na akvizice evropskou společností, jejichž mateřská společnost má sídlo mimo Unii.
Obchod, který bude vyhodnocen jako rizikový z hlediska bezpečnosti země, bude možné rušit i zpětně až tři roky poté, co transakce proběhla.
Další změnou je, že nově by si mohl jeden členský stát vyžádat screening investice v jiném státu. „V tomto bodě jsme museli rovněž najít mechanismus, aby státy nepoužívaly tento zákon proti sobě navzájem v případech, kdy například soupeří o nějakého zahraničního investora,“ doplňuje Jan Farský.
Celý proces screeningu od ohlášení po rozhodnutí má trvat nejdéle sedm týdnů.
Patrioti jako trollové?
Návrh zpřísněného zákona by měl projít Evropským parlamentem do léta.
„Zajímavé z mého pohledu bylo, že tuto legislativu si původně vymínila frakce Patriotů. Jejich zpravodajka v průmyslovém výboru se ale ve svém návrhu zjevně snažila zákon naopak změkčit, a to i formulačně. Například místo ,musí‘ navrhovala ,měli by‘, a celkově bylo zjevné, že by se v konečném důsledku tzv. honily malé ryby a ty velké by unikaly,“ popsal pro HlídacíPes.org Jan Farský. Navíc bylo zřejmé, že Patrioti ve výboru nebudou schopni získat pro svůj návrh většinu.
Proto se Farský následně v průmyslovém výboru ujal iniciativy jakožto zástupce nejsilnější lidovecké frakce (EPP) a roli zpravodaje prakticky převzal. Předložil vlastní pozměňovací návrh a získal pro něj dvoutřetinovou podporu. „Bylo to údajně poprvé, co byl tisk frakci takto prakticky ,odňat‘. Za mě jsme tímto dokázali, že lze zabránit destrukci návrhů,“ konstatoval Farský.
Věří, že jeho návrh Parlamentem projde a že nenarazí na zásadní odpor ani v následném trialogu s Radou. Nyní se ještě čeká na stanovisko výboru pro mezinárodní obchod (INTA). „Při přípravě návrhu jsme spolupracovali s českým Ministerstvem průmyslu a obchodu, které je zodpovědné za screening v České republice. Konzultovali jsme jej také s hospodářskými komorami a také například s Japonci, kteří patří mezi největší investory v EU.“
V České republice zákon o prověřování investic platí od roku 2021. Podle Farského je český model považován v EU za velmi funkční a vzorový. České ministerstvo chce nyní na screening zavést nový IT systém a provádět jej elektronicky.
Europarlament chce chránit i média
Podle návrhu Komise by členské státy nově musely prověřovat přímé zahraniční investice do umělé inteligence, polovodičů, kvantových technologií, energetických technologií, vesmíru, bezpilotních letounů nebo kritických léčiv. Prověřování by bylo vyžadováno také v případě, že zahraniční investor představuje bezpečnostní riziko – například pokud je vlastněn třetí zemí nebo podléhá sankcím EU.
Proti tomuto seznamu se ale podle serveru Politico v listopadu vymezil návrh členských států pod vedením Maďarska. „Je pozoruhodné, že návrh byl zpracován během maďarského předsednictví, které je jednou z nejvíce pročínských vlád v EU a které otevřelo dveře čínským investicím do výroby elektromobilů i baterií potřebných k jejich pohonu,“ všímá si Politico.
Návrh europarlamentního průmyslového výboru ITRE naopak do tohoto seznamu přidal ještě média. „To znamená, že pokud by někdo ze třetích zemí chtěl dělat akvizice v oblasti médií například v Česku, podléhalo by to už této legislativě, která bude opravdu přísná. Pokud to tedy Rada v průběhu trialogu nezničí,“ uvedla pro HlídacíPes.org europoslankyně Markéta Gregorová, která je stínovou zpravodajkou zákona ve výboru ITRE za Zelené.
Podle čtvrté výroční zprávy Evropská komise o prověřování přímých zahraničních investic, která byla zveřejněna v říjnu za rok 2023, byly hlavním zahraničním investorem do Evropské unie Spojené státy americké, následované Spojeným královstvím.
Z analýzy mezinárodní právní firmy Simmons & Simmons vyplývá, že z tisíců transakcí, které byly v EU od roku 2020 podrobeny prověřování, bylo zakázáno pouze jedno až dvě procenta a méně než pět procent bylo přerušeno. „Naprostá většina obchodů oznámených za účelem prověření je autorizována bezpodmínečně, zhruba 15 procent obchodů podléhá podmínkám, nápravě nebo závazku určitého typu,“ uvádí analýza.
Například ve Francii v roce 2020 francouzská vláda zabránila akvizici společnosti pro noční vidění Photonis společností Teledyne se sídlem v USA. V roce 2021 kanadská společnost Couche-Tard zrušila svou nabídku na převzetí Carrefouru kvůli odporu francouzské vlády. V roce 2023, byla akvizice kanadské společnosti Velan a jejích francouzských dceřiných společností Flowserve zablokována kvůli národním bezpečnostním rizikům souvisejícím s francouzským jaderným sektorem.
Zahraniční investice již desetiletí prověřují také například Kanada, Japonsko nebo USA.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též

Káva, kakao i pneumatiky jen s „čistým“ původem? EU z toho možná ještě couvne

Rusko utratilo za média za rok tolik, co EU za sedm let. Hledá se odpověď
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
21 komentářů
Každá investice ze zahraničí je zištná. A vyvolává závislost. Politici podporují vždy tu, která jim zajistí životní styl podle jejich představ, aniž by sami proto museli hnout prstem. A říkají tomu vlastenectví. Fakticky jsou ale zodpovědní. Dobře znají své indispozice. Než by nechali zbytek populace hnít v bludišti, poskytnou ho alespoň do pronájmu. Ty konce jsou pak hodně turbulentní. Ale tak už to u nekoncepčních řešení dopadá. Někdy jsou svoboda a závislost k nerozeznání.
Problém je, že Občasné Zdroje Energie jsou zcela závislé na komponentách z Číny a neexistuje ani žádná kontrola nad tím, co vlastně obsahují.
Bez urážky: Problémem je přímo archaický myšlenkový stereotyp, kterého se všichni držíte jak hovno košile.
Poněkud nejste s to ten „stereotyp“ definovat. Občasné Zdroje Energie jsou naprosto bezcenné a jen komplikují energetiku. Přitom jsou násobne dražší než zdroje klasické,
No vidíte to, to ještě ani odborníky z NÚKIDU nenapadlo že by se o to mohli zajímat. Protože ti mohou svoje opatření cílit na velké provozovatele v energetice bankovnictví a podobně, kde pár miliard navíc nehraje roli, když si místo těch čínských komponent nakoupí odjinud.
Jenomže firmy co dělají zrovna tu fotovoltaiku po střechách jedou v malém. na svoji režii. Takže ty kdyby měly nakupovat místo čínských komponent ty západní, by rychle zkrachovaly.. Za ty ceny by to od nich nikdo nechtěl.
Jde o to, že bruselští soudruzi v podstatě pomohli vyrobit čínský monopol na řadu komponent OZE. Od FV panelů po různé měniče a taky baterie. Takže všechna OZE prakticky podporují Čínu.
To je ta klasická představa starého kapitalismu že podniky tvoři akurat ty nastavěné baráky s mašinama. Protože ty se – se fakt přestěhovat nedaj.
On dokonce i Bata, když emigroval před Němci, tak je tady musel nechat a pak si v zahraničí postavit nové.
To že v těch moderních technologiích tvoří to hlavní vlastní vývoj a vlastní know how, což se ovšem dá překopirovat a přenést nějam jinam straně rychle , to už jim nedochází.
Takže to o co se nyní EU snaží, je spíše konzervace současného stavu, který se bez spojení s globálním světem nebude rozvíjet.
Ještě tedy přesněji konzervace během postupné likvidace.
Při dalším rozvoji Green Dealu se bude stejně muset i spousta těch dnešních evropských továren dávat nákladně znovu rekonstruovat, aby odpovídaly těm stále se zpřísňujícím se předpisům. Do toho už ti cizí investoři nedají ani vindru…
Tak vra’te ty dotace potom. Toxická investice (já vím ony nesmrdí, ale je na nich krev)
Cituji z článku: „Uvedu extrémní příklad – kdyby si někdo koupil Agrofert, který vlastní více než dvacet tisíc hektarů pozemků, vyrábí hnojiva a mimo jiné má obilná sila, získal by plnou kontrolu nad potravinovým řetězcem v ČR. Kdyby to chtěl někdo zneužít proti zájmům České republiky, mohl by to být velký problém. Konec citátu. A nestalo se tak už? Vždyť stále není jasné, za jaké peníze a odkud byl majetek patřící k Agrofertu pořízen. V jakousi pohádku o švýcarských spolužácích už nikdo nevěří.
Skeptiku, za důležitou je IMHO nutno považovat skutečnost, že se koncern Agrofert chová prostátně, tj. podniká tu, vytváří hodnoty, platí daně a zaměstnává spoustu lidí. Řada nevládek, které Babiše kritizují, nic pozitivního nedělá a tomuto státu i lidem v něm jen škodí.
Absolutně nic z toho co jste tu uvedl nevysvětluje otázky, kterých jsem se ve svém příspěvku dotkl. Odkud pocházely peníze, za které Agrofert vznikl. Pouze uhýbáte a odvádíte pozornost od pro pana Babiše nepříjemných skutečností, které dodnes nebyl schopen věrohodně vysvětlit. Pokud tyto skutečnosti nezajímají vás, pak se k nim nevyjadřujte. Mě zajímají. Nezajímají mě vaše bláboly buď o ničem, nebo o něčem jiném.
Skeptiku, i kdyby se pro ty prachy upsal samotnému Satanovi, je mi to u koncového otvoru trávicího ústrojí.
Důležité je, že pracuje pro tento stát (na rozdíl od jeho politických konkurentů z vládních stran) a pokud bude posílena či obnovena v tomto státě demokracie, tak ani to „nebezpečné vydírání“ nebude takový problém, protože bude pod kontrolou občanů.
Vás nezajímá odkud Babiš vzal nebo dostal peníze, za které vznikl Agrofert a je vám to u pr*ele. O. K. Pak se nevnucujte do diskuze s člověkem, kterého to na rozdíl od vás zajímá, který to vědět chce, který má právo to vědět, který ví, že se to od vás A. S. Pergillové určitě nedozví a kterého tudíž vaše s tématem nesouvisející blepty nezajímají.
Budu hodně zlý: Takovýhle majetek se poctivou prací získat nedá. Takže opravdu nezbývá než hodnocení, co dotyčný s tím majetkem dělá.
To hodnocení co chci nebo nechci vědět budete muset laskavě nechat na mně, A. S. Pergillové. A já to vědět chci bez ohledu na to, zda to nějací A. S. Pergillové vědět chtějí nebo nechtějí. Pokud ty peníze Andrej Babiš třeba získal nějakým podvodem, je to špatné. Pokud ty peníze dostal od Rusů, je to ještě horší. Je pak Rusům zavázán a musí dělat to, co oni chtějí. A domněnky o tom, že ty peníze patrně pocházejí od Rusů, jsem i zde na Hlídacím psu četl několikrát. A tyto domněnky se mi zdají být nejbližší skutečnosti vzhledem k tomu, jak je Andrej Babiš a ta partička okolo něj Rusku příznivě nakloněna.
Skeptiku, to, že Babiš a spol nechtějí skákat podle bruselských skřeků, neznamená, že jsou proruští. To je jen narativ bezcenných fašistoidů, kteří si říkají liberální demokraté, byť svoboda a demokracie jsou jejich největšími nepřáteli.
Tak že z metod ruské propagandy jste použil první tři „D“: Dismiss-odmítnout, Distort-překroutit, Distract-odvést pozornost. Originální způsob práce jste dosud nenalezli A. S. Pergillové. Pan Elliot Higgins vás má prokouknuté jako sklo výkladní skříně. A já s ním.
Skeptiku, prostě si zapamatujte, že pokud někdo odmítá zjevné nesmysly, dělané ať už naší vládou, nebo jejími bruselskými loutkovodiči, tak to neznamená, že je proruský. Naopak, třeba kritika Green Dealu, prosazeného ruskými agenty v Bruselu, je zcela jednoznačně protiruská, protože zájem Ruska je totálně zničit naši ekonomiku a eliminovat naši obranyschopnost, a to Green Deal dělá na výbornou.
Řekněme si to upřímně, za socíku byli lidé, kritizující věcně reálně existující nedostatky režimu a jeho ekonomiky „agenty vrahů z Wall Streatu“. A s touto zkušeností z předchozího režimu, jemuž se ten současný podobá stále víc a víc, soudruzi Elliot Higgins a spol. nic nenadělají, to by museli lidem mého věku, co ten socík zažili, vymazat paměť.
Že odmítáte nesmysly prováděné Bruselem tvrdíte vy A. S. Pergillové. Je zarážející, že mimo jiné o nesmyslech páchaných Bruselem a o Green Dealu velmi hlasitě hovoří a píší právě Rusové. Tak že v tom jste s Rusy za jedno. Je pravdou, že za socíku byli lidé, kritizující věcně reálně existující nedostatky režimu a jeho ekonomiky „agenty vrahů z Wall Streetu“, ale vy jste mezi tyto lidi nepatřili A. S. Pergillové, neboť jste byli dlouholetými a vlivnými členy KSČ, kteří měli takovou důvěru KSČ, že přijímali do řad KSČ nové členy. S tím Elliot Higgins skutečně nic nenadělá, neboť tyto kapitoly svých životů za socíku si vymazáváte z paměti vy sami A. S. Pergillové.
Jestli bych si dovolil takovou jednoduchou odpověď. Ono se dá poměrně jednoduše zjistit, odkud pocházely ty peníze, které pan Babiš použil pro získání kontroly nad Agrofertem.
A ta odpověď zní “ švýcarská společnosti O.F.I. „.
Ovšem, kdo za touhle společností tehdy stál – se amatérsky /ani páni novináři ne/ média/ zjistit nedá. Natolik si zase tamo váží privátního tajemství, že ho nevykecávaj kdekomu.
Naše oficiální policejní vyšetřovací orgány by sice tu pravomoc mít měly, požádat švýcarské orgány, aby to oficiálně zjistily. Jenomže to by ta naše policie musela té švýcarské straně podat taky řádně zdůvodněnou žádost, proč to vědět potřebuje. Ale asi zase ani ta naše česká policie to za tolik důležité nepovažuje. aby to udělala.
On by také Babiš musel prokazatelně jet v nějakých zločinných aktivitách, což se neděje.
Jinak je naprosto šumafu, jestli mu ty peníze někdo dal, nebo se mu zázrakem objevily v krabici od vína. Důležité je, že bude k ekonesmyslům made in Brusel přistupovat daleko skeptičtěji než Fiala.
Jistě bych na premiérském postu viděl ještě raději politika, který by nás vyvedl z EU a celou tu nesmyslnou ekoagndu, založenou na podvodech a pavědě, zlikvidoval, jak to udělal Trump v USA. Ale člověk nemůže mít všechno.