Dita Charanzová obsadila šesté místo žebříčku stovky nejvlivnějších europoslanců napříč členskými státy. Foto: Profimedia

Sto dnů do eurovoleb: čeští europoslanci mezi nejvlivnějšími i nejlínějšími

Napsal/a Lucie Sýkorová 25. února 2024
FacebookXPocketE-mail

Do voleb do Evropského parlamentu zbývá sto dní. Ve volebním období, které nyní končí, zastupovalo Českou republiku 21 politiků a téměř třetina z nich se dostala mezi stovku nejvlivnějších europoslanců. Někteří ale naopak na evropském fóru příliš aktivní nebyli, vyplývá z analýzy HlídacíPes.org.

Analýza sleduje vlastní aktivitu europoslanců jako počet zpráv a stanovisek předkládaných z pozice zpravodaje, dále četnost vystoupení na plenárních schůzích, ale také transparentnost. O té vypovídá vedle zveřejňování lobbistických schůzek také publikace vysvětlení jednotlivých hlasování.

To je pro občany v podstatě nejdostupnější možnost, jak zjistit kdykoliv v průběhu mandátu názory a postoje jednotlivých europoslanců.

Nejvíce příspěvků na plenárních schůzích měla Dita Charanzová (462). Následují Michaela Šojdrová (261) a Stanislav Polčák (273). Nejvíce tisků z pozice zpravodaje předložil Tomáš Zdechovský (36), druhý je se 14 zprávami Mikuláš Peksa.

To je dáno především tím, že jsou členy Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT), který uděluje absolutoria evropským institucím za plnění rozpočtu. Jinak se běžně počet zpráv předkládaných z pozice zpravodaje pohybuje od jedné do pěti.

Nejvíce vysvětlení svých hlasování publikovali Radka Maxová (575) a Luděk Niedermayer (523). Následuje Ondřej Kovařík (301) a Tomáš Zdechovský (277). Co se týká zveřejnění schůzek, nejvíce jich publikoval Tomáš Zdechovský (145) a Ondřej Kovařík (144).

Žádnou schůzku nevykázalo pět českých europoslanců: Hynek Blaško, Ivan David, Martin Hlaváček, Stanislav Polčák a Evžen Tošenovský.

Nejméně aktivními europoslanci z hlediska předkládání návrhů, transparentního vykazování činnosti a vystoupení na plénu jsou Evžen Tošenovský, Hynek Blaško, Ondřej Knotek, ale také Jan Zahradil, Ivan David a Martin Hlaváček.

Malý vliv Itálie a Francie

Z analýzy webu EUmatrix vyplývá, že na skutečný vliv jednotlivých poslanců v Evropském parlamentu má také to, ve kterém výboru pracují a jak se dokážou prosadit. Web vydal na konci minulého roku žebříček stovky nejvlivnějších europoslanců napříč členskými státy. Umístilo se v něm hned šest Čechů, což řadí ČR mezi nejvlivnější země v poměru k počtu křesel, které v europarlamentu má.

Hned šesté místo v žebříčku obsadila Dita Charanzová, která je místopředsedkyní Evropského parlamentu a je aktivní v oblasti vnitřního trhu a digitálních souborů.

Na 59. pozici se umístila Martina Dlabajová, která je koordinátorkou Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku (ITRE) pro frakci Renew Europe a angažuje se v oblasti digitálních, soudních a rozpočtových záležitostí.

68. místo zaujmul Marcel Kolaja, který je kvestorem europarlamentu a jeho bývalým místopředsedou. I on je aktivní především v oblasti digitalizace.

76. pozice patří Luďku Niedermayerovi. Ten je místopředsedou Hospodářského a měnového výboru (ECON) a dosáhl úspěchů v oblasti ekonomiky, daní a prevence praní špinavých peněz.

Poslední dvě místa v žebříčku patří Tomáši Zdechovskému a Janu Zahradilovi. Zdechovský je místopředsedou Výboru Evropského parlamentu pro rozpočtovou kontrolu (CONT) a je aktivní především v oblasti rozpočtu a zaměstnanosti. Zahradil je místopředsedou Výboru pro mezinárodní obchod (INTA) a angažuje se nejvíce v oblasti obchodu.

21 poslanců, stejně jako ČR, má v Evropském parlamentu Belgie, Maďarsko, Portugalsko, Švédsko a Řecko. Zatímco ČR má mezi stovkou nejvlivnějších šest europoslanců, Belgie a Portugalsko mají tři, Švédsko dva, Řecko jednoho a Maďarsko nula. Žádného europoslance v první stovce nemají dále Litva, Slovinsko a Kypr. Po jednom mají vedle Řecka také Slovensko, Bulharsko, Irsko, Lotyšsko a Estonsko.

Na počet je v první stovce nejvíce zastoupeno Německo, a to 20 europoslanci. Ovšem Němců zasedá v europarlamentu 96, což je skoro sedmina z celkového počtu 705. Překvapivě málo se dostalo do nejvlivnější stovky Italů, a to pouze šest, přičemž země má v europarlamentu 76 křesel.

Podobně jsou na tom Francouzi, u nich se dostalo do první stovky osm poslanců ze 79. Naopak velmi úspěšní jsou Lucemburčané, kteří mají pouze šest europoslanců a tři z nich patří mezi nejvlivnější stovku.

Více než polovina jiná

Co se týká vlivu, záleží také na tom, do jaké europarlamentní skupiny poslanci vstoupí. Největší vliv mají tři největší skupiny: Evropská lidová strana (EPP), Progresivní aliance socialistů a demokratů (S&D), a Renew Europe (nahradila stranu ALDE). Poslanci těchto tří frakcí jsou v Evropském parlamentu obvykle silněji zastoupeni ve vedoucích funkcích, získávají více hlasů a dostávají nejdůležitější legislativní zprávy.

EPP byla i v tomto období nejvlivnější skupinou jako celek. Renew Europe ale v některých případech proporcionálně vedla, co se týká získávání klíčových legislativních zpráv, vedoucích pozic a získávání hlasů. Poslanci skupiny za Zelené/EFA také stále dosahují dobrých výsledků, což potvrzuje ústřednější roli, kterou tato skupina v tomto volebním období hrála, připomíná web EUmatrix.

Poslanci ze skupin, které jsou více na okraji politického spektra (levice, ECR a ID), mají tendenci být více izolovaní a bylo pro ně obtížnější zanechat svou stopu v posledních rozhodnutích EU. To platí zejména pro skupinu ID, které se nedaří získat jakékoli vedoucí pozice v institucích nebo hrát jakoukoli roli při jednáních o důležitých dokumentech.

Za sto dnů se ale budou karty rozdávat nanovo. A podle výpočtů webu EUmatrix se po volbách více než polovina europarlamentu obmění. Znovu zvoleno bude podle webu pouze 42 % současných poslanců, zatímco zbytek (téměř 58 %) budou tvořit nováčci.

„Téměř 25 % poslanců Evropského parlamentu bude nových v důsledku změn v síle jejich politických stran (strany ztratí nebo získají mandáty), zatímco dalších 33 % poslanců Evropského parlamentu bude nových, protože vedení národních stran provede změny na kandidátních listinách (tato prognóza vychází z našich pozorování z předchozích kol voleb),“ uvádí web.

V roce 2019 bylo na klíčových volitelných pozicích na volebních seznamech přibližně 45 % stávajících poslanců nahrazeno nováčky.

 

Aktivita českých europoslanců, zdroj: www.europarl.europa.eu

LEGENDA:

Zprávy předložené jako zpravodaj

  • V příslušném parlamentním výboru je jmenován zpravodaj, který vypracuje návrh zprávy týkající se určitého legislativního nebo rozpočtového návrhu nebo jiné otázky. Zpravodajové mohou při práci na svém návrhu zprávy konzultovat příslušné odborníky a zúčastněné strany. Jejich úkolem je také navrhovat kompromisní pozměňovací návrhy a jednat se stínovými zpravodaji. Zprávy přijaté ve výborech jsou následně projednány na plenárním zasedání, kde se o nich také hlasuje.

Příspěvky při rozpravách v plénu

  • Ústní příspěvky pronesené během plenárních zasedání a písemná prohlášení k rozpravám v plénu.

Stanoviska předložená jako navrhovatel

  • Výbory mohou vypracovat stanovisko ke zprávě, které souvisí s jejich působností. Zpravodajové těchto stanovisek také navrhují kompromisní pozměňovací návrhy a jednají se stínovými zpravodaji jmenovanými k tomuto stanovisku.

Písemná vysvětlení hlasování

  • Poslanci mohou podat písemné vysvětlení svého hlasování v plénu.

Evidované schůzky

  • Systém pro publikaci lobbistických schůzek poslanců Evropského parlamentu funguje od června 2019. Od té doby musí předsedové výborů, zpravodajové a stínoví zpravodajové zaznamenávat všechny své lobbistické schůzky. Všichni ostatní europoslanci o nich mohou informovat na dobrovolné bázi.

 

Podrobné informace o angažovanosti českých europoslanců (prohlédněte si galerii) 

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)