Stát zaspal, obce tápou a rodiče zuří: školy nejsou. Ani tam, kde chtějí stavět miliardáři
Na okraj Prahy, na Zličín, je to z Drahelčic sotva deset minut – když to v ranní špičce jede. Obec je jen kousek od dálnice, na pátém kilometru „dé pětky“, o využití rozsáhlých pozemků zde dlouho usilovala PPF, nyní by tam rád stavěl Kaprain miliardáře Karla Pražáka. Starostka obce se rozhodně nenudí, teď ale řeší jinou potíž – kam se záplavou dětí, které do kdysi malé vesnice přibyly poté, co zde na někdejších polích vyrostly stovky nových domů.
Příjezd do Drahelčic směrem od dálnice a od Rudné na demografickou explozi na první pohled neukazuje. Projíždí se původní částí obce, kde ještě v půlce devadesátých let neměli vodovod ani kanalizaci, cest bylo víc bahnitých než asfaltových – byly to takové „vnitřní Sudety“. Zmíněné výdobytky civilizace nyní už Drahelčice mají. Kromě toho se v posledním desetiletí nebývale rozrostly: vpravo od hlavního tahu obcí začíná série nových ulic plných řadových domů i jednotlivých unifikovaných vilek.
„Původní studie k územnímu plánu z roku 1997 počítala s tím, že tu bude 120 až 150 nových domů, ve skutečnosti je to kolem sedmi set. Počet obyvatel se předpokládal 1200 až 1500, nyní to budou zhruba tři tisíce. Nebyly zkušenosti a obec to podcenila. Regulativy byly slabé a developeři je uměli obejít. Třeba stavbu školky sice slibovali, ale nikdy nesplnili,“ shrnuje nezávislá starostka obce Petra Ďuranová. Podle ní tehdy v pomoci obcím selhala i státní správa.
Zájem o další výstavbu by zde developeři měli i nadále – podobně jako v mnohých okolních obcích, jako je Rudná, Chýně, Úhonice a další. Vedení Drahelčic ale nedávno řeklo dost a schválilo nový územní plán. Co je rozestavěné, se dostaví, ale další pole a okolní příroda už se na cihly a beton měnit nemají.
Jak říká starostka Ďuranová, například společnost Kaprain podnikatele Karla Pražáka zde plánovala několik desítek nových řadových domů, územní plán jí prý umožní už jen zhruba deset jednotlivých rodinných domů. Kromě toho má firma v katastru obce dalších přibližně 120 hektarů – jde však o zemědělskou půdu I. třídy ochrany, kde stavět nepůjde. Jsou to mimochodem stejné pozemky, na nichž se Kellnerova PPF v minulosti neúspěšně snažila prosadit stavbu rozsáhlého jezdeckého areálu s luxusním zázemím.
Budovat chce v bezprostřední blízkosti Drahelčic mimochodem i stát – ministerstvo financí už několik let mluví o tom, že zde vznikne nová Státní tiskárna cenin; na pozemku, kde byl dříve objekt raketové obrany Prahy a byly zde i rušičky rádií Svobodná Evropa či Hlas Ameriky.
Do školy 85 kilometrů
Nedaleko návsi stojí areál někdejšího císařského statku, který je nyní pro další rozvoj obce klíčový.
Po boji se stavebním úřadem zde už před dvěma lety vznikla nová školka, jejíž kapacita se obratem zcela zaplnila. Plná je i soukromá školka, která v obci působí. „Několik desítek dětí stejně musíme odmítat,“ říká Ďuranová.
Na koupi zanedbaného areálu si obec půjčila ještě v čase příznivějších úrokových sazeb; koupila jej za dvacet milionů od jistého Davida Darlinga, majitele „kabaretu Darling“ v pražské ulici Ve Smečkách. Ten prý dříve zvažoval, že zde udělá hotel pro psy, možná komerční bydlení.
Místo toho tu vedení Drahelčic plánuje snad definitivně vyřešit vedlejší dopady místního stavebního boomu a stěhování hlavně mladých párů a rodin: chce tu postavit základní školu, kterých je zejména v okolí Prahy, ale celkově ve středních Čechách a v sousedství větších měst akutní nedostatek. V těchto týdnech je to ještě patrnější. V měsíci dubnu totiž probíhají na základních školách v Česku zápisy do škol a jejich kapacita naprosto neodpovídá poptávce, jakkoli ji bylo možné předvídat.
„Jen v našem nejbližším okolí chybí místo pro 150 dětí. Z regionu jsme na tom nejhůře, ale špatně je na tom celý prstenec kolem Prahy,“ podotýká Ďuranová. Kapacita škol v okolí se sice z 2200 v roce 2014 navýšila na 3586, ale ani to pořád nestačí.
Jen samotných sedm obcí s rozšířenou působností na Berounsku a patnáct na Černošicku za posledních deset let eviduje nárůst počtu dětí školou povinných (tedy ve věku šest až čtrnáct let) z 1936 na 3900. Několik stovek z nich tedy nemá šanci chodit do školy v místě bydliště ani v blízkém okolí. V řadě obcí základní škola vůbec není a tam, kde je, má beznadějně plno.
„Ty děti není kam dát, to je průšvih. Jen v těchto 22 obcích budou v roce 2027, což je za rohem, chybět celé tři školy. I když my i Hostivice snad svoje projekty dokončíme, pořád bude kapacitně chybět jeden a půl školy,“ říká Ďuranová. Ve výpočtu navíc nefigurují děti ukrajinských uprchlíků před válkou.
Některé ze škol zvolily jako jediné řešení převisu poptávky los. Dostat dítě do školy v rozumné vzdálenosti od místa bydliště je tedy doslova sázka do loterie. Kdo má štěstí, místo dostane, kdo ne, tomu zbývá jen pár variant: domácí vzdělávání, soukromé školy nebo daleké dojíždění. A někdy opravdu hodně daleké.
Školský zákon sice ukládá, že je „povinností obce zajistit podmínky pro plnění povinné školní docházky všem svým občanům“, když ale chybějí možnosti a kapacita, obce se obracejí na příslušný krajský úřad. A třeba ten ve Středočeském kraji otevřeně přiznává, že má problém.
„Je to někdy i dojíždění v řádu desítek kilometrů, jako v případě obce Zlatá, kde to vypadá na 85 kilometrů. Ale snažíme se neustále obvolávat ještě další a další školy, které by třeba byly blíže a šlo by to,“ řekl v České televizi krajský radní pro oblast vzdělávání a sportu Milan Vácha (STAN).
Provizorně v kontejnerech
Další problém je s umístěním dětí, jež skončily docházku na školách provozujících jen první stupeň. „Dvě děti z naší obce jsme se do šesté třídy pro příští školní rok snažili udat asi ve třiceti školách. Volná místa se podařilo najít až v Kladně, a to ve vyloučené problémové lokalitě, jinde místa nejsou. Nemyslím, že z toho budou mít rodiče radost,“ podotýká Ďuranová.
Pražské školy, které by se vzhledem k dojezdové vzdálenosti přirozeně nabízely, jsou také na hranici kapacit: „Loni nám Praha ještě vzala deset dětí, teď už nikoho.“ Sama starostka Ďuranová je matkou šesti dětí. Není to podle ní zas tak dávno, co lidé z Drahelčic a okolních obcí odcházeli houfně do Prahy a školy a školky v okolí samy aktivně poptávaly žáky, aby vůbec naplnily kapacitu a nemusely zavírat. Dnes je vše úplně naopak.
Nejmladší syn paní starostky má jít nyní v září do první třídy. Starostka tak vychází jak z vlastní zkušenosti, tak ze silné poptávky dalších rodičů. „Školu, větší kapacitu školky, obchod s potravinami,“ opakuje se v dotaznících, kde nedávno občané Drahelčic vyplňovali, to, co by si pro rozvoj obce nejvíce přáli.
Od září proto obec plánuje zprovoznit provizorní školu v kontejnerových modulech na dvoře statku, která by měla vyřešit problém pro čtyřicet dětí z obce pro následující dva roky. „Hygiena je ale tvrdá, výška kontejnerů je jen 2,5 metru a někde to povolí a někde ne. My měli štěstí, nám to povolili. Do toho územní souhlas, hasiči, připojení od ČEZ, kolaudace… Snad to všechno stihneme,“ vypočítává Ďuranová. První rok kontejnery vyjdou obec na čtyři miliony, o rok později na šest.
Pokud vše půjde dobře, měla by se 1. září 2025 otevřít zcela nová ZŠ s kapacitou 540 dětí. Stavba má vyjít na 750 milionů korun, něco přes půl miliardy pokryje dotace, na zbytek si Drahelčice spolu s vedlejšími Úhonicemi vzaly úvěr.
„Abychom to ufinancovali, musíme žádat o několik dotací od různých poskytovatelů, mít dostatek finančních prostředků na obecních účtech a ještě mít zajištěn úvěr tak, abychom celou stavbu dokázali dát dohromady. Od povolení projektu až po získání dotací je to spousta práce, a to jsme ještě nekopli do země. A do toho řešíme běžnou obecní agendu,“ konstatuje Ďuranová.
O pár kilometrů dále má – snad v horizontu několika let – vyrůst další nová škola pro obce Chýně a Hostivice s kapacitou 810 dětí. Rozšiřují se kapacity stávajících škol v Jinočanech, Nučicích či v Loděnici. Pořád to ale nestačí. Někde se zjevně stala chyba, která právě teď dorůstá svého vrcholu, na němž ještě minimálně několik let bude.
Tento text HlídacíPes.org vychází i v aktuálním čísle ekonomického týdeníku Hrot.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jan Urban: Pokud politika nemá hodnotový rámec, je jen nástrojem rozpadu
Takže dobrý den. Andrej Babiš zlatoústý, velkolepý vítěz nad umělou inteligencí
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
11 komentářů
To jsou zase lži.
Děti z Drahelčic jezdí do škol v Rudné.Tam jsou 2 školy.
Jedna je obrovská a při jejím otevírání byla i TVa pan Babiš.
Takže nejdříve povolí obec výstavbu šílených řadových domků za nesmyslné peníze a pak se diví,že tam bydlí lidé?A lidé mají dokonce děti.
Domky s pozemkem 270 metrů a podlahová plocha řadového domku 107 metrů za 12 500 000 Kč.To je luxus,že?
Školku měl postavit developer a písemně i veřejné to slíbil.
Obec nebyla schopna z něj tento veřejný slib fyzicky dostat.V České spořitelně byly k dispozici desítky letáků s tímto veřejným příslibem.Osobne jsem je předala všem 3 starostům,kteří zde postupně úřadovali. Dokonce v inzerci sám developer tvrdil,že bude stavět MS.
Nic neudělali,jen povolili další výstavbu předražených domku.
Paní Duranova už neví jak se zviditelnit.Porad do obce zve TV a stěžuje si,co všechno obec nemá.Neni potřeba stavět školu z kontejneru.
V obci nebydlí jenom děti,ale i dospělí lidé.Ti nic nepotřebují.Podle logiky obce nepotřebují.
V ČR je tisíce obci a žádná si pořád nestěžuje jako Drahelčice.
Vážená paní Frančíková, vzhledem k tomu, že bydlíte v naší obci, tak byste měla zcela jasně vědět, že okolní obce děti z naší obce do svých základních škol neberou, protože jsou absolutně plné. Toto je neoddiskutovatelný fakt, se kterým se potýká mnoho obcí v prstenci kolem Prahy. Netuším, kde jste vzala, že se developer písemně zavázal k tomu, že postaví mateřskou školku. Já takovou smlouvu nikde neviděla. Jeho slib byl pouze o dvoutřídní školce, a pokud nám nestačí třítřídní, tak bychom problém řešili stejně. Dále jak jiste víte, pokud jsou plochy v územním plánu, tak obec může dělat spoustu věcí, ale zpravidla neuspěje. Závěrem bych Vám chtěla říci, že informace poskytuji mediim nikoliv proto, abych si stěžovala. Ta situace s dětmi je doopravdy tristní, naše děti by měly umístěnku do základní školy v Kamýku nad Vltavou. Tyto informace a nejen o naší obci, proběhly jak v televizi tak i v novinách.
V roce 2030 zase bude málo žáků, a bude se řešit co s poloprázdnými školami.
V roce 2045 se zase bude řešit že ty školy nejsou, protože se ty původní školy přeměnili v něco jiného a svému účelu už nebudou sloužit.
A tak to půjde dokola.
Že mne tak napadlo, ono přece existuje poměrně jednoduché řešení, které náš stát použil minulý rok pro pomoc ukrajinským emigrantům. Skutečně stačí, aby stát rozhodl že se pro ty chybějící školy mohou obce pronajmout budovy od privátních, komerčních majitelů. (Takový hotel jako škola by přece nebyl špatný, že?
Tedy samozřejmě s tím, že stát jim patřičně komerční nájemné proplatí – stejně jako v případě ubytování těch ukrajinských emigrantů. Bylo by jistě správné, kdyby se stál choval ke svým občanům stejně,
Mimochodem, i učitelé by se jistě našli, už teď stát prosazuje že učit mohou i lidé bez pedagogického vzdělání. Stačí když jim stát (při tak mimořádných okolnostech) dobře zaplatí..
Aby se totiž pak nestalo, že o pár let později skončí jako letos poštáci…
Trh to vyřeší, jako všechno. Plánovat školky a školy podle demografických aspektů je socialismus. Tedy krok zpět. Nepřijatelné. Naštěstí dnešní mladé rodiny a samoživitelky si mohou snadno dovolit zaplatit profesionální soukromou vychovatelku nebo učitelku. To je výhoda demokracie.
To je slovo soudružko. Sice trh s českým školstvím neměl nikdy nic společného ale proč to nehodit na prohnilé kapitalisty, že. Plánovat a rovnou na pětiletky! To, že se pak ukáže, že plán se s realitou rozchází o parník přece není důležité.
V tomto státě nefunguje nic, co svou dobou působení přesahuje jedno volební období. Nevím, pro by školství mělo být výjimkou.
kde se stala chyba? vždyť každý ví, že když se někam stěhují lidé v produktivní věku, tak mají nějaký počet dětí, zhruba tak odhadem něco mezi 1-2 na jednu ženu. takže si každá obec pomocí svého územního plánu stanovuje možnosti výstavby a pokud povolí výstavbu domů/bytů, pak je jasné, že vznikne v brzku tlak na občanskou vybavenost. chyba se vždy stává na straně obce, která může a musí ovlivňovat svůj rozvoj, chystat školy, komunikace apod. takže zodpovědné je vždy vedení obce, které takové věci povolí, event. schválený územní plán, který schvaluje také obecní vedení. a že se nově přistěhovalí diví, že něco v obci nemají? no, nemají. přestože to všichni věděli, že to tak bude, když se neomezí územní rozvoj. je to spíš vizitka hlouposti a chybějící regulace v česku. tak hlavně, že to trh vždy vyřeší sám.
Dobrý den, toto se týká tzv. prvních územních plánů z devadesátých let, kdy žádná obec neměla zkušenosti s developery. Dle studie např. u nás se předpokládalo, že počet obyvatel vzroste během 30 – 40 let o 300. Školy v našem okolí naopak velmi intenzivně poptávaly děti z okolí, aby se nemusely zavírat. To, že nikdo neměl zkušenosti, a to ani velká města, natož obce s 350 obyvateli, je fakt. Tehdy totiž nezasáhly ani státní orgány, které měly dozorovat a dohlížet na tvorbu územních plánů. Bylo to velmi divoké období, jehož důsledky neseme dodnes. Nicméně si možná nedovedete představit, jak taková obec cca 10 km od Prahy v 90. letech vypadala….řikalo se tady vnitřní sudety ….všechno chybělo. A školu a ani školku z RUDu doopravdy nepostavíte.
Tak jste neměli měnit územní plán obce a povolovat nesmyslnou výstavbu stovek domu.
Pokud někomu nevyhovuje,že zde není školka a škola,tak si zde nemá kupovat dům.Nebo se má přestěhovat někam,kde mu to bude vyhovovat.
Lidé tady chtějí žít na vesnici a ne v betonu.
Do naší vesnice se nehodí a nevejde tolik domu a škol.
Respektujte názory lidí a chovejte se slušně.Nelzete.A necpete se pořád někam. Několikrát tady byla TV a vy chcete být mediální hvězda?
Nenormální.To vám nestačí,tak budete ještě psát nesmyslné články.
Já jsem matka a kdo je víc?Já chci skolu a to hned?Já chci 2 školky.A hned.
Zřizovatelem mš a zš je v naprosté většině případů OBEC. Stát nezaspal, zaspala OBEC.