Stát za zrušenou loterii platil celý rok přes milion měsíčně. Účtenkovka tak končí až nyní
Každý měsíc v posledních čtyřech letech přistálo na účtu společnosti Diebold Nixdorf něco přes milion korun. Plátce: Ministerstvo financí ČR. Účel: provoz účtenkové loterie. Platby chodily i v uplynulém roce, navzdory faktu, že poslední slosování proběhlo v dubnu 2020 a na útraty státu už nelze vyhrát automobil či milionový peněžní obnos. I když byla Účtenkovka vloni v březnu zastavena, provoz a náklady s ní spojené prý hned utnout nešlo.
Účtenková loterie měla být způsob, jak v Česku popularizovat systém elektronické evidence tržeb (EET), respektive jak lidi přimět, aby od obchodníků vyžadovali účtenky za veškeré zakoupené zboží. Vloni v březnu ale Účtenkovka s nástupem covidové krize z úsporných důvodů skončila, dočasně (podle mnohých spíše trvale) vláda zastavila i povinnost používat EET i jeho další rozšiřování.
Smlouva na provoz Účtenkovky byla uzavřena na dobu neurčitou s výpovědní lhůtou jeden rok. Definitivně tedy skončí až nyní, k 31. březnu 2021.
Po celou dobu provozovatel, společnost Diebold Nixdorf, inkasovala měsíčně přes milion korun. Za tuto sumu měla „nadále zajišťovat účastníkům odpovídající servis, který spočívá v poskytování informací nebo zodpovídání dotazů pracovníky na call centru“, či zajišťovat bezpečnost dat a „nezbytnou infrastrukturu v datovém centru“.
O loterii už neuvažujeme
„Celkem bylo za období období duben 2020 až únor 2021 zaplaceno 11,7 mil. Kč. Částka zahrnuje bankovní poplatky, poplatky za SMS zprávy a měsíční paušál za provoz účtenkové loterie,“ shrnuje mluvčí ministerstva financí Anna Vasko. „Poslední měsíční paušál za provoz účtenkové loterie bude uhrazen v druhém čtvrtletí roku 2021,“ dodává.
HlídacíPes.org odeslal několik dotazů na kontaktní e-mail uvedený na stále fungujícím webu Účtenkovka.cz. Obratem přišla automatická odpověď od „týmu podpory účtenkové loterie“ s tím, že zpráva byla přijata. Reakce na otázky, zda se lidé i nadále v uplynulém roce snažili přihlásit do systému účtenky, či kolik lidí volalo na call centrum, ale nakonec nedorazila. (Aktualizace: odpověď dorazila 30. března. Plyne z ní to, že i přes to, že loteria skončila, zájemci o Účtenkovku se nadále ozývali a jen na call centru prý bylo vyřízeno za uplynulý rok 3803 dotazů.)
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
Poslední platba za březen 2021 by měla být definitivní tečkou za projektem Účtenkovky. „Neuvažujeme o obnovení účtenkové loterie. Od začátku byla považována za dočasný nástroj, který má podpořit efektivitu elektronické evidence tržeb (EET). Jejím smyslem bylo motivovat zákazníky k přebírání účtenek, coby standardu běžného v nejvyspělejších zemích. To se podařilo, tedy svůj hlavní účel Účtenkovka jistě naplnila,“ říká mluvčí ministerstva Anna Vasko.
„Za celou dobu fungování Účtenkovky se do hry zapojilo 1,1 milionu lidí, kteří zaregistrovali přes 463 milionů účtenek. Do slosování bylo následně zařazeno celkem více než 404 milionů účtenek,“ vypočítává.
Tři procenta všech účtenek
Obliba Účtenkovky měla po dobu své existence ale spíše upadají tendenci, jak dokládají veřejně přístupná data. Jak popsal Marek Sušický, programátor a tvůrce webové stránky datazeet.cz, v níž přehledně zpracovával dostupná data z EET, první tři měsíce byl skutečně zájem o Účtenkovku vyšší, postupně ale klesal.
Počet hráčů se v posledních měsících pohyboval pod hranicí 350 tisíc lidí. Statisticky vzato, do Účtenkovky lidé poslali jen tři procenta všech účtenek, které prošly EET.
V průběhu času se také do hry začaly zapojovat i organizované skupiny, jež každý měsíc přihlašovaly mnoho tisíc účtenek. Vyústilo to ve změnu pravidel a zrušení možnosti podávat neomezené množství účtenek: limit byl stanoven na 500 měsíčně.
Ministerstvo financí také kvůli podezřením na možné podvody v prosinci 2019 podalo trestní oznámení. Trestný čin v tom ale policie nezjistila a podání bylo odloženo.
Poslední, jubilejní třicáté slosování proběhlo v dubnu 2020. Kampaň na účast lákala hesly jako „Vyhrát nikdy nebylo jednodušší“ nebo „Nezapomněli jste si v obchodě milion?“ První cena byl právě milion korun, druhá cena automobil, třetí vítězná účtenka brala 300 tisíc korun, čtvrtá dvě stě tisíc a pátá sto tisíc.
Výdaje na výhry dosahovaly 64 milionů ročně, provoz loterie vyšel na 12,4 milionu za rok, náklady představovaly i platby za zasílání informačních SMS a bankovní převody. Další položkou byla například propagace Účtenkovky. Na reklamu šlo v roce 2017 zhruba 5,6 milionu, v roce 2018 to bylo 1,6 milionu a v roce 2019 více než čtyři miliony korun. Celková suma výdajů za Účtenkovku dosáhla zhruba 240 milionů korun.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
4 komentáře
Kolik asi firma „vracela“ na účet Schillerové?
kdyz sem zacaloval za jednoho znamyho v hospode a on se pak sapal po uctence na kterou sem se ani nepodival, tak sem mu na celou hospodu rek at ji na stole necha dal valet a nedela mi ostudu.
od ty doby se mi vyhyba …
Účtenkovka byl zase pořádný tunel – tedy krádež veřejného majetku.
Dneska Bureš vymyslel jiný tunel za nefunkční špejle do nosu. A také za stavební respirátory z Číny, které proti virům nefungují.
Já bych si s dovolením založil taky malou loterii stačil by mi na ni státní příspěvek 50000 měsíčně, kde si mohu podat žádost?