Stát jako velká realitka. Mapa nemovitostí eviduje 1,5 milionu státních bytů, domů a pozemků
Celkem 507 státních institucí a podniků aktuálně vlastní zhruba 1,5 milionu různých nemovitostí: bytů, domů a dalších staveb a pozemků. Jejich konkrétní přehled nabízí nová veřejně přístupná databáze Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Dohledat lze například to, kolik bytů vlastní třeba ministerstvo financí či Nejvyšší kontrolní úřad, nebo s jakými majetky hospodaří Správa pražského hradu – a leccos dalšího.
Ještě před pár lety byly oficiálním vlastníkem nemovitostí v Česku například již dávno neexistující Elektrotechnické závody Julia Fučíka, Ústav veterinární osvěty Pardubice nebo Federální ministerstvo pro technický a investiční rozvoj.
V katastru ještě v roce 2015 figurovalo přesně 1906 státních institucí, z nichž bylo přitom 1 381 nedohledatelných, již dávno neexistujících či šlo o podniky v konkurzu nebo likvidaci.
„Do konce roku 2022 se nám podařilo snížit počet těchto bezprizorních nemovitostí zapsaných na zaniklé a nedohledané státní instituce o 8 651 nemovitostí (tj. o 94 %). Počet nedohledaných a zaniklých subjektů se podařilo snížit o 1 089 (tj. o 85 %). Další tisíce nemovitostí se týkaly státních podniků v konkurzu či likvidaci,“ shrnuje Michaela Tesařová, mluvčí ÚZSVM, úřadu, který má v popisu agendy správu majetku státu.
Kde je prezidentský domek
„Nyní jsme zmapovali veškeré nemovitosti, které jsou v katastru nemovitostí zapsané na stát,“ říká Tesařová. Jedním z výsledků je veřejně přístupná Mapa nemovitostí státu – zájemcům umožní si jednoduše „proklikat“ to, v jakých městech, kde a jaký státní úřad vlastní nějakou nemovitost. Ať už jde o byty, rodinné domy či pozemky.
Bez zajímavosti není, že v tomto místě, na adrese Hradčany 310, má i nadále zapsané své sídlo Nadační fond Ivany Zemanové a Nadační fond Prezidenta republiky Ing. Miloše Zemana.
Příkladem může být Správa pražského hradu. Podle Mapy nemovitostí státu disponuje v Praze například deseti byty, podíly na osmi bytových domech, třemi garážemi na Hradčanech, a desítkou dalších „objektů na bydlení“.
Ve výpisu je uvedena mimo jiné známá Lumbeho vila, kterou – před tím, než se prakticky natrvalo odebral na zámek Lány – pro své soukromé bydlení užíval prezident Miloš Zeman. Před ním v ní bydlel i Václav Klaus. Nyní se do vily nastěhuje i prezident Petr Pavel s manželkou.
Dalším objektem je Prezidentský domek (alias Domeček),v němž bydleli všichni komunističtí prezidenti, ale nějaký čas i prezident Václav Havel. Bez zajímavosti není, že v tomto místě, na adrese Hradčany 310, má i nadále zapsané své sídlo Nadační fond Ivany Zemanové a Nadační fond Prezidenta republiky Ing. Miloše Zemana.
Správa pražského hradu má ve svém portfoliu mimo jiné dva skleníky, umělou vodní nádrž, desítky tisíc metrů čtverečních zeleně (v Jelením příkopu) či 3890 m² vinic…
Najít lze v databázi například to, že Ústavní soud vlastní jeden byt v Preslově ulici na pražském Smíchově a dva byty v Brně. Kupříkladu Nejvyšší kontrolní úřad má v Praze celkem šestnáct bytů, deset z nich v v Kunraticích.
U ministerstva financí mapa eviduje celkem dvanáct bytových jednotek – například v Břevnově, na Smíchově. Strašnicích či Žižkově. Mimochodem, třeba byt na lukrativní adrese v samém centru Prahy v Salvátorské ulici, který v minulosti coby ministryně financí obývala Alena Schillerová, patří ministerstvu pro místní rozvoj. I ten lze na stránkách dohledat.
„Aplikace obsahuje interaktivní seznam nemovitostí všech státních institucí. Lze v něm jednoduše vyhledat státní nemovitosti dle konkrétního okresu, obce či katastrálního území. Máme na to už velmi pozitivní ohlas zejména ze strany obcí, které mohou snadno vyhledat nemovitosti státu na svém území a zjistit, která státní instituce s nimi hospodaří. Některé obce již projevily zájem o nemovitosti ve své lokalitě,“ říká mluvčí Tesařová.
Jen několik málo státních organizací v databázi z bezpečnostních důvodů chybí – nemovitosti ve vlastnictví například Bezpečnostní informační služby, Úřadu pro zahraniční styky a informace a také ministerstva obrany.
Kupte si dům od státu
Zároveň nyní probíhá „největší inventura státních nemovitostí v historii České republiky“. Podle rozhodnutí vlády z 25. ledna tohoto roku musí státní instituce označit, které konkrétní nemovitosti považují za zbytné, ty pak umožní přepsat do majetku obcí, tam, kde o to budou mít zájem, či jej prostřednictvím ÚZSVM nabídnou veřejně k prodeji.
Výsledek této inventury má být hotový do konce letošního srpna. Podle zvažované novely zákona o majetku státu (ministr financí ji má ale předložit vládě až v průběhu roku 2024) by státní instituce měly mít také povinnost informovat obce a kraje o záměru prodat či převést nemovitosti na jejich území. Pokud obce a kraje projeví o takové nemovitosti zájem, měly by je také získat.
„Cílem je zefektivnit nakládání s nepotřebným majetkem a snížit výdaje státního rozpočtu na jeho správu. Současně by pak mohlo dojít ke zvýšení příjmů státního rozpočtu z prodeje nepotřebného státního majetku,“ vysvětluje Michaela Tesařová.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)