Stát chce odměnit zdravotníky poukazy na lázně. Dobrý úmysl ale může skončit neslavně
Každý zdravotník, který pečoval o pacienty s onemocněním covid-19, by měl od státu dostat poukaz na slevu osm tisíc korun z nejméně šestidenního lázeňského pobytu. Záměr nabídnout odměnu i poděkování zdravotníkům a zároveň tím pomoct i lázeňskému oboru ale může skončit fiaskem. Pokud se poukaz bude počítat do veřejné podpory, jejíž limit velké lázně většinou již vyčerpaly, na všechny zájemce o postcovidový relax se zdaleka nedostane.
„Ano, dotační titul, který by umožnil čerpání slev ve výši osmi tisíc korun pro zdravotníky, kteří pečovali o pacienty s onemocněním covid19, připravujeme. Parametry a jeho nastavení upřesníme do konce května,“ říká za Ministerstvo pro místní rozvoj mluvčí Vilém Frček.
Možnost využít poukazy na osmitisícovou slevu by zdravotníci mohli mít pravděpodobně od července až do konce roku. Podle předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníkové by je mohlo využít až 120 tisíc zaměstnanců, jde například o zdravotní sestry, sanitářky, ošetřovatelky nebo fyzioterapeuty.
Zástupci velkých lázeňských domů ale varují, že se zdaleka na všechny zájemce nemusí dostat – to za předpokladu, že stát dotační titul nastaví jako součást veřejné podpory, podobně jako to je s lázeňskými vouchery pro širokou veřejnost.
Špatně nastavený systém
„Pro konečného spotřebitele je ten model nepochopitelný. Naše loňská zkušenost ukazuje, že lidi měli pocit, že dostávají něco oni, že je to benefit pro ně, jenže optikou úředníků je to benefit pro lázeňská zařízení. Tyhle dvě logiky se moc nepotkávají,“ říká generální ředitel lázeňského holdingu Spa & Wellness Nature Resorts sdružujícího Lázně Luhačovice a Léčebné lázně Jáchymov, prezident Svazu léčebných lázní Eduard Bláha.
Jím řízené a spoluvlastněné lázně lidé s vouchery nepřijímaly proto, že již dosáhly stropu na maximální veřejnou podporu a poukaz by již nedostaly zpětně proplacený.
Limit pro veřejnou podporu byl původně nastaven v rámci EU jen na 200 tisíc eur po dobu tří let, kvůli covidu se hranice zvýšila až na 800 tisíc eur, ale i tu velké firmy – s ohledem na rok trvající opatření – rychle přesáhly. Nyní je limit už na 1,8 milionu eur, i ten je ale hlavně pro velké holdingy snadné naplnit (problém jsme již dříve popsali zde).
„Všechny dotace a podpory se sčítají dohromady, strop ale není stanoven relativně, třeba na zaměstnance či na lůžko, ale absolutně. Pak se stane, že podnik naší velikosti je reálně v přepočtu na zaměstnance a lůžko podporován na úrovni jedné třetiny ostatních malých hráčů. My jsme tedy vloni už měli stopku a nemohli jsme lidi s vouchery přijímat. Bylo to kontraproduktivní, protože spousta z nich by k nám ráda jela, ale když zjistili, že by neměli finanční výhodu jako jinde, tak nepřijeli,“ shrnuje Bláha. „Bylo pro ně těžké pochopit, že to není podpora pro ně, ale pro ta zařízení,“ dodává.
Stejný problém by podle něj nyní nastal s poukazy pro zdravotníky – pokud jej úředníci vyprojektují právě podle vzoru voucherů.
Srážka s limity
„Má to být odměna pro zdravotníky za to, co vybojovali během covidu. Mohli by jet na regeneraci do lázní, což by samozřejmě pomohlo i nám. Jenže pokud to bude postaveno stejně a bude to v rámci stropů a limitů na podporu, tak k nám, do největšího lázeňského zařízení v Česku, se tito lidé vůbec nepodívají. A nepodívají se ani do řady dalších, která mezitím svůj limit na podporu taky vyčerpají,“ varuje Bláha.
„Výsledek bude, že nebude možné uspokojit poptávku zdravotníků, protože ta malá zařízení, která na limit nikdy nedosáhnou, mají zase nedostatečnou kapacitu. Řešení podle nás je, postavit to jako odměnu pro ty konkrétní uživatele, zdravotníky, a nezapočítávat to do limitu pro veřejnou podporu,“ navrhuje Bláha.
Celý rozhovor s Eduardem Bláhou o zkušenostech s covidem, o návratu k normálu, dopadu pandemie na západočeské lázně i na celý obor či o zájmu ruských a čínských turistů si přečtěte na HlídacíPes.org v úterý 25.5.2021.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Ivan Pilip: Oklepat se z neúspěchu, smát se s Patrikem Hartlem a doufat v lepší Česko
Jak Národní muzeum neuctilo Karla Kryla a ten pak skončil ve sklepení
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
2 komentáře
Bohužel, jest to tak, jenomže ono halt všechno souvisí se vším.
Jak se dá dočíst už v tom odkazovaném minulém článku „. Německo si u Evropské komise vyjednalo pro své podniky podporu s výrazně vyšším limitem tří milionů eur (přes 80 milionů korun).“.. Takže teroristicky, by jsme si tu výjimku dojednat mohli taky.
Jenomže,
a) jak se dá najít v tom odkazu-odkazu, Německo předložilo Bruseli svůj velice komplexní plán podpory – zatímco u nás se to chaoticky pytlíkuje a mění..
b) rovna v našem případě když nemálo z těch podpor spolkne akurát Agrofert pana premiéra , se nedá vstřícnost Brusele čekat :(((((
„Slibem nezarmoutíš. Sliby se slibují, blázni se radují. Sliby – chyby“.
Místo peněz, kupóny a ještě podmíněné. To není k smíchu, ale k pláči. Místo vděku zdvižený prostředníček. Jak jinak. Styl Andreje Babiše je čitelný.