Aleš Rozehnal: Škoda, že starost fotbalistů o lidská práva je značně selektivní
KOMENTÁŘ. Čeští fotbalisté před utkáním Ligy národů se Skotskem poklekli, aby projevili sympatie s hnutím Black Lives Matter. Jejich čin vzbudil v České republice spíše negativní reakce, a to nejen u fanoušků, ale i u některých politiků. Kriticky se vyjádřila dokonce i Fotbalová asociace České republiky. Fotbalisté vysvětlovali, že v britském prostředí jde o celkem běžnou záležitost a že jen respektovali přání domácího týmu začít zápas tímto způsobem.
Je už koloritem současných způsobů diskuse, že se ihned sešlo mnoho velmi vyhraněných prohlášení: jak odpůrců, tak i příznivců tohoto pokleknutí. Je zřejmé, že oba tábory toto poněkud teatrální gesto značně přeceňují.
Pokleknout před Čínou
Základní premisou je, že hnutí Black Lives Matter upozorňuje na případy rasové nerovnosti zejména ve Spojených státech amerických. Je zřejmé, že rasismus v USA existuje a že představuje problém, s nímž se potkáme snad všude na světě. V žádném případě se ale nedá říct, že by byl rasismus státní politikou USA nebo že by touto politikou bylo potlačování občanských práv a lidských svobod.
Pokud však sportovci v rámci podpory Black Lives Matter klesají na kolena, a projevují tedy vysokou míru senzitivity k rasismu a lidským právům v USA, měli by měřit všem stejným metrem. Tedy třeba i ve vztahu k zemi, která je na masivním porušování práv a svobod svých občanů založena, k Číně.
Žádný ze skotských fotbalistů však neprotestoval, když Skotská profesionální fotbalová liga uzavřela v loňském roce smlouvu s čínskou mainstreamovou televizní stanicí LETV na vysílání zápasů skotské Premier League. LETV má měsíčně 400 milionů diváků a uživatelů a taková sledovanost přinese skotské lize nepochybně mimořádné benefity.
Je to přitom právě Čína, která ke svým obyvatelům žijícím na vesnicích přistupuje jen o něco málo lépe než k otrokům. Je jim zakázáno stěhovat se do měst, za svoji práci dostávají buď méně než minimální mzdu nebo dokonce mzdu žádnou.
Je to Čína, která drží přibližně jeden milion Ujgurů v koncentračních táborech. V Číně jsou lidé mučeni, popravování a jejich těla slouží jako zdroj lidských orgánů. O něčem takovém jako je svoboda slova, přesvědčení, náboženská svoboda nebo politická práva si mohou Číňané leda nechat zdát.
Protesty bez postihu
Tento stav věcí však nemá takové mediální pokrytí jako Black Lives Matter. Nic z toho tedy ani skotští fotbalisté nepovažovali za natolik závažné, aby proti tomu protestovali. Ve vztahu k Číně obecně trvá opatrný přístup, podobná gesta by třeba v případě skotského fotbalu měla své tvrdé ekonomické dopady; dá se předpokládat, že čínský partner by smlouvu zrušil a skotský fotbal by přišel o spousty peněz. Vždy je jednodušší protestovat, když nehrozí žádný postih.
V paralelách lze pokračovat. Podobně se neozvali třeba fotbalisté klubu Manchesteru City, který vlastní šejk Mansour, jeden z vládců Abu Dhábí. Tedy země, která s asijskými pracovníky zachází skutečně jako s otroky a homosexuály posílá rovnou do vězení.
Autorovi tohoto textu se rasismus hnusí, doufejme, že podobně to cítí i většina fotbalových fanoušků. Jenže selektivní přístup k porušování lidských práv a svobod, kam lze zařadit i ono pokleknutí českých a skotských fotbalistů před zápasem, vyznívá spíše jako laciné moralizování.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Petr Fischer: Slovo roku a úpadek duševní činnosti lidského pokolení
Buďme k sobě upřímní. Kdo je tady udavač – práskač – bonzák?
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
15 komentářů
vybornej clanek Alesi
Ono to tak nevyznívá pane Rozehnale. Ono to tak je.
Vypadá to skutečně jako laciné moralizování, ale od Skotů Jde o podporu nějakých obchodních záměrů a naši se z blbosti připojili,ovšem zadarmo. Ačkoliv, dostali jeden gol, nic jiného nebylo k mání, to bylo to jediné, co nám Skotové byli ochotni dát.
jj …. to je možné. Na druhou stranu celkem chápu, že když vás domácí a organizátor zápasu o něco požádají, tak se těžko odmítá. Už z vrozené slušnosti. Navíc to nikoho nezabije, že …. Takže i takto se na to musíme dívat.
Ale o laciné moralizování samozřejmě jde. Hlavně ze strany pořadatelů. O tom žádná.
Nejsem fotbalový fanoušek (leda tak jsem byl fanda Tondy Panenky), ale s článkem naprosto souhlasím. Míra nesvobody a rasismu v Číně je vskutku nesrovnatelná. Bohužel mne překvapuje míra rasismu i u nás. Dřív byl ve velké oblibě jazz a vůbec nám nevadilo, že hudebníci byli barevní. Zrovna tak herci, byl-li film kvalitní byli oblíbení i herci, bez ohledu na barvu pleti. Třeba Sydney Poittier, Morgan Freeman, Danzel Washington atd. Dnes se u nás pohoršují lidé, když v reklamě vystupují barevní lidé. Nechápu, kde se to u nás bere. Nebo jestli jsme tak chytlaví jen na to špatné, co kde vidíme a slyšíme ?
Řekl bych, že je to reakce na některé jiné trendy, jako třeba multikulturalismus…
Není Rozehnal jako Rozehnal. Tento Rozehnal nekomentuje samotný fotbal, který ze strany Skotska je už několik desítek let zoufalý a byl i v tomto zápase s námi (kde jsou ty časy Celticu Glasgow za doby trenéra Jocka Steina a protestanského Rangers -coby soupeře Celticu). S takovýmto Skotskem by uhrály solidní výsledek i Kožušany druhého Rozhnala – to by asi ale nebylo v HP ?
Už jsem se sice k tomu nechtěl vracet, ale ve včerejších zápasech Ligy mistrů se poklekalo v několika zápasech. Předpokládám, že advokát Rozehnal bude tedy (asi) nepřímo kritizovat všechny… ? A měl by se tedy vyjádřit třeba opětně přes HP (když už je to multi EU).
A že advokát Rozehnal nekritizoval státní návštěvu Václava Havla v roce 2001 (možná 2000 ?) do lůna lidských práv a to do Saúdské Arábie a Kuvajtu. Návštěva tehdy dopadla obdobně jako mnoho (jeho) návštěv předtím a potom tj. ze zdravotních důvodů byla ukončena dříve a soukromým letadlem emíra kuvajtského přijuchal domů.. Výsledkem bylo ale vzájemné sebeuznání mezi námi a SA na úrovni vzniklých velvyslanectví, které bylo poníženo na našem velvyslanectví v SA o 1 našeho člena ambasády po „přátelské likvidaci“ Chášudžího – čili už je nás tam méně (možná už ale ne)…
1) Trapne divadylko. No, ale kdyz je slusne pozadali, aby se pridali, co meli delat? Odmitnout – aby poklekli jen Skoti? Nebo to nechat individualne na kazdem hraci – aby poklekla jen pulka Cechu? Spolu s temito progresivistickymi hnutimi se projevuji predevsim 2 veci – spousta (nekdy az) komickych situaci a tezko uveritelna agresivita stoupencu. Zacalo to #MeToo, ted je to B-L-M. Co to bude priste? Co treba ukazat prstem na bohace? Ti jsou v mensine, to bude snadny cil. A kdyz se jejich astronomicky majetek rozdeli mezi chudinu, nikdo se nebude mit o moc lip. 2) Co rasismus v CR? Co treba Romove? Maji stejne moznosti jako gadzove? Nejsou uz od detstvi segregovani a vychovavani pro roli „prijemce davek“? Zkuste takove tema nadhodit v hospode. 3) Trochu nerozumim, proc si autor vybral pro srovnani zrovna Cinu? Tam je to taky rasismus?
Otázka s tím rasismem v Číně (a zvlášť tedy, když připomínáte i Čechy a Romy)… Tak třeba Tibeťané nebo Ujguři jsou taky dost jiná etnika než Číňané (Chan), i když se fyzicky, na první pohled od nich nemusí (ale i docela taky mohou) lišit… A teď když se mluví třeba i o německém rasismu (už i dávno před nacisty) vůči Slovanům… (???)
Dobře, že jste připomněl tradiční německý rasismus a šovinismus. Německý plán na vyhubení Slovanů se nenarodil v roce 1933, ale mnohem dříve. Minimálně v roce 1848. Rasové vraždění provozovali Němci už za první světové války. Bez této německé tradice by Hitlerův program nemohl najít v Německu takovou podporu.
Já jsem tady reagoval na tu předřečníkovu otázku s tím rasismem v Číně (on ten „rasismus“ může být celkově hrozně široce vykládán), tak mě napadlo tohle srovnání. Asi bych byl zdrženlivější v případě plánu doslova fyzického vyhubení úplně všech Slovanů (takový záměr nelze dokázat ani tomu Hitlerovi), ale existoval v té tradici prostě i takový pohled, že Slované jsou vlastně takovou méněcennou rasou, předurčenou k porobení, podle některých třeba k asimilaci… Dost se to mohlo týkat konkrétně a jmenovitě i nás, Čechů, už vzhledem k tomu, kde ležíme, vlastně „zaklíněni“ do toho německého prostoru (a také i těmi německými šovinisty považováni za jeho součást) – a jejichž (tj. naše) „existence je neprospěšná pro civilizaci“, jak se třeba měl někdy ke konci 19.století vyjádřit tzv. Všeněmecký spolek, úzce napojený mj. na císaře Viléma II.
Realisticky řečeno, ona je to otázka pohledu na vrcholový fotbal, resp. vrcholový sport obecně . Zda se to dá považovat za nějakou náročnou , zodpovědnou činnost, u které lze předpokládat a požadovat určitou formu sebekritické slušnosti a zodpovědnosti za své jednání. A nebo je to show byznys, kde se točí velké peníze, a skutečnou morálku čekat nelze. A jak praví známe přísloví, koho chleba jíš, toho píseň zpívej.
Být trenér, tak svým svěřencům řeknu, že je to na nich. Já osobně bych neklekal. Oni by se Skoti neurazili, jsou to přece demokraté a jak nám sdělil pan Rozehnal, tak porušování lidských práv v Číně je příliš nezajímá. To je vůbec problém současné doby. V jednom státě mlátí policie demonstranty, přičemž je to oficiálně odsuzováno a dokonce přijímány sankce. Ta samá brutalita policie v jiném státě se přejde mlčením. Dokonce, že jsou to ojedinělé excesy. Všichni vědí o jaké státy se jedná, ale politici a různí moralisti se zaměřují pouze jedním směrem. A heslo “ Padni komu padni“ je zcela k smíchu.