SPD a kontakty s extremisty z AfD: Strana mlčí, vlivný člen hrozí „zúčtováním“
Hnutí SPD dohánějí jeho dlouhodobé kontakty s německými extremisty. Ty se naposledy ukázaly po zatčení skupiny „Saských separatistů“ plánujících v Německu převrat po nacistickém vzoru. Část zatčených patřila k mládežníkům strany AfD, s nimiž má česká SPD družbu. Jeden ze zatčených se loni zúčastnil i společné akce s Okamurovci. Ti teď dělají, že se nic z toho nestalo.
„K této záležitosti hnutí SPD nepodá vyjádření,“ napsala na dotaz HlídacíPes.org mluvčí SPD Lenka Čejková. Otázka konkrétně zněla, zda SPD bude na prokázané vazby saské odnože Junge Alternative, mládežnické organizace strany Alternativa pro Německo (AfD), k extremismu nějak reagovat.
SPD má dobrý důvod celou věc nekomentovat. V Německu budou v únoru předčasné volby, AfD oproti předchozím volbám v roce 2021 téměř jistě znatelně posílí, a SPD jako její partnerská strana potřebuje takovou legitimizaci svých německých partnerů demokratickými volbami.
Jeden ze zatčených „Saských separatistů“ Kurt Hättasch střílel při zatýkání po policistech a sám skončil v nemocnici. Na fotografiích (viz facebookový příspěvek níže, třetí muž zprava) ho vidíme loni v červnu na společné akci pražské SPD a saských mládežníků AfD v Ústí nad Labem.
Saská Junge Alternative je už rok a půl německou kontrarozvědkou považovaná za „prokázaně extremistickou“. Stejně tak její celostátní zastřešující organizace.
„A pak bude zúčtování“
Na zmíněné akci v Ústí byli přítomni za SPD například také pražský zastupitel Milan Urban, šéf stranického think-tanku Josef Nerušil a Jan Čížek považovaný za vlivného zákulisního hráče v pražské buňce strany.
„Ti mladí lidé jsou velmi fajn a mají jasný cíl. Podpořit AfD v boji proti extrémní levici, která terorizuje obyvatele Německa. Brzo půjdou od válu. A pak bude zúčtování. Tohle je další z mnoha provokací německých tajných služeb, které šorošovci zneužívají proti opozici,“ komentoval Čížek na Facebooku zmíněné společné foto s mládežníky AfD – včetně zatčeného Kurta Hättasche podezřelého z terorismu.
To je také zřejmě jediný komentář, který je ke svým kontaktům s německými extremisty SPD schopná a ochotná poskytnout. Josef Nerušil, předseda pražské pobočky strany a ředitel stranického Institutu svobody a přímé demokracie, na dotazy redakce nereagoval.
Nejde přitom jen o loňské setkání mezi SPD a AfD. Teprve nedávno, na konci září, prováděl Tomio Okamura s Janem Čížkem a Josefem Nerušilem delegaci saských mládežníků AfD osobně Poslaneckou sněmovnou v Praze během jejich víkendové akce v Česku. HlídacíPes.org to popsal zde.
Zákaz AfD jako předvolební téma
SPD má dobrý důvod celou věc nekomentovat. V Německu budou v únoru předčasné volby, AfD oproti předchozím volbám v roce 2021 téměř jistě znatelně posílí, a SPD jako její partnerská strana potřebuje takovou legitimizaci svých německých partnerů demokratickými volbami.
Obě strany ostatně spolupracují i v Evropském parlamentu ve frakci Evropa suverénních národů. A to přesto, že se krátce před letošními eurovolbami SPD od AfD distancovala kvůli výrokům lídra kandidátky Alternativy pro Německo Maximiliana Kraha zlehčujícím zločiny jednotek SS. Po volbách ale bylo zjevně vše zapomenuto.
V Německu však nejnovější extremistické excesy AfD a na ni napojené mládežnické organizace budí podstatně větší pozornost. Dokonce takovou, že se krátce před volbami znovu rozjela debata o možném zákazu strany.
Toto vysoce kontroverzní téma by sice německý parlament mohl stihnout projednat možná i do konce letošního roku, je ale jisté, že právní tahanice spojené s důsledky takového rozhodnutí by výrazně přesáhly horizont končícího volebního období. Stejně tak je jisté, že by je AfD využila ve svůj prospěch a sama sebe vykreslovala jako neprávem perzekvovanou politickou sílu.
AfD navíc nahrává i náhlý odchod dosavadního šéfa německé kontrarozvědky Thomase Haldenwanga. Ten chtěl původně ve funkci v dohledné době skončit ze zdravotních důvodů, nakonec ale oznámil, že ve volbách bude bojovat o parlamentní křeslo za křesťanskodemokratickou CDU.
Boj proti různým formám extremismu, i toho pravicového, patřil mezi Haldenwangovy priority v úřadě. Včetně otázky AfD a jejího monitorování zpravodajskými prostředky na celostátní úrovni. Definitivní rozhodnutí o tom, jestli je AfD z pohledu tajné služby „extremistickou“ stranou, se teď odsouvá na neurčito.
Návrat Petra Bystroně
Za zmínku stojí ještě jedno pojítko mezi hnutím SPD Tomia Okamury a Alternativou pro Německo – letos zvolený europoslanec AfD Petr Bystroň.
Toho německé státní zastupitelství vyšetřuje kvůli podezření z korupce a praní špinavých peněz a podalo už kvůli tomu v létě i žádost Evropskému parlamentu o Bystroňovo vydání a zrušení jeho imunity. Kdy o něm europarlament rozhodne, není jasné.
Bystroňovo vyšetřování spustila kauza „Voice of Europe“ kolem stejnojmenného webu řízeného a financovaného z Ruska. Kauzu v březnu zveřejnila česká Bezpečnostní informační služba, která na jejím rozkrytí spolupracovala s tajnými službami v řadě dalších evropských zemí.
Petr Bystroň do té doby podle dostupných informací spolupracoval s SPD na přípravě její evropské kampaně, po vypuknutí skandálu se na několik měsíců stáhnul do ústraní. Na konci září však osobně navštívil Tomia Okamuru ve sněmovně, jak znovu upozornil HlídacíPes.org. Ani tehdy to SPD nechtěla komentovat.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Hustý jogurt, sekaná s masem a čisté svědomí vězně jáchymovského pekla
Obnaženou demonstrantku zavřeli v Íránu do blázince. Psychiatři protestují
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)