Souboj o Prahu ve Stalinově stínu. Jak dohnat v připomínání minulosti sousední metropole
„Já tu „frontu na maso“ ještě pamatuji, házeli jsme na ni lahve a křičeli smrt komunismu,“ vzpomínal před zahájením výstavy Paměť národa v prostorách bývalého Stalinova pomníku na Letné kandidát ODS na pražského primátora Bohuslav Svoboda. Spolu s většinou ostatních lídrů kandidátek se před komunálními volbami předhání v tom, kdo víc podporuje vznik muzea totality.
Monumentální socha Stalina stojícího v čele zástupu lidí (přezdívaná kdysi právě „fronta na maso“) na kopci nad Vltavou už dávno nestojí, otázka, co by na Letné mělo být místo ní, se ale vrací a dostala se i do aktuální předvolební kampaně. Ve hře je vznik stálého muzea totality.
Česko by v tom nebylo samo. Třeba Budapešť má svůj „Terror Háza“ (dům teroru) a Rakousko za měsíc otevře svůj „Haus der Geschichte“, který chce mapovat celou historii novodobé rakouské republiky, ale nebude se vyhýbat ani kapitolám z dob nacismu.
Několik centrálních muzeí věnovaných nacismu či komunismu má i Polsko. Praha zatím za sousedy zaostává.
LÍBÍ SE VÁM, CO DĚLÁ HLÍDACÍ PES? POMOZTE NÁM V TOM POKRAČOVAT
TŘEBA PRAVIDELNÝM PŘÍSPĚVKEM 100 KČ ZA MĚSÍC NEBO I VYŠŠÍM – DĚKUJEME VÁM!
„Už jenom samotné položení otázky, zda vůbec taková instituce má vzniknout, je u nás velmi důležité. Protože v Praze, na rozdíl od ostatních evropských měst, takováto instituce neexistuje, nebo existuje jen v menší míře,“ říká Jan Polouček, provozní ředitel organizace Post Bellum.
Ta zaštiťuje projekt Paměť národa, který momentálně zachycuje vzpomínky asi sedmi tisíc pamětníků 20. století.
„Vyzkoušet“ si výslech StB
Paměť národa se jmenuje i výstava, která je od 1. října umístěná v útrobách podstavce pod bývalým Stalinovým pomníkem. Příští dva měsíce bude připomínat právě události a osudy spojené s obdobím nacismu a komunismu.
V prostoru „pod Stalinem“ vznikly dva prostory, odkud budou moci návštěvníci sledovat jak nahrávky vzpomínek a svědectví pamětníků, tak multimediální instalaci, která je přenese třeba do letecké bitvy o Británii, do transportu do koncentračního tábora, k výslechu na StB či na demonstraci v listopadu 1989.
Výstava Paměť národa (Foto: Post Bellum)
Sdružení Post Bellum by mediální pozornost upřenou na aktuální výstavu rádo přetavilo i v další debatu o trvalé instituci připomínající totalitu.
Přežije předvolební kampaň?
Kandidáti na pražského primátora, kteří se zúčastnili novinářské prohlídky výstavy, myšlenku muzea až na výjimky bezvýhradně podpořili.
„Ten dluh musíme splatit. Myslím, že nejlepší forma je postavit tuhle veleváženou instituci,“ řekl třeba lídr pražské kandidátky ČSSD v komunálních volbách Jakub Landovský.
„Když se podíváme do sousedního Polska a na jeho tři muzea, které na toto téma má, byl bych velmi rád, aby se vybudování muzea totalitních režimů skutečně rozeběhlo,“ přidal se pražský volební lídr ODS Bohuslav Svoboda.
„Český národ, Česká republika potřebuje muzeum, kde si budeme připomínat tragické chvíle 20. století, našich dějin,“ vyslovil se pro vybudování takové instituce i šéf TOP 09 a kandidát na pražského primátora za koalici Spojené síly pro Prahu Jiří Pospíšil.
Podle Hany Třeštíkové (Praha sobě) má Praha i vhodné místo pro muzeum totality – tzv. Borůvkovo sanatorium v Legerově ulici, kde zemřeli například kněz Josef Toufar či student Jan Palach.
Lídr pirátské kandidátky Zdeněk Hřib naopak zapochyboval, že kamenné muzeum je ta nejlepší varianta – preferoval by prý při šíření historické osvěty mezi mladou generací hlavně internet a sociální sítě.
Kandidát na primátora za ANO Petr Stuchlík na akci nakonec navzdory přislíbené účasti vůbec nedorazil.
Něco víc než matrjošky
Zatím se zahraniční turisté s autoritářskými kapitolami české historie v Praze potkávali jen zřídka – hlavně v regálech obchodů s ruskými matrjoškami a sovětskými vojenskými čepicemi podél hlavních turistických tahů centrem města.
Případně v muzeích, která se tématu věnují spíše zjednodušeným „disneylandovým“ způsobem (Muzeum KGB či Muzeum komunismu v Praze).
I seriózní národní muzeum totality (ať už by se jmenovalo jakkoli) ale bude muset najít atraktivní formu, jak svou expozici zprostředkovat návštěvníkům, podobně jako to udělala muzea v okolních zemích.
„Spíše než psané texty a zasklené vitríny, funguje na návštěvníky dobře obraz a zvuk. To je něco, čím se inspirujeme určitě nejvíc,“ potvrzuje Jan Polouček z Post Bellum směr, kterým se ubírá současná výstava Paměti národa. A do budoucna možná i národní expozice na stejné téma.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Ivan Pilip: Oklepat se z neúspěchu, smát se s Patrikem Hartlem a doufat v lepší Česko
Jak Národní muzeum neuctilo Karla Kryla a ten pak skončil ve sklepení
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
14 komentářů
Pane Berger. Podle mne by jste se měl zajímat o lidi, kteří se nepředhánějí v podporování projektů s odkazem hnusu naši historie. A o těch psát a uvádět jejich značky ANO, SPD a samozřejmě komunisty.
Nemec je to snad úmysl, že jste zapomněl na německé nacisty a jejich české pomahače, na těch přibližně 360 tisíc zabitých Čechoslováků?
A nejen Vy, ale i autor článku (samozřejmě kromě zmínky o rakouském „Haus der Geschichte“ a víc než stručné zmínce o bitvě o Británi či transportu do koncentráku.
Opakuji : Je to snad úmysl?
Připomínek hrůz Nacistické nadvlády a okupace Třetí říší máme u nás několik. Například Osvětim, kterou snad každý navštívil v rámci školní docházky. Připomínek na hrůzu komunistického puče a okupace armádou SSSR nemáme z větších objektů žádnou. Nikdo u nás nezpochybňuje hrůzy Nacismu a nutnost si to připomínat. Stejně tak nikdo nepochybuje o tom, že část muzea totality bude věnovaná té nacistické. Což je také důvod proč o tom nikdo nemá potřebu psát více než pár řádek. To co je u nás aktivně zpochybňováno a diskutováno je právě ta druhá část a to je také důvod proč se o tom píše.
Váš příspěvek klasická ukázka manipulace pomocí „a co američané ti mlátí černochy“. Snahou vašeho příspěvku není ukázat na hrůzu Nacismu a upozornit na nedostatek osvěty v tomto směru. Vaší snahou je odvést pozornost a rozmělnit diskuzi o té druhé části potencionální expozice muzea totality.
Američani snad ty černochy nemlátí? Sem tam je dokonce, když třeba mají v ruce plastovou dětskou pistolku a jde kolem americký policajt, i odstřelí. Váš argument o manipulaci je propagandisticky hodný umění Josepha Goebelse, gratuluji.
Dovolím si upozornit, že Osvětim neleží na území ČR, ale v Polsku. Kdepak jste to s tou Vaší školou, v rámci školní docházky, vlastně byl Františku?
Jsem pro takové muzeum totality. Do expozice věnované StB bych navrhoval mimo jiné i voskovou figurínu A. Babiše.
Co takhle fotku malého Vašíka na kolenou příslušníku SS.V 60létech jsem viděl fotku toho pomníku s nápisem: Josef bacha jdou po tobě.
Já sice takovou fotku nikdy nikde neviděl, jen jsem o ní četl v různých příspěvcích, jako je ten tvůj, že prý existuje, ale nikdo nikde mi ji ještě neukázal. Ale jestli jste měl na mysli například takového Vašíka Klausů, tak ten by se v té expozici věnované StB vyjímal jistě také velmi dobře. A co se té fotky týče, budu se těšit, až ji otisknou alespoň Parlamentní listy. Ani ony se zatím na nic takového pokud vím nezmohly. A bylo by to pro ně jistě sousto. Asi jim vadí, že by pak musely dokazovat její pravost, s čímž si vy hlavu lámat nemusíte.
proc jen voskovou figuru jednoho STBaka Bureše ? Proc vosk, proč ne dobrá mosaz, postavte sochy všech nachazejicich se v Cibulkove i jinych seznamech ? Odhadem z ČSSR populace asi pěti milionu spoluobčanu, proc pouze jeden a ještě z vosku. Národ si jiste rad vzpomene na domovni důvěrniky, členy komunistické milice, pomocniky VB, kádrovaky, velitele Pohranični stráže, bachaře v politickych kriminalech ba i dnešni potomky vrahu, soudruhy a soudružky ještě žijící zavřít a zahodit klíče, když už chcete něco dělat dělejte to pořádně, vzpomeňte i na půl milionu spoluobčanů emigrantu, mnozi odešli protože byli donuceni stranou a vládou…..přestante si dělat z historie šprtouchlata.
Tak všechny ty vaše uvedené profese jsou i v v současném kapitalistickém režimu ! Naprostou většinu těch migrantů nikdo nevyháněl , odcházeli spíš z blbosti a do teď neví , kam vlastně patří , znám jich dost ! Za první republiky kapitalističtí četníci zavraždili 199 většinou hladových demonstrantů a na 500 jich těžce zranili !! Havlem propuštění vězni zvraždili skoro 200 lidí ! Loni zde bylo 1600 sebevražd , za totáče i se Slovenskem ročně asi 200 ! Vážení kritici minulého režimu, ukažte mi jediný národ na světě naší velikosti, který před rokem 1989 dokázal vyvíjet a vyrábět trysková letadla, dopravní letadla, atomové reaktory, lokomotivy, trolejbusy, autobusy, traktory, radary, motocykly, osobní automobily, špičkové zbraně, tkalcovské stavy, zemědělské stroje, turbíny, nákladní automobily, námořní lodě, tanky, špičkové sklářské a porcelánové výrobky, podílet se na výzkumu vesmíru, vyrábět kvalitní ocela hutní výrobky vyvážet do celého světa !!!! Národ, který by byl naprosto soběstačný v zemědělské a potravinářské výrobě, bez jediné koruny dluhu, naopak se značnými pohledávkami v zahraničí… atd., atd. Dnes nevyvíjíme a nevyrábíme NIC. Jsme pouze montovna automobilů. Nepatří nám v naší zemičce ani rezavý hřebík ve zdi, natož uhlí pod zemí nebo voda. BYLI JSME VELMI SCHOPNÝ NÁROD, to však vy nechcete slyšet, jen si trváte na svých nesmyslech. O potřebě provázanosti s „vyspělým Západem“, který si nás ochočil jako levnou pracovní sílu a odbytiště pro jejich „šunto-produkty“!!!………………….Z vyspělého a samostaného státu jen rozvojová kolonie USA a EU.
Zapomněl jste na těch zhruba 150.000 kolaborantů s německými nacisty, co ve vhodné chvíli vstoupili do KSČ.
Z těch vámi zmiňovaných Cibulkových seznamů Barone se předsedou vlády stal pouze jeden. Nebo o jiném alespoň nevím. A nemyslím si, že by si onen jeden zasloužil lepší materiál než je vosk.
Ta diskuze je opravdu poučná, myslela jsem, že otázkou je, zda má existovat muzeum totality. Velmi výmluvné mají v Rize, viz MUZEUM OKUPACE LOTYŠSKA 1940-1991 V RIZE. To je příklad nad všechny diskuze.
Šťastné to mládí, když neznáte jinou totalitu než tu předlistopadovou.
No ona potíž je právě v tom, co je i v článku píše že v Praze už muzea totality jsou – leč marginalizuje tvrzením že „ta prý se …tématu věnují spíše zjednodušeným „disneylandovým“ způsobem“…Ovšem pak hned následuje věta „I seriózní národní muzeum totality .. ale bude muset najít atraktivní formu..
Navíc, ani ta výstava „.. Paměť národa na Letné“ není jediná, dalších se nedávno otevřelo v Praze několik (třeba na Náměstí Míru, v Dejvické ulici , navrhuje se další muzeum totality v bývalé věznici v Uherském hradišti, atd…
No,…tak jestli spíš nejde ani tak o to, „mít tady muzeum totality“, leč spíše o to které toto múzeum uzná magistrát (nebo i stát) za to „jediné a pravé“ a bude trvale financovat..Taky si třeba ještě připomenout, že to je sotva pár měsíců co náš stát vyklopil zhruba půl miliardy -jenom- za výkup pozemků pro nový Památník romského holokaustu v v Letech u Písku-……..