Slovenský velvyslanec Weiss na pietě za Miladu Horákovou. Bývalí vězni komunismu ho opakovaně vypískali
AKTUALIZOVÁNO (o vyjádření velvyslance). Slovenský velvyslanec v Praze Peter Weiss neprožívá na svém postu zrovna nejklidnější období. Sotva opadla kritika za to, že svou přítomností a převzetím ceny pro zavražděného novináře Jána Kuciaka zaštítil akci spojenou s českými dezinformačními weby, střetl se na pietních akcích k uctění památky obětí komunismu s odporem politických vězňů. Těm vadilo, že zde Weiss vystupuje, ač je sám bývalý komunista.
Když v pondělí vyráželi bývalí političtí vězni ze Slovenska na sérii pietních akcí do Prahy k výročí popravy Milady Horákové, většina z nich netušila, že je tam čeká střet se slovenským velvyslancem. A to hned několikanásobný.
Peter Weiss před rokem 1989 dlouho pracoval v Ústavu marxismu-leninizmu ÚV KSS. Po Listopadu se stal předsedou reformně-komunistické Strany demokratické levice.
Hanba, fuj a nepodávat ruku
Poprvé se političtí vězni s velvyslancem střetli na hřbitově v pražských Ďáblicích, kde si lidé připomněli památku všech, kdo byli popraveni nebo zemřeli v komunistických věznicích a jsou na tomto hřbitově pochováni.
Už tam při Weissově projevu někteří ze slovenských účastníků zkoušeli velvyslance vypískat; po skončení řeči mu nepodali ruce nebo mu nesouhlas s jeho účastí na akci dali najevo slovně.
Související články
Dezinformátoři ocenili zavražděného Kuciaka. Slovenský velvyslanec cenu převzal, mluvit o tom ale nechce
O několik hodin se později se situace opakovala na Vyšehradě u symbolického hrobu Milady Horákové. Tam po konfrontaci s účastníky ze Slovenska velvyslanec nakonec místo předčasně opustil a odjel pryč.
Potřetí zazněly projevy nesouhlasu při projevu Weisse ve středu v areálu pankrácké věznice, kde Miladu Horákovou v roce 1950 komunisté popravili. Z publika zazněly výkřiky jako „hanba“, „fuj“, jeden z hostů se zvedl a odešel.
HlídacíPes.org zaslal velvyslanci SMS s dotazem, jestli tato tři setkání s politickými vězni nevnímá jako promarněnou příležitost ke smíření.
„V době, kdy jsem působil v politice, jsem podporoval požadavky bývalých politických vězňů a setkával jsem se s jejich zástupci. Nikdy jsem neobhajoval ani nebagatelizoval justiční vraždy po zmanipulovaných monstr-procesech, ale odsuzoval jsem je,“ odpověděl Weiss.
Na pietní shromáždění prý letos stejně jako jindy šel nejen jako zástupce Slovenska, ale i jako „občan, který si uvědomuje obrovské křivdy a nespravedlnosti, kterým byli vystaveni bývalí političtí vězni, zvláště ale lidé, kteří se stali oběťmi politických procesů na přelomu 40. a 50. let“.
Nápadnější, než je zvykem
Weiss je velvyslancem v Praze už od roku 2013 a pietních akcí se pravidelně zúčastňuje. Podobná konfrontace se zástupci bývalých slovenských politických vězňů ale podle informací HlídacíPes.org dosud nenastala. Delegace ze Slovenska totiž vyrazila do Prahy na tato pietní shromáždění letos vůbec poprvé.
Na rozdíl od českých účastníků, kteří na přítomnosti slovenského velvyslance z titulu jeho funkce obecně nevidí nic kontroverzního, Slováci perzekvovaní komunistickým režimem Weissovu minulost znají, a tak jeho účast vnímali jako provokaci.
Ambasadoři Česka na Slovensku (a naopak) zpravidla nebudí velkou pozornost; vztahy obou zemí jsou dlouhodobě nadstandardní, a role diplomatů se tak často omezuje hlavně na kulturně-reprezentační úkoly.
Pro velvyslance Weisse je to ale už druhá kontroverze za poslední dobu. V půlce června převzal Krameriovu cenu in memoriam pro zavražděného novináře Jána Kuciaka. Kuciakova bývalá redakce se proti tomu ostře ohradila. Organizátoři Krameriových cen mají totiž blízko k české dezinformační scéně.
Velvyslanec na akci organizátory ceny chválil za snahu „být symbolickým mostem mezi mediálním mainstreamem a alternativními médii“.
Posléze vyšlo najevo, že Kuciakova rodina neměla ani tušení o tom, kdo je Asociace nezávislých médií, která cenu uděluje, a Kuciakovi příbuzní cenu od velvyslance nakonec odmítli převzít.
HlídacíPes.org se také tehdy snažil od velvyslance získat vyjádření k jeho účasti na kontroverzní akci. Ambasáda ale celou věc nechtěla komentovat.
Podpořte nezávislou žurnalistiku.
Jako odměnu za dar ve výši 499 korun obdržíte exkluzivní stostránkovou publikaci „Babiš. Vůdce pro 21. století“.
Nová kniha HlídacíPes.org
Publikace vyjde v omezeném nákladu. Pořízením publikace podpoříte projekt HlídacíPes.org.
Kniha nebude ve volné distribuci. Lze ji získat pouze jako poděkování za dar v minimální výši 599 Kč.
Knihu začneme distribuovat krátce před 17. listopadem 2024.
Více o knizePořídit knihuPop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jan Urban: Proč vláda připomíná natržený balon, který už jen padá k zemi
Populismus a prázdná kasa. Proč si česká ekonomika neumí vydělat sama na sebe
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
13 komentářů
Pokud pana Weisse má na paškálu Hlídací pes a píská na něj TOPkařská klaka, je to člověk na svém místě a dozajista dělá správné věci.
Jo, taková TOPkařská klaka starých politických vězňů ze Slovenska, to je panečku pražská kavárna jak vyšitá.
Na kláce pražské kavárny trvám. Kde je najatá, je jedno.
Je vidět, ze alespoň političtí vězni ještě drží dekorum a maji hrdost a cest. Když předlistopadovy komunista Zima, t.c. rektor Karlovy Univerzity řečni na Albertově při výročí Listopadu, tak mu studenti a „elity“ ještě aplauduji . Jako tupe a nemyslíci (nebo neinformovane, coz vyjde nastejno) stádo oproti hrdým a statečným politickým vězňům. No jo. Není komunista jako komunista a studenti a spol. nemají zkušenosti a odvahu.
No, viděl bych to spíš tak, že právě političtí vězni mají legitimní morální právo dát svůj protest otevřeně znát. Protože u každého jiného by se nemohlo říct, že má dekorum hrdost a čest, když si musí řešit svoje politické spory na pietních akcích. To už je spíše příznakem toho jak naše společnost politicky hrubne (i bez Zemana), když se nezastaví ani před tímhle..
To je určitě pravda. Kdo jiný než političtí vězni maji na takové gesto nárok a vlastně, kdyby je neudělali, tak svým způsobem poprou svoje předchozí činy. Na druhou stranu, studenti především by měli byt těmi, kdo do budoucna budou nositeli morálky a budou vymezovat normativy etického chování.
K mému předchozímu komentáři – srovnejte Zimu s Weissem a reakci politických vězňů s chováním studentů a mainstreamových „elit“ . Nemyslíš – zaplatíš ! :
REPORTÁŽ Na pražském Albertově se odehrála tradiční vzpomínková akce k 17. listopadu 1939 a 1989. Bok po boku tu vedle sebe stanuli dva rektoři dvou velkých českých vysokých škol, rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima a rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek, který se v minulosti opakovně vymezil proti prezidentovi Miloši Zemanovi. Svobodomyslným lidem se dnes podle Beka může zdát, že ty či ony volby nedopadly dobře. Bek však účastníky požádal, aby nevěšeli hlavu a uchovali si naději.
17.11.2017 13:30 |
Peter Weiss pri prejavoch preglgal. Asi si uvedomoval ýže je ťažké urobiť zo súdruha jeho exelenciu. Eňo Noibir
Problém je v tom, že překabátění v roce 89 si uspořádali komunističtí miliardáři pro sebe. Nebyla v zemi žádná síla, která by mohla jakoukoliv změnu udělat. A tak kontinuelně až do teď si tahle parta z ostatních může dělat šoufky.
Volební stádo svobodně volí cestu zpět do CCCP!
Není tady určitý prostor pro kritiku impotence českých intelektuálů?
Ono přece není tak přesné tvrdit, že „..Nebyla v zemi žádná síla, která by mohla jakoukoliv změnu udělat.“. těch sil tu bylo hlavně v prvním desetiletí po sametu hodně, a měly tehdy zcela legitimní pravomoc i morální podporu národa, aby komunisty nejen nepustily do mocenských pozic (i ekonomicky) , ale hlavně označily konkrétní viníky předlistopadových zločinů a poslaly je do kriminálů… Jenže to neudělaly, i pro ně bylo příjemnější pouze mediálně žvanit o předlistopadových zločinech komunismu (hlavně nikoho nejmenovat), ale konkrétně neřešit nic .V tom samozřejmě české elity naprosto zklamaly.
Podotýkám, že dneska už se to napravit nedá, křičet o někom že byl před 30+x lety komunista už většinu lidí nezajímá..a právně už jsou ty komunistické zločiny taky promlčené..
bohuzel mate naprostou pravdu. 🙁
Souhlas. Mate pravdu. Bohužel…
Komunisté prohlašovali, že demokratické parlamenty jsou jen žvanírny a na českém příkladu postsametového parlamentního konání se ukázalo, že měli pravdu. A tak toho využili a najednou tady máme Babiše, včetně dalších miliardářů.