Slovenský příklad pro Babiše: jen samotné vládní výlety do regionů život lidem nezlepší
Vláda Andreje Babiše, přestože v demisi, stihla už navštívit skoro všechny české kraje. Podle premiéra na výjezdech tvoří „investiční plán“ pro Česko. Spanilé jízdy kabinetu do regionů doprovázené miliardovými sliby působí v české politice na první pohled nově. Na Slovensku je ale – dnes už bývalý – premiér Robert Fico vymyslel před deseti lety. Život lidí v méně rozvinutých regionech to nijak nezlepšilo.
Právě slovenský příklad možná Babiše k jeho cestám do krajů inspiroval. Slovensko ale taky ukazuje, jak prázdné takové premiérské sliby bývají.
Například předminulá Ficova vláda stihla 18 výjezdních zasedání. Stejně jako v Česku je provázela opoziční kritika, že si tím kabinet jen dělá sebepropagaci za státní peníze.
„Tyhle peníze se samozřejmě rozdávají nesystematicky bez nějakého hodnocení nebo trvalých efektů, které můžou přinést,“ nabízí reálný pohled starosta slovenského Spišského Hrhova Vladimír Ledecký.
Jeho obec se stala za poslední roky mezinárodně oceňovaným příkladem toho, jak si vesnice ve strukturálně slabších regionech můžou poradit i bez pomoci státu. O dědince na Spiši psaly i slavné The New York Times.
Uděláme si to sami
Spišský Hrhov v okrese Levoča má podobně jako další obce na východním Slovensku potíže s nezaměstnaností a řeší i otázku integrace romské menšiny.
Proslul hlavně založením obecní firmy, která Romům dala zaměstnání a obci naopak zlevnila řadu prací, které si nemusí objednávat u externích dodavatelů. Výkopy, opravy silnic, stavby obecní infrastruktury, stolaři, tesaři – obecní firma umí leccos.
Během dvacetileté éry starosty Ledeckého se hrhovští Romové přestěhovali z chatrčí do vlastnoručně postavených domů a počet obyvatel obce se zdvojnásobil.
I když je Vladimír Ledecký zvyklý řešit komunální problémy i bez pomoci státu, působil také v expertní skupině vládního zplnomocněnce pro znevýhodněné regiony a systém přidělování peněz těmto okresům zná zblízka. Na to, až přijede vláda, starosta nečeká. Připomíná ale, že kabinet v jeho okrese ještě nezasedal.
„Vůbec se nehodnotí, jestli ty peníze přinesou nějaká pracovní místa nebo jiné benefity. Dokonce nevím ani o žádném systému hodnocení a vybírání těchto žádostí,“ popisuje výjezdy vlády do regionů.
Ty podle něj slouží hlavně k tomu, aby se vláda mohla pochlubit tím, co už dříve schválila. Jako vedlejší efekt při tom premiér rozdává peníze ze své rozpočtové rezervy.
Čáry máry milion
Slovensko má stejně jako Česko vládní rozpočtovou rezervu, která slouží také na vykrytí nečekaných výdajů jako je třeba likvidace následků povodní. Kromě toho má ale zákonem stanovenou vlastní rozpočtovou rezervu k dispozici i sám premiér.
Slovenská média už dříve upozornila, že premiér Fico (v čele vlády stál v letech 2006-10 a dále 2012-18) směřoval mimořádné dotace z premiérské rezervy hlavně do obcí a regionů, které měly blízko k jeho straně SMER.
Peníze od Fica často mířily na budování fotbalových hřišť i dalších sportovišť. V rozdělování financí z rozpočtové rezervy vlády bez jasných pravidel pokračuje i nový premiér Peter Pellegrini.
„Je třeba říct, že peníze z vládní rezervy se na výjezdu v konkrétním okrese rozdělí na potřebné věci, jako opravy silnic, mostů a podobně. Jsou to ale peníze daňových poplatníků, a ne premiéra, a tak by se měly rozdělovat transparentně podle nějakých kritérií. Pochybnosti, že se tyhle peníze přidělují politicky, jsou oprávněné,“ myslí si starosta Ledecký.
Slovenská vláda nevyrážela výlučně jen do strukturálně slabších regionů ve střední a východní části země, těžiště výjezdů ale leželo právě tam. Jsou na tom po deseti letech „spanilých jízd“ kabinetu méně rozvinuté okresy lépe než tehdy?
Nový start nebo jen show?
„Situace v regionech se zlepšila, ale hlavně v absolutních, ne relativních číslech. Celkový ekonomický růst táhl i regiony. Rozdíly ale zůstávají – zatímco na západě je několik okresů s nezaměstnaností pod dvěma procenty, na jihu středního a východního Slovenska jsou i takové, kde je nezaměstnanost 14-18procentní,“ říká pro HlídacíPes.org Martin Vlachynský z ekonomického think tanku INESS v Bratislavě.
Připouští, že slovenská vláda podnikla některé reálné kroky ke zlepšení stavu. Od roku 2015 platí na Slovensku zákon o podpoře nejméně rozvinutých okresů a na Úřadě vlády působil i zmiňovaný zplnomocněnec pro tuto agendu – tuto pozici ale vláda zrušila a nedávno jeho úkoly přebral vicepremiér Richard Raši.
Také Česko má pro strukturálně postižené regiony (Karlovarský, Ústecký a Moravskoslezský kraj) speciální úřad vládního zmocněnce, funkci vykonává Jiří Cienciala.
Pro všechny tři zmiňované kraje také minulá Sobotkova vláda připravila a spustila program RE:START na jejich ekonomickou restrukturalizaci. Stejně jako na Slovensku se postupuje podle akčních plánů sestavených ve spolupráci se samosprávami nebo firmami z regionů, kterých se strategie týká.
Analytik Vlachynský připouští, že tato opatření můžou v blízké budoucnosti přinést omezené zlepšení situace, slovenský venkov by ale podle něj potřeboval mnohem hlubší reformy, aby se například zvýšila ochota obyvatel dojíždět za prací: „Samotné výjezdy vlády jsou samozřejmě jen show.“
Podpořte nezávislou žurnalistiku.
Jako odměnu za dar ve výši 499 korun obdržíte exkluzivní stostránkovou publikaci „Babiš. Vůdce pro 21. století“.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Cattani Evropské unie? Praní špinavých peněz bude hlídat Italka
Ficovy čistky rok poté. Průvan ve slovenské státní správě v číslech a grafech
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
8 komentářů
1) Proc by to Babis nedelal taky? Jeho osobne ty „spanile jizdy“ nestoji ani korunu a z nasich penez si dela PR. Skoda ze tohle nevidi (nechteji videt) jeho volici. 2) O lokalnich problemech samozrejme nejvic vi lokalni samosprava (obce, kraje). Takze nema smysl, aby do toho Babis vnasel zmatek a rozhazoval na pockani milionove sliby.
1) Většina práce zvolených politiků -ať na úrovni státu, krajů i obcí je pouze a jen o přerozdělování peněz předtím vybraných od lidí z daní. Byla je a bude. Rozdíl u Babiše je v tom, že on si z toho dokázal udělat navíc ještě kvalitní P.R.
2) To je sice hezké že „..O lokalnich problemech samozrejme nejvic vi lokalni samosprava (obce, kraje). “ Jenomže většina vybraných daní (z příjmů, DPH) tečou i z těch obcí přímo do celostátní pokladny – a teprve potom jsou „přerozdělovány zpět.. Něco pravidelně a nárokově (dle počtu obyvatel a pod.) v celoročním rozpočtu, a ty další si musí „vy.. (vylobovat, vyprosit? vyžebrat? ) ty obce u vyšších orgánů mimořádně…
Jenom tak mimochodem, oni se ani naší lokální politici na ty centrální taky moc nespoléhají. Oproti tomu co dokázal v naších severních Čechách „profinancovat“ ROP Severozápad z evropských fondů, je i slibovaná Babišova rezerva jako plivnutí :)))))
Ale nějak to romské situci nepomohlo :(((
„Romské situaci“ mohou pomoct jen sami Romové a to tím, že konečně začnou většinově dělat to, co od časů Husových dělat, ve své většině, odmítali, totiž když začnou všichni pracovat. Ale, kdo potom bude brát ty „dáfky“?
Nechtěl bych být Romem, i kdybych dostával ty „dáfky“.
Není výhrou narodit se jako Rom. Můj obdiv mají ti, kteří se vymanily a jsou úspěšní, vlaštovky už tady jsou. Ale v mém okolí jsou i lidé, kteří ty pracovité a úspěšné přímo nenávidí, závist umocněná barvou pleti, to je už pro některé rasisty asi moc silná káva. Tak nějak vás poznávám Oskare z Hané.
tady přece nejde o to, zda se někdo narodí jako Rom. Mimochodem ono se to ani nedá prokázat, protože národnost je věc, kterou si může člověk – pokud je na to tázán svobodně zvolit…Tady jde o jedno , dnes politicky nekorektní termín „Nepřizpůsobivý“. Samozřejmě že spousta Romů už se dnes „vymanila“, přizpůsobila a žijí dnes stejně jako ostatní lidé, pracují, posílají své děti do škol, ty dosahují vyšších vzdělání, zapojují se do společnosti, ta je přijímá, a podobně..(Mimochodem, i ti „rasisti“ jsou pouze slabá extrémní skupina, projevující své názory rozdílné od běžné společnosti)
Ale pokud hovoříme o problematice Romů, hovoříme právě a jen o těch nepřizpůsobivých. Jenže to je dnes – jak jsem napsal, politicky nekorektní slovo, tudíž se – ani vůči té submnožině Romů nesmí uvádět, a ani se nesmí takto formulovat a uvádět jako příčina pro přesnější cílení řešení… Čili se to sveze „na všechny Romy“, popřípadě úředně dokonce na všechny občany státu..
A.Babiš svými „výlety“ do regionů dělá jen to, co jiný vykuk – M. Zeman použil úspěšně ke svému znovuzvolení prezidentem ČR, ostatně tato technologie lovu voličů byla vymyšlena nebožtíkem Šloufem s legendárním „Zemákem“ a jelikož toto osobní „stýkání“ s určitou většinou občanů nese ovoce, tak někteří politici (nepolitici) budou tuto technologii používat tak dlouho, pokud „ovoce“ ponese! Vtip je v tom, že proti tomuto systému získávání voličů není obrany, neboť setkávání s lidem je legitimní a důležitá položka práce politika. Pokud má ten politik žádaná témata a k nim porozumění významné části veřejnosti ( té bude vždy dostatek), má úspěch zaručen. A. Babiš tedy kopíruje úspěšnou taktiku k totálnímu vítězství a žasnu, jak on dokáže na sobě pracovat, jak se z vlka přetváří na chápajícího taťku! Již mi včera dal naději, že si také budu moci prožít Masarykovu republiku č.2, což nepochybně v případě úspěchu zařadí A. Babiše mezi velikány moderní historie ČR.
Ale no právě že to je naprosto legitimní a naprosto důležitá součást práce politiků, že proti ní nelze protestovat vůbec. Jedině snad, kdo z politiků /politických stran) to nedělá, nebo to dělá špatně, tak ať si stěžuje sám na sebe… Počítám že na tuhle činnosti mají partaje peněz, poradců i pověřených zvolených podpředsedů či co dost, i kdyby jim to náhodou neproplácel přímo stát z titulu jejich vládních nebo poslaneckých funkcí…