Skutečná spotřeba aut dráždí řidiče. Automobilky se brání: je za tím tlak ekologie i nařízené testy
Zmínka o značném nepoměru mezi skutečně naměřenou spotřebou a tou udávanou výrobcem nechybí snad v žádném z testů nových automobilů. Na rozdíly poukazuje i většina řidičů.
Jimi naměřenou skutečnou spotřebu nedávno shromáždila vědecky zaměřená nezisková organizace ICCT (International Council for Clean Transportation). Výsledek? Rozdíl mezi reálnou a udávanou spotřebou je prý v průměru 42 %.
My si to nevymysleli
Automobilky se ale brání. „Deklarovaná hodnota není nic, co by si automobilka vymyslela. Profil trati, kde se měří, je dán zákonem. Udáváme tedy to, co udávat musíme,“ řekl v rozhovoru pro HlídacíPes.org a ČRo Plus Martin Hrdlička, šéf vývoje motorů a podvozků Škoda Auto.
Celý rozhovor Martinem Hrdličkou nabídne HlídacíPes.org zítra.
„S příchodem nové legislativy má přijít takzvaný WLTP cyklus, který už bude hodnotami spotřeby a produkce CO2 bližší realitě. Nikdy se ovšem nemůže shodovat se všemi způsoby jízdy všech našich zákazníků – v mrazu, na zimních pneumatikách, na poušti, v horách, za deště… Milion zákazníků jezdí miliony způsoby,“ konstatuje Hrdlička.
Chystaná změna testování spotřeby souvisí s aférou dieselgate, která se dotkla 11 milionů vozů automobilky Volkswagen.
Aféra souvisela právě i s tím, že automobilky musí plnit stále ostřejší limity pro emise CO2. A ty jsou přímo úměrné naměřené spotřebě.
Jeden gram oxidu uhličitého přepočtený na množství projetého benzínu odpovídá zhruba objemu 0,04 litru.
Padesátkrát více energie
V roce 2050 má být emisní limit pro nové vozy v Evropské unii pouhých 35 gramů CO2. To odpovídá spotřebě jednoho litru paliva. „Bez elektrifikace toho nebude možné dosáhnout,“ míní Martin Hrdlička.
Baterie pro pohon aut však před sebou mají ještě další vývoj. Nyní je na ujetí 100 kilometrů zapotřebí průměrně 12,5 kWh energie. V přepočtu to odpovídá zhruba 1,4 litru benzínu nebo energii skryté ve 130 kilogramech baterií.
„V benzínu je stále ještě padesátkrát více energie než v nejlepších současných bateriích. Doufáme, že kolem roku 2025 by mohly být baterie, na něž v běžně dosažitelných vozech ujedete až 400 kilometrů,“ konstatuje Martin Hrdlička.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
1 komentář
Kdysi, jsme ve škole (VPŠCh) dostali zadání vypočítat kolik, se spotřebuje energie abychom získali 1 litr etanolu (včetně : přípravy půdy pro výsev lihovarnické rostliny /brambory, řepa/, jejich sklizně a svozu do lihovaru /zadána vzdálenost/ výroby škrobu, zcukernatění a kvašení zápary, destilace, chlazení destilátu a energie pro dodávku chladíci vody a rozvozu etanolu na misto spotřeby) a kolik energie se získá energie jeho dokonalým spálením, třeba ve spalovacím motoru. Vyšlo nám, že spotřebujeme o dost více energie než můžeme získat. A podobné to asi bude i s elektrickým pohonem vozidel, pokud započteme těžbu a dopravu surovin na výrobu zařízení pro výrobu elektřiny, výrobu vlastního zařízení, totéž pro výrobu baterií, ekologická likvidace toho všeho po skončení životnosti a mnohých dalších energetických nároků příslušného řešení, je asi mimo možný rozsah příspěvku do diskuze a vyžadovalo by si vlastní článek.