Skrytá rizika elektronické evidence tržeb
Podnikatel a místopředseda Hospodářské komory Martin Plachý upozorňuje na některé méně viditelné problémy spojené s elektronickou evidencí tržeb.
„Nikdo nezpochybňuje nutnost vybírat daně, ale nemělo by to skončit jako v Chorvatsku, kde kvůli tomu citelně poklesl počet podnikatelů,“ zdůrazňuje Plachý, sám podnikatel v hotelových službách, v rozhovoru pro HlídacíPes.org.
Ministerstvo financí se podle něj při přípravě nového systému příliš soustředí na technickou stránku věci „jak to bude fungovat a koho se to bude týkat“ a neklade si otázku, zda je takový krok vůbec potřeba.
„Vytváříme tu monstrózní věc, která ve skutečnosti vyřeší buď jen málo nebo dokonce nic,“ myslí si Plachý a upozorňuje i na některé nezamýšlené dopady.
Chystaný systém evidence tržeb nedávno pro HlídacíPes org kritizoval i prezident NKÚ Miloslav Kala
Ministerstvo financí však odhaduje, že jen na DPH, jež neodvedou restaurace, hospody a hotely, stát přichází nejméně o 10 miliard korun ročně.
Z odhadů Evropské unie ale vyplývá, že se v České republice celkové úniky na DPH pohybují okolo 80 miliard korun ročně.
„Asi nikdo si nedělá iluze o tom, že třeba vesnické hospody platí všechny daně, jak mají. Jenže hospoda na vesnici má i sociální význam. Proto přeci starostové často hospody dotují tím, že jim dávají symbolický nájem , přispívají na topení,“ upozorňuje Martin Plachý.
Když se kvůli novém opatření taková vesnická hospoda zavře, důsledek bude podle něj jednoznačný: „Ze šedé zóny, kde se platí aspoň něco, se přesune do černé zóny, kde neplatí nic.“
Ne Chorvatsko, ale Rakousko
I šedá ekonomika je však pro Česko problém. Podle letošní studie společnosti Visa v šedé ekonomice v Česku prý vloni zmizelo přes 600 miliard korun. Její celkový objem v Česku činí 15 % HDP.
Evropským lídrem v omezování objemu šedé ekonomiky je podle studie Rakousko, kde se na HDP podílí jen z osmi procent.
Jednou z cest, jak šedou ekonomiku, jež stojí především na nepřiznaných platbách v hotovosti, jsou elektronické transakce, nebo právě elektronická evidence tržeb, je přesvědčeno Ministerstvo financí.
Zpočátku se má nová povinná evidence tržeb týkat zhruba 300 tisíc živnostníků. Martin Plachý však upozorňuje na to, že i zde chybí detailní analýza.
„Vůbec není jasné ani to, kolika prodejních míst by se to mělo týkat. Mluví se zhruba o 300 tisících živnostníků, ale to je řeč o IČO, nikoli o prodejních místech a platebních portálech. Jeden živnostník může mít řadu prodejen,“ říká Plachý.
Varuje i před rizikem, že se majitelé internetových obchodů, jichž se EET má také týkat, rozhodnout papírově přenést sídlo své firmy do zahraničí.
„To by znamenalo, že DPH přestanou v Česku úplně platit. Objem prodejů přes internetové obchod přitom stále roste. Nejde o to, že by majitelé e-shopů chtěli podvádět, jde o to, že dají přednost menší byrokracii a technické zátěži,“ říká Plachý.
„Elektronická evidence tržeb se bude vztahovat i na e-shopy či jiné formy zásilkového prodeje, pokud přijímají zákonem definované formy tržeb – zejména tedy hotovost či platební karty,“ potvrzuje Ministerstvo financí.
Tisíc zoufalých dodavatelů
Obavu z toho, že by majitelé e-shopů systém bojkotovali a přesunuli raději sídlo svých firem do zahraničí, však rozptyluje šéf Asociace pro elektronickou komerci Jan Vetyška.
„Hlavní otázkou je, jaké bude technické řešení. Z pozice internetových obchodníků by nemělo dojít k výrazné komplikaci. Doufám ovšem, že nás stát negativně nepřekvapí IT řešením, které bude nemoderní a komplikované,“ řekl serveru Podnikatel.cz Vetyška.
Právě na nesoulad nového technického řešení se systémy, jež podnikatelé používají nyní, upozorňuje Plachý.
„Bude to mít dopad i na firmy, které nyní dodávají do maloobchodu různé peněžní a skladové systémy, kasy a podobně. Těch je podle našich odhadů asi tisíc. Je otázka, zda dokáží své systémy sladit s požadavky EET a zda na to budou mít dost času. Může se stát, že je nový systém vytlačí z trhu,“ říká Plachý.
Největší problém má však místopředseda Hospodářské komory s tím, že návrh zákona na řadě míst odkazuje na budoucí podzákonné normy, především ministerské vyhlášky.
Minuta po zavírací hodině
Ministerstvo financí může například budoucí interní vyhláškou určit nyní neřešené náležitosti účtenky. Ta má podle aktuálního návrhu obsahovat jen celkovou částku tržby, způsob úhrady, kód poplatníka, pořadí účtenky a identifikaci provozovny a pokladního místa.
„Jenže co když si časem někdo vzpomene, že bude muset obsahovat i stav hotovosti v pokladně jako je to v Chorvatsku?“ ptá se Plachý s tím, že stačí malý nesoulad způsobený třeba tím, že se v pokladně ocitne spropitné a při kontrola, jež může přijít kdykoli, je rázem velký problém.
„V Chorvatsku se registruje i otevírací doba a to pak znamená, že když zavíráte oficiálně v 18.00 a v 18.01 přijde zákazník máte možnost ho buď neobsloužit, nebo mu raději dát zboží zadarmo, abyste neporušil pravidla,“ dodává Martin Plachý.
„To vše by šlo zařídit v podzákonných normách. Něco takového by měl určovat zákon, aby taková opatření podléhala veřejné kontrole. Nám tu místo toho potenciálně hrozí zcela zregulovaný a prokontrolovaný systém, který podvazuje podnikání,“ říká Plachý.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
13 komentářů
Tak snad budeme mít štěstí a dopadne to jak v Chorvatsku. O pár procent nám stoupne nezaměstnanost, s.r.bude mít deficit 5%, dluh k HDP přidá 20% a do roka do dne Adrej Daněbijec skončí.
Je zajímavé jak to v Rakousku a jinde dělají když mají takové množství ilegálů, že mají nižší šedou ekonomiku a příjmy od osvč třeba na soc. daních jsou v poměru k rozpočtu mnohem menší než v Čr. Jo že by je třeba platili až od 11000,- € zatímco u nás se platí už od 0,-. Místní statní gang si asi řekl že když už platí tak moc tak proč by nezaplatili ještě víc.
Nezbývá než věřit, že stát přistoupí k problematice EET stejně komplexně, jako k problematice mýta. V takovém případě se budeme potácet mezi kategorickými prohlášeními politiků a zoufalou neschopností státní správy najít někoho, kdo ví, jak fungují legislativní procesy, aby to zkusil dát na papír. Čas poběží a třeba to Babiš nestihne. Taky dobrý…
Bohužel to může dopadnout i obráceně, jak zmíněno v článku, legislativně zákonem se to rychle udělá povinné aniž bude jasné co a jak, a pak se to začne patlat vyhláškami..
Když není metr na velké ryby a miliardy musí se voliči lákat na socialistické nesmysly. Státní úředníci za nic nezodpovědní a bez pokladny mají stotisícové platy. Živnostník bude jezdit v ojetém autě ale s kasou aby toho úředníka uživil. Zlatá ODS.
toho úředníka uživil. Zlatá ODS.
Tržby vesnické hospody většinou nedosáhnou na 2739,-Kč/1den a evidence je nejspíš zruinuje. Evidence tržeb je pro výplaty vyšších dávek pro další jejich generaci ? Opravdu nejeden podnikatel žasne, co vše se z našich daní a DPH sponzoruje – Organizace zabývající se romskou menšinou. Sociální poradenství a pomoc , Lidská práva , Kultura , Vzdělávání , Volný čas , Strany a sdružení a další. To jich teda je, které živí daňoví poplatníci nebo dotace z Evropské unie. • Rada vlády pro záležitosti romské menšiny • Oddělení kanceláře Rady vlády ČR pro záležitosti romské menšiny • Sekretariát Rady vlády ČR pro záležitosti romské menšiny • atd
http://romove.radio.cz/cz/clanek/19365
Je velmi nebezpečné soustředit všechny data na jednom místě. Ty data budou mít cenu zlata. Ted kdo si je „koupí“ bude mít konkurenci jak na talíři, bude moci cílit marketing a obchodní strategie přesně proti konkurenci a bude si moci to vyhodnocovat každý den po hodinách. Ušetří stamilióny, protože bude vědět, podle tržeb v místě, zda se mu tam např. vyplatí stavět další prodejnu, jak účinná je letáková kampaň oproti konkurenci atp. Hodně špatné to bude pro malé a střední firmy neboť řetězce je díky informacím co si „koupí“ snadno a rychle vytlačí z trhu. A že informace uniknou je v našem státě, kde unikají i policejní odposlechy nad slunce jasné.
Mimochodem,už jediná věta ministerstva financí ukázala naprosto jasně že jde o blbnutí na kvadrát, jehož smysl nechápou ani sami na MF. A ta věta stojí :
„..Elektronická evidence tržeb se bude vztahovat i na e-shopy či jiné formy zásilkového prodeje, pokud přijímají zákonem definované formy tržeb – zejména tedy hotovost či platební karty,“ potvrzuje Ministerstvo financí.“
Protože ze své podstaty e-shopy či jiné formy zásilkového prodeje hotovostní peníze přijímat nemohou. A platby platební kartou by se ta elektronická evidence neměla týkat,protože ty už jsou elektronicky evidovány jiným způsobem-právě přes systémy platebních karet.
Jenomže podstatná je naprosto jiná věc přátelé, tyhle eshopy a větší zásilkové prodeje mají stejně i tak naprosto přesně evidovaný celý prodej (celou logistiku prodeje) ve svých informačních systémech.Nemůže se zkrátka stát že by někomu prodali nějaký produkt a „nenamarkovali si ho do pokladny“..Tedy, teoreticky to možné je-ale to už je naprosto jiný způsob, zkreslování účetních výsledků s mnohem vyššími ztrátami jak se už psalo-to tahle elektronka nezachytí..
Dobírka se platí hotově.
Ale Peníze přijdou na bankovní účet, ne?
To je Marný.
Přesně tak. Máme e-shop, pošleme zboží,které doručuje PPL, od zákazníka vybere peníze ,ale nám úhradu pošle na účet. Takže my nepřijmeme žádnou hotovost,přijde to na účet. Mám mít EET nebo ne???? 😀
„Bude to mít dopad i na firmy, které nyní dodávají do maloobchodu různé peněžní a skladové systémy, kasy… Může se stát, že je nový systém vytlačí z trhu“
Jenže kdo z nich bude rychlý, ten na tom naopak královsky vydělá. Říká se tomu hospodářská soutěž – 🙂
Hospodářská soutěž? Nebo spíš zneužívání informací v obchodním styku (těmi kdo je budou mít dříve než ostatní). Ostatně za návrhem EET jsou i lidé z některých firem dodávajících ekonomické a ERP systémy. Kdo asi bude mít informace jako první?
TISKOVÁ ZPRÁVA Stanovisko AHR ČR k připravované elektronické evidenci tržeb
V Praze dne 4. května 2015
Asociace hotelů a restaurací České republiky (AHR ČR) vnímala od počátku návrh na zavedení elektronické evidence tržeb (EET) pozitivně, jako jedno z opatření, které zajistí rovné podmínky podnikání. Na zařízení veřejného stravování a poskytovatele ubytovacích služeb se bude tato povinnost vztahovat již v první vlně postupného zavádění. AHR ČR je zásadně proti zavedení EET, pokud bude vytvořen prostor pro rozšiřování výjimek z této povinnosti. To by v konečném důsledku pouze diskriminovalo jednu skupinu podnikatelů proti druhé, přičemž by se otevírala oficiální cesta k obcházení této povinnosti a tím by byla zcela potlačena myšlenka rovných podmínek na trhu.
AHR ČR spolu se Svazem obchodu a cestovního ruchu žádá jasné garance, že EET bude zavedena pro všechny oblasti podnikání, kde dochází k hotovostní platbě a to bez ohledu na velikost daného subjektu nebo jeho právní formu.
Návrh zákona je stále koncipován tak, že zásadní část povinností bude řešit pouze vyhláška, jejíž návrh zatím není definován v detailech. Navíc vyhláška není dostatečně rigidním dokumentem, který by zaručoval, že nebude po prvních dvou krocích zavedení EET pro služby ubytovací, stravovací a obchod, přikročeno k rozšiřování dalších oborů, případně forem podnikání, které budou z povinnosti vyjmuty.
AHR ČR má za to, že by součástí návrhu zákona měla být jasná a taxativní definice případných výjimek z povinnosti EET. Výjimky by měly být zcela minimální a jasně odůvodněné. Mnohé oblasti podnikání se prolínají, jako například stravovací služby na čerpacích stanicích, dočasné tržnice apod. Stejně tak se liší formy podnikání, kdy některá ubytovací a stravovací zařízení jsou provozována právnickými osobami, některá provozují OSVČ na základě živnostenského oprávnění.
AHR ČR také upozorňuje na to, že je opakovaně obor veřejného stravování zmiňován jako nejvýznamnější tvůrce šedé ekonomiky. Z dostupných studií jasně vyplývá, že „nechuť k daňovým odvodům“ nevykazují podnikatelé ve veřejném stravování a ubytovacích službách zdaleka na prvním místě, jak je často mediálně deklarováno.
Kontakt: Václav Stárek, GSM : +420 602 765 632, [email protected]