Média ve světě kvůli pandemii vypínají platební brány, v Česku zatím váhají
AKTUALIZOVÁNO. Noviny, časopisy i zpravodajské servery v zahraničí reagují na šíření koronaviru i odemykáním části svého obsahu, který běžně zůstává za paywallem. Čtenáři tak mají volný přístup k informacím o ochranných opatřeních, doporučeních úřadů a dalších aktualitách souvisejících s onemocněním COVID-19 i tam, kde by za novinářské texty normálně museli platit.
Česká média zatím reagují spíš opatrně. Deník N odemkl kvůli pandemii „klíčové články o koronaviru“.
„Světová média založená na placeném obsahu také neodemykají všechen svůj placený obsah ke koronaviru, odemykají vybrané části obsahu. Nově jsme i my pro vás připravili rozcestník, kde najdete na jednom místě všechny články na téma koronavirus,“ vysvětlil krok ředitel vydavatelství Ján Simkanič.
Kompletní zrušení paywallu kvůli pandemii neplánuje zatím ani vydavatelství Economia.
„Na iHNed.cz jsme nicméně odemkli zpravodajský obsah, který s šířením koronaviru souvisí. Chceme, aby naši čtenáři měli volný přístup ke všem důležitým informacím,“ řekla na dotaz HlídacíPes.org ředitelka redakcí Economie Zuzana Kleknerová.
„Co se Respektu týče, ani tam paywall nerušíme. Kolegové z Respektu ale píší denně několik aktuálních textů na web respekt.cz, a ty jsou standardně odemčené. K odemčení celého Respektu bychom zřejmě přistoupili ve chvíli, kdy by se vyskytl zásadní problém s výrobou či distribucí časopisu našim čtenářům,“ dodala.
„Je to správná věc“
Zahraniční média nabízejí mix různých přístupů. „Zajistíme, aby naši čtenáři měli ty nejlepší, nejpřesnější možné informace. To zahrnuje vše od analytických, vysvětlujících materiálů o zdraví, přes zpravodajské texty o případech nákazy v Kanadě i zahraničí, o riziku nákazy samotné, až po cestovní doporučení a reakci vlády,“ vysvětlil rozhodnutí zrušit paywall u většiny článků o koronaviru významný kanadský deník The Globe and Mail.
„Rozhodli jsme tak v zájmu bezpečí veřejnosti,“ dodala redakce.
Americký deník Los Angeles Times na paywall úplně nerezignoval, denně chce ale zveřejňovat určitou „porci informací“ i pro neplatící čtenáře.
„Víme, že teď kolují tuny zpráv. Chceme být zdrojem pro každého, aby měl zásadní informace k tomu zůstat v obraze, v bezpečí a zdravý,“ vysvětlil list s upozorněním, že některé odkazy přímo v textu už za paywall vést mohou.
Klíčové informace zdarma rozhodla poskytovat i další média, která jinak pracují se „zamčeným“ obsahem, například deníky The New York Times, The Wall Street Journal či weby magazínu The Atlantic a agentury Bloomberg.
V Evropě se k podobnému kroku rozhodly některé redakce sítě zpravodajských webů The Local, například ve Skandinávii.
„Abychom pomohli veřejnosti a zabránili šíření zkreslených informací. Myslíme si, že je to správná věc,“ zdůvodnil svůj postup The Local.
Pomůže Facebook a Twitter?
Proti nesprávným informacím či přímo konspiračním teoriím o koronaviru se v uplynulých týdnech rozhodly aktivně zasahovat i některé sociální sítě.
Mluvčí společnosti Facebook pro server Euractiv.com řekl, že forma bude odstraňovat obsah, který Světová zdravotnická organizace nebo jiné důvěryhodné a odborné zdroje v oblasti ochrany zdraví označily jako falešný a nepravdivý.
Stejně tak Facebook zakázal reklamy, které v uživatelích vytvářejí falešný pocit naléhavosti a potřeby koupit si daný výrobek, který má zaručit okamžitou a efektivní ochranu před koronavirem.
Facebook dále rozhodl, že kvůli koronaviru bude šířit a podporovat datové mapy a prognózy vytvořené vědci z Harvardské univerzity a z Národní univerzity Tsing Hua na Tchaj-wanu.
V únoru se k podobným krokům rozhodl i Twitter. Jeho zástupci uvádějí, že sociální síť je v případě vyhledávání informací o koronaviru nastavena způsobem, aby uživatelům poskytovala pouze důvěryhodné lékařské informace.
Česká Unie vydavatelů také v souvislosti s koronavirem upozornila, že britská News Media Association požaduje označení distribuce zpravodajských médií za nezbytnou službu v případě, že budou uplatňována omezení volného pohybu s cílem izolovat ohniska nemoci.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Média versus svatí spasitelé ze sociálních sítí. Demokracii chybí prostor pro debatu
Babiš kontra Řezníček. Hodinka nenávisti k České televizi jako výzva k lynči
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
3 komentáře
Nemyslím, že některá média, která mají obsah svých výběrových stránek uzamčen a je třeba platit, pokud čtenář je zvědavý co je tam napsáno, činí tato média z nějakého lidumilného důvodu a tlakem koronaviru, ale, že je to jen čistý kalkul ze ztrát, který by jim mohl přinést masami cítěný okamžik ohrožení a pocit chamtivosti ze strany oněch médií. Ten souboj přírody (koronaviru Covid) versus lidé jak si snad všichni všimli, uchopili velitelsky do rukou politici napříč světem kulatým a jelikož ani odborníci ( lékaři) o tomto novém ohrožení ( z hlediska oné nemoci) moc neví, tak bude zajímavé jaké ztráty a vzájemné výčitky se budou sčítat. Faktem je, že současná epidemie lidstvu hrozí a chce slabé kusy (myslivecký termín) od lidí na oltář obětí. Zatím lidstvo své slabé kusy zuby nehty brání někdy na úkor jen nemocných mladých a silných a je otázkou, kdy se nám takový přístup vymstí. Mám představu o tom, až bude běžný přenos zásadních pandemických nákaz ptactvem na člověka, jak zakáží politici ptactvu létat atd. Je jasné, že je dané právo lidí se bránit čemukoliv,ale mám obavu, že jednou nám dech v souboji s přírodou dojde, což je otázkou času a domýšlivost člověka o jeho schopnostech není na místě. Jsem zvědav, jak si politici v případě úspěšného boje ( z jejich pohledu) s koronavirem politicky vyúčtují směrem k veřejnosti a jak se jim veřejnost odmění (z čistého srdce).
Každá zpráva o prevenci proti Coronaviru, je přínosná.
Omlouvám se HP, ale odkazují na informaci z Taiwanu od Radky Denemarkové z konkurenčního webu. Snad můj komentář a odkaz zveřejníte. Děkuji.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/s-hruzou-sleduji-jak-je-evropa-nepripravena-zde-jsou-rady-z-tchaj-wanu-93074?seq_no=3&source=hp&dop_ab_variant=315410&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null
Ale houbeles.. Je nutné si zopakovat tu základní premisu, že ta média za paywally žádné exkluzivní a jinde nepřístupné informace nemají. Sice se na začátku, když se tenhle byznys rozjížděl, tak se obhajoval že prý ano – ano už tehdy se říkalo, že se to bude týkat spíše poradenství a know how (a pod.) ve specializovaných oborech, nikoliv tedy běžné „novinařiny“. – a zde tedy pouze převzal zoptimalizovaný model z tištěných médií – a kdo chce ať si je koupí, kdo nechce, najde si tytéž informace jinde, na internetu po kouskách , nebo v TV, rádiu a pod. Což tedy nádherně fungovalo, dokud byl klid, kdy se naprostá většina lidí zajímalo jen o to co chtěla (za vydatného nadávání elit, že jde o bulvár a fake news)..
Teď už to nestačí – a každý se musí rychle naučit vyhledávat i hodnotit ty informace z webu – i třeba pro svou lokalitu nebo potřebný segment, a to velice rychle, protože situace se drasticky rychle (v řádu hodin) vyvíjí… A bohužel, někteří jedinci co to neumí si snad můžou myslet, že ty informace jsou někde zamčené za paywally odkud jim je musí vydat zadarmo..