Nositel Nobelovy ceny za ekonomii Sims: Velká recese je za námi, připravme se na nové šoky

Napsal/a Robert Břešťan 27. prosince 2015
FacebookXPocketE-mail

Úsporná opatření, na něž po vypuknutí finanční krize tlačila Evropská komise, byla příčinou prohloubení krize, tvrdí nositel Nobelovy ceny za ekonomii za rok 2011 Christopher Sims.

„Jsem o tom přesvědčen, přijde mi to naprosto zjevné, i když se o tom pořád vedou diskuse,“ říká profesora Sims z americké Princetonské univerzity v rozhovoru pro HlídacíPes.org a pořad Řečí peněz Českého rozhlasu Plus. Sims Nobelovu cenu získal v roce 2011 společně s Thomasem Sargentem za práci o tom, jak rozhodnutí vlád a centrálních bank ovlivňují makroekonomiku. Rozhovor proběhl na půdě pražského ekonomického institutu CERGE.


Toto je první část rozhovoru s Christopherem Simsem, druhou část zaměřenou

více na centrální banky, cílování inflace i ekonomické myšlení politiků nabídneme zítra.


  • Vaše statistické modely se staly základem pro řadu běžně používaných makro-ekonomických modelů. Jak přesné ale tyto modely jsou, když vezmeme v úvahu například to, že prakticky nikdo nebyl schopen předpovědět finanční krizi?prof. Sims na CERGE-EI

Jediný způsob, jak zjistit, jak přesné jsou modely a jejich předpovědi, je porovnat je s jinými modely. Dobré statistické modelování musí pracovat s realistickým odhadem nejistot spojených s předpovídáním budoucnosti. Přínos metod, které jsem pomáhal vyvíjet, je právě v tom, že se snaží být maximálně realistické, možná spíše pesimistické, ve vztahu k tomu, jakou míru jistoty nám tyto modely mohou dát. Ale rozhodně platí, že ekonomové mají tendenci podceňovat nejistoty a přehlížet chyby. Což se opakovaně ukazuje u řady šoků a ekonomických krizí. Pokud jdou šoky a krize malé, tak to až tak nevadí. Lidé z praxe to vědí a tak mají sklony chyby opakovaně přehlížet. Jisté je, že nejistota nikdy neklesá k nule. Máme například za to, že velká recese je už za námi, a zdá se že opravdu ano, což ale neznamená, že nás nečekají nové velké šoky.

  • Když zmiňujete, že krize je – zdá se – za námi, myslíte tím u vás ve Spojených státech, nebo u nás v Evropě?

Za námi – ve smyslu velkých nepředvídatelných poruch systému. Ne za námi ve smyslu dopadů. Ty vidíme stále v mnoha zemích, včetně USA. Je naopak zklamáním vidět, jak pomalu se ekonomiky z problémů dostávají. Bohužel je to zotavování předvídatelně pomalé. Není to už jedno velké ekonomické překvapení, ale spíše pomalé absorbování malých překvapení…

  • Myslíte, že se politici a centrální bankéři se z krize poučili? Že přišli třeba i s novými, neotřelými řešeními, jak ekonomické problémy řešit?

Neřekl bych, že jde o kompletně nová řešení. Ve Spojených státech po velké depresi 30. let nastoupila přísná regulace bankovního sektoru a finančních institucí. Tyto regulace byly v 90. letech uvolněny. Což přineslo řadu benefitů, ale i potíž v tom, že lidé po čase ztratili povědomí o tom, proč vlastně původní regulace vznikly – tedy, že finanční instituce jsou potenciálním zdrojem velké nestability. Teď jsme se o tom znovu poučili a musíme si to stále připomínat. Neříkám, že se máme vrátit k regulaci z 30. let, ale správně nastavená regulace je nutná. Nicméně ano – lidé, politici i bankéři, pochopili a uznali, že nedostatečná regulace finančního sektoru je zdrojem nebezpečné nestability.

  • Když jsem se ptal na některé nové přístupy, co soudíte o takzvaném kvantitativním uvolňování? Tedy pumpování peněz do ekonomiky ze strany centrálních bank. Přišla s tím jako první americká centrální banka, FED. V Evropě se na to pohlíželo s podezřením, ale ukazuje se, že to funguje. Je tohle ono nové řešení?

Je to nové. Počátek kvantitativního uvolňování bylo pokusem guvernéra Bernankeho nespadnout do stejné pasti, do níže se americká centrální banka dostala ve 30. letech. Tehdy se centrální banka chovala jako jakákoli komerční banka a bála se o svou bilanci. Bernanke věděl, že to byla chyba, viděl, že se na trhu začíná panika podobné té z 30. let a podařilo se mu jí zabránit. Druhá vlna kvantitativního uvolňování ale už byla jiná. To byla expanzivní monetární politika, snaha stimulovat ekonomiku netradičním způsobem. Ukázalo se to jako úspěšný způsob. Americká ekonomika je na tom v posledních několika letech lépe než většina evropských zemí. Ale myslím, že mnohem důležitější je fiskální politika. V Evropě mělo být mnohem méně snahy bojovat s deficity místo stimulace ekonomiky. Ve Spojených státech nebyl tlak na drastická úsporná opatření a to je myslím hlavní vysvětlení toho rozdílu. Správně provedená fiskální stimulace je velmi efektivní k růstu poptávky a celkově ekonomiky. Myslím, že kvantitativní uvolňování byla jen okrajová záležitost.

  • Byla úsporná opatření, na něž po začátku krize tlačila Evropská unie, příčinou prohloubení krize?

Ano, jsem o tom přesvědčen, přijde mi to naprosto zjevné, i když se o tom pořád vedou diskuse. Pořád najdete lidi, kteří říkají, že úsporná opatření byla správná a kdyby byla ještě větší, byla by situace lepší. Podle mne to zjevně neodpovídá realitě.

  • Co soudíte o nápadu takzvaného „házení peněz z vrtulníku“? Tedy de facto rozdávání peněz lidem, což je idea, již popsal ekonom Milton Friedman…

Friedman to vnímal jako politickou akci v imaginárním světě. Ale je myslím zcela jasné, že pokud by se tohle házení peněz z vrtulníků provedlo v dostatečném množství, mělo by velký efekt. Ale nesouvisí to s monetární nýbrž s fiskální politikou. Centrální banky dnes nemohou tisknout peníze a jen tak je někomu dát. Nabídku peněz zvyšují tím, že za peníze, jež emitují něco kupují – například dluhopisy. Což není totéž jako někomu něco dát. Důsledkem „házení peněz z vrtulníků“, tedy přímých plateb a dotací lidem, je růst deficitu. Jedinou institucí,která by ve Spojených státech o něčem takovém mohla rozhodnout, je kongres, nikoli centrální banka. Ale pokud centrální banka natiskne peníze, nakoupí za ně vládní dluhopisy a vláda pak peníze použije na zvýšení výdajů, efekt bude stejný. To už je ovšem kombinace monetární a fiskální politiky.

  • A to je právě ta otázka – zda politici rozumějí rozdílům mezi fiskální a monetární politikou…

Pořád v tom bývá zmatek a je dost lidí, kteří jsou zaseknutí ve starém způsobu myšlení. Myslím, že fakt, že v institucích eurozóny chybí propojení mezi fiskální a monetární politikou, je zdrojem problémů. Evropská centrální banka se vmanévroval do pozice, kdy jsou patrné fiskální důsledky jejích akcí, což je vnímáno kontroverzně. Na druhé straně asi každý pochopí, že i to, že by ECB nic nedělal, by mělo fiskální dopady.

  • Jinými slovy bez správné kombinace fiskální a monetární politiky finanční krizi vyřešit nejde?

Samy centrální banky nemohou finanční krizi vyřešit. Nezbytně k tomu potřebují i implicitní podporu fiskální politiky. Centrální banky jsou věřitelem poslední instance, jak ukázal FED v době, kdy peněžní trh v podstatě zamrzl. Nikdo se nemohl dostat ke krátkodobému úvěru, protože se každý bál, že instituce, s níž obchoduje, může padnout. Ale nikdo nevěří, že by padla centrální banka. Nicméně i pro důvěru v centrální banky a vlastní měnu je důležitá fiskální politika. Vyšší úrokové sazby vedou k vyšší inflaci a k vyšším deficitům a musí být jasné, že v takovém případě přijde reakce fiskální politiky a tlak na snižování deficitů. Pokud to všichni chápou, není bezprostředně nutné, aby fiskální politika nějak centrální banky podporovala a centrální banka může hrát efektivně roli věřitele poslední instance.

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)