Sexuální zneužívání v české církvi. Potrestán byl nově zatím jediný kněz, až po zásahu Vatikánu

Napsal/a Robert Břešťan 13. března 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

Kvůli podezření ze sexuálního zneužívání nezletilých, byl letos na konci ledna v České republice odvolán ze své farnosti kněz v českobudějovické diecézi. Biskup jej takzvaně suspendoval až poté, co se jedna z obětí dopisem obrátila přímo na papeže Františka.

Právě papež František případy zneužívání dětí duchovními opakovaně tvrdě odsoudil. Suspendace kněze v českobudějovické diecézi je v přímé souvislosti s jeho postoji a výroky.

Zástupci české katolické církve sice připustili několik starších případů, o žádné konkrétní živé a aktuální kauze duchovního v Česku veřejnost dosud neinformovali.

HlídacíPes.org má ale potvrzený případ konkrétního kněze V. Z. působícího v českobudějovické diecézi. Suspendován byl letos koncem ledna. Redakce zná celé jméno faráře i místa jeho působení, s ohledem na presumpci neviny tyto údaje nebude nyní zveřejňovat.

Českobudějovické biskupství na dotaz redakce potvrdilo, že kněze postavilo mimo službu.

„Mgr. V.Z. byl postaven mimo službu z důvodu probíhajícího právního řízení do jehož ukončení nebudou poskytovány žádné bližší informace z důvodů ochrany osobních údajů a dat,“ připustilo biskupství v emailové reakci podepsané jako „sekretariát“.

Stovky obětí zneužívání

Takzvaná suspenze duchovním zakazuje vykonávat jakékoli bohoslužebné a správní úkony; o udělení trestu rozhoduje biskup příslušné diecéze.

„Spousta lidí v tom nic nedělalo a pohnulo se to až poté, co jedna z obětí napsala papeži. Teprve pak se to začalo řešit.“

Suspenzi z hlediska církevního práva podléhají například ti duchovní, kteří se „dopustili pokusu o svádění kajícníka ve svátosti smíření ke hříchu proti 6. přikázání“ (nesesmilníš, pozn. red.), pokusu uzavření manželství, konkubinátu (církevně-právní název pro kvazimanželské soužití muže a ženy, tedy bez řádného oddání, pozn. red. )

Jan Rozek, donedávna církevní soudce, který problematiku zneužívání dětí duchovními v Česku pomohl otevřít, a založil kvůli tomu i web Pročistoucírkev.cz  konkrétní případ kněze V.Z. zná. Zdůrazňuje, že biskup začal jednat až poté, co se do věci vložil Vatikán.

„Toto je kauza s počátkem už před šesti lety, nebo ještě dříve. Spousta lidí v tom nic nedělalo a pohnulo se to až poté, co jedna z obětí napsala papeži. Teprve pak se to začalo řešit,“ říká Rozek, který obětem zprostředkovává kontakty na psychology, církevní i světské právníky i na policii.


MAPA ČESKÉ JUSTICE od HlídacíPes.org

ZEMAN útočí na nezávislost soudů. Je justice připravená na podobné ataky?


Brněnské biskupství Rozka odvolalo z funkce církevního soudce právě za to, že bez podpory církve založil iniciativu na pomoc obětem sexuálního zneužití duchovními. Rozhovor s Janem Rozkem nejen o případu konkrétního kněze V.Z. přinese HlídacíPes.org zítra.

S ohledem na počet obětí, kteří se v poslední době v České republice přihlásili se svědectvím o tom, že byli duchovními zneužíváni – jde zhruba o stovku případů – by aktuálně potrestaných kněžích mohlo být mnohem více. Pokud to tak je veřejnost se to ale prakticky nemá šanci dozvědět. .

„Církev na to má speciální tisk zvaný Acta Curiae, který se jednou za měsíc rozesílá kněžím v dané diecézi a z něj je možné se dozvědět o tom, že byl některý z kněžích suspendován. Ale nikdo jiný se to nedozví,“ vysvětluje Rozek.

Na opakovaně zaslané dotazy HlídacíPes.org, zda a kolik kněžích bylo v Česku v posledních měsících suspendováno kněžích, Arcibiskupství pražské nijak nereagovalo.

Vydejte se justici

Arcibiskup Dominik Duka se v médiích, shodou okolností v rámci únorového summitu, kde katolické duchovenstvo zneužívání odsoudilo, vyjádřil tak, že „je to ve skutečnosti trochu také hysterie,“ a že provinilí kněží tvoří „promile“ z celého kléru.

Poté, co o svém zneužívání kněžími otevřeně mluvily v pořadech Českého rozhlasu a České televize některé oběti, však Duka reagoval tím, že podal trestní oznámení na neznámého pachatele sexuálních trestných činů. Chce iniciovat i změnu trestního zákoníku tak, aby existovala zákonná povinnost ohlásit trestný čin jako je znásilnění, pohlavní zneužití a sexuální nátlak.

„Ne, že by třeba policisté nechtěli vyšetřovat, ale k tomu musí mít opravdu něco v ruce. Oběti nám i píšou, že jdou podávat trestní oznámení a my je od toho musíme zrazovat, protože důkazy nemají a nakonec to skončí tím, že naopak je zažaluje arcibiskupství, které na právníky má,“ komentuje to Jan Rozek.

Téma sexuálního zneužívání ze strany duchovních v poslední době silně akcentuje papež František. Otevřel jej vloni v prosinci v tradičním vánočním proslovu k římské kurii, která je správním orgánem katolické církve.

„Těm, kdo zneužívají nezletilé, bych řekl toto: Vydejte se justici a připravte se na boží spravedlnost. Církev nedopustí, aby takové případy vyšuměly do ztracena nebo byly podceňovány,“ řekl papež.


Rozhovor s Janem Rozkem si přečtěte na HlídacíPes.org zítra.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)