Severokorejský diktátor Kim Čong-un je v ohrožení, jeho dny mohou být v brzké době sečteny
GLOSA. Kim Čong-un opakovaně sahá po fyzické likvidaci svých podřízených. „Cítí se být čím dále více ohrožen. Mnohem více se ovšem cítí ohroženi vysocí vojenští a političtí představitelé KLDR. Nikdo z nich totiž nemůže vědět, kdy na ně přijde řada a budou popraveni nebo zavražděni,“ píše ve své úvaze pro HlídacíPes.org Kristián Chalupa.
Nevlastního bratra diktátora Kim Čong-una zavraždily na letišti v malajsijském Kuala Lumpuru s největší pravděpodobností agentky severokorejské tajné služby. Zavražděný Kim Čong-nam, kterému bylo pětačtyřicet let, žil dlouhodobě v čínském Macau či Malajsii. I když opakovaně zdůrazňoval, že nemá o vedoucí funkce ve státě zájem, k řízení země se ze svého „exilu“ několikrát kriticky vyjádřil. Prohlásil kromě jiného, že pro lid KLDR není dobré rodinné nástupnictví.
Poprava za popravou
Přibližně třiatřicetiletý neomezený vládce Severní Koreje Kim Čong-un za krátkou dobu svého panování opakovaně sahá po fyzické likvidaci svých podřízených. K těm posledním patřila poprava ministra obrany Hjon Jong-čola, kterého nechal v roce 2015 veřejně zabít protiletadlovou střelou.
PSALI JSME: Jaderné šílenství, způsob, jak severokorejský diktátor Kim Čong – un bojuje o přežití
Poprava tak blízkého Kimova spolupracovníka, který ještě den předtím vystoupil ve státní televizi, znalce severokorejské politické scény překvapila. Označili ji za důkaz nestability v zemi a za další projev nejistoty mladého diktátora. Nynější zavraždění bratra společně s popravou Kimova strýce Čang Song-tcheka koncem roku 2013 je druhou známou exekucí příbuzných diktátora. Strýc byl podle nepotvrzených zdrojů z Číny roztrhán v kleci zdivočelými psy.
Od nástupu Kim Čong-una v roce 2011 byly popraveny či zmizely až na tři stovky stranických a vládních funkcionářů. Počty popravených Severokorejců jdou určitě do tisícovek, protože trest smrti může být udělen za poslech cizího rozhlasu, za vlastnictví bible, zahraniční měny či protirežimních tiskovin.
Veřejně byl například před časem popraven severokorejský voják, který pouze zvedl nepřátelský leták s dolarovou bankovkou, který se dostal do totalitní země prostřednictvím balonů, posílaných severokorejskými uprchlíky z Jižní Koreje.
Kdo je další na řadě?
„Milovaný vůdce“ Kim Čong-un se cítí být čím dále více ohrožen. Mnohem více se ovšem cítí ohroženi vysocí vojenští a političtí představitelé KLDR. Nikdo z nich totiž nemůže vědět, kdy na ně přijde řada a budou popraveni nebo zavražděni.
Toto se nakonec může stát osudným právě pro Kim Čong-una – někdo z těchto ohrožených funkcionářů by se ho také mohl chtít zbavit. Navíc je KLDR pod vedením mladého nevypočitatelného despoty stále větší přítěží pro jediného spojence, kterým je Čínská lidová republika. Zdá se tedy, že Kim Čong-un je v současné době ve velkých problémech a jeho dny mohou být v poměrně brzké době sečteny.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Realitní perly na dálniční sňůře na jih. Hluboká, Písek, Budějovice
Agáta Pilátová: Prezidentka ve vichru doby a nelichotivý obraz Slovenska
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
7 komentářů
Kéž by byl odstraněn.Něco tak odporného si lid KLDR nezaslouží.
Cit.: „Poprava tak blízkého Kimova spolupracovníka, který ještě den předtím vystoupil ve státní televizi, znalce severokorejské politické scény překvapila.“
Ha, ha, kdo jsou ti znalci? Asie je trochu jiná, než si euroameričtí „znalci“ představují. Yeng Sari a Pol Pot nechali krompáči umlátit třetinu vlastních obyvatel, Mao má skóre vyšší než Hitler i Stalin dohromady.
Oprava článku: Čína není spojenec Severní Koreje, jen pragmaticky využívá místní diktaturu k vlastnímu obohacení.
Dokud se velmoci nedohodnou na lokální změně statu quo, může Kim Čon-un klidně žrát za živa malé děti, nikým to neotřese. Na změně poměrů nemá zájem Jižní Korea, Čína, Japonsko, U.S.A..
Autor pan Chalupa brečí na špatném hrobě na základě povrchních info bez křížové verifikace zdrojů.
Dobrý den!
Málokdo asi čekal, že učitel historie a francouzské literatury Pol Pot, který na přelomu 40. a 50. let studoval v Paříži, se „proslaví“ genocidou vlastního národa. Západní politici a novináři byli v roce 1939 zaskočeni uzavřením smlouvy o neútočení a spolupráci mezi Hitlerem a Stalinem (pakt Molotov-Ribbentrop). Patologický vrah Lavrentij Berija zaskočil v roce 1953 Matyase Rakosiho a další maďarské komunistické představitele, když je v Moskvě tvrdě kritizoval za nesprávné intervence do chodu ministerstva vnitra. Připomněl přitom, že v tomto ohledu chyboval i Josif Stalin. K překvapení stejných maďarských soudruhů byl pak o půl roku později Berija z příkazu Nikity Chruščova zatčen, odsouzen k smrti a okamžitě popraven. O jedenáct let později překvapil Antonín Novotný Leonida Brežněva kritikou za sesazení Nikity Chruščova. Kroky nejrůznějších diktátorů a despotů bývají často nečekané a překvapí i lidi, kteří se domnívali, že dobře znají „mapu“. Platí to proto i o severokorejském diktátorovi Kim Čong-unovi. Děkuji za Váš komentář a v případě hlubšího zájmu o tuto problematiku Vám doporučuji mj. knihu historika Alana Bullocka Hitler a Stalin (má více než tisíc stran) nebo knihu profesora Roberta E. Quirka Fidel Castro, která je přibližně stejně objemná. O korejské problematice se můžete něco dozvědět z publikace Korejská válka 1950-1953, kterou napsal novinář Robert J. Dvorchak a kroky československých komunistických prezidentů výborně zmapoval v knize Takoví nám vládli historik Jiří Pernes.
Vážený pane Chalupo!
1/ Velmi děkuji za odpověď, nicméně upozorňuji, že autor podle kodexu bloggera nemá odpovídat na reakce. Ale mi to nevadí, Vaše zasvěcené úvahy jsou OK.
2/ Ad: „O jedenáct let později překvapil Antonín Novotný Leonida Brežněva kritikou za sesazení Nikity Chruščova.“ Po prožitém životě v tomto Absurdistánu se kloním k názoru, že Rusové Novotného odstranili pomocí Pražského jara. Zdůvodnění přesahuje kapacitu mejlu, rád dovysvětlím v osobním mejlu.
3/ Velmi děkuji navedení na knihy, pokusím se sehnat. Zároveň upozorňuji na knihu „Sólo pro jeden hlas“, je to neutrální pokus španělského novináře zdokumentovat vládu Castra. Bylo mi moc málo, když rádio vyřvávalo „Cuba si, yankey no, lid neprodá svou kůži lacino!“
V knize stařičký Castro vzpomíná na revoluci a glorifikuje sám sebe jako dobráka. To je mimochodem tradiční blábol všech zestárlých hrdlořezů.
4/ Historik Pernes je mi velmi milý, čtu od něj vše, co najdu. Navíc prosívám i „závadné weby“, i tam lze nalézt perly jako např.:
http://www.ceskenarodnilisty.cz/clanky/skody-na-zdravi-obyvatelstva-Velke-Prahy-170102.htm
5/ Obecně lze říci, že historii každá epocha vykládá po svém a jediné, co opravdu funguje, je osobní zkušenost.
Kdybyste chtěl, něco pikantního o historii za minulých 28 let Vám rád napíši. Kam?
Příjemný den, pane Kloudo. Na vysvětlenou. Kristián Chalupa není bloger, nýbrž novinář spolupracující s HlídacíPes.org. Kultivovanou polemiku vítáme a na podnětné názory a připomínky i reagujeme. Mail na pana Chalupu vám pošlu.
Prave necekane popravy kdykoliv a kohokoliv jsou docela dobrou zarukou, ze se zadny puc chystat nebude. Kdyz vubec netusite, kdo donasi nebo proc byl kdo poraven, tezko budete budovat nejakou kliku. Zivot v absolutni nejistote je sice frustrujici a muze vest k zoufalym cinum – ale maximalne solovym akcim. Nikdo si netroufne domlouvat s nikym na nicem.
Jedine nebezpeci pro Kima tkvi v tom, ze pokud on bude nejak oslaben, tezko bude hledat nekoho, kdo by mu pomohl – protoze pripadny sluzebnik bude pochybovat o mozne odmene, zato pochybnosti o mozne poprave budou setrvavat. Takze Kim si musi s touto taktikou davat daleko vetsi pozor na jakoukoliv slabost a NESMI si nikoho exkluzivne pustit k telu. Musi neustale budovat nejistotu a stavet proti sobe sve „nejblizsi“. (Inspiraci muze hledat i v tomto u Stalina.) – Otazka je, jak dlouho to vydrzi – lidsky kontakt je sice pro lidi dulezity, ale to nemusi platit pro psycho- a sociopaty.
Ale nemylme se – hlavnim a zasadnim duvodem Kima u moci je Cina. Je to Cina, kdo cely ten raj na zemi udrzuje: vojensky zarucuje Kimovi bezpecnost pred svetem, a ekonomicky, aby jeho vladnouci klika nehladovela (a o hlad otroku se sem tam postaraji zahranicni humintarni organizace).
Kdyz/az Cina usoudi, ze uz nepotrebuje KLDR jako symbol sve moci proti Zapadu, pak prinejmensim Kim (ale dost mozna i cela KLDR) hned skonci. (A mozna i jako cinska provincie, kdyz se to Cine bude zdat politicky vyhodne.) Do te doby jsou uvahy o zmene rezimu v KLDR nesmyslne. Jedine, co se muze zmenit je Kim – ale ne nejakym pucem, ale vlastni hlouposti nebo rozhodnutim Ciny.
OFF TOPIC: Chapu, ze chcete/potrebujete penize, ale aby se pri kliknuti na titulek clanku otevrela reklama, aniz by aspon pod ni byl odkaz na puvodni clanek je smejdovska praktika. Opravdu ne kazdy bude zkoumat, ze se ke zvolnemu clanku dostane jen kliknutim na text po d titulem.
Co bylo, popsali dotyční pánové s malými rozdíly dokonale, ale zkusí někdo napsat, jak by mohl vypadat scénář budoucího vývoje?¨