Ilustrační foto: Profimedia

Šedá flotila ruských tankerů. Obcházení sankcí, špionáž i hrozba ekologické katastrofy

Napsal/a Robert Břešťan 19. srpna 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

Světová moře a oceány brázdí přes tisíc tankerů plujících pod nejrůznějšími registracemi a vlajkami, jež ve skutečnosti patří Rusku. Do světa rozvážejí sankcionovanou ruskou ropu. Často jde o lodě velmi zastaralé a v nedobrém technickém stavu, kdy při havárii hrozí ekologická katastrofa. Několik havárií už tato plavidla za sebou mají.

„Závislost na ruském plynu se podařilo vyřešit a Rusové zatím marně hledají odbytiště někde jinde. U ropy je to jiné. Tu Rusko může exportovat i na vzdálené trhy, primárně do Indie, částečně do Číny, prostřednictvím takzvané šedé flotily ruských tankerů,“ vysvětlil v ekonomickém podcastu MakroMixér politický geograf Michael Romancov.

Stínová plavidla převážející sankcionované zboží, často právě ropu, nejsou ve světě nic zcela nového: podobné tankery slouží i přepravě íránské a venezuelské ropy, jejich počet ve světových mořích a oceánech prudce vzrostl až po ruské invazi na Ukrajinu.

Riziko havárie roste

V evropských vodách plují tankery ruské stínové flotily zejména v Baltském moři, primárně kolem Dánska. „Už dvakrát došlo ke kolizi s jinou lodí, naštěstí vždy, když se tanker vracel prázdný zpátky do Ruska,“ upozornil Romancov.

Kolize v jižní části Dánského průlivu se odehrály letos na konci března. I když bylo z okolností zjevné, že šlo o loď, jež převáží ruskou ropu, jak uvedla agentura Bloomberg, majitel tankeru Andromeda Star byl v registrech veden jako „s neznámým vlastníkem“.

Podle agentury Reuters přes Dánský průliv Rusko posílá do světa přibližně třetinu svého vývozu ropy po moři, což představuje 1,5 % celosvětových dodávek. Riziko havárie hrozí s každým novým proplutím.

Na hojný pohyb ruské šedé flotily v Baltském moři tankerů upozorňují opakovaně i Švédové. Podle nich jsou stínová plavidla vybavena také komunikačním zařízením, které standardní obchodní plavidla v žádném případě nepotřebují a že mohou sloužit i špionážním účelům.

Podle amerického think-tanku CEPA (Center for European Policy Analysis) jsou tyto nepřiznaně ruské tankery „horší než piráti“.

To, že riziko nehody a ekologické katastrofy není ani v nejmenším jen teoretické, dokazuje srážka tankerů v malajských vodách z letošního července. Ruská „stínová loď“ se tam srazila s legálně provozovaným tankerem a obě vzplály, tanker s ruskou ropou přesto urychleně odplul.

K riziku nehod přispívá podle CEPA i fakt, že lodě ruské stínové flotily se snaží omezit možnost svého sledování tím, že vypnou či jinak manipulují s automatickými identifikačními systémy (AIS). Problém je i se stářím lodí, většina z nich je v provozu déle než 15 let. S tím roste i riziko úniku ropy do moře a škody, k nimž by se však Rusko jen těžko přihlásilo.

Plují, protože jim to dovolíme

Zpráva Kyjevské ekonomické školy z letošního dubna uvádí, že hlavní roli v přepravě ruské ropy hrají správci lodí ze Spojených arabských emirátů, Číny a Řecka.

I když se některé konkrétní ruské tankery podařilo identifikovat a zařadit na sankční seznam, Kremlu se je podařilo nahradit jinými. Plují pod vlajkami třetích zemí, například Svazijska a Gabonu, zneužívají také identifikační údaje lodí, která již nejsou v provozu.

I v rámci jednotlivých zemí pak podle potřeby mění své registrace, například na různé firmy se sídlem ve Spojených arabských emirátech.

Celková velikost stínové flotily se jen odhaduje – na jeden až dva tisíce plavidel. „Řada těch lodí pluje jenom proto, že jim to dovolujeme. Ty lodě plují také bez pojistky. Což také znamená, že v případě havárie může být důsledkem obrovský ekologický problém a Vladimira Putina ekologie fakt nezajímá,“ dodává Romancov.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)