Sabina Slonková: Pro Babiše a spol. je nezávislost novin jen fráze
Sedm a půl měsíce mlčela Sabina Slonková o důvodech svého konce v pozici šéfredaktorky Mladé fronty Dnes, do které přišla po ovládnutí vydavatelství Mafra Andrejem Babišem. Teď tvrdí, že v Babišově vydavatelství funguje redakční nezávislost pouze „odsud potud“.
Bývalá šéfredaktorka Mladé fronty Dnes odešla z vydavatelství Mafra po půl roce ve funkci k 1. červenci 2014. Ona i vedení Mafry až dosud odmítalo náhlý konec komentovat. Jediným oficiálním výstupem byla tisková zpráva s větou: „Děkujeme Sabině za odvedenou práci a do dalších kroků jak osobních tak pracovních jí přejeme hodně spokojenosti s tím, že u nás má dveře vždy otevřené“. (Drobný detail: Tiskovou zprávu do médií rozeslal mluvčí skupiny Agrofert Karel Hanzelka.)
Chladně korektní věta
Slonková pak svůj odchod komentovala dvěma větami. Chladně korektní z tiskové zprávy: „Přeji Mladé frontě DNES vše nejlepší v dalších letech“ a mnohoznačně naznačující, leč velmi nekonkrétní pro serves Mediaguru: „Moje názory na obsah se diametrálně rozcházejí se zbytkem vedení firmy“.
Teď Sabina Slonková poskytla rozhovor Karlu Hvížďalovi. Rozhovor vyšel na serveru Aktuálně.cz.
Zajímavostí je, že Karel Hvížďala sepsal pro Babišovu Mafru etický kodex, kterým se politik a byznysmem zaštiťoval při ujišťování, že nebude ovlivňovat obsah vlastněných médií. Další zárukou pak měla být právě osobnost Sabiny Slonkové.
Přetiskujeme část rozhovoru, v němž Slonková mluví o poměrech ve vydavatelství Mafra. HlídacíPes.org požádal společnost Mafra o reakci na tvrzení Slonkové. Vydavatelství se podle ředitelky public affairs Miloslavy Novákové rozhodlo vážná obvinění bývalé šéfredaktorky MfD nekomentovat.
Sabina Slonková: Nechtěla jsem být hrobníkem MF Dnes
Do funkce šéfredaktorky si vás vybral Andrej Babiš, když v roce 2013 koupil Mafru, ze které vzápětí odešel šéfredaktor Mladé fronty Dnes Robert Čásenský. Vy jste ale ve funkci po něm vydržela jen půl roku, do 1. července 2014. Proč jste odešla?
Ukázalo se, že mám úplně jiné představy o tom, co v praxi znamená slovo nezávislost.
A na to jste přišla až po půl roce?
To rozhodně ne, ale po půl roce bylo zjevné, že kvůli tomu už na pozici šéfa MF Dnes dál nelze odvádět normální práci. Ten rozpor byl tak velký, že přípravu svobodných novin v podstatě znemožňoval. Dostala jsem se do stadia, kdy bych při svém dalším setrvání ve funkci musela dělat věci, které nikdy dělat nebudu a nechci. Nechtěla jsem být hrobníkem novin, ve kterých jsem začínala a ke kterým mám vztah.
Proč ve vaší smlouvě s Mafrou tyto věci nebyly jasně pojmenované? Proč tam nestálo, že za obsah novin zodpovídá výhradně šéfredaktor, jak je to běžné v zahraničí?
To jsou věci, které v českých poměrech nikdy neošetříte žádnou smlouvou. V okamžiku, kdy zjistíte, že lidé, se kterými máte něco společně tvořit, mají úplně jiné myšlení a nezávislost pro ně v praxi znamená “nezávislost odsud potud”, jsou všechny smlouvy a kodexy k ničemu.
Můžete to nějak konkretizovat?
Jsem bytostně přesvědčená o tom, že ani v dnešní době není možné upravovat obsah novin, které chtějí být nezávislé, na přání inzertních klientů, obchodních partnerů, politických přátel a jejich přátel. Je to podvod na čtenářích a podle mě cesta do pekel. Tím spíš když jde o noviny, které vlastní člen vlády a byznysmen z první pětky. V takovém případě se naopak musíte o to víc snažit přesvědčit čtenáře, že vašim informacím může věřit, že nejsou ohnuté. Když ztratíte důvěru čtenářů, už ji zpátky nezískáte. A s tímhle názorem jsem zůstala ve vedení společnosti nakonec sama.
Přitom samotná redakce měla snahu odvádět poctivou práci, za mého působení jsem tam nezaznamenala autocenzuru ve smyslu: tohle téma necháme jiným, nebudeme si přidělávat problémy.
Když zjistíte, že lidé, se kterými máte něco společně tvořit, mají úplně jiné myšlení, jsou všechny smlouvy a kodexy k ničemu.
A mohla byste popsat nějakou konkrétní situaci?
Když jsme vedli debaty nad konkrétními případy, ukázalo se, že nezávislost je pro lidi z vedení Mafry jenom fráze. A já jsem je nedokázala přesvědčit, že důvěryhodnost je největší kapitál každého média. Byl to zkrátka pohled dvou zcela odlišných světů. Můžu mít na milion věcí shodný názor jako manažeři Andreje Babiše, ale to neznamená, že se ve finále nakonec naše cesty nemohou rozejít: mojí odpovědností je, aby v novinách nebyly zprávy zmanipulované.
Starší audio pro připomenutí. Andrej Babiš krátce po oznámení vstupu do Mafry:
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Kdo jsou poradci šéfa ČT Součka. Televize hledá seznam jmen už měsíc a půl
Aleš Rozehnal: Charta pracovníka ČT, kterou navrhuje Jan Souček, je protiústavní
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
Český národ se vždy vyznačoval inteligencí. Proto nechápu, jak si někdo může kupovat noviny vlastněné panem Babišem. Stačí si je občas přečíst zadarma v potravinách u regálu. Jedny noviny, rovná se tři koblížky.