S „léčitelem“ ve studiu Alex Mynářová přestřelila. Rozhlas přiznal chybu
Pořad Alex a host na regionálních stanicích Českého rozhlasu většinou plní hosté ze showbyznysu, herci, zpěváci nebo sportovci. Tento týden se v něm ale nezvykle objevil i „léčitel“ Daniel Fiala. Dostal hodinu na to, aby popisoval údajně blahodárné účinky výrobků s dřevokaznými houbami z Číny, které sám prodává. Český rozhlas přiznal pochybení moderátorky i dramaturgyně. Obě dostaly finanční postih.
„Došlo k odklonu od profilového rozhovoru k zaměření na jedno konkrétní téma a vzhledem k jeho kontroverzi bylo jeho pojetí nevhodné. Zároveň byla nevhodná prezentace hosta v popisku jako ‚léčitele‘,“ říká na dotaz HlídacíPes.org mluvčí Českého rozhlasu Jiří Hošna.
Kontroverze se však netýká jen tématu tradiční medicíny, kterému se jinak Český rozhlas i jeho regionální stanice poměrně často věnují (viz například pořad Zdraví v cajku na ČRo Plzeň), převážně však s odborníky – lékaři.
Daniel Fiala naopak během rozhovoru na dotaz moderátorky, zda „konzultoval to, co propaguje, s lékaři“, odpověděl, že „ani ne“.
Se skleničkou „léčivého medu“ v ruce se nechala vyfotit třeba zpěvačka Helena Vondráčková nebo exprezident Václav Klaus či Miloš Zeman.
Z Protiproudu do ČRo
Téma v tomto případě posloužilo i propagaci soukromého byznysu respondenta ve studiu. To přitom kodex ČRo jasně zakazuje:
„Český rozhlas je povinen pečlivě posuzovat, zda pořady či jejich části nesměřují, ať již otevřeně nebo skrytě, k prosazování určitých obchodních nebo politických zájmů,“ stojí v pravidlech.
Rozhovorem v ČRo se přitom firma Supramedex pochlubila před i po samotném vysílání, a jednoznačně tak pomohl k její propagaci, ačkoli během samotného pořadu název firmy nezazněl.
Daniel Fiala propaguje v posledních měsících výrobky své společnosti Supramedex všemi možnými cestami. Sám se objevil jako host například v televizní Show Jana Krause, v Rádiu Prostor, na různých youtubových kanálech s alternativním obsahem včetně ryze konspiračního serveru Protiproud. Ve veřejnoprávním rozhlase však vysílání upravují striktní interní předpisy a etický kodex.
„Dramaturgyně pořadu byla důrazně upozorněna na nutnost důkladnějších rešerší při zvaní hostů (zejména těch s menší všeobecnou známostí), moderátorka byla důrazně upozorněna na dodržování pravidel daných pro vedení rozhovoru v tomto typu zábavné talk show,“ doplňuje mluvčí Hošna. Daniela Fialu podle něj jako hosta navrhla Alexandra Mynářová.
Doporučuje Klaus i Vondráčková
Předloni založená firma Supramedex funguje pod současným názvem a s Danielem Fialou coby jednatelem teprve od loňska a zjevně se snaží co nejvíc etablovat svůj byznys:
„Chcete se stát obchodním partnerem nebo máte zájem vést naši státní nebo regionální pobočku? Pokud ano, získáte přístup k zajímavému systému provizí v rámci FKP – Finančně Kompenzačního Programu,“ láká web společnosti nové spolupracovníky.
Ze sociálních sítí firmy je patrné, že při budování značky spoléhá na známé osobnosti a jejich doporučení. Se skleničkou „léčivého medu“ v ruce se tak už nechala vyfotit třeba zpěvačka Helena Vondráčková nebo exprezident Václav Klaus či Miloš Zeman.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
S šířením povědomí o byznysu společnosti Supramedex aktivně pomáhají i některé mediální tváře. Na sociálních sítích označila firma jako „své spolupracovníky“ novináře Blesku Luboše Procházku a zástupce šéfredaktora serveru Parlamentní listy Radima Panenku.
Procházka sám vedl zmíněný rozhovor s Danielem Fialou na Rádiu Prostor, Parlamentní listy zase psaly o „zázračných medech“, které při červnové návštěvě Slovenska předával jako dárky slovenským politikům exprezident Miloš Zeman. Kromě spolupráce s firmou Supramedex oba zmínění autoři mají řadu let blízko také právě k Zemanovi, nedávno o něm společně napsali knihu Spiknutí.
Všichni patří i do okruhu známých Alexandry Mynářové, coby manželky bývalého Zemanova kancléře Vratislava Mynáře. Mynářová také souběžně s angažmá v ČRo moderuje rozhovory na videoportálu XTV, s nímž dlouhodobě spolupracují jak Miloš Zeman, tak Václav Klaus. Také na XTV (respektive v přidruženém Rádiu Xaver) byl Daniel Fiala loni hostem. Téma byly opět jeho léčivé medy.
Jak ukazují veřejně dostupné snímky (včetně titulní fotografie tohoto textu), Daniel Fiala se vedle Alexandry Mynářové zúčastnil i uvedení zmíněné knihy Spiknutí letos v dubnu. Na akci v Arcibiskupském paláci tehdy nechyběl ani reklamní banner firmy Supramedex.
HlídacíPes.org požádal Alexandru Mynářovou o komentář k celé věci a k tomu, proč do vysílání ČRo „léčitele“ pozvala. Do vydání tohoto textu však reakce nedorazila.
„Odvysílání uvedeného rozhovoru mělo zároveň dopad na finanční postih dramaturgyně i moderátorky,“ konstatuje mluvčí rozhlasu Jiří Hošna.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Eskymácký pes a jeho včeličky. Ústecký kraj má jako poslední novou vládu
Spojenci pro kraj: po Kozí dráze ven ze zastupitelstva
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
8 komentářů
No tak zrovna to bych si nikdy nekoupila, když to propagoval Klaus a Zeman a parlamentní listy.
On to ani není ani tak přešlap, on je to docela perný bod do diskuze, jaký pak má mít obsah ono verejnopravni médium, které si musí všichni lidi platit.
Ono už z popisu takového pořadu zábavného talkshow kam si moderátorka zve koho chce a ten si tam hodinu děla komerční reklamu, tak tohle rozhodně do vřp.media nepatří.
Pořád by to měli spět k tomu,že toho povinného verejnopravniho programu by mělo být co nejmin.Jeden kanál ČT a jedna stanice CRo a ślus. Všechno ostatní ať se převede do komercniho vysílání.
My nářová neudělala chybu s léčitelem, rozhlas udělal chybu s Mynářovou.
Myslím, že pokud má být konečně Rozhlas za naše poplatky nestranný a seriozní, už dávno Mynářová nemá co dělat v radiu.
V čem se tedy liší ČRo od XTV, když v obou současně působí Alex Mynářová? Abychom se nedověděli, že XTV je tím pádem skorověřejnoprávní.
Pěkný článek.👍
To už asi bude ta správná informační kultura mimo „mainstream“. 😂
Kvůli Mynářové a Xaverovi jsem přestal regionální rádio poslouchat. Pokud by se tahle „nabídka“ podobných „hlasatelů“ měla nějak dramaticky rozšiřovat, tak zcela jistě přestanu platit poplatky i kdych měl problémy se zákonem a přidám se v tomto případě na stranu dezolátů. Ať si to platí ten, kdo to poslouchá.
Zoufalec Felix Slováček a nezvládnuté stáří 🙄, stále na pachové stopě.😂
Neudělali nic jiného, než co dělají jiná média. A to, že tam pozvali i člověka ignorovaného mainstreamem, je spíš plus.
Je mi líto. Můžeme jistě diskutovat o tom, zda je vhodné propagovat výrobky určité firmy, ale pak by musela nastat analýza, nakolik např. herci mohli nebo nemohli propagovat svá divadla a filmy, sportovci své kluby a jejich sponzory (atd.)
.
Pokud výše uvedené necháme stranou, pak i tažení proti léčivým prostředkům z hub je nesmysl. I naprosto konformní lékaři předepisují na posílení imunity např. přípravky z Hlívy ústřičné, naší jedlé dřevokazné houby (dokonce uměle pěstované). V 80. letech bylo v ČSAV vyvinuto původní československé antibiotikum Mucidermin (na lokální léčbu kožních infekcí) z v tuzemsku se vyskytující houby Slizečky slizké (Oudemantisella mucida), světově první antibiotikum z houby tvořící velké plodnice (ostatní klinicky užívaná antibiotika jsou z mikroskopických hub), dotažené do klinické praxe. Řada dřevokazných hub obsahuje mj. i protinádorově působící látky a některé z nich se používaly v lidové medicíně na omezení krvácení z ran, další mohou snižovat hladinu cholesterolu v krvi atd.
V roce 1986 vyšla kniha Léčivé houby dříve a nyní od autorů Marta Semerdžieva, Jaroslav Veselský, pracovníků Mikrobiologického ústavu ČSAV, shrnující většinu tehdejších znalostí o farmakologických účincích tuzemských i zahraničních hub. Inzerují ji některé antikvariáty a je i v některých knihovnách (pro ty, co by se o problematice chtěli poučit hlouběji).
A med může i přirozeně obsahovat farmaceuticky účinné látky, a to tak výrazně, že po některých tropických medech jsou známa úmrtí. A i u nás, pokud včely sbíraly med na velkých porostech Oměje šalamounku, jsou popsány otravy takovým medem, i fatální. Takže není důvod šmahem zavrhovat představu, že med nějaké látky ovlivňující zdraví obsahovat nemůže (nehledě k tomu, že do něj mohou být tyto látky zamíchány jako do nosiče a konzervujícího prostředí).