S čím radí šéf CEFC českému prezidentovi? Nevíme, říkají na Hradě
Spolumajitel čínské firmy CEFC Jie Ťien-ming je i nadále oficiálně poradcem českého prezidenta. Jak často a s čím Miloši Zemanovi radí, však zůstává neznámou.
„Jde o záležitost čistě prezidenta republiky. Kancelář prezidenta republiky o tom nemá bližší informace,“ odpověděl za Hrad ředitel Odboru legislativy a práva Václav Pelikán – v rámci série dotazů, jež HlídacíPes.org na zaslal na základě zákona 106 o svobodném přístupu k informacím. To, že v týmu poradců Jie Ťien-ming zůstává, však Pelikán potvrdil.
Prakticky nic není známo ani o motivaci samotného Jie Ťien-minga. Alespoň část ze strategie působení své firmy CEFC v Česku však odkryl ve svém vystoupení na konferenci China Brand Forum.
Slavia a Empresa jako charita
„Proč jsme se obrátili do Evropy a vybudovali své druhé ředitelství v České republice?“ položil si Jie Ťien-ming řečnickou otázku a hned si odpověděl. Protože Česko „je srdcem šestnácti středo- a východoevropských zemí“ a protože CEFC chce dále budovat svou pozici v oblasti dodávek ropy a plynu ze střední Asie a Kazachstánu směrem do Evropy.
„Střední a východní Evropa jsou průmyslové základny, Česká republika a sousední rozvinuté země nyní ale čelí poklesu produktivity v důsledku úbytku populace, naopak čínská produktivita je silná. CEFC China jsme vybudovali jako mezinárodní investiční banku a chceme hrát překlenovací roli. Skrze akvizice v českém průmyslu a jejich prolínání s domácím průmyslem můžeme zlepšit jejich produktivitu a rozšířit jejich odběratelský trh mimo hranice Evropy,“ řekl na konferenci, jež se konala vloni v listopadu v Pekingu, Jie Ťien-ming.
ČTĚTE TÉŽ: Čínský investigativní tisk o předsedovi “české” CEFC: Jie Ťien-ming je nejtajemnější boháč v Číně
„V České republice jsme investovali do fotbalového klubu a mediální skupiny, financujeme charitativní aktivity, vše z toho je neziskové. Proč to tedy děláme? Protože chceme odstranit kulturní bariéry a snížit náklady nutné k vybudování vzájemné důvěry. Čínský a český byznys se doplňuje. Česko nabízí zkušené manažerské techniky a kapacity, zatímco Čína představuje ohromný spotřebitelský trh a vysoce kvalitní pracovní sílu,“ shrnul na konferenci v listopadu 2016 Jie Ťien-ming.
Už dříve pro americký magazín Fortune připustil, že dobře vnímá to, jak je současná česká politika Číně vstřícně nakloněna. „Musíme přihlížet ke geopolitice. Pokud by jednoho dne šla Česká republika proti Číně, musíme stáhnout zpět naše investice a přehodnotit naši strategii v této zemi,“ citoval jej Fortune.
Nalaďte si Zemana
„Budování důvěry“ s českými politiky spolu s investicí do mediální společnosti Empresa Media má své konkrétní výsledky.
Vedle série dokumentárních filmů o krásách Číny se prezident Miloš Zeman nově dohodl s TV Barrandov na tom, že počínaje 16. březnem (tedy poté, co Zeman ohlásí, zda bude znovu kandidovat na prezidenta) bude každý čtvrtek hostem nového půlhodinového pořadu Týden s prezidentem.
V hlavním vysílacím čase si TV Barrandov nyní denně naladí zhruba 170 tisíc diváků.
Pořad má moderovat manželka Zemanova kancléře Alexandra Mynářová a zástupce šéfredaktora časopisu Týden Petr Kolář. „Při některých událostech, jako je například plánovaná návštěva prezidenta v USA, se moderování diskuse s prezidentem ujme osobně i generální ředitel TV Barrandov Jaromír Soukup,“ oznámila televize.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
„Alice für Deutschland.“ Jak se AfD přiklonila k radikálnímu proudu
Čínský sen Tchaj-wanu skončil. Nahradila ho noční můra v podobě vojenské invaze
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
4 komentáře
K článku je možné poznámenat jediné: No a?
Odkdy taky mají úředníci na Hradě vědět o čem se radí prezident republiky se svým poradcem, aby to pak mohli vykecávat novinářům ?? :)))
Je fajn, že aspoň Číňan nazval věci pravým jménem. Nejedná se o žádné investice do našeho průmyslu (tedy nová pracovní místa), jde jen o akvizice, tzn. koupit, vycucat a jít dál.
Přece kvůli tomu se dělala za Klause privatizace 🙂