Rusové české historiky vybízeli ke spolupráci s fondem, v jehož čele je šéf ruské rozvědky
Česko-ruské fórum je sice už měsíc minulostí, ale kontroverze s ním spojené pokračují. Nově se objevují informace o tom, jak akci vnímala ruská strana. Ta například obvinila český Ústav pro studium totalitních režimů, že diskusi zpolitizoval. Českým historikům také navrhovala spolupráci s fondem, v jehož čele stojí šéf ruské rozvědky.
„Své konkrétní výhrady měly obě strany, což se obzvláště v prvních ročnících stává. Rusové poukázali na to, že příspěvek ÚSTR byl za dané situace nevhodný, že tu akci chtěl politizovat; jinak tu akci hodnotí naopak pozitivně,“ říká Petr Pirunčík ze zahraničního odboru Pražského hradu, který se na akci organizačně podílel.
„Celkově se samozřejmě ukázalo, že český a ruský styl jsou odlišné. Smysluplný dialog je ale možný,“ dodává Pirunčík.
HlídacíPes.org má však k dispozici poněkud příkřejší hodnocení, které české straně tlumočil ruský velvyslanec v Praze. Jde o neoficiální záznam z debaty, který účastníkům fóra rozeslala Kancelář Pražského hradu.
Aktuální téma Mnichov?
Plyne z něj, že Rusové od fóra „čekali více”. Kritizují například neadekvátní zastoupení z české strany, kdy Rusové měli „tři účastníky na úrovni ministrů“, zatímco česká strana nikoli.
- Ruská strana připouští mimoběžnost diskuse, kdy například prorektor MGIMO Jevgenij Kožokin hned po skončení fóra akci hodnotil tak, že se až příliš diskutovalo o historii (navzdory tomu, že historie a otevírání ruských archivů bylo české téma, pozn. red.)
- Pokud prý ruská strana chtěla mluvit o historii, měla prý na mysli hlavně roky 1918 – 1948, nikoli rok 1968. Ruská strana přiznala, že ruské referáty nebyly příliš kvalitní, na jejich relevantnosti ale trvá.
- Rusové si též stěžovala na to, že v souvislosti s Česko – ruským fórem byla patrná „silná rusofobie v médiích“ a debatu přímo na fóru podle Rusů „zpolitizoval příspěvek ÚSTR“.
MAPA ČESKÉ JUSTICE – nová exkluzivní publikace HlídacíPes.org
Vztahy a vazby v českém soudnictví. Pro odborníky i laickou veřejnost
Konkrétně mělo jít o příspěvek historika ÚSTR Adama Hradilka. Ten zazněl v reakci na vystoupení člena ruské delegace, který již podruhé v debatě zopakoval návrh ruských účastníků fóra na společný projekt – přeložit ruskou výstavu a webovou prezentaci věnovanou Mnichovské dohodě.
Návrh podle účastníků akce doprovodil slovy, že „vzhledem k současné situaci v Evropě se jedná opět o aktuální téma“.
„Takže místo odborné rozpravy, návrhů společných výzkumných témat a diskuse nad nimi byl z ruské strany zřejmý zájem akcentovat téma, které bylo nesčetněkrát zneužito komunistickou propagandou proti Západu. Obsah našeho příspěvku, který přednesl Adam Hradilek, byl veden snahou upozornit na problematické momenty, se kterými se naši zaměstnanci, ale i další čeští a ruští historici zkoumající období politických represí, setkávají,“ říká ředitel ÚSTR Zdeněk Hazdra.
„Kolega se také jménem ÚSTR ohradil vůči dezinterpretacím novodobých dějin ve státem kontrolovaných ruských médiích. Fórum by mělo být prostředím, kde se může vést plnohodnotný a otevřený dialog. Dle mých informací tomu tak nebylo. Má-li fórum mít smysl, je třeba, aby bylo prostorem, kde budou zaznívat i kritické názory, které nemusí být vždy příjemné. Rozhodně bych to nenazýval politizací,“ říká Hazdra, který se fóra sám neúčastnil.
Experti s českým diplomem
Kriticky se k průběhu fóra vyjadřuje historička Daniela Kolenovská z Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
„Mám-li hledat moment politizace fóra, pak je potřeba jít před příspěvek pana Hradilka, do momentu, kdy nám rektor MGIMO Anatolij Torkunov začal vysvětlovat význam maršála Koněva pro Česko, nebo kdy nám začali doporučovat namísto Akademie věd spolupráci s vybranými ruskými nadačními fondy, například Fond Istorija Otěčestva. Ten přitom vede současný šéf ruské vnější rozvědky Sergej Naryškin,“ říká Kolenovská, která byla jednáním přítomna.
Česká i ruská strana nicméně počítají s tím, že Česko – ruské fórum bude pokračovat. Druhé kolo diskusí by se mělo konat ještě letos v prosinci v Moskvě, případně v lednu 2019.
„Fórum pokračovat bude; Rusové nikdy pokračování nezpochybnili, dokonce už navrhli „své“ téma, ještě ale není oficiální. My pokračování samozřejmě také podporujeme,“ říká Petr Pirunčík s tím, že česká strana své téma pro pokračování fóra zatím nemá.
Podle informací HlídacíPes.org je vybraným tématem z ruské strany „kulturní spolupráce a meziregionální spolupráce“.
Téma podle všeho úzce souvisí s tím, co jako jeden ze závěrů z Česko-ruského fóra veřejně prezentuje ruská strana.
„Za velké riziko považuji snahu ruské strany tvrdit, že jsme se dohodli na tom, že příští jednání bude mezi rektory regionálních univerzit s cílem vytvořit společné magisterské programy – za dva roky tu budeme mít spoustu ruských specialistů na Rusko s diplomy z českých univerzit. Vzhledem k tomu, že na ničem podobném jsme se na fóru nedohodli, řekl bych, že tohle je hlavní ruský cíl celé akce,“ říká pod příslibem anonymity jeden z účastníků fóra.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
O válečném zpravodaji, válce a raketách, jejichž výbuchy dopadají až k nám
Z virtuálního hrdiny přímo do války. Kreml vyvíjí počítačové hry a verbuje hráče
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
18 komentářů
To je krasa,s ruskem se nikdy nebavte,plytvani casu.Ovsem kdyz se budou chovat jako ten Zapomenuty Cert aneb Dalskabaty Hrisna Ves dejte jim jenom jednu sanci.
Kdyz se to nepovede muzeto komousskeho dabla poslat nazpet do rudeho pekla
Prospal jste dobu od 23.srpna 1991, kdy byla zakázána výnosem Borise Jelcina, prezidenta RSFSR, Komunistická strana Sovětského svazu, do dneška -12.7.2018. To je bez pár dnů 27 let.
Přeji dobré ráno.
Což ovšem nebrání bývalým arcikomunistům vládnout v Rusku i nadále. Vot Půtin.
To není nic neobvyklého a už vůbec ne ruského. I sám premiér nynější české vlády, byl oddaným členem KSS/KSČ ( KSS – Komunistická strana Slovenska, nedílná to součást Koministické strany Československa), jeho otec byl soudruhem od 50. let, obchodním delegátem v Etiopii, následně ve Francii (Paříž), nakonec ve Švýcarsku jako obchodní přidělenec ve Stálé misi ČSSR u OSN v Ženevě. Matinka pak, důkladně prověřená a přesvědčená soudružka, „byla tajemnicí Ústavu marxismu-leninismu na Univerzitě Komenského v Bratislavě, aktivně se angažovala v KSS, působila také v různých komisích ustavených komunistickou stranou a v lidových soudech“; jen jakýsi strýc z otcovy strany se nepovedl a prý utekl na Západ a způsobil rodině problémy, které ale byly po prověření opravdových a pevných stranických postojů a přesvědčení obou rodičů i obou synů, úspěšně překonány, a po listopadu 1989 pak byli po zásluze za pevnost těch stranických postojů odměněni – Andrej je druhý nejbohatší Čech (pokud je vůbec skutečnost – býti Čechem, odměnou za cokoliv) a Alexander je také podnikatel.
Takže, proč by i v Rusku neměli vládnout bývalí …?
Máte bohužel pravdu, že u nás vládne bývalý komunista a bývalý estébák. Ani mně se tato skutečnost nelíbí. Ještě větším problémem však pro nás je, že ti „bývalí“, kteří nyní vládnou v Rusku, by velmi rádi, ať už přímo nebo prostřednictvím těch našich „bývalých“, vládli opět i u nás. To, že ti ruští „bývalí“ vládnou v Rusku, je problémem Rusů. A řekl bych, že je to problémem dost velkým, i když si to většina Rusů neuvědomuje. Pokud by však ti jejich „bývalí“ rádi opět vládli i u nás, a mnohé nasvědčuje, že tomu tak je, pak je to problémem naším a měli bychom tomuto problému věnovat zatraceně velkou pozornost.
Rusové se chtějí bavit o všem , my jenom o 68.roce !! Divím se ., že nás už dávno neposlali někam !!
Když to Česko je pupek Světa … a bez Česka a malých brambor, …
Rusové se skutečně chtějí bavit o všem? Právě o roce 1968 se bavit nechtějí.
Rusko se baví jen o tom, co se mu zrovna hodí a dělá jen to, co nějakým způsobem může zneužít proti naší zemi…
Oskar se dobře vyspal.
Lžete, celou noc jsem oka nezamhouřil, přemýšlel jsem jestli to Česko je, nebo není tím pupkem světa. A přesto si tím nejsem ani dnes jistý.
Co čekali? V 18 roce stáli proti našim legionářům, ve 38 roce začali II. světovou válku společně s Německem útokem na Polsko a v dohodě s Ribbentropem bylo Československo dle plánovaného rozdělení ve sféře Ruského vlivu, ve 45 roce nás prostě obsadili a implantovali v Československu zlořád komunismu a v 68 roce ho tu násilím potvrdili a dalších 25 let jsme tu měli jejich okupační vojska.
Čekají, že nebudeme „Rusofobní“?
Ať jdou se svým ruským impériem do pr…., vlastně do Ásie, kam poprávu patří.
Máte pravdu, ve 45 nás neměli obsazovat (ti sověti), mohli jsme být dnes všichni Němci a Babiš by se tady v politice neupíchl a nemuseli by ho vypískávat na Všesokolském sletu, ani po něm házet láhve (?) před sněmovnou …
Máte úplnou pravdu. Neměli nás Rusové obsazovat ani v 45. Měli nechat Pattona, aby došel až do Prahy, nebo raději ještě dále. Škoda, že Patton byl disciplinovaným vojákem a poslechl rozkazy Eisenhowera. Komunisté by v 46 nevyhráli volby, Babiš by se pak nejspíše členem KSČ nikdy a nestal by se ani estébákem, ani předsedou vlády.
O Mnichovské konferenci jste nikdy neslyšel? Zkuste se někoho na to zeptat; ať tady nejste příště za hlupáka.
Rusové se pravděpodobně budou snažit nalhávat, jak nám tehdy chtěli přijet na pomoc.
Přitom když se Beneš konkrétně ptal sovětského velvyslance, jakým způsobem nám chtějí pomoci, tak velice rychle pochopil, že jim jde čistě o propagandu a žádná pomoc, která by skutečně mohlo něco vyřešit prostě není ani uvažována, natož k dispozici.
On pan Dee není vašim kolegou z Ústavu pro výzkum internetu a nenahrává vám? Možná jsem se tedy zmýlil. Ale možná že ne.
To fórum bylo z ruské strany brutálně zneužito k pokusu o manipulaci s touto zemí.
Reálné problémy se pravděpodobně vůbec neřešily.
A vyjednávat s někým, kdo vyhazuje politicky nepohodlné odborníky ze své instituce, je taky naprosto zbytečné…