Ruských diplomatických aut je v Česku víc než diplomatů. Škrtat se je nedaří
Pokud by všechny vozy ruské ambasády vybavené diplomatickými značkami vyjely na ulici v jeden čas, vydalo by to v Bubenči, kde velvyslanectví sídlí, na pěknou lokální dopravní zácpu.
Počet vozidel Ruské federace s diplomatickou registrací v Česku podle tuzemských diplomatů „překračuje veškeré zvyklosti“. A když se dlouhodobě nedaří přimět Rusy k dobrovolnému snížení počtu lidí na personálně přebujelé ambasádě, snaží se české ministerstvo zahraničí tlačit alespoň na seškrtání vozového parku.
Poslední jednání na toto téma se konalo vloni 12. prosince v Moskvě, rozhovory „na technické úrovni“ se ale vedou už od roku 2015. Stále bez výsledku.
„V podstatě se nám vysmívají,“ konstatuje diplomat Ministerstva zahraničí obeznámený s průběhem debat.
Každý je trochu špión
Diplomatických aut mají Rusové při ambasádě celkem 73, dalších více než třicet aut s označením CD pak mají ruští diplomaté pro soukromé účely. Dohromady jde tedy o více než stovku automobilů.
Na ruské ambasádě v Praze působí:
- 46 diplomatů (podle diplomatické listiny českého Ministerstva zahraničí ke 24. lednu 2019)
- 77 členů administrativně technického personálu; údaj platný k prosinci 2018 (pro srovnání – k červnu 2017 působilo v Praze 48 členů diplomatického personálu a 81 administrativně-technického)
- dalších osm diplomatů aktuálně vykazují ruské konzuláty v Brně a v Karlových Varech
- statut diplomata mají i partneři či partnerky diplomatů, v oficiální listině Ministerstva zahraničí jich je zapsáno celkem 30; s jejich zahrnutím se dostáváme k souhrnnému číslu 161 lidí
Na to, že počet lidí na ruské ambasádě (a konzulátech) je dlouhodobě nepřiměřeně vysoký, upozorňují opakovaně média, někteří politici, ale v souvislosti se špionážními aktivitami ruské strany i kontrarozvědka BIS.
MAPA ČESKÉ JUSTICE od HlídacíPes.org
ZEMAN útočí na nezávislost soudů. Je justice připravená na podobné ataky?
„Obecně se odhaduje, že na ruských ambasádách na Západě nejméně třetina diplomatů nejsou diplomaté, ale příslušníci zpravodajských složek. Odhadl bych to až ke čtyřiceti procentům,“ řekl už dříve v rozhovoru pro HlídacíPes.org bezpečnostní analytik, někdejší specialista americké Národní bezpečnostní agentury John R. Schindler.
Zatím naposledy vyhostilo Česko tři ruské diplomaty loni v březnu v reakci na útok nervovým jedem novičok na Sergeje Skripala v Británii.
Rusové to vždycky uměli
Svůj význam pro oficiální i neoficiální práci diplomatů mají právě i diplomatické vozy. „Auta s diplomatickou značkou požívají veškerou mezinárodní ochranu podle Vídeňské úmluvy, takže nesmí být zastavována ani kontrolována nejen uvnitř státu, ale i při přejezdu státní hranice. Můžete je tak využívat k převozu osob i neprocleného zboží,“ říká obecně mluvčí BIS Ladislav Šticha.
„Vozidla označená „diplomatickou“ registrační značkou dle mezinárodních úmluv užívají obvykle majetkových výsad a imunit – nedotknutelnosti, nezcizitelnosti, nelze je exekučně zabavit,“ potvrzuje za Ministerstvo zahraničí Michal Bucháček.
„Prohledávání vozidla vzhledem k existenci nedotknutelnosti majetku je otázkou složitější a přistupuje se k němu pouze z důvodů hodných zvláštního zřetele. Například když je toto vozidlo řízeno osobou nepožívající výsad a imunit a je důvodné podezření na zneužití vozidla,“
Auty se speciálním označením CD (z francouzského corps diplomatique) se mohou v rámci schengenského prostoru tedy prakticky zcela nerušeně a bez rizika byť namátkové kontroly převážet osoby i libovolné zboží.
„Můžeme se jenom domnívat, k čemu tato auta slouží,“ komentoval to už vloni v listopadu v České televizi ministr zahraničí Tomáš Petříček.
Pokud jde o dodržování pravidel silničního provozu, vozidla žádné zvláštní výhody nemají, odpovědnost za respektování pravidel vždy nese konkrétní řidič, nebo provozovatel či majitel vozu.
V praxi však není příliš pravděpodobné, že by stát po diplomatech cizích zemí vymáhal pokuty za rychlou jízdu či špatné parkování.
Pokud jde o další jednání o redukci ruského diplomatického vozového parku, podle českého Ministerstva zahraničí je nyní „míč na ruské straně hřiště“.
„V souladu s mezinárodní praxí se otázky spojené s fungováním diplomatických misí projednávají prostřednictvím diplomatických kanálů,“ reagovala na otázky k možné redukci vozového parku pro Lidové noviny ruská ambasáda.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Rozhodněte o přesunu sochy okupanta. Místostarosta je brzda, vyzývá iniciativa
Jan Horník: Putin neustoupí. Nás čeká moment pravdy
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
6 komentářů
Takze napr.: 1) pasovani drog, 2) pasovani zbrani, 3) unos nepohodlnych osob, 4) dovoz prostitutek na ambasadu. A neni to specificke pro ruskou ambasadu.
Možná, že je pomyslný míč na straně Ruska.Jenomže všichni dobře víme,že si ho rusové prostě nebudou všímat.Rozhovory a jednání nic nevyřeší.Je ještě jeden míč ve hře – na straně našich zákonodárců.Jak je možné, že stát nemá žádné pádnější způsoby,jak vyhostit „diplomaty“, které tady nechceme?Jak takovou situaci řeší v jiných státech, v těch, které mají delší demokratické zkušenosti?A opět – jsem laik, ale myslím, že Rusko by si míč na své straně muselo všimnout,kdyby ČR uzavřela ambasádu Ruské federace a vyhostila všechny ruské diplomaty.Jinak budeme pořád v situaci žadatelů, kteří jsou jenom pro smích.Jako občan ČR se cítím být Ruskou federací neustále ohrožován a jistě nejsem sám.
Protože si Rusové stále hrají na něco, co nejsou a nejsou ochotni jednat o snížení počtu diplomatů na míru obvyklou, řešil bych to jako suverénní stát následovně: Uzavřel bych naše velvyslanectví a vzápětí bych vyhostil všechny jejich diplomaty se vším všudy. Možná by pak byli ochotni k jednáním a když ne, žádná škoda, možná by to pro nás bylo výhodné. Při možných následných jednáních bych počet jejich diplomatů omezil na přesně stejný počet, jaký bychom měli my u nich. (I když si myslím, že vzhledem k velikosti jejich země, bychom měli my mít u nich daleko větší počty diplomatů, než oni u nás a ne naopak, jako je tomu dnes.) Potom nenastane situace, kdy my vyhostíme jejich diplomatické špiony, oni stejný počet našich diplomatů a my musíme srazit paty, protože bychom byli brzy bez diplomatů. A proto s námi jednají z pozice síly, ignorují nás a vysmívají se nám. Kdo vůbec určil počty diplomatů?
Rusové by asi nic nenamítali, kdybychom i my měli na našem velvyslanectví v Moskvě stejný počet diplomatů a personálu, jako oni mají v Praze. Ale na to prostě finance nemáme.
Pokud naší politici a na ně navázání oligarchové budou mít zájmy v Rusku a Číně, nic se nezmění. Moc peněz převažuje. (My Vás necháme být a vy nám na oplátku dáte vydělat). Řekl bych, že to pomalu hraničí s vlastizradou. Je třeba uvědoměle vybírat naše politické zastupce!
Západní svět si konečně začíná uvědomovat, že Rusové a Číňané hrají a vždy hráli podle vlastních pravidel a win-win to není a nikdy nebyl. Hezky to ukazuje třeba ruský přístup k fair-play ve sportu i businessu. A také čínský přístup k investicím v Evropě i USA, kde šlo především o krádeže technologií kryté fingovaným zájmem o investice. Když se to provalilo, tak nějak masivně ztratili zájem. U nás je vidět spíš karikatura celé situace. Umocněná tím, jak moc je v tom namočený nejvyšší představitel státu.
https://www.youtube.com/watch?v=RGDgMNeu15c