Ruský profesor Zubov: Vzdělávejte v Praze budoucí ruskou opozici
V Praze by měla vzniknout vzdělávací instituce pro mladé lidi, kteří by se mohli stát budoucí úspěšnou opozicí v Rusku a ovlivnit tak časem jeho směřování.
Navrhuje to ruský profesor historie Andrej Zubov, který vloni dostal vyhazov z moskevské akademie MGIMO poté, co list Vedomosti otiskl jeho komentář odsuzující ruskou anexi Krymu. Zubov návrh zmiňuje ve své zdravici zaslané k dnešnímu oficiálnímu otevření Prague Civil Society Centre (Centrum pro podporu občanské společnosti).
Přilákejte odborníky ze Západu
„Posilování autoritářských tendencí na většině bývalého sovětského prostoru je vysvětlitelné tím, že na rozdíl od zemí střední Evropy, tam nebyly provedeny systémové reformy, zaměřené na skoncování s totalitní minulostí a odstranění totality z vědomí,“ píše v dopise.
„Proto pokládám za velmi důležité počítat se systematickou výukou magistrů a aspirantů z postsovětských republik ve vzdělávací soustavě pražského Centra. K tomu je třeba vytvořit v Centru středisko pro výzkum a vzdělávání, které by bylo schopné přilákat odborníky ze střední a západní Evropy na pozici profesorů a vědeckých poradců,“ dodává.
Mezinárodní Centrum pro občanskou společnost má být místem, kde si mají vyměňovat zkušenosti demokratičtí aktivisté z východní Evropy, Ruska a Střední Asie. Jak napsaly Lidové noviny, o jeho zřízení začal vyjednávat s USA a Švédskem už bývalý ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg. Jeho nástupce Lubomír Zaorálek ideu převzal a nedávno veřejně podpořil.
Sovětský totalitarismus
Jedním ze tří zakladatelů centra je organizace Člověk v tísni. Dalšími zakladateli centra jsou polský Instytut Spraw Publicznych a norská nevládní organizace Human Rights House Foundation. Členem správní rady má být mimo jiné i renomovaný americký historik Timothy Snyder.
„Stále silnější autoritářské tendence v post-sovětských zemích zvyšují tlak na občanskou společnost. Cílem nadačního fondu Prague Civil Society Centre je nabídnout podporu a projevit solidaritu stále více potlačované občanské společnosti ve východní Evropě, Rusku a střední Asii,“ vysvětluje Člověk v tísni na svých webových stránkách své angažmá.
„Sovětský totalitarismus je buď zachováván jako aktuální hodnota v podobě uctívání děl Lenina, Stalina a jejich společníků organizace Čeky-KGB nebo je hrubě nahrazen extrémně nacionalistickou ideologií,“ podotýká k současnému Rusku i některým postsovětským republikám Andrej Zubov.
Cílem by podle něj mělo být vytvoření „nové, evropsky vzdělané vedoucí vrstvy postsovětských republik, která bude vědět, jak se vypořádat s totalitní minulosti.“
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
1 komentář
Četl jste dnešní LN , jak se „nevládky“ neangažují ohledně Ukrajiny a jak se před lety předháněly tu k Iráku, k radaru …
Je to stále stejné. Levičáci si prostě nevědí s Ruskem rady, úplně jim vypne kritické myšlení.
Tím samým trpěli komunisté po 48, 68 i 89.